VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT F u Zaterdag Ut» Februari M. Rolin-Jacquemyns zijne omzendbrieven Rusland te Berlijn. - - - Jen,. voornemens liet wil er maar het in m> du In 1879, ■1880. 1881. ■1882. 1883. 3,243.28 3.907.29 2,962.96 4,232.80 fr. 3,809.52 De Cijfers van het Schoolenkwest. M. Woeste heeft de inlichtingen, die hij bij het Rekenhof is gaan halen, open baar gemaakt in hel Journal de Bruxelles, en al de clericale bladen deelen de cijfers der uitgaven voor hel schoolenkwest mede en zelfs zijn overal groote plakkaten aan de muren geplakt, enkel en alleen in de hoop de leden der Commissie in T bij zonder en de liberalen in algemeen, in ecu slechts daglicht te stellen. Als men de heilige bladen wilde geloo- ven, dan zouden de openbaringen verplet terend geweest zijn voor de leden der onderzoekscommissie, en als men uu de labellen leest die zij al kondigen, dan blijkt er uit dat die leden enkel en alleen 423 fr. 28 c. of 200 gl. per maand hebben ontvangen, geen centiem meer, zooals de Grondwet aan eiken representant in werking toekent. Welnu, toen de wet van hel schoolenkwest is gestemd, werd beslist dal zoo lang hel onderzoek zou duren, de leden der Commissie zouden aanzien worden als zijnde in zittijd. Gedurende den zittijd werd die schade loosstelling geheven op het budjel der Kamer en buiten den zittijd op hel be- zonder budjel van hel schoolenkwest. En ziedaar nu waarom al die leden der Commissie aan den hoogsten boom zouden moeten worden opgehangen Vooral M. Washer heeft wal Ie lijden, omdat hij 15.661 Ir. 36 c heeft ontvangen. Ziehier hoe het komt dal M. Washer meer getrokken heeft dan zijne collegas, M. Washer, die bezonder gelast was met hel boekhouden van hel enkwesl, trekt geene jaarwede als representant de maandelijksche schadeloosstelling, die hij ontving als lid der Commissie en waarop hij recht had, werd betaald door het budjel van hel schoolenkwest, en daarom komt hij in de uitgaven met een hooger cijfer voor dan zijne collegas. De venijnige hr. Woeste en de clericalc bladen wachten zich wel dit aan het pu bliek bekend te maken en zij welen wel waarom, De Echo du Parlement heeft zich de moeite getroost ecus op te zoeken, hoe veel diezelfde hr. Woeste, die geen lid van de Schoolcommissie was, getrokken heeft als representant, te beginnen van 1879 toten met 1883 en ziehier de cijfers die zij gevonden heeft M. Woeste heeft geltokken enkel als representant sneuvelden, hebben nu ï>e Kamer. De algemeenc discussie over het budjel van biunenlandsche zaken werd dinsdag voortgezel met eene redevoering van M. Struve, der rechter zijde, die even als M Tack in eetie vorige zitting, klachten uitbracht over de miuisleiieele omzend brieven aangaande de kieswet. Ook de heeren Vandenpeereboom, de .Montpellier en Halllants, allen leden der rechter zijde, hebben over dezelfde kwes tie gesproken. M. Bouvier vindt hel noodig de provin ciale en gemeenteraden van heel hel land te ontbinden, als gevolg der nieuwe kieswet. 'feu slotte heeft de Minister van Binnen- landsche zaken het woord genomen. De discussie werd een oogenblik onder broken, om te stemmen over een aantal kleine en groote naturalisaties. Terwijl de stemmen werden opgeiiomen heeft M. Scailquin zijn verslag neergelegd over den toestand der leerwerkhuizen en kanlscholen. welk verslag is opgemaakl namens de Commissie van hel School- enkwesl. Er werd bij het openen der zitting van woensdag lezing gegeven van een wets voorstel der heeren Arnould en consoor- len, strekkende om eene schadeloos stelling te doen toekennen aan alle per sonen die, na eene preventieve gevangen schap onschuldig zouden verklaard worden door een vonnis of door een bevel van nielvervolging. De burgerlijke rechtbanken zouden het beloop der som vaststellen. Is waarschijnlijk het feil van Xavier, den gewaanden moordenaar van Maria Walschacrt, dal tot dit voorstel aanlei ding heeft gegeven. De heer Minister van buitenlandscbe zaken heeft wetsontwerpen neergelegd, strekkende om de kunst- letterkundige en nijverhcidsconventie, gesloten lusschen Belgie en Duilschland, te doen goed keuren. Bij de herneming der discussie over hel budjel van binnciihuidschc zaken heeft verdedigd, over de toepassing der nieuwe kieswet, de belangrijkste hervorming die sedert 50 jaren is gedaan, dewijl zij het land ongeveer 100,000 nieuwe kiezers heeft gegeven. Tusschen de personen, die rechtshalve kiezers zijn, bevinden zich 6,107 pro vinciale- en gemeenteraadsleden, 5,727 laureaten van prijskampen, 4,643 ge- meenle-onderwijzers, 4,333 meestergas ten en magazijniers, 2,323 putbazen en markeerders uil mijnen, 2.456 bedienaars van den godsdienst, 10,674 ambtenaars en bedienden van den Staal, de provincie en de gemeente enz. Van degenen, die het exaam hebben afgelegd ontvingen er 49,622 een diploma, waltrvan 28 duizend in ’t vlaamsch, 20 duizend in T fransch en 219 in duitsch. De moeilijkheden, die zich hebben voor gedaan, zuilen door het gerecht worden opgelost. Tot hiertoe heeft de nieuwe wet hare volle uitslagen niet opgeleverd en er bestaal dus geene reden om reeds tol de ontbinding der provincie- en gemeente raden over te gaan. Tc zamen fr. 18,155.85 Zoodat M, Woeste gedurende denzelf- den tijd, enkel als representant, nog 2,494 fr. 49 c. MEER heeft getrokken dan M. Washer, die representant en lid der schoolcommissie is geweest en derhalve meer dan dubbel werk heelt gedaan. En dan is hij nog schaamteloos genoeg zijne eigene collegas te verklikken, aan te klagen en over te leveren aan de openbare verachting Het gedrag van M. Woeste is onver schoonbaar, hij die advocaat is bij het Hof van Cassatie, en derhalve wctlelijk te Brussel woont, zoodat hij geene recht heeft om als representant betaald te worden. Wilde men ten zijnen opzichte handelen zooals hij handelt jegens zijne collegas, dan zouden wij moeten zeggen, dat hij sedert 1874, toen hij de kamer intrad, meer dan 25,000 fr. opgeslreken heefl waarop hij geen recht had. Als men zelf zwart ziet, moet men het verstand hebben een ander niet voor be smeurd uil te maken. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Pe A nuancen voor Belgie, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office oe Plblicité, Magdglenastraat, Brussel. Men schrijft in bij L. VAXKEK KEKCKI1OVE, Drukker-Uilgcver, Ooslslraal, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Het groot schandaal van den dag. Ziedaar den titel, welke de Courtier de Bruxelles en na hem, al de kleine kle rikale priestei bladjes zoo als de Veurnaar, geven aan de cijfers betrekkelijk het schoolenkwest, door den delicatcn M. Woeste, die zelf zonder recht zooveel duizenden als representant heeft binnen gereven, in de klerikale pers openbaar gemaakt. Wij hebben reeds hooger doen zien hoe moedwillig men de cijfers groot maakt en de leden der commissie wil doen doorgaan voor bimienpalmers van het goed van den Staal en als verkwis ters. De indépendance bevat over dezelfde kwestie thans een artikel, waarvan wij de volgende gedeelten ontleenen, om te doen zien aan welke overdrijvingen en buitensporigheden de klerikale pers zich overlevert en hoe schandalig M. Woeste zich gedraagt tegenover zijne collegas der Kamer De leden dor Commissie van schoolenkwest hebben te zamen en T geheel van 1880 lol on mol 1883, dus op vier jaren tijd, 94,260 fr. 38 c. ge trokken. Wij zeggen, dal de priesterbladjes hun publiek voor den zot houden. Laat onsbreed zijn. Zetten wij -100,000 fr. in ronde cijfers, liever dan 94,260 fr. 38 cent. De 100,000 fr. werden verleerd in vier jaren; dat maakt 25,000 fr. per jaar. Er zijn 25 leden in de Commissie; dal maakt dus 1000 fr. per lid en per jaar. Vermits de parlementaire jaarwedde maandelijks beloopt tot 423 fr. 28 c. heb ben de leden der Enkwestcommissie on geveer 2 i,2 maanden schadeloosstelling builen den zittijd getrokken, voor het bezonder werk, welk de Kamer hun bad opgelegd. Is dal buitengewoon? Wij vinden het integendeel heel gematigd. «De klerikale pers voelt zelf, dal zij kleingeestig is in hare beweeringen. Ook verhaast zij zich, om het schandaal erger te maken, tegenover het cijfer der scha deloosstelling het getal der zittingen te plaatsen, welk ieder lid der Commissie gehouden heeft. Ziehier bij voorbeeld M. Bouvier. Hij heeft in de provincie 50 zittingen bijgc- prins Napoleon herinnerende, stel de de minister vast dat de uiterste linkerzijde de eerste is geweest om er zich door ongerust te loonen en de uitdrijving der prinsen te eiseben. Uil Madrid meldt men, dat de tirsl op al de punten van Spanje volledig is; er hebben noch repu- hliekeinsche banketten noch mee tings plaatsgehad. De koning en de koningin van Holland worden te Sevilla in hel begin van april verwacht. Een internationaal congres zal in september te Madrid vergaderen om hel vraagstuk van letterkundi gen eigendom te bestiidceren. Ten zeilden tijde als dit congres, zal te Bern en te Elorencie eene tentoon stelling van kunst- en leterkundige werken plaats grijpen, alsmede van voortbrengselen van nationale nij verheid. Uit Petersburg komt liet bericht toe, dal prins OrlolT aangewezen is als gezant van Rusland te Berlijn. sprekers de nuttigheid der erkenden, doch geloofden dat de wet van 1848 voldoedcn was. De heer Camille Pclletan alleen be streed de gedachte der regeering, die niet is van de vrijheid te willen beletten, maar van de vrijheid van denken en schrijven te verze keren alook de vrijheid van den openbaren weg. Het manifest van 1'oSiliek Overxiclit. Eene nieuwe ramp heeft de Egyptenaren in Soedan getroffen. De stad Sincat en hare bezetting zijn in de macht der opstandelin gen gevallen. Eene depeclm uit Soeakim zegt dal Tewfik, de gouverneur van Sincat, liever ver kiezende te sterven dan zich over te geven, maandag morgend de forten heeft doen springen en de kanonnen heeft doen vernagelen. Daarna deed hij met gansch de bezitting, zes honderd man sterk, eenen uitval. Allen De opstandelingen Sincat in hun bezit. Zoodra die tijding te Londen gekend was, zijn de ministers bijeen gekomen. Zij hadden juist besloten om de engelsclie troepen van Soeakim ter hulp te zenden aan de bezettingen van Sincat en Tokar. Nogmaals eene beslissing, die te laat genomen werd. In zitting der engelsche I.ords- kamer heelt lord Granville gezegd, dal Engeland geen enkel persoon lijk belang in Soenan heelt. Zelfs Egypte bezit in Soedan geen be slendig belang. De bezettingen van Sincat en van Takar verlegenwoi»r- digen maar een vijftigste gedeelte van al de strijdkrachten van Egypte op hel grondgebied van Soedan verspreid, en de regeering heeft er moeten voor zorgen om de plannen van Gordon pacha niet te d watsboomen. De minister is gelukkig te mogen vaststellen dat, volgens de jongste berichten, Gordon pacha niet voor nemens is troepen te doen zenden om in de nabuurschap van Soeakim werkzaam te zijn. De regeering heeft echter bevelen gegeven om te trachten Tokar te bevrijden. Die plaats kan hel nog legen den vijand uithouden lol bij de aankomst der ngelsche troepen. Engeland is niet Egypte inlelijven; den noodigen lijd blijven om aan Egypte een stevig gouvernement te verzekeren. W ij moeten ons in onze, belli kkiugen niet Egypte houden aan hel door ons sinds lang aangenomen programma. De fransche Kamer der afge vaardigden heelt de beraadslaging hernomen van hel wetsontwerp op de beloogingen en de oproerige kreten. De heer Waldeck-Rousseau zegde dal hel grootste getal der wel ra He? I PSiOS*. k n: du- I* I .T-r--i;-frS»s== :in> sn. 811. tnen. aU lier- t do- ■üot S, .'ik Uk DUINKERKE OIIYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 3- 17 4- 24 7-10 9-31 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 t ook. c-ö^ 4te U<;- 1111 li«- du mk hu- elu- nu- ici er- k,d. ten Jen. ion. Hen- oa- 3-02 6-07 8- 57 9- 08 BRUSSEL GENT VEURNE Gil YVELDE DUINKERKE ’Hg- llcu' ‘keu ‘Uw- g®- ver,, dat vei-, allo K«- 5-35 8-06 8- 28 9- 02 tost 1 on allo «int 1 bij ‘ren j or iten I HI I II I -l' NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 10- 46 3-08 11- 25 12- 17 3-23 5-35 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-18 2-10 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 --•-'nirn V’oi-l i-ekiii-«'ii vnn den ijzerenweg vnn Duinkerke, Veurne, <>ent naar Brussel en Dixinutle naar Rfienport. 5- 48 10-46 3-08 5-07 6- 26 11-25 3-47 5-37 7- 12 12-17 4-24 6-14 S-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-44 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 6- 20 9-00 7- 46 10-17 11-50 10-11-2-59 10-32-3-43 10-58-4-11

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1