VAN VEURNE I IL I I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ■n'T ^alerting D Maart BS&'ï. TV /5-9'y. US'S'' Jaar. DUIN KERKE GHYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL Hel budjel van binnenlaiidsclie zaken is eindelijk woensdag gestemd. Na een lijd waclilen was de Kamer in getal en de linker zijde in meerderheid, om bel crediel voor den rand der mijnen le herstellen. welke op voorstel van M. Jacobs was ingekrompen. Na de stemming van hel budjel van binnenlandsche zaken werd de algemeene discussie geopend over bei budjel van openbaar ouderwijs. Eene goede De beer minister van openbare werken beeft bekend gemaakt, dat de geldelijke straffen, de werklieden en kleine bedien den van den spoorweg voor alle soorten van redenen opgelegd, afgeschaft zijn. Die afhondingen zullen worden ver vangen 1° door eene tot de orde roeping; 2" berooving van verlofdagen; 3" verma- Dil Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: G fr. ’s jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, ter uittondering der beide I Inunderen, alsmede die voor hel Buitenland worden ontvangen door den Office de Plth.ic.it?:, Magdalenastraat, Brussel. .Men schrijft in bij E. VAIMIlEiW KEIICKHO VE, Drukker-Uilgever, Oostslraal, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. De kantwerkscholen in Belgie. Men schrijft uil Antwerpen, 17 februari, aan de Nieuwe Botterdamsche Courant Tezellder lijd als hel verslag over hel schoolenkwest zal er een verschijnen over den toestand van het beroeps-onder- wijs in België. Dit laatste is gemaakt op last van hel staatsbestuur door den heer De Ridder, professor aan de Hoogeschool van Gent en medewerker aan de Clandre libérale. Dit blad deelde in zijne laatste nummers den zakelijken inhoud mede van hel gedeelte van het verslag van den beer .3 der cijferkunst. Uit een onderzoek, ingestcld door hel ge meentebestuur van Blankenbergbe, bleek dat kinderen die 3, 5, 6 lol zelfs 8 jaren schooi gingen, niet konden lezen. Zij leeren evenmin eenig handwerk, dal hun in hel later leven van nut kan zijn. Kantwerken alleen en kantwerken altijd. De gevolgen zijn verstomping van den geest, zwakheid van hel lichaam. Van ’s morgens vroeg tol 's avonds laat zijn de oi.gelukkigen gedwongen onbeweeglijk, voorover gebogen aan haar kantkussen le zitten. De schoollokalen zijn klein en ongezond, hel licht des avonds schaarsch. Nooit wordt aan de kinderen eenigen lijd lot spelen vergund. Ternauwernood mo gen zij haar werkluigelijken arbeid een paar keeren per dag voor eenige minuien onderbreken om eene boterham le eten. Hare ledematen worden gekromd door die ónnaluurlijke houding, hare gezond heid verzwakt door die beweegloosheid, haar gezicht bedorven door hel eeuwige staren op de fijne draadjes.JEn haar geest! In plaats van gedurende de werkuren haar iels nuttigs of aangenaams voor le lezen, worden zij geoefend in het opzeg gen van antwoorden uit den catechismus of bezig gehouden met hel opdreunen van gebeden. Zoo gaal hare lieve jeugd voorbij. In hel later leven worden zij huisvrouwen mei zwakke gezondheid, mei nog zwakker hersenen, met handen, die haar verkeerd aan hel lijf staan. Haar huishouden is slecht verzorgd, haar man vindt geen schik in de eigen woning en gaal naar de kroeg, hare kinderen erven de kwalen en de bekrompenheid der moeders. De kant- scholen hebben gewis voor een goed deel hel verval der plattelandsbevolking in Vlaanderen op haar geweien. En waarom die verminking en verstom ping van hcelc geslachten? Gedeeltelijk om eenige stuivers in de kas van hel huishouden te brengen. Gedeeltelijk ook om de kloosterorden in hel leven te houden, om haar toe te laten kloosters en kapellen te bouwen en geld le storten in allerlei kerkelijke werken. Want het verslag van den heer De Ridder bewijst hel duidelijk: een goed deel van het loon, door de arme kleinen verdiend, gaat in de kas der zusters. De kinderen weten niet hoeveel meters kant zij maken en mogen haar werk nooil meten; de zuster- oversle snijdt de kant af in hare afwezig heid en verkoopt die, zonder aan iemand- te zeggen aan wie of tegen hoeveel. Op andere wijzen nog wordt het geld van den arme door kloosterzusters afge- troggeld. De kinderen moeten een stuk kant maken voor Onze Lieve Vrouw, een ander voor het werk der H. Kindsheid; zij moeten tegen overdreven prijzen bij de zusters hun werkgerief koopen, warm- geld betalen, enz. Geheel liet werk der kantscholen is een stelselmatige en onbe schaamde exploitatie van de werkmans kinderen. Het verval der kantnijverheid heeft eenen gevoeligen slag toegebracht aan deze scholen. Het is te verwachten, dat de wetgeving haar weldra een niet min der zwaren zal toedienen. Vertrekuren vnn den Ijzerenweg van Duinkerken Veurne, Gent naar Brussel en tDixmude naar IVietiporl. 5- 48 6- 26 7- 12 S-38 11-05 NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT De Ridder, dat handelt over de kanlscho- len in de provinciën Oost- en West- Viaanderen. Hel is eene treurige bladzijde uil de geschiedenis van ons volk, waarop hier licht verspreidt wordt. Wij leeren er uil tot welke middelen de overbevolking van sommige onzer gewesten eene toevlucht doel nemen om hel dagelijksclt brood te verdienen; ten koste van welken verstom penden en verzwakkenden arbeid hel tooisel der meer gegoede 'vrouwen door hunne arme natuurgenoplen gemaakt wordt, en eindelijk watal liefdelooze schraapzucht er gepleegd wordt onder den naam van onderwijs en godsdienst. In een groot getal dorpen van Oost- en West-Vlaanderen beslaan er scholen geslicht mei hel dubbele doel om de jonge meisjes lezelfder tijd hel gewone schoolonderricht te geven en haar levens een nuttig handwerk le leeren. Niels wenschelijker dan zulke instellingen, zal men zeggen bij het kennisnemen van dit programma. De werkelijkheid is minder verheugend. Vooreerst wordt het school onderricht beperkt tol dé minst moge lijke hoeveelheid en hoedanigheid, en tweedons bestaal het aangeleerde ambacht uilsluitelijk uitbet kantwerken. Hel verslag zegt niet hoeveel van zulke scholen er bestaan, maar uil sommige aanduidingen kunnen wij gemakkelijk besluiten dat zij zoowal in elk dorp te vinden zijn. De kinderengaan er heen van hun zevende en soms Van hun zesde of vijlde jaar. De school begint ’s morgens te vijf ure of half zes in den zomer, le zeven of acht ure in den winter en duurt het heele jaar door tot acht ure ’s avonds. Een zeer kleine gedeelte van dien lan gen lijd wordt besteed aan hel eigenlijk ouderwijs. Nooit wordt er meer dan anderhalf uur ol twee uren les per dag gegeven. Dikwijls gedurende slechts een kwartier of een hall uur. Een deel van dezen tijd woidl besteed aan hel leeren van den catechismus, en zeker is hel niet het kleinste. De onderwijzeressen, meest kloosterlingen van de eene of andereorde, bezitten zeer onvoldoende bekwaamheden om met nut eenige les le geven. Volgens hel verslag van eenen schoolopziener waren er van de 516 meesteressen in aangenomen scholen slechts 7 die haar diploma van onderwijzerés*bezaten. Waarom zouden die zusters geleerd moeten zijn, vroeg eene gewezen meeste res; de klas duurde dikwijls slechts eenige minuten, men bepaalde zich bij eenige oefeningen in hel lezen, zelden gaf men een kort lesje in schrijven of reke nen. De uitslag van dit onderwijs was dan ook zoo bedroevend als men verwachten mocht. In 1857 zond de provinciale schoolopziener van Oosl-Vhianderen, de heer Kervyn, aan hel gouvernement een verslag over hel onderwijs in de werk schoten. Er valt aan le merken, dat de meeste dezer scholen door kloosterlingen bestuurd werden, en dal de heer Kervyn een bekend katholiek is, tegenwoordig opziener der katholieke scholen in Oost- Vlaanderen. Uil bedoeld verslag vernemen wij, dal het lager onderwijs geheel ontbreekt in 10 scholen door kloosterorden bestuurd, in 23 onder rechlslreeksche bescherming der geestelijkheid staande, in 12 afhan gende van gemeentebesturen en in 167 bijzondere scholen. In de helft der overige schoten, gaat bel verslag voort, is hei onderwijs beperkt tot één uur per dag; het godsdienstig onderwijs neemt daarvan eene groole plaats in; in de drie vierden is het schrijven onvoldoende, en alleen in een zevende deel teert men aan de kinderen de ononlbeerlijkste regelen S'olitiek Overzicht. Dinsdag zijn de fransche mini- leis is hel Elysée bijéén geweest; de president van de fransche repu bliek zal den raad voor. De heer minister Waldeck-Ronsseau deelde zijne coliegas de vei slagen der prefecten mede, rakende de werk stakingen in de departementen van liet Noorden uitgeborsien. Daaiuit bleek dal de koolmijnwei kers zich binnen de palen der wettigheid houden; nergens werI de rust ernstig gestoord. De fransche regcering heeft be sloten den heer Defies, prefect der Pyrenees Oi imitates, bestendig gedelegeerde van Frankrijk bij hel republiekje van Val ,d’Andore le benoemen, in de plaats van den ondm prefect van Prades, ten einde meer gezag aan de fransche ver tegenwoordiging le geven. De fransche minister van het zeewezen heelt eene depeche ont vangen gedagleekend uil Hanoi, 25 februari, luidende dat de samen trekking der fransche, troepen ge ëindigd is en men nu bezig is met hel krijgsmalerieel op de noodige plaats le brengen. Over de ei gclsche'expeditie in Soedan Leeft men le Londen de tijding ontvangen dal generaal Graham In t ontschepen derlroepen le Triiikilal ijverig voort/.el, doch er morsten nog eenige dagen ver- loopen aleer men den voorwaart- sclien tocht zou kunnen aanvangen. Hel egyplisclie stoomschip Da- mamjdo, hebbend kiijgsbehocflen voor hel engelsch leger aan boord, is dinsdag le Soeakim aangekomen. De kapitein weigerde le gehoor zamen aan admiraal Hewett, die hem bevel gal om naar 1 rinkital le varen. Gevolgenii|k heéll de admi raal hem onmiddelijk den aanhou den en hel schip aan twee zijner luitenanten toevei trouwd. De commissie van de oosten- rijksche Hoerenkamer heeft dins dag het hamlelsverdrag met Frank rijk onderzocht, alsmede ’t verdrag opzichlens hel onderhoud der armen, met Zwitserland gesloten. De commissie zal in de zitting van moigen vooislellen om die twee verdragen goed le keuren. De hoeren Szapary en Szechemij, ministers van financiën en van koophandel voor Hongarie, zijn zondag le Weenen aangekomen, len einden aan de bekrachtiging van den vorst verscheidene wellen le onderwerpen, onlangs gestemd, waaronder de begrooling en om hem een verslag aaniebieden over den toestand der zaken. De reis slaat in geen verband, zeoals men beweerd heeft met de omzeiling der hongaarsche rent en ook met geen.e andere linaucicele overeen komst. In de zitting van maandag van de ilaliaansche Kamer der afge vaardigden heeft een lid aangekon- digd, dal hij hel kabinet onder vragen zal over de laatste gebeur tenissen in Soedan. De heer Man cini behield zich voor om den dag voor die beraadslaging vast le stellen. Uit Conslantinopel bericht men, dal len gevolge der laallijdigheid van de benoeming van tien lurk- schen afgevaardigden voor de onderbandelingen, rakende de om zeiling tier lurksche schuld, hel ónmogelijk zal zijn om de ruiling le doen der omgezette lilelen, voor den dag, die vaslgesleld is voor de betaling van den aanstaanden koepon. De koepon van maart zal tins betaald worden in de zelfde voorwaarden als de laatste koepon van september. - De Kinnet*. De Kamer heeft hare werkzaamheden hernomen en de discussiej over de arti kels des budjets van biimeiilamlschezaken voort gezel. Verscheidene redenaars vroegen de uit voering van werken voor hun arron dissement. Zoo verlangde M. tie Moreau voor 30 a 40 tnillioen fr. werken in hel ai roiidissemenl Namen. T Is wel te zien dal hij in juni aanslaande aan kiezing is ondei worpen. M. Jacobs vroeg de afsclialliiig van den Raad der mijnen, afsclialling die door den heer Munster van biimeiilandsche zaken werd bestreden, die ie recht zegde dal men eene organische wet niet kan uitcijferen door een amendement le bren gen aan een budjel. De rechter zijde, bemerkende dal de linker zijde niet in voldoende getal was. heeft weer bij verrassing eene stemming uitgebrachl, waarover zij zich verheugt. Hel door hel Gouvernement voorgesleld crediel, belt effende den lïa;nl der mijnen werd verworpen met 36 stemmen legen 34. Er waren 68 leden afwezig. Het voorslel van M. Jacobs werd ter stemming gelegd, doch de Kamer was niet meer iu getal, zoodat liet verworpen crediel bij de tweede sieiiuniiig zal kun nen hersteld worden. Bsnsssxsnc3E3ïaa3SXCT3^2in>37ro.t3.v::y:in^^XT.'S^t3zzs3SiMaE^^ BRUSSEL GENT VEURNE GHYVEI.DE DU1NKERKE 3-08 3- 47 4- 24 7-10 9-31 10- 46 11- 15 12- 17 3-23 5-35 4- 23 5- 06 7- 32 8- .>0 5-50. 7-35 9-51 10-11! 10-45 5-35 8-06 8- 28 9- 02 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-44 k-vt 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 -*'11* f-1'- 1 1■-*1 - h_h.' tft-iTATX'.'./rrTr t»»>wemguiwjiimfBBg.i.!TgT»Tr..L'»iLMiiii»-1rii«,r.'rrmi«T.ir«»Tt>l.i»Tr?_':.>»iT,n:rr;;-;T.?— 3-02 6-07 2- 59 8-57 3- 43 9-08 4- 11 6- 20 9-00 7- 46 10-17 11-50 10-11 10-32 10-58

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1