VAN VEURNE O I. 'I 1 s NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 Dit Blad verschijnt den Zaterdag, a». k i Zaterdag Maart 1884. niet wordt >ok «n*- >en £»S“ iaar. gezant Ie Londen gelast de wcn- van zonder dezelve gunst aan alle de anderen te doen genieten. En wat zou er dan gebeuren, zou den landman gelukkiger zijn en in beteren toestand verkeeren? Volstrekt niet. Zooals wij booger zegden zou het eerste gevolg van de verbooging van de prijzen der landbouwvoorbrengselen ook de verbooging der huurprijzen bij brengen en zoo dit aan enkele buitenlieden wal voordeel zou verschaffen dan bleet' toch de groote menigte het slachtoffer van hebzuchtige grondeigenaars, meestal he vige klerikalen. Inderdaad, welke is hier in België bet geval der meeste buitenlieden? Bebouwen zij den akker om deszelts granen en aard appelen te verkoopen en van deszei I's opbrengst te leven Neen, in het geheel niet. De groote menigte beploegt en bezaait een hoekje om daarop het noodige voor het jaar te winnen en soms al wal ie kunnen verkoopen, in de goede jaren. Daarbij mest hij een varken of twee, vet eene koe, of verkoopt de boter en den kaas enz., enz. Zij die veel graan of tarwe te verkoopen hebben, vormen de menigte niet en wat zou het toch aan de anderen kunnen doen van te weten dat het brood dal zij eten 10 franken per hon derd kilos meer waard is? En in de kwade jaren, denkt men dat het genoegzaam zou zijn alsdan do gren zen te openen om aan de noodlijdenden hel onontbeerlijke te verschaffen Onze bevolking is in bel laatste honderd- tal verdubbeld en nogthans is er geenc kwestie meer, zelfs in de slechtste jaren van die afgrijselijke hongersnooden die de menschen als vliegen langs de banen deed neervallen en bezwijken. Ons land brengt niet genoeg graan op voor onze behoeften, maar integendeel hebben wij in overvloed steenkolen, ar duin, schaliën, ijzerels, zink enz., enz. Wij hebben groote werkhuizen, talrijke spinnerijen, duizende weversgelouwen, groote papierfabrieken, meubelmakerijen enz. die tien en lol vijftigmaal zooveel vervaardigen als ons land benuttigen kan; waar zouden die met hunnen voorraad blijven, zoo andere landen hel uitsluilings stelsel aannamen welke sommige klerikale belhamels hier zouden willen inbrengen? Waar zou al de boter, eieren, wild, fruit enz. enz. heengaan zoo Engeland voor ons geene openbare markt was I En ons vervoer materieel, onze steen kolen, de voortbrengselen onzer steen groeven, wat deden wij met dit alles, zoo de vreemde landen ze met aankochten? Dat men het niet vergele: Elk land dal ons zijne waren inbrengt scheept ook de onze in en brengt aldus bij tot het alge meen welzijn. Eene enkele proef is hier over voldoende. Over eenige jaren kwam al hel vreemd graan ons uit Amerika, nu komt er ons van daar zooveel niet meer maar Oost- maart, meldt dal al de fransclie versterkingen voorwaarts zijn ge trokken, doch de spaartroepen zijn nog niet aangekomen. Ver scheidene zware schermutselingen hebben deze laatste dagen plaats gehad; met iederen dag verwacht men de aanranding van Bac-Ninh. Dbe Kamer. M. De Vigne heeft dinsdag in de Kamer hel door hem en verscheidene andere leden neergelegde wetsvoorstel ontwik keld, belrekkelijk het opstellen in hel vlaamsch der processen-verbaal in zake van strafrecht, in de vlaamschegedeelten des kinds. Dit voorstel werd zonder debat naar de secties verzonden, om te worden onderzocht. Na de neerlegging van eenige wets ontwerpen en verslagen heeft de Kamer de discussie over het budjel van open baar onderwijs voortgezet. M. Bouvier heelt de béweeringen en inlichtingen der heeren Woeste en Tho- nissen over het atheneum van- Virton wederlegd en doen zien dat die heeren zich door den eenen ol anderen nutle- loozen» onderpastoor om den tuin hebben laten leiden. Met ollicieele cijfers heeft .hij al de inlichtingen dier heeren den bodem ingeslagen. Daarna heeft M. Van llumbeeck, mini ster van ouderwijs hel woord genomen en de ongegrondheid aangeloond der aanmerkingen, die men legen zijn budjel en zijn bestuur maakt. De rechter zijde roept steeds dat te veel geld wordt uit gegeven voor het onderwijs en voor de schoollokalen. Er is gesproken geworden over de al te groote pracht der normaal scholen van Bergen, Brugge en Gent. Welnu, die scholen dugleekeiien van den lijd van het clericaal ministerie, welk ze heeft doen bouwen. •Men ziet van hier wal gezicht de rechter zijde moet getrokken hebben toen zij dit hoorde. Zij heeft een steen opgeworpen eu hij is op haar eigen hoofd terugge vallen. Ook was gezegd, dat er te veel normaal scholen zijn. Voor de wel van 1879 waren er 39, waarvan 32, aanvaarde scholen; thans zijn er maar 27 met 2,657 leer lingen. Alweer eene klacht die ongegrond is. lie heer Minister heeft aldus geant woord op een aantal grieven en klachten van de rechter zijde en doen zien dat het niets anders waren dan uesleiizoekerijen eu liaarklieverijen. De heer Minister van openbaar onder wijs heeft woensdag zijne redevoering voleindigd. M. Kervyn de Lellenhove heelt einde lijk, na lange dagen wachten, beproefd uil te leggen hoe hel komt dal zijne snuf- felarijen in de werken van Froissart bijna 100,009 fr. aan het land gekost hebben. Hij bekende voor dat werk be taald te zijn geworden alsook voor zijne reis- en verblijfkosten in Frankrijk en Engeland. De leden der Commissie van het school- enkwest trokken 10 centiemen per kilo meter en 13 fr. per dag, terwijl M. Kervyn 20 centiemen per kilometer ontving en 18 fr. per dag voor verblijfkosten. Ook kreeg hij eene schadelooslelling per vel druks. M. Kervyn heeft dit alles bekend. Zouden de clericalen dat ook niet, eens openbaar willen maken in hunne bladen eu bij middel van plakkaarten Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 30 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de I’ibliciié, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij Ib. VANOKIV KERCKHOVE, Drukker-Citgcver, Ooststraa.t, 6, te Veurne, eu in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren van den ijzerenweg van Ihiinkcrke, Veurne, Gent naar Itruetscl en Dixintide naar %'ienporl- TV T Duitsch, ’t Fransch en T Engelsch staal verbood in T land te dringen. En de duizende kleine fantazij stieltjes voor moden eu bullenliefhebberij zouden die ook hun voordeel niet vinden zoo het gouvernement ze bevoorrechtte en de vreemde concurrentie onmogelijk maakte? En waarom zou men dit alles niet doen? Ais wij deuken van ons eigen graan alleen te moeten eten, waarom zouden wij ons dan ook niet enkel van Belgische sloffen kleeden, Belgischen tabak rooken en bruinen, leuvensch, dieslersch, faro, lambic en uitzel drinken? Wel dat zou nog al aardig voorkomen en nogthans, kan men met reden en ge rechtigheid den eenen tak der maatschap pelijke werkzaamheid niet bevoordeeligen In eene vorige zitting had M. Thonissen den spot gedreven met een schoolboek der heeren Genonceaux en Germain, waarvan twee verschillige uitgaven be staan: eene voor de ollicieele scholen en eene voor de clericale scholen. Hij voegde er echter niet bij dat de eene uitgave be stond vóór de stemming der wet van 1 juli 1879 en de schrijvers die veranderd hebben, toen die wel gestemd was, om haar in overeenkomst te brengen met haren'geesl van onzijdigheid. Woensdag heeft men M. Thonissen doen aanmerken,'dat hij de laatste had moeten zijn, om het den schrijvers lot een grief te maken, daar hij zelf vroeger zijn werk over de Constitutie had veran derd. In de eerste uitgave daarvan zegde hij, dal de vrijheid van denken een vol strekt recht is welk de natuur aan den mensch geeft en dal alle dwang daarin eene onrechtvaardigheid en een misbruik is. In de tweede uitgave zijn deze woorden uilgeschrapt en werden nog andere veranderingen gedaan door M. Thonissen zelf. M. Thonissen heeft zich willen uit den slag trekken met te zeggen, dat hij nog zeer jong was toen hij zijn werk de eerste maal uitgaf en dal hij op rijperen ouder dom er de.... declamaties had doen uil verdwijnen. Maar weldra was hij verplicht te be kennen, dal hij gehoorzaamd had aan de bevelen van den Paps. Hij heeft het hoofd gebogen voor de Kerk en den Syllabus. Ziedaar nu een der gematigste mannen van de rechter zijde, die zulk eene be kentenis moet doen. Rome beveelt en hij buigt den knie! Wal zou er van Belgie geworden, indien hel aan die partij moest overgeleverd zijn? De discussie over het budjet van onder wijs zal nog eenige zittingen innemen. Hie vriend des landsmans. Als men den klerikaal hoort spreken over den slechten lijd en zijne spijt uit drukken over de moeilijkheden die den landbouwer heden treffen, dan zou men moeten denken dal er geen grooter vriend van de arbeidende klasse is dan hij. Om alles doen beter te gaan, zou men vooreerst den landman moeten doen geld winnen en daarvoor, volgens de papen- klik, is er geen beter middel, dan een zwaar recht op de vreemde granen te stemmen en aldus den invoer van Ameri- kaanscheen Indische tarwe zooveel moge lijk te beletten en den prijs der inlaiidsche waar te doen stijgen. Vooraleer deze zaak verder te bespre ken, zullen wij aan die groote mannen ecus vragen of hel eerste gevoel der ver beteringen, van de welvaart van den landman ook de verbooging van de huur waarde der gronden niet zou zijn En zou men eene goede reden kunnen vinden om de inlandsche granen alleen te bevoordeelen Zou men ook hei invoeren van vreemde steenkolen met moeten verbieden het vreemd hout liet Engelsch snijwerk Oosienrijksche en Fransclie fantazij bullen aan de grenzen tegenhouden, de vreemde bieren uit het land houden enz., enz. Inderdaad, ze zijn nog al talrijk die van den slcenkoolhandel leven en de werkers, welke gedurende het tijdstip van 1870 lot 1875 zoo ruim het beslaan vonden, kunnen zich nauwelijks nog het noodige verschaffen. Er wordt in T land nog al veel vreemd bier gedronken, dit brengt onze brouwers schade toe en nog al merkelijke; dat men eens nadenke wat profijt het voor onze messenmakers niet zou zijn, zoo men a*<»2itiek Overzicht. De Koophandelkamer van Havre heeft gedelegeerden naar Parijs gezonden, die woensdag gehoord zijn geworden door de commissie der Italische Kamer, gelast om hel vraagstuk van hel ingezoulen amei ikaansch vleesch te onder zoeken. Zij hebben verklaard hel beginsel van het toezicht te aan vaarden, mits men de formaliteiten niet al te moeilijk make. De groote meerderheid der commissie is gunstig aan hel ontwerp der regee- ring. De heer Paul Bert stelde onderhandelingen voor mei de Vereenigde Stalen, opdat hel toe zicht zou plaats grijpen in de inschepingsiiaven. De aanvaarding in eerste lezing van hel wetsontwerp op de kies- hervorming door de engelsche Gemeenlenkamer kan nog niet laten voorzien boe de latere stem mingen zullen zijn. Het verdient echter opmerking dal sir Stafford Norlhcote, de hoofdman der op positie, het wetsontwerp niet openlijk heeft durven bestrijden. Eene groep liberalen, met den heer Goschen aan hel hoofd, zijn van oordeel dal de klassen, door het welsolweip van hervorming ge roepen om hel stemrecht nine- oefenen, nog voor hepolilieke leven niet rijp zijn. Wal de expeditie der Engelschen in Soedan belieft,generaal Graham is met zijne troepen te Soeakim aangekomen. Osman Digna bevindt zich nog altijd op ongeveer 17 mijlen westwaarts van Soeakim. De stad is rustig. Men denkt dat wanneer Osman Digne zal aange vallen worden, hij naar de geberg ten zal vluchten. De ilaliaansche regeering heeft baren engelsche regeering geluk te schen nu t de overwinning generaal Graham in Soedan. De pi uisische Kamer der afge vaardigden heeft, met 2()!)slemmen tegen 152, hel voorstel van den heer Windsbort verworpen, strek kende tol opschoising van liet Sperrijcsertz, hel is te zeggen de wet waarbij de jaarwedde der geestelij ken in de bisdommen, waarin zij regelmatig benoemd zijn, afgeschaft. De minister der eerediensten had zich legen hel voorstel verklaard. De dnilsche Bondsraad heelt de verlenging van de wet legen de socialisten gestemd, alsook de kredielvraag voor de vermeerde ring der zeemacht. De spaaiisebe minister van finan ciën heeft maandag in den minis terraad, verklaard, dal hij voor 1885eene hegrooling zal aanbieden, die in evenwicht zal zijn. Eene depeche uil Hai Phong, 5 e A de- 'em eu. an, de BRUSSEL GENT VEURNE GHYVEI.DE DUINKERKE 5-35 8-06 8- 28 9- 02 3-02 6-07 8- 57 9- 08 ost on lil.) int '-D. ■on er ten. IS, en ti». 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 5- 48 6- 26 7- 12 9-38 11-05 3-08 3- 47 4- 24 7-10 9-31 "or,. 'lat •ir- llle. gu- •ig- iw- Ke ten als er- de net 10- 46 11- 25 12- 17 3-23 5-35 dl., Ro ll U 11K- «Ie mk I le de a ti ler er-. 4el. len len. len 'en eu- 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-44 S.-T wnmTii—■■umi—mui t r-.m-ALfaL *anmn.nimi>al NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NI EUPORT 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 6- 20 7- 46 10-11 10-32 10-58 - -v>9X?<x~' DUIN KERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 9-00 10-17 11-50 -2-59 -- 3-43 -4-11 ÉLIZS -- - 1 I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1