VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT H ft iOi If r-A Mauri USSR'S. maar elf IV 430. a a dagen aangekomen om Amslron naar Zaterdag werd heel de zitting ingeno- tnen door de discussie over de interpel latie van M. Houzeau, betrekkelijk het kiesvragenbock. Na bestaligd en erkend te hebben dal hel opstellen van zulk een bock geen geinakkelijk werk is en dat er in hel gewrocht, door hel Ministerie geleverd, zeer veel goeds is, heelt hij verklaard dal er ook veel misplaatste en overdreven^ vragen in voorkomen, die er gansch niet op hunne plaats zijn. Hij vindt hel nood zakelijk die gebreken te doen verdwijnen in het belang der wel van 24 Augusti 1883 en van de liberale partij. Volgens den spreker zon er een hon derdtal vragen moeten verdwijnen; dat is vooral hel geval mei hel hoofdstuk over de zedeleer, waarin vragen voor komen die strijdig zijn mei de Grondwet. M. Van Humbeeck, minister van open baar onderwijsheelt hel vragenboek verdedigd en beweerd dat dit werk slipt gebleven is binnen de palen van het programma van hel lager onderwijs. Een hevige uitvul werd door M. Robert gedaan legen de bureelen van het Mi nisterie, waar een kwade geest heerschl, zegde hij. Daarop nam M. Frère het woord, c:; legde de gewichtige verklaring af, dal het vragenboek kon veranderd worden, op de punten die gebrekkig zouden zijn. De Kamer heeft bel recht hel te onder zoeken en te wijzigen. het vragenboek enkel dienen kan om de uitwerksels der kieshervorming te ver lammen en zegde, dat hij cene dagorde zou voorstellen, waarbij tiet Gouverne ment uitgenoodigd wordt bel programma te vereenvoudigen en alles weg te laten wal de geloofsbelijdenissen der kandida ten kiezers betreft. Deze discussie werd, dinsdag, voort gezet en is tamelijk hevig geweest zoo als men hel bij den volgenden artikel kan aanlrefl'cii. Dinsdag werd het debat hernomen. De heer Houzeau zette zijne redevoering voort, die in 't geheel niet den storm liet voorgevoelen, welke zou gaan losbreken. De heer Janson, met zijn vurig woord, gaf een schepperen toon aan debat. Na de beschuldiging te hebben uitgebracht dat de regeering het bekomen van hel kiezersdiploma bijna ónmogelijk had ge maakt door het stellen van uiterst moeie- lijke vragen, randde hij hevig de gods dienstige en zedelijke vraaggunien aan. Hij zegde Wal het vraagboek zeer ernstig maakt ten opzichte der plichten jegens God, is dal bij staande houdt dal er een eeredienst aan God is verschul digd, dal God in ’s menschen geweien spreekt, dal God het beginsel is van alle zedelijkheid. Dit is waarlijk monster achtig. Zoo ik te antwoorden had, ik zou drie vraagpunten stellen. Ik loochen niet, maar weet hel niet. Hij sloot met te zeggen dat de Slaat het recht niet had den burger over zijn godsdienstig geloof te ondervragen, en dat de burger hel recht had niet te antwoorden. A 3 De kiesexamen. In de Kamer, werd donderdag door den heer Minister van Binnenlandsche zaken een wetsontwerp neergelegd, strekkende om de overgangsbepalingen der wel van 2 augusti 1882 op de kiesexamen, die in den loop der maand april zullen plaats hebben, nogmaals loc le passen. Dal wil zeggen, dal men voor de eerst volgende kiesexamen geen gebruik zal maken van het kiesvragenbock, maar le werk gaan zooals verleden jaar. De vragen, waarop de kieskandidalen moeten antwoorden, zullen niet genomen worden uil hel kiesvragenbock, maar eiken dag zal men voor ieder vak drij vragen voorstellen, waarvan er eene zal uitgelrokken worden door dèn voorzitter en die zal dienen voor hel exaam. Dal was, voor het oogenblik hel best wat er te doen stond, en op die wijze zal voorloopig iedereen bevredigd zijn. Het kiesvragenbock mag dus worden beschouwd als een doodgeboren kind. Laat ons hopen, als er een nieuw bock wordt vervaardigd, het praktischer en doelmatiger zijn zal. - - Waarop zal de kiezing plaats hebben? Tot hiertoe is men hel nog niet ecus in het klerikaal kamp. Men heeft wel eenen bond geslicht tot herstelling der grieven maar dal programma is zoo lang en beval vele punten, die door talrijke kiezers, zelfs kalholijke, niet kunnen bij getreden worden. Er moet iels korter, iels kapitaals uitgevonden worden. Behalve do Journal Bruxelles en de Gazette de Liège, vragen het meerendeel der overige klerikale bladen dat de Wet gevende kiezing plaats hebbe op de schoolkwestie Weg met de schoolwet 1 zou de oor logskreet zijn der kierikalcn Die eerlijke tactiek is mislukt. maar, het bestaan van het kabinet heeft aan een draadje gehangen. Na verwerping van de dagorde van den heer llouzeau, werd die van den heer Janson, welke de regeering had verklaard niet te aanvaarden, enkel verworpen bij gelijkheid van stemmen (61 tegen 61) en acht onthoudingen. Hebben zich onthouden Links, de heeren Buis, Goblet, Hanssens, Houzeau, Lucq en Mondez; Rechts, de heeren de Garaman en Vandenpeereboom. De 61 neen komen van liberalen. Op de 61 ja behooren er zeven tot de uitstersie linkerzijde: de heeren Arnould, Dansaert. De Meur, Féron, Janson, Robert en Scailquin. De heer Guillery stemde legen met hot ministerie. Met evenveel welsprekendheid verde digde minister Frère-Orban eenige 'der aangerande punten van hel vragenboek. Nopens de plichten jegens God, zegde hij dat het vragenboek punt voor punt de onderrichtingen volgt, aan den onder wijzer gegeven. Hadden wij de plichten jegens Gód er uitgelaten, wij zouden gelijk gegeven hebben aan de lastering, volgens welke onze scholen, scholen zijn zonder God. Wij moeten zeggen dal minister Frère- Orban zeer inschikkelijk was op andere punten Zoo verklaarde hij dat hel vragenboek maar iets voorloopigs was, dal de regeering de ingébrachte opwer- pingen zou onderzoeken, en dal, mits hel bleek dal dit vragenboek, in zijnen tegen- woordigen vorm, niet wel kon dienen bij de examens der maand apiil, zij voor die examens bijzondere maatregelen zou nemen. De kierikalcn, met hunne gewone ge slepenheid, trachtten dadelijk voordeel uit de verwikkeling te trekken. De heer Jacobs verklaarde, in naam der rechter zijde, dal zij zich aansloot hij de dagorde van den heer Janson. Zoodat de voor vechters der Kerk zich voegden bij dege nen, die willen dal er van geene plichten jegens God door den Staal worde ge sproken. De zwarten hebben dus God over boord geworpen, meenendc dal zij vereenigd met de rooden, reeds de minisleriëele porlelocliën onder den arm hadden Eindelijk werd de dagorde der hoeren Gallier en consoortcn aangenomen, door 65 stemmen van links legen 54 stemmen van rechts en 7 onthoudingen bij de uiterste linkerzijde. De aangenomen dag orde vergunt aan de regeering den lijd om de ingebrachte afkeuringen nopens het vragenboek le onderzoeken. Indien hel ministerie bij de voordracht van hel gewijzigd vraagboek geene reken schap mocht gehouden hebben, zegt het Morgenklad, vooral van den afkeer dien de vragen van godsdienst en zedeleer hebben opgewekt, zou hel gevaar loopen voor zijne onvoorzichtigheid le boeten. Verreweg de meeste liberale kamerleden zouden zich op dit punt legen hel kabinet keeren. l*olitiek Overzicht. De commissie van de fransche Kamer der afgevaardigden, die zich bezig houdt met de zaak van hel ingezoulen amerikaansch vleesch, is voornemens, aleer uitspraak le doen over het wetsontwerp van den heer llerisson, hel vraagstuk onder slaatshuishoudêlijk opzicht le onderzoeken en den heer Meline le hooien. Uit Londen komt hel bericht toe dat de heer Gladstone, die wal gebeu rd is, naar Coombe is ver trokken. Volgens men uit Cairo meldt zijn een bataillen voetvolk en een rege- menl ruiterij van hel engelsche expedilieleger dinsdag de puiten van llandub gaan bezetten. Zij hebben geene Arabieren ontmoet. Men verzekert echter dal Osman Digna uilzendelingen in de om streken heeft en er bevel aan de engelsche Hoepen gezonden is om zich op hunne hoede le houden. De telegrafische gemeenschappen gaan niel verderdan lolaan Berber; booger op zijn zij volledig onder broken. De volkstammen (Ier Bed o* wijnen trekken zich op de oevers van den Nijl samen en bezetten den waterval van Sabooka, op de plaats waar de stroom meiers bieedle heeft, derwijze dal de bevaring van den Nijl volstrekt onmogelijk is gemaakt. De volks stam van Batakheer maakt zich bereid om Shendy aan le randen. Hel schijnt zich Le bevestigen, dal, tegenstrijdig het gevoelen van sir Gordon pacha, sir Evelyn Baring en de ministers, Zebehr pacha niel als gouverneur naar boedan zal gezonden worden. Men betreurt het, want hij verzekerde zeer wel in staal le zijn het land le bevredigen zonder eene nieuwe bloedstorting en le Cairo werd hij door iedereen voor den man van den toestand gehouden. Uil Berlijn komt de lijding toe, dal de heer von Bulow, gezant van Duitschland le Bern, gelast is ge worden om de vraag van Oosten rijk bij de zwilsersche regeering le ondersteunen, voor hel uitoefe nen van eene krachtdadige beteu geling der anarchistische werkin gen. Ook de gezant van Rusland te Bern heeft van zijne regeering onderrichtingen ontvangen om in den zelfden zin te handelen. Het duilsch Parlement zal de beraadslaging aan vangen van hel voorstel der regeering, rakende de verlenging der wel tegen de socia listen. Uit Stockholm bericht men, dat de kroonprins tot onderkoning van Noorwegen benoemd is. Men telegrafeert uil Newcastle, 19 maart Het chincesch panlser- schip Nankin, hier over eenige Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. - Een afzonderlijk minor in pont RokniiilnmLin.ron on roniiom,... a»,. j. ..ti n---- ------ - - Rechterlijke eerherstellingen T fr. Ptm.iciTÉ, Magdalenastraat, Brussel. en in de Postkantoren des Rijks. Itrussel en DIxmude naar Nienport. Jïias'. nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. De Annoncen voor Belgie, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Men schrijft in bij I.. VAIMDICNJ KEllCKllOVE, Drukker-L'ilgcver, Ooststraat, 6, te Veurne, 'VertreUnren vnn <l<*n Ijzermxves van Duinkcrke* Venrne, Gent BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE kauonnen aan boord te nemen, is op bevel der engelsche overheden in den stroom opgehouden, uit hoofde, jzegl men, der vijande lijkheden lusschen Erankiijk en China. De discussie over hel budjet van open bare werken is vrijdag II. ten einde gebracht en hel budjet aangenomen ge worden. M. Olin heeft eenige belangwekkende inlichtingen gegeven over zijn bestuur, en hij heeft geantwoord op al de aan merkingen over zijn budjet. In den loop der zitting heeft M.Gou- vreur voorzitter der commissie van Schoolenkwest hel verslag dezer com missie neergelegd over hare werkzaam heden van 31 mei 1880 tol 31 december 1883, alsmede de rekening der kosten, schadevergoedingen en uitgaven van allen aard. Ook legde hij 22 lijvige boekdeelen neder, bevallende de authentieke proces senverbaal der enkweslen, de verklarin gen van meer6000getuigen inedcdeelende. Dit verslag is niel eerder kunnen neer gelegd wordenomdat een gedeelte daarvan door den brand van hel Paleis der Natie vernield werd. M. Bouvier vroeg om zoo spoedig mogelijk dit verslag te bespreken, om den laster en de beschuldigingen legen de Commissie le doen in duigen vallen. nislerie, waar een kwade geest heersclil, Daarop nam M. Frère het woord, en het vragenboek kon veranderd worden, J - De Kamer heeft bel recht hel te onder zoeken en le wijzigen. M. Janson drukte de meening uil, dal r uitwerksels der kieshervorming te zou voorstellen, waarbij liet Gouverne ment uitgenoodigd wordt liet programma te vereenvoudigen en alles weg le laten wat de geloofsbelijdenissen der kandida ten kiezers betreft. I De Kamer-zitting van dinsdag. Weinig heeft het gescheeld, of hel ministerie onderging in deze zitting eene nederlaag, die van beteekenis zou zijn geweest. Dc beraadslaging liep over het ongelukkig vraagenboek voor de kies- examens, dat, om zijne moeielijkheid en de zonderlinge keuze van zedelijke en godsdienstige vraagpunten, door heel de liberale drukpers en ook door de linker zijde der Kamer wordt afgekeurd. Gelijk men weel, had de heer Houzeau de Lehaie eene ondervraging aan hel gouvernement gestuurd, en in zijne kalme, doch ernstige redevoering zulke gevoe lige slagen aan hel vragenboek loege- bracht. dat de regeering dadelijk had gevoeld op vele punten te moeten toe geven. Die ondervraging gebeurde in de zitting van zaterdag. vA - A fel i; e- Kuur z <r •vo-A-.V-i—«.-V.a.y n Mg ‘er. ■net o*t <»n Ho nit bij ■»ll «r lea 4 l> 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-44 5-48 0-26 7-12 9-38 11-05 10- 46 11- 25 12- 17 3-23 5-35 4- 23 5- 06 7- 32 8- 30 DUINKERKS GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 1g- ‘»D i*. Se tt le >i> de ik lê li er >r- el in en en oa in. 5-35 8-06 8- 28 9- 02 NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT SSbSct 3-08 3- 47 4- 24 7-10 9-31 3-02 6-07 2-59 8-57 9-08 or. llo h- ---r-in.'ii.y - 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-18 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 6- 20 9-00 7- 46 10-17 11-50 10-11 10-32-3-43 10-58-4-11 - - -j j-j- ijviiiuiizcuii V» ii. O Jilill O, lil UL I o -- ...UUUVUp- --- De Knniéi*. II-• •- i p

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1