VAN VEURNE 1^'' NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT de vdreeniging n. Hie I. schoolonderzoek. Over eenige weken, Loen de klerikalen in de Kamer met liuune liaarklieverijen over de kosten van hel schoolonderzoek voor den dag kwamen en hunne woede bol vierden op hel bedrag dezer kosten, daar zij de feilen zelven van hel onderzoek niel durven ler spiaak brengen, riep een lid der linkerzijde uil Hel laatste woord over hel schoolenkwesi is nog niel uit gesproken. Dil was niel aanmoedigend voor de klerikale rechterzijde, die bovenmensche- lijke pogingen in hel werk gesteld heeft om hel in de oogen des volks te verklei nen, belachelijk of verachtelijk le maken. Thans is hel verslag verschenen Over de werkzaamheden der commissie van schoolonderzoek van den 31 mei 1880 lol den 31 december 1883. Dil verslag, zonder hel laaisie le woord ie zijn in de zaak welke ons bezig houdt, verwezenlijkt volkomen de verwillin;; door de rechter zijde in de Kamer ontvangen. Het zal, Zij volledigde dil werk met de verza- cveu als hel verslag des beeren De Kidder moling der olliciecle bewijsstukken welke Dil Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’sjaars; met de posi 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, ter uitzondering der beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office iie Pcru.tcriÉ, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij s.. VAXïKI6ïl<7iKIIO Vï-1, Drukker-Uilgever, Oostslraat, 6, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. De discussie over liet budjet van uit gaven op bnlengewone hulpmiddelen werd woensdag nogmaals voortgezet. Verscheidene sprekers hebben nogmaals ------ Examens voor Itiesbekwaanilield. Burgmeester en Schepenen der 'stad Veurne, hebben de eer hunne medebur gers bekend te maken dal bij ministerieel besluit van 10 dezer maand, de eerste zittijd der examens van kiesbekwaatnlieid voor het jaar 1884 is vaslgesleld op zaterdag 26, zondag 27 en maandag 28 April toekomende, om 9 ure ’s morgens. De vragen tol inschrijving, zullen aan genomen worden in de imreelen van hel sekrelariaal in hel Stadhuis, te re kenen van 31 Maart tol 16 April inbe grepen. Elke vraag moet 1" schri/'telijk gedaan worden; 2° de taal aanduiden waarin de camlidaal zijn examen wenschl af le leggen; 3° vermelden of hij des morgeus of des avonds op den hem beteekenden dag zijn examen wil ondergaan; 4" ver gezeld zijn van de stukken welke zijn recht slaven lol aanneming voor hel examen (geboorteakte, getuigschrift van schoolbezoek, akie van uoiorieleil of verklaring dal hel ónmogelijk is die akten af te leveren); 5“ hel beroep en de juiste woonst aanwijzeti van den kandi daat (straal, sectie en numero) De Burgemeester en Schepenen, L. OLLEVIER. Bij bevelde Secretaris, 1. DE CAE. I>e Eiamer. Aan de dagorde der Kamer was dinsdag de algemeene discussie over het budjet betreffende de uitgaven op buitengewone hulpmiddelen. Daarin is bezonder spraak van de nuttige werken, die in den loop des jaars moeien worden uilgevoerd. Zooals licht is le begrijpen vraagt ieder, even als aan hel budjet van openbare werken, hel een of ander voor zijn arron dissement. Noglans weel ieder dal er insparingen moeien gedaan worden, dal de hulpmiddelen zeer beperkt zijn, en toch wil alleman uitgaven doen. Moesten alle werken worden uitge voerd, die werden gevraagd, men zou honderd millipen franks noodig hebben. M. Le Hardy de Beaulieu heeft hel 2do gedeelte neergelegd van zijn verslag over de- werkzaamheden der Commissie van hel schoolenkwesl, en M. Wagener zijn verslag over T wetsontwerp betrekkelijk de invoering van hel verplicht onderwijs. Op voorstel van M. Couvreur is er be sloten, dal het debat over de uitgaven voor hel schoolonderzoek aanstaanden dinsdag zal beginnen, en daarna de dis cussie over hel voorstel van M. Goblet, betreffende hel onderzoek over de kloos ters en hunne goederen. zij zich kon aanschalTeu omtrent de in richting dezer scholen. M. Scailquin bracht omtrent dil punt een verslag uil dal den 12februari 1884 werd neêrgelegd. In T kort, de handelingen der commissie zijn tol hiertoe onderworpen geworden aan de Kamer door bijzondere verslagen, wederkeerig opgesteld door MM. Le Hardy de Beaulieu, Jotlrand, Scailquin en Vanderkindere. In den loop van dezen zillijd moet nog neêrgelegd worden het tweede verslag van M. Jotlrand, de ver slagen van MM. Houzeau en Bergé, de statistiek der kinderen waarvan de tegen woordigheid in de offïcieele scholen op den 31 december 1883 is vastgesteld ge worden, en eindelijk de besluitselen der commissie. Ziedaar in vluchtige trekken hel plan van de werkzaamheden der commissie. Dil gedeelte behoort tol hoofdstuk IX van hel verslag. Hel hoofdstuk XI is de ver- rechlvaardiging van de kosten door de Commissie gedaan. Op hel einde van dil kapittel herinnert de commissie: Dal hare rekeningen met al de bewijs stukken tol staving, alle jaren aan iiel toezicht der Kamer onderwoi pen geweest zijn, zonder ooit eenige aanmerking te verwekken; Dal de rekenkamer er nooit de minste onregelmatigheid in aangetroffen heeft; Dal voor de jaren 1881 h 1883 de uit gaven mei Ir. 284,312-49 gebleven zijn beneden de geopende kredieten; Dal op eene totale uitgave van 686,481 franks, vereffend op hel einde van 1883 er 382,074 franks besleed werden aan uit gaven bestemd om de meest uilgebreide coulrool omtrent de veropenbaring der commissie toe le laten. En dat eindelijk, indien de post der be zoldigingen en der vergoedingen hel be- trekkelijk hooge cijfer van fr. 139,123-30 bereikt heeft, dit niet liet minst le wijlen is aan den tegenstand der geestelijkheid en der aan haar gezag onderworpen bur gers. Hun verzet legen de uitvoering van hel schoolonderzoek heeft, eenen grooten invloed uitgeoefend op den duur, de wijze en de kosten van hetzelve. !£ï.k tci*cl<kg Maart, over de kantwerkscholen, de heiligden- kende pers doen schuimbekken van woe de, want het werpt een helder maar akelig licht op hel door de klerikalen zoo hoog geroemde onderwijs met God. Dil verslag is eene verpletterende be- schuldigingsakte voor de klerikale scholen en zal doorgansch hel land eenengrooten indruk verwekken. Ziehier een vluchtig overzicht uil het verslag nopens de werkzaamheden der commissie van schoolonderzoek Van 1880 tot 1883 is de commissie overgegaan, in bijna de helft der vrede- gerechlskaulons des lands, tol onderzoe ken nopens de in het werk gestelde mid delen om de toepassing der wet van 1879 le verhinderen. In die onderzoeken, is de aflegging van 5,804 getuigenissen ontvan gen, welke in de twee talen op duizenden exemplaren getrokken zijn geweesl. Twee aan den heer Le Hardy de Beaulieu toe vertrouwde verslagen hebben deze getui genissen ontleed; hel eene isden 30 maart 1882 verschenen en hecht zich meer bij zonderlijk aan de handelingen de geeste lijkheid, hel andere is onder pers en onderzoekt het gebruik dal, trots hunnen plicht, de openbare besturen van hun gezag gemaakt hebben om den wil van den wetgever te dwarsboomen. De inventaris der stoffelijke en zedelijke opvoedingsmiddelen van het land is sa mengeval geweesl in de in 1882 afgekon- digde tafels; een bestuurlijk en pedago gisch onderzoek, waarvan hel stenogra- phisch verslag de slof uilmaaki van het 5,k’ boekdeel der afkondigingen der com missie en der nauwkeurigste navorschin- gen over de inrichting der openbare lagere normaalscholen, hebben dezen in ventaris volledigd. Voor hel onderzoek van al de technische en onderwijskundige quaesilën aan de inrichting dezer scholen verbonden, heelt eene commissie, samengesteld uil vijf tien experlen onder de bekwaamste mannen van hel land uitgekozen gedu rende meer dan een jaar dienst gedaan. De verslagen der experlen zullen ont leed en besproken worden in een enkel werk dal de heer Houzeau zal neerleggen. De heeren Vanderkindere en Bergé hebben zich gelast aide inlichtingen le benuttigen die de commissie vereenigd heeft over den zedelijken en sloffelijken toestand van hel openbare zoowel als van hel vrije onderwijs, builen de normale scholen. Een bijzondere memorie van den heer Bergé zal handelen over onder wijsgestichten van het ministerie van juslicie afhangende en bijzonderlijk over diegene aan de gasthuizen gehecht. Óm den wezenlijken graad van het volksonderwijs le kennen heeft de com missie van in hel jaar 1882, examens ingerichl waaraan de miliciens, in de maand October van hetzelfde jaar inge- lijfd, werden onderworpen. De proef is in 1883 hernieuwd geworden. Twee ver slagen van den heer Jotlrand, hel eene den 31 juli 1883 ler Kamer neêrgelegd, hel andere waarover zij zal le handelen hebben vóór hel einde van den zittijd van 1884, ontleden en bespreken deze examens. Hel tweede verslag zal insgelijks de her vorming aanduideti te brengen in de in bel leger ingerichle scholen. De door het onderzoek ontsluierde feilen over den graad van onderwijs der vrouwen in hel algemeen en over de oor zaken der vaslgestelde ondergeschiktheid der vlaamsche provinciën in dil opzichte hebben de commissie aangespoord aan M. De Ridder eene studie le vragen ove- dc inrichting der ambachtscholen en voor namelijk der kantwerkscholen. l’olitiek OvêrxieBil. De commissie van de fr.msche Kamer der afgevaardigden, gelast met een onderzoek te doen over den toestand der nijverheid in Frankrijk, heelt den hoofdinge- nier van Anzin gehoord, die op de noodzakelijkheid Leeft gewezen om den jtrijs der kolen te verminderen, tegenover de medediging van Belgie en van Engeland. De hoofd ingenieur zegde, dat de werklied.-n zouden bereid zijn om hel werk U' hernemen, indien zij niel opge- hitsl en bedreigd werden. De coin missie heelt met 21 slemmen tegen •i besloten geene delegatie naar de koolmijnen van hel Noorden le zenden. De fransche Kamer der afge- vaardigden heeft in eerste beraad slaging met lichte wijzigingen hel wetsontwerp aangemonen, op de bevordering in hel leger. De heer Constans legde een voorstel neder, rakende de stemming bij lijst. Uil Londen meldt men dal de gezondheidstoestand van den heer Cladslone voortdurend betert. Hel is echter niel waarschijnlijk dat de eerste minister Coombé vóór de aanslaamb* week zal kunnen ver laten om naar Londen le komen ten einde le kunnen deel nemen aan de beraadslaging in de Ge meentekamer over de kieshervor- ming. Volgens men uil de hoofdslad van Egypte meldt is men sedert den 15 maart zonder lijdingen van Gordon pacha. Hel wordt bevestigd dal Khartoem bijna geheel door de opstandelingen omsingeld is; er bevinden zich sterke benden op de beide oevers der rivier, zuid waarts Shendy. De laatste lijdingen uil Bome luiden, dal de heer .Mordini, een der hoofdmannen van het midden de minislerieele kandidaat voor het voorzitterschap der Kamer zal zijn- Da Fanfulla zegt dat hel nieuw ministerie waarschijnlijk volgender wijze zal samengesteld zij« de heer Dejiretis, voorzitter van den ministerraad en minister van bin- nenlandsche zaken; Magliani, mi nister van financiën; Mancini, mi nister van btiilenlandsche zaken; Genala, openbare werken; Berlole- Viale, oorlog; Brin, zeewezen; Gri maldi, landbouw; Cappino, open baar onderwijs; Eerracci, juslicie. Uil Stockholm wordt verzekerd, dat de koning hel gevoelen heeft gevraagd van liet zweedsch minis terie, om le welen of de noor- weegsche geschillen eenen invloed kunnen uitoefenen op de banden van vereeniging lusschen Zweden en Noorwegen. De zweedsche ministers zouden eenparig van gedacht zijn, dat eene der eetsle voorwaarden van is, dat de grondwetten van Zweden en Noorwegen niet kunnen gewij zigd worden zonder de goedkeuring des konings en dal de strijd krachten van Zweden, even als die van Noorwegen, onder hel bevel des konings moeten staan. Eene depeche uil Conslanlinopel meldt dal de sultan van Turkije aan eene erge ziekte lijdt; de her senen zouden aangedaan zijn en men vreest dal hij gentel krank zinnig zal worden. Uil Thsan-Aii komt het bericht toe, dal de prins der koninklijke familie van Annam, die de moor- derijen der kristenen in dal rijk bevolen had, is gehalsrechl go- word en. - z 1 1 fr A I I I 1 van BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE DU1NKERKE 4- 23 5- 0(5 7-32 8-50 5-35 8-06 8-28 0-02 num* 3-02 6-07 8- 57 9- 08 1 5- 48 6- 26 7- 12 9-38 11-05 U Hl lu It ij »r in it I-. I» u. >1 ll 11 n n e i- 10- 46 11- 25 12- 17 3-23 5-35 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-44 on il» H'. 'In '(•'I g- U‘ ’n s- 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 7-03 9-05 12-02 2-05 -1-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 Brussel en Dixmudeiianr Nicuporl. NI EURORT D1XMUDE DIXMUDE N1EUPORT :TrtLiiiMiW|WjMyrni i.m iMJIfr Hbuinkerkct, Veurne, Gent 6- 20 9-00 7- 46 10-17 11-50 10-11-2-59 10-32-3-43 10-58-4-11 Verlrekuren van (ten ijzerenive;; DUINKERKE G11YVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 3-08 3- 47 4- 24 7-10 9-31 i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1