VAN VEURNE I a NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT x1 April 1884. Zonderling is hel dal M. Malou, in zijn dagorde, waarin hij de handelingen en uitgaven der Commissie van schoolen- kwesl betreurt, geen woord iieefl durven zetten om le verklaren dal hij de hande lingen der geestelijkheid goedkeurt, en dal er zelfs geen enkel lid der rechter zijde het heelt durven wagen er eene Verboden ingang. De klerikale dagbladen slaan weer den treurtoon aan, hij gelegenheid van oenen omzendbrief van den minister van finan ciën, waarbij de ontvangers der regis tratie bevel krijgen om de namen, beroep en woonplaats der paters en nonnen op te nemen. Deze ambtenaars hebben zich gewend lol de burgemeesters der ge meenten, waar er kloosters bestaan, om door dezer lusschenkomst deze inlich tingen te bekomen. Wij welen niet of de minister veel in lichtingen zal inwinnen. Volgons onze wetten, inderdaad, is de onschendbaar heid der woonstede gewaarborgd, wal wil zeggen dal zelfs de burgerlijke macht er niel mag binnendringen; en dus iudien de kloosterlingen zich aan een onderzoek van dien aard niet willen onderwerpen, zijn zij volkomen in hun recht. Nu hel ordewoord schijnt reeds aan de klooster lingen gegeven te zijn, om op de hun ge stelde vragen niet le antwoorden. De klerikale dagbladen zeggen «De kloosterbewoners hebben aan alle ver plichtingen voldaan, door zich le doen inschrijven op het bevolkingsregister; dit is alles. Laat ons aannemen dat liet zoo zij. Di de avondzitling waren er weinig leden tegenwoordig. M. Washer heelt zich verdedigd tegen den laster, die door de klerikale pers ten zijnen opzichte is uitgeslrooid. Hij besloot met zijne vrienden aan le sporen lol hel afschaffen van art. 4 der wet van 1 juli 1879 en de geestelijkheid definitief buiten de school le sluiten. kloosters zich zoo halsstarrig verzetten legen een onderzoek dat waarschijnlijk enkel moet strekken tot vaststelling, dat elke kloosterling voor zich zelven tegen over den fiscus in regel is? Iudien de minister zulk onderzoek heeft gevraagd, dan is hel dat de regeering bijzondere redenen heeft om aldus le handelen in hel algemeen belang. De houding der kloosterlingen bewijst langs oenen anderen kant dat er ook bij hen bijzon dere redenen moeten beslaan om uil een persoonlijk belang le weigeren. In de burgerlijke wereld zou het al eene zeldzame gebeurtenis zijn, wanneer iemand zou weigeren inlichtingen van zulken aard aan de overheid te geven. .Maar de kloosterlingen, ziel ge wel, dat is wal anders! Die wanen zich niet alleen boven alle wet, maar zelfs boven alle wel voegelijkheid verheven. Is waar ook, dal er binnen hunne sombere klooster muren.dikwijls veel onwettigs en onwel voegelijks zou le vinden zijn, en daarom, zich streng en stug achter de wel ver schuilende, houden de vogels hunnen nest zeer zorgvuldig én verlegen gesloten. Morgendblad kantwerkschoten. Met veel vinnigheid heeft de.klerikale drukpers het verslag van professor De Ridder belrekkelijk de kantwerkscholen aangerand. Mocht men haar gelooven, dan zouden al de daarin vermelde feilen uil de lucht zijn gegrepen, en de beschul digingen zouden enkel haren oorsprong hebben in een overdreven partijgeest, mei hel doel om den oorlog van het libera lisme tegen het katholiek ondeiwijs aan den gang le houden. ’t Is er nochtans verre van af dat pro- lessor De Ridder dat alles nil zijnen duim Zou hebben gezogen. Sedert lange jaren wordt reeds óp de erge misbruiken in de kantwerkscholen gewezen. Laat ons een voorbeeld' aanbalen In 1859 werd door de regeering een opperraad van handel en nijverheid in gesteld, die voor twee derden bestond uil afgevaardigden van de handelskamers van hel huid, en voor een derde uil door de regeering benoemde leden. In zijne bijeenkomst van 18G0 kwam hel vraagpunt der leerwerkhuizen ter sprake en ook over de kantwerkscholen werd daar gehandeld. De heer Thooris, van Brugge, hield eene redevoering, waar in hij over de uiterst erge misbruiken in de kantwerkscholen sprak. Ook hij heelie het schande daar kinderen van vijl jaar van ’s morgends vroeg tol ’s avonds laat aan hel speldewerkkussen te kluisteren; ook sprak hij van de uitbuiters der arme schepsels, die doorgaans op hunne winst van 8 a 9 centiemen daags, onder voor wendsel van leergeld, 5, 6 en zelfs 7 centiemen werden afgehouden. De heer Ihooris kende ook feiten, die bewezen welke onmatige winsten die exploiteer- ders» der kanlslavinnen op dezer werk verwezenlijkten. Nog iels wëtenswaardigs vonden wij in de redevoering van den heer Thooris over een middel, door nonnekens uitgedacht om de werksters aan de school vast le binden Zoo verschieten zij aan de kinde ren, bij hun binnenkomen, eene som geld, grooler dan de waarde van het werk, dat zij op twee drie maanden, ja zelfs op een jaar, kunnen voortbrengen en men trekt dan op bel werk dit verschot al. Is dit eerste verschot ten naasten bij ingehaald, dan doet men hun een tweede. Zelfs wisten de nonnekens de rekeningen zoo I te verwikkelen, dal de leerlingen nooit I het einde hunner schuld zagen en zoo lot wijziging in dien zin aan te brengen. Als niemand in de rechter zijde luidop de geestelijkheid durft verdedigen, is dit een bewijs dal men stilzwijgend, inwendig hare handelingen afkeurt en veroordeelt. Dal heeft M. Janson woensdag doen uilschijncn in eene prachtige redevoering, die een diepen indruk heelt gemaakt. Hij heelt ook de rechter zijde uitge daagd, om de aanstaande kiezingen te plaatsen op het politiek lertein en niel pogen aan hel bewind te komen bij middel van laster en logen. Zijne redevoering besloot hij met te vragen dat er over de vrije scholen een toezicht zou worden uitgeoefendniel alleen in belang der geleerdheid, maar ook in hel belang der gezondheid. Als de klerikale partij, die zoo op haar onderwijs en hare schoollokalen bluft, recht in hare schoenen gaal, zal zij in die billijke vraag moeten toestemmen. Na M. Janson heeft M. Van Hoorde hel woord genomen, niel om zijne aanmer kingen le wederleggen, maar om grove beleedigingen naar hel hoofd van M. Bouvier te slingeren, die in eene kroeg le huis behooren, maar niet in een parle ment. Beleedigingen en lasteringen, zie daar de wapens der rechterzijde, bij ge brek aan gegronde en gezonde redens. M. Van Hoorde werd welverdiend lol de orde geroepen. Ook heefl M. Van Hoorde aan heel hel land beloofd dal de klerikalen, als zij terug aan het bewind komen, terstond de schoolwel van 1879 zullen afschaffen. Hel land is verwit tigd en zal de kleri kalen de gelegenheid niel gunnen, om die misdaad te plegen. M. Scailquin en na hem M. Couvreur hebben de handelingen der rechter zijde geschandvlekt, omdat zij de klerikale pers toelaal de leden der linker zijde te belasteren, te beliegen en door hel mod der te slepen, en den moed niet heefl dit schandaal af te keuren. De rechter zijde heefl in deze omstandigheid geloond, dal het haar ontbreekt aan moed, waardig heid en eerlijkheid. En zij liet zich al die brandmerken op hel voorhoofd prenten.... en bleef zwij gen Hoe laag, hoe laf! De discussie eindigde met de stemming over de dagorde van M. Guillery, die aangenomen werd met 70 stemmen tegen 53 en 1 onthouding. --- Vertrekuren vnn <len ijzerenweg vsin Iluinkerke, Veurne, Gent nnnr Hrussel en Dixnindenaar Vieitpoi-E 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoneen voor ffelgie, ter uitsondering der beide I Inunderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office of. Pi iii.iciié, Magdalenastraat, Brussel. Bgf BJWH'WW1—WWIH H IWI* IWH FMI ll’M WW Hf HHWI1!!» MMBWIII 'II1 JBMMMMI—MMMiMMMMMMM III—MMMUMtl Hl 1IMMMM HBMIHIIMIMMMMMMMMIMMMMMMB—MWMili MIMI M ~r F, II r, VWU1 l'I J t.. i'l [~_._J.-11 l'.JUJ.L Men schrijft in bij I— V^XIVIMCtV KEHCKI1OVE, Drukker-Uitgever, Ooslslraal, 6, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. 6- 20 9-00 7- 46 00-00 11-50 10-11-2-59 10- 32-3-43 11- 17-4-11 4- 23 5- 06 7-32 8-50 mos Politiek OverzichL Zondag laatst hebben er in Frank rijk drie kiezingen voor de Kamer der afgevaardigden plaats gehad. Te Cholet werd gekozen de heer de la l’oiirdonnaye, monarchist, met 8,890 stemmen; te Avesne, de boei Lecomle, republikein, met 8.865 stemmen legen 6.906 door den heer Walrand bekomen; le Moulins, de heer Bi nel, .reptihlik'"', mei 5,850 stemmen legen -4.604, welke op den heer Corue, monar chist. werden iiitgebrachl. lie heer minister van oorlog van Frankrijk, heeft hel wetsontwerp op de aanwerving des legers in de Kamer der afgevaardigden verde digd; hij vindt dit wetsontwerp ge schikt voor de goede herinrichting de legers. Hij verklaarde zich legen den vrijwilligen dienst van een jaar. Niettegenstaande het vei zet van den heer Bibol spreekt de Kamer de sluiting uit der alge- meene beraadslaging en wordt op aanvraag van genei aal Campenoii lot de bespreking der artikelen overgegaan. De heer Clovis Ungues legde eene viaag tot ondei vi aging neder over de lussclienkomslder troepen bij de werkstaking van An/.iii. De onmiddellijke beraadslagi g, door de regeering aanvaard, werd be volen. De luer minister Waldeck- Kousseaii. antwoordende aan den heer Clovis l'iigues, zegde dal bel gezag zipie rechten niet overschie den heeft. Ili| doel recht aan de werkstakers, wier kalmte enkel gestoord werd door de politieke weidmannen, die door den minis ter krachtdadig gelaakt worden, omdat zij de ellende uitbuilen en menschenlevens in gevaar brengen. De Kamer nam met .127 stem men legen 66 eene dagorde aan, door de regeering aanvaard, en luidende dal, vertrouwen hebbende in hare goede inzichten jegens de mijn wei kei.s, zij lol de dagorde ovt rgaal. De Kamer verdaagt hier na hare zittingen lol den 20 mei. kleed. Ook de fransche Senaat is tot den 20 mei uileengegaaii, na hel verdrag met Tunis aangenomen le hebben. Het wordt uil Berlijn bevestigd dal hel uit hoofde van gezondheids redenen is dal prins von Bismarck wil afzien van zijne ambten, die hij in bet pruisisch ministerie be llet rumeensch ministerie heelt zijn ontslag gegeven, ten gevolge cener stemming der Kamer, vijan-* dig aan een voorstel van den F1"1 minister, opzichlens hel op de dagorde brengen der beraadslaging over hel wetsontwerp van o ver zinning der grond wet. Eene belangrijke stemming is ijilgebrachl door de Kamer der olksvei legenwoordigcrs van de Vereenigde Staten/ rakende de douanenlarieven, die in Amerika hei groole vraagstuk van hel oogen- blik zijn. Afgevaardigden, die aan hangers zijn van hel besche"mend stelsel, hadden de heistelling voorgesleld dc> rechten op de wol, gedeeltelijk door de douanenher vorming van hel laatste jaar afge- schafl. De Kamer heeft dit terug werkend voorstel verworpen met 126 stemmen legen 116. ---- K>e Knmei*. In zitting van dinsdag heefl M. Robert, zijn voorstel over den eedsyorin ontwik keld; hel voorstel werd in aanmerking genomen. M. d’Aiidriinonl gaf lezing van een voor stel van M. Corenians en andere leden, welk wijzigingen toebrengt aan de wel van 17 augusti 1873 over hel gebruik der vlaainsche taal in rechlcrlijke zaken. Vervolgens werd de discussie over bel schoolenkwesl hernomen. Na eene redevoering van M. Neujean, die de leden der Commissie kloek verde digde, is de nieuwe representant van Uperen, M. Colaerl, te velde getrokken voor de kanischolen van West-Vlaan- deren. Hij beknibbelde hel verslag van M. De Ridder, dien hij uilsclxdd vooreen professor van politic ken laster. Deze woorden verwekien een kleinen storm. Daarna geelt M. Guillery, lezing van de volgende dagorde, die hij als besluit der debatten voorstell De Kamer, vastslellende dal de bate- lijke daden bedreven of aangestookl door de katholieke geestelijkheid om de uitvoering eener wel te dwarsboomen, geeiie verdediging in hél pui lenient gevonden hebben. Overwegende dal de commissie van onderzoek, met die daden aan hel licht te* brengen en den toestand van hel onderwijs in Belgie te doen kennen, aan hel land een merkbaren dienst he rt wezen heeft: keml gebed en gansch het gedrag der commissie van onder- zoek goed, en gaal tol de dagorde over. Spreker ontwikkelt de overwegingen die hem doen besluiten hebben om deze dagorde op te maken. De commissie van onderzoek heelt zich aan de wel gedra gen, aan de aangenomene priiiciejien, en aan de voorgaauden. M. de Voorzillei geeft lezing van eene dagorde, voorgesleld door M. Malou en die luidt als volgt De Kamer, de han- delwijze en de uitgaven der commissie van onderzoek betreurende, gaal lot de dagot de over. Op voorstel van M. Washer beslist de Kamer eene avondzitling te houden. I ijsïïsi'. A Maar is hel toch niet, zonderling dal die DUINKERK E GHYVELUE VEURNE GENT BRUSSEL 10- 46 11- 25 12- 15 3-23 5-35 3-08 3- 17 4- 21 7-10 9-31 5-35 8-06 8- 28 9- 02 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-44 3-02 6-07 8- 57 9- 08 5- 18 6- 26 7- 12 9-38 11-05 5-50 7-35 9-51 10-11 10-49 V.-' NIEUI’ORT D1XMUDE D1XMUDE N1EUPORT iwSSit»-i.'-'vHiz. -- i ii~i~~r~Ti~ BRUSSEL GENT VEURNE GI1YVE1.DE DUINKERKE

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1