VAN VEURNE K 1 w NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 A Zaterdag April »n r in ijk en ie, e, in, ;e- ou te ler n prins von Bistnatck. de heer meeting, De wetgevondó kiezingen. De Etoile schildert als volgt den toe stand at'die zich aanbiedt voorde'aan- slaande Wetgevende kiezingen De liberale meerderheid bestaat thans in de Kamer uit 20 stemmen. De klerikalen maken zich gereed om in juni de herkiezing te bestrijden van zeven liberalen, te wetenM. de Wael, te Antwerpen; M. Reesteen, te Brugge; ££Se J voordragen, de radikalen zullen w'aar- Assbcialie de bare, zoodat hel der zou wezen als hel liberalism te Brussel zou vallen. »;Als wij er bijvoegen, dat de toestand te Antwerpen zoodanig is, dal er de kle- rikalen misschien minder zeker zijn van hunpen zegepraal dan de liberalen van Brussel van de hunne, dan is er niet hard le vreezen voor den nakenden strijd'. De liberalen te Namen hebben veel vertrouwen, die van Brugge hebben alle hoop niet verloren, die van Luxemburg rekenen meer op den val van Mi'Van Hoorde dan op den hunne, en M. de Car^man zal meer moeite hebben om zich zeil'slaande te houden dan gemak om M. Minpui’ om te werpen, die enkel stappen aanwend om een nieuwen liberalen kan didaat le vinden, waarmede hij zeker is eene dubbele overwinning te behalen, om hel verlies le herstellen voorvloeiende uit de vervanging van wijlen M. de Bailiel- Latour door een klerikaal. Daarbij zien de kopstukken der kle rikale partij niet met zekere ongerustheid de gebeurlijkheid te gemoel, van het bewind te moeten in handen krijgen met de verplichting om den Senaat le ontbin den; en daar eene meerderheid te vinden, waarover de liberalen thans beschikken. Wal de liberalen betreft, als de meer derheid der Kamer verminderd werd van 20 lot 10 stemmen, zooals hunne tegen strevers hel. hopen, dan is hel zeker dat zij sterker zou worden, want de ver deeldheid in hare gelederen zou des te schuldiger worden. De zittijd zal waarschijnlijk niet ein digen, zonder dat hel gouvernement nieuwe wetsontwerpen neerlegt, die de liberalen zullen doen begrijpen hoe groot belang zij er bij hebben zich hand in hand en nauw aangesloten le houden. De Senaat is dinsdag bijeengekomen, maar heeft de bespreking niet kunnen be ginnen van hel algemeen budjet. Hij had vooreerst twee kandidaten voor de plaats van raadsheer van het Verbre kingshof voor te stellen, plaats die open gevallen was ten gevolge van hel ontslag van den heer de Rouge. De heeren F. Fétis en Giron beide raadsheeren bij het Beroepshof van Brussel zijn de eene als Ist®. de andere als 2,le kandidaat aangewezen. Die voorstellingen zijn de zelfde als diegene van hel Hoog Hof. Eene bespreking, die niet minder dan een uur geduurd heeft, is ontstaan lus- schen de heeren Solvyns, Dewander, Vilain XIIII en de minister van financiën, nopens eene eenvoudige verandering, le brengen aan reglement van den Senaat. Alen wilde hel reglement met dat van de Kamer doen overeenkomen ten einde aan de vereeniging toe le laten met ópstaan en neerzitten over de lijsten van het alge meen budjet te stemmen. De heer Solvyns wilde dat de naamaf- roepingde regel was en de stemming van rechtstaan en neerzillen de uitzondering, De Senaat heeft dil amendement niet aangenomen en heeft besloten dal men bij naamafroeping slechts zal stemmen zooals dit in de Kamer plaats heelt in geval dat 5 leden dit zouden eischen. MM. Touriïay en Cuvclier, te Namen; MM. Bergh en Bouvier, in Luxemburg en M. Mineur, te Pbilippeville. Van die zeven hopen zij er tér minste o te win nen, zoodat de meerderheid van 20 op 10 stammen zou vallen. Ok zijn zij van zin hunne netten uit te werpen in de kiezingen te Brussel, ai wat| het maar om woelwater te maken. Maar zij zullen eene volledige lijst A-I - sch|j;.iijk de hunne hebben, en de liberale l een won- En wil men nu weten waaraan dil ver schil moei toegeschreven worden. Het fransch gouvernement heeft meer wapens dan het onze aan de hand om de geestelijkheid, wanneer zij builen de wet gaat, tol reden te brengen. Het heeft zijn woord le zeggen in de benoeming der bisschoppen, het kan hen in hun ambt opschorsen, hen lijdelijk van hunne bezol diging berooven. Dit laatste vooral wordt door de geestelijkheid gevreesd. Men kan haar op geene gevoeligere plaats treilen dan in den zak. Wij beschikken in ons land over zoo veel beteugelende middelen niet als in Frankrijk en daarom loont onze geeste lijkheid zich zoo onbeschaamd, stoutmoe dig. Wij hopen nochtans dal er een tijd komen zal, waarop onze wetgevers haar lol reden zullen weten le brengen. Met zachtmoedigheid kunnen w ij niets winnen tegenover dezen alouden vijand onzer vrije instellingen. -- -- Kiesbelangen. Sinds jaren reeds werd er gevraagd, dat er in de wel een artikel zou gebracht woiRen, waardoor een einde zou worden gesteld aan de al te sloutmoedgioen moed willige kiesreklamen der klerikalen. Aan dien wensch zal weldra gevolg worden gegeven, want bij art. 3 der kies wetten is eene bepaling gevoegd, volgens welke de partij, die eene ongegronde ol blijkbaar moedwillige kiesreklaam zou hebben ingediend, kan veroordeeld wor den lol eene boete van ten hoogsteii tien frank, ten voordeele van den persoon legen wie de reklaam is ingericht. Dal is wel niet veel, maar het zal onze tegenstrevers doen nadenken, wanneer zij lust zullen gevoelen, om honderden reklamen in te dienen, wam dan zou hel veel kunnen worden. Ook zijn door verschillige leden der linker zijde, onder anderen door de heeren D’Elhoungne en Lippens, amendementen neergelegd, die strekken om die straf nog zwaarder te maken. Wij Itoopen wel dat deze amendementen, welke naar de middensectie zijn verzonden, zullen wor den aangenomen. Er moet, inderdaad, een einde worden gesteld aan hel schandalig misbruik dat heden bestaal, dat door de klerikalen op zulken grooten voet wordt uitgeoefend, en op den duur de herziening der kiezers lijsten onmogelijk zou maken. Nog andere wijzigingen zijn aan de kieswet gebracht. De gewone kiezingen voor de gemeenteraden zullen voorlaat) plaats hebben op den derden zondag van October; het ontwerp stelde die kiezingen vast op den vierden zondag, maar men heeft daarvan afgezien, omdat de ballo- leering niet zou plaats hebben op Aller- heiligendag. Volgens bet ontwerp zal de naamher- oproeping of réappel voor de provincie- en gemeenteraden., geschieden ten -12 ure ’s middags. M. Lucq heeft voorgesteld, dal er maar tol réappel zou worden over gegaan in geval er strijd wordt geleverd. Er valt niet aan te twijfelen dal dit amen dement zal worden aangenomen, door de middensectie. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, ter uitzondering der beide Inunderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen, door den Office de Publicité, Magdalenaslraal, Brussel. Men schrijft in bij I— VARnjMKW KERCKIIOVE, Drukker-Uilgever, Ooslstraat, 6, te Veurne; en in de Post ka meren Hes Rijks. Het catholicismus is een en hetzelfde overal en op alle plaatsen. Zoo leeren de catechismussen, maarzij dolen. De waar heid is dat hel catholicismus zich plooit en wijzigt volgens de omstandigheden. In Frankrijk wordt de absolutie niet geweigerd aan de ouders wier kinderen de oilicieele scholen bezoeken, waar alle godsdienstige zinnebeelden gebannen zijn. Men weigert ze in België aan de ouders der kinderen van de ofliciëele scholen, waar de priester nochtans loegelaten is om den godsdienst le komen aanleeren en waar hel kruisbeeld nog altijd de eere- plaals bekleedt. In Frankrijk manen de bisschoppen hunne schapen aan om deel te maken van de ollicië-Me schöolcomileiten. In België zijn deolficiëele schoolcomi- teiten in den ban der kerk en de geeste lijkheid zoekt de personen, die er deel van maken, zooveel mogelijk te vervolgen en le benadeeligen. In Belgie dondert de bisschoppelijke pers alle dagen tegen de fransche Repu bliek en hare instellingen. En wal zien wij in Frankrijk gebeuren Dezer dagen had leCahors de inhuldiging plaats van Gambella’s standbeeld, van Gambetta, die ecus uitriep Hel catho licismus, dal is de vijand. De republikeinsche ministers MM. Jules Ferry, Waldeck-Rousseau, ën anderen, gekend als geuzen en vrijdenkers, waren naar Cnhors gegaan om de inhuldiging bij le wonen. Bij hunne aankomst werden zij verwel komd, eerst door den meijer der stad, als vertegenwoordiger van het burgerlijk gezag, en vervolgens door den calholieken bisschop omringd door de leden zijner geestelijkheid. De bisschop gaf aan de vertegenwoor digers van hel gouvernement de verzeke ring van zijne verkleefdheid en voegde er bij dal zijne geestelijkheid republikeinse!! gezind is. Ziedaar hoe de geestelijkheid zich in Frankrijk tegenover hel burgerlijk gezag gedraagt. Men ziet dal hel bij onze zuiderburen heel anders gaal dan hier. verkleefd aan Een der voornaamste, Miquel, voorzitter der cj. heelt duidelijk de hoop uitgedrukl, dal de nationaal - liberalen den rijkskanselicr zullen loenaderen en bevestigde dal zij tot het einde toe zijne ontwerpen van maat schappelijke hervormingen zullen ondersteunen. Uil Petersburg wordt gemeld, dal de heer von Staal, gezant van Rusland le Sluitgat l, tot gezant le Londen benoemd is. Uil Conslanlinopel komt de tij ding toe, dat Aaril’a pacha, minister van binnettlandsche zaken, zijn ontslag heelt gegeven en vervangen is door Assym pacha die vroeger minister van justitie was. be rttineensche Kamer is tot den 8 mei uiteen gegaan. Hel gezantschap van Guatimala le Parijs heeft de bevestiging ont vangen, dat er een aanslag is ge pleegd op hel leven van generaal Barrios, president der republiek, doch dal hij niet getroffen werd. l*olitiek Overzicht. Bij gelegenheid der inhtil liging van liet gedenkleeken aan Gambel la op maandag laatst werden wel redevoeringen uitgesproken, doch de politiek van den dag werd er niet in aangeroerd, be heer minis ter Jules f erry heeft echter reeds den dag nadien te Perigueux de deuren der polilek, die le Cahors waren gesloten, wagenwijd open gesteld. Hij heeft op hel banket, dal aldaar de vertegenwoordigers der regeering werd aangeboden, cftie redevoering uitgesproken, die geheel was toegewijd aan de voor naamste vraagstukken, welke op dit oogenblik de openbare denk wijze in frankrijk bekommeren. De voorzitter van den ministerraad prees hel kiaclildadig en verzoe nend karakter der vreemde politiek van de regeering, doch bleef hier niet lang op aandringen. Hij deed echter nitschijnen dat de duur van bel ministerie, verschuldigd aan het vertrouwen van het Parlement, het gezag van Erankrijk vermeer derl, Europa wetende met wie de fransche regeering in en met wie zij niet is. Wal de inlandsche politiek be treft, twee vraagstukken werden vooral door hel hoofd van hel ministerie besproken de grond- wettelijke overziening en de aan slaande gemeente - kiezingen. Hij drukte de ovi rluiging uil, dal de regeering gemakkelijk eene meer derheid in ieder der twee Kamers ten voordeele der overziening zal vinden, die wijs en beperkt zal zijn en voor welke het gunstig uur geslagen is. Wal de gemeenle- kiezingen betreft, hij drukte de hoop uit, dal zij republikeinsche raden zullen geven, die zich vooral niet de gemeente zaken zullen on ledig houden. Er hebben twee groote meetings der parlementaire partijen maan dag laatst in Ouilschland plaats gehad. De eene werd gehouden te Neustadt door nalionaal-liberah'ii, en de andere le Keulen door de katholijken. Zooals men wel denken kan was hun karakter zeer ver schillend. De katholijken beklaag den zich over de godsdienstige vervolging, over de ineiwetien, over de uitdrijving der bisschop pen en in hel algemeen over het gedrag der regeering. De rede voeringen waren zeer hevigen doen voorzien dal prins von Bismarck niet veel op hen rekenen mag. Ge heel anders was hel karakter der meeting van de nalionaal-liberalen. Deze hadden enkel bittere woorden dan voor de nieuwe liberale partij, die zij beschouwen als vezakers aan de groote nationaal liberale beginsels. Van eenen anderen kant toonden de sprekers zich geheel te eh n t l AD wkhimbi -M cyjmirur» w 4- 23 5- 06 7- 32 8- 30 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERK E 5-35 8-06 8- 28 9- 02 ko DUIN KERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5- 48 6- 26 7- 12 9-38 11-05 5-50 7-35 9-51 10-11 10-49 de «b cu io r □<1 iet d ti ii u n. 3- 47 4- 24 7-10 9-31 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-44 •n k te Ie k I». N1EUBORT DIXMUDE DIXMUDE KIEl PORT 10- 46 3-08 11- 25 12- 15 3-23 5-35 6- 20 9-00 7- 46 00-00 10-11 - 10- 32- 11- 17- l)o Senaat. Vertrekuren v«m den ijzerenweg van Bumkerke, "Veurne, Genl nanr lirussct en Dixmude nuar IVieupórt. 7- 03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 17*48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 Hier en elders. q.r,S> 11-50 6-07 2- 59 8-57 3- 43 9-08 4- 11

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1