I VAN VEURNE 0 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT hl uk u I 2£<> HO Pilei Ex MnxttMaaranm 4 I- Men schrijft in bij regelen. Op voorstel van o-ssaswcx—i" (Morgenblqd I i I 'en *Us er. <ls let BRUSSEL GENT VEURNE GI1YVEI.DE DUIN KE REE 10-11 10- 32 11- 17 Oil Ik rnt Dj eii er en DU1NKERKE GI1YVE1.DE VEURNE GENT BRUSSEL 11- 25 12- 15 3-23 5-35 let en eu en eii in. <>- tn 1-23 5-06 7- 32 8- 50 3-08 3-17 1-21 7-10 9-31 eh ie- •u ■k It* lit He. le- jn is.. 'Ie »k il® ui-, ler 3-02 6-07 8- 57 9- 08 J"k In ib ■u !r ui et ef ie in 'ij e- 5-50 7-35 9-51 10-11 10-49 'f?- ilie en ?e- .-1111111,11,1111 mi null I 111 HUB nm II llllllll rriTirrmilT 5- 18 10-46 6- 26 7- 12 9-38 11-05 N1EUPORT DIXMUDE dixmude N1EUP0RT 1 6-20 5-35 7-46 8-06 8- 28 9- 02 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-58 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Ir. ’s jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 IT. be Annoncen voor Belgie, ter uitzondering der beide I laanderen, alsmede die voor hel Buitenland worden ontvangen door den Office de Pcbijciié, Magdalenastraat, Brussel. VATWOETV KEllCKIIOVK, Drukkeruitgever, Ooststraat, G, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. dagorde te regelen. Op voorstel van M. Goblet werd beslist dat de Kamer al de weekdagen zou zetelen, te beginnen van 1 ure, ten einde voor hel sluiten van den zittijd nog te kunnen stemmen over de wetsontwerpen beirékkelijk de huurl- tramways en hel verplicht onderwijs. De rechter zijde heeft in dit debat ge loond, dat zij alles zal doen wal mogelijk is, om de stemming van dit laatste ontwerp in dezen zittijd te beletten. Ut »r- Ho. Wat doet de Uien Public, liet blad van den bisschop? Zij reppen geen woord meer. En pastoor De Motlier? Verdwenen, spoorloos verdwenen! Op dit oogenblik leest hij wellicht den goddelijken dienst in een naburig land ol houdt hij een preêk over zedelijkheid en zuiverheid en, misschien ook op dit oogenblik doopt de opsteller van den Bien Public zijne pen in zijnen verfoei lijken inktpot om de liberalen als laste raars uit schelden. Eerlijk volk ---«-I-- - - - Eerlijk volk. De korrectioneele rechtbank van Gent heeft zaterdag lest den priester De Mottier tol vier jaar gevang veroordeeld. Hel ge lieve den lezer ons te verschoonen omdat wij hen over de geschiedenis van dezen kerel onderhouden. Het is een vuillioop welke wij liefst onaangeroerd zouden laten, doch wij zijn gedwongen er van te spreken, ten aanzien van de houding der katholieke drukpers. Wordt er, bij ongeluk, een ofliciëele onderwijzer veroordeeld, al zij het ook voor hel onbeduidensle feil, spoedig springt de klerikale pers op haar stokke- paard en overal gaat zij uitbazuinen dat liet officieel onderwijs slecht, zedeloos, bedorven, rol is. Maar zien wij eens de priesterwereld. De Motlier is priester in eene gemeente van Frankrijk. Zijn gedrag, is zoo slecht dal hij zijn land moei verlaten. Hij komt zich ie Gent vestigen. Zijn aventuren in Frankrijk beletten hem niet hier de pries terkleden le blijven dragen, het heilig sacrificie der mis te lezen, de biecht le hooreu en de zonden te vergeven. Een onnoozel boerenmeisje wordt door De Motlier als meid aangenomen. Haar oom plaats haar liefst in zulken dienst omdat zij in goede handen zou zijn. Hel meisje zal al spoedig gewaar wor den in welke goede handen zij gevallen is. Zekeren dag betrapte zij haren meester in aanbidding voor eene kwezel die hem was komen bezoeken. Na hel overlijden der kwezel, De Mollier’s minnares, wordt de meid lol deze waardigheid verheven. De gevolgen der schuldige betrekkingen tusschen den vertegenwoordiger Gods en zijne meid worden weldra zichtbaar. De Motlier beproeft hel spoor dezer gevolgen le doen verdwijnen. Men zal verder zien, welke belooniug de boet straffelijke rechtbank van Geul hem des wege heelt toegekend. De meid is anders met de zaak bekommerd. Zij denkt aan hare eer, aan haar kind, aan hunne toe komst. De Motlier levert, in banden zijner meid het bewijs zijner schuld. Daarmede ge wapend gaal de vader eene aanklacht in hel bisdom doen. Deukt gij nu ‘dat De Motlier zijn pries terkleed moei afleggen? Neen, men tracht het bewijs uit des vaders handen te halen en later zorgt men dat de meid zich uit de voeten maakt en naar Rijssel haren misstap gaal ver bergen. De liberale dagbladen vernemen en ver melden de verwijdering van de meid. Wat doet de Bien Public, de tolk van het bisdom? Hij zegt dat De Motlier belasterd wordt, dat de meid huiselijke voorwerpen heeft medegenomen, enz. Men ziel van hier hoe de klerikalen dal eerlijk volk te werk gaan. Van den schuldige maken zij eenen martelaar, bel slachtoffer wordt alge- beeld als eene diefegge en de liberale dagbladen, die de waarheid verkondigd hebben, worden als lasteraars verweten. Maai- hel gerecht brengt licht in de zaak. Wal doel de klerikale drukpers? ie vei meerderen. De nieuwe in lichting zou maar eene jaarli|k.sche vermeerdering van uitgave van een millioen en half frank veroorzaken, doch er zou een buitengewoon krediet van ongeveer vijl' millioen (rank noodig zijn voor den aan koop van 10,000 geweeren, van 60 stukken veldgeschut en van bele ger ingskanonneii. Verlrekurcn van <Ien ijzerenweg van Duiiikerke, Veurne, Gent naar Brussel en Dixmude naar iViciiport 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-44 Burgemeesters-martelaars. De klerikale burgemeesters hadden lot nu toe zich aan een goedkoop prijsje de voldoening kunnen geven die niet dachten zooals zij in den verdoemden hoek le doen begraven. Er.stond zelfs eenen vasten prijs op: 50 franken boel. Geen duil meer. En daarvoor was men nog martelaar op den hoop toe, en men had het recht, daags na de veroordeeling, op een artikel van den Courrier de Bruxelles ol' van den Bien public. Rechtuit gesproken, hel was voor niets. Maar daar steken zich de rechtbanken in hel hoofd zich met boete niet meer te vrede le stellen. Niet langer dan woens dag II, heeft hel Beroepshof van Gent, zooals wij het gemeld hebben, eenen burgemeester, dien van Bouchaule, tol acht dagen gevangenisstraf verwezen voor overlrcdiug der wel op de kerkhoven. Dal is een ander paar mouwen. Boete, dat was heel wel. Men sterft niet van 50 franken boete. Maai- acht dagen gevang, dal doel denken. Wedden wij dat men in langen tijd van de burgemcesters-marlelaars niet' meer zal hooreu. l'olitiek Ov'evzictit. Hel is den 20 mei aanstaande dal de parlementaire zittijd in Frankrijk hernomen wordt. De Irndjel commissie der Kamer is echter reeds bijeen geweest om hare werkzaamheden te hernemen. Zij is voornemens verschillende besparingen voorlestellen; zoö wil zij de jaarwedde der onderstaats secretarissen lol op 20,000 frank verminderd zien. Volgens men uil langer telegra feert, zouden de geruchten van af breuk der betrekkingen tusschen Frankrijk en Morocco ongegrond zijn. De cngelsche Gemeenlenkamer heeft de eerste der buitengewone zittingen gehouden, die moeten toegewijd worden aan het onder zoek van hel wetsontwerp van kies- hei vorming. Ma eene langdurige beraadslaging werd eene wijziging aan artikel één verworpen, voorgesteld door den heer Diehard Cross, en strekkende om aan de Kamer hel recht le geven later aan hel wetsontwerp bij voegelijke schikkingen te voegen voor de ver anderingen aan de kiesomschrij vingen. Men meldt uit Berlijn dal ver scheidene leden van de liberale linkerzijde in hel duitsch Parle ment de vedenging zullen stem men der wel legen de socialisten, doch met de verklaring, dal hel de laatste maal is dat zij die wel be krachtigen. l il \Veenen bericht men, dal aartshertog Rodolf in de maand juli aanslaande aan boord van een oorlogschip z:d gaan om gedurende eenige dagen de scheepsoefenin- gen in de Adrialische zee bij le 'wonen, die zullen plaats grijpen onder hel bevel van onderadmiraal baron Slerneck. De spaansche minislerieele dag bladen zwaaien lof toe aan de fran- sche overheden, jegens hun gedrag op de grenzen gehouden bij gele genheid der pogingen, om in Spanje opstand te verwekken, en die nu volkomen onderdrukt zijn. Mei zijne tegenwoordige krijgs- inrichting kan Portugal in oorlogs tijd maar een leger te been brengen van 76,000 man, wal niel veel mag genoemd worden manneer men de bevolking van hel koninkrijk in acht neemt, die geschat wordt op vier en half millioen inwoners, zonder de koloniën te rekenen. Generaal Fontes Pereira, minister van oorlog en voorzitter van den ministerraad, heeft nu een wets ontwerp van nieuwe legerinrich- ting op hel bureel det Kamer nedergelégd, dal zal loelalen een leger "ie vormen van 120,000 on- derrichle soldaten, zonder echter aanzienlijk het bestendig elic.clief ITc Kamer. Dinsdag heeft do Kamer hare werk zaamheden hernomen. Hel eerst aan de dagorde was de discussie over het voor stel van .MM. Goblel d’Alviella en con-. soorten, vragende om een onderzoek le doen 1" Over <le middelen die door do geestelijke] congregaties van liet land zijn en worden aan-1 gewend, om zich de voordooien der burgerlijke verpersoonlijking toe te eigenen: 2° Over het bedrag on den oorsprong der; goederen dien zij bezitten 3° Over de middelen die zij in twerk stellen' oiu <li<' goederen te bekomen en aan atol'ren- over te maken 4° Over ’tgebruik dat zij maken van deze goederen 5" Over de hulpmiddelen, waarover de kerk fabrieken, de bisschoppelijke sominariet en do geestelijke corporaties, die de burgerlijke ver persoonlijking hebben, beschikken: 6" Over de lasten, die op deze goederen liggen en ile wijzo waarop die worden uitgeoefend. De zitting werd echter geopend mei eene inierpellalie van den heer Bergcover tic medewerking van hel Gouvernement aan de inhaling des bisschops van Na men en des aarlsbisschops van .Mechelen. Spreker deed zijne inierpellalie in zeer gepaste bewoordingen en besloot met een welsvoorslel neer It* leggen lol afschaffing des decreet tan 24 Messitlor jaar XII, voor wal aangaat de eer die aan de bis schoppen wordt bewezen. M. (’’ière-Orban, hoofd van hel kabinet, btelï geantwoord en verwezen naar de uilleggii.gi'ti, die Idj over deze zaak in den Senaat had gegeven. De achtbare minister voegde er bij dal liet Gouver nement hoegenaamd niel voornemens is iels te veranderen in zijne houding ten aanzien van den strijd, dien de geeste lijkheid de landsinsielliiigen aandoet. De vraag om den bisschop van Namen bij zijne inhaling eer te bewijzen, en gedaan door hel bisdom zelf, is onver wachts op hel laatste oogenblik gekomen. Na er over le hebben beraadslaagd, heb ben de le Brussel aanwezige ministers eenparig besloten dal, gezien de vooi- gaanden, de vraag 'niet kon van de hand worden gewezen. De minister van justicie was toen afwezig,-dóch liet welen dal hij zich bij de beslissing des Ministeries aansloot; dal eene weigering een per soonlijk acte zou wezen, en dal aan de kwestie een einde moest worden gesteld, zoodra de nieuwe aartsbisschop van Mechelen zou aangesield zijn. Derhalve was de kweslie der afschaf fing van liet decreet van Messidor reeds voor hel kabinet gebracht, voor dat hel voorslel-Bergc, in de Kamer werd neer gelegd. Het debat werd gesloten door eene korte redevoering van M. Janson, die het gevoelen uitdrukte, dal het decreet van Messidor afgeschaiï is door hel art. 139 der Grondwet. Vervolgens ging de Kamer over lot de discussie over het voorstel van M. Goblel. M. Thonissen nam de eerste hel woord om het voorstel krachtdadig te bestrijden, omdat hel, volgens hem, ongrondwelte- lijk is. Er ontstond daarna een debat om de derïcitle redeleer. Corrcctionnsele rechtbank van Gent. Zaak van priester De Mottier. In hare zitting van zaterdag heeft de correctionneele rechtbank van Geul pries ter De Motlier, voortvluchtig, bij verstek tot vierjaren gevangenisstraf en tol de proceskosten veroordeeld, als pliclitig aan eene poging lot'vruchtafdrijving op den persoon zijner dienstmeid, Cliariolla Vander Meerschaul. De rechtbank heeft hem daarenboven veroordeeld lot 3000 fr. schadeloosstelling jegens de burgerlijke partij; de lijfsdwang in geval van niet- belaling is bepaald op G maanden. Op vraag van hel openbaar ministerie heeft de rechtbank de onmiddellijke aan houding van De Motlier bevolen. Door haar vonnis verklaart de recht bank dat het bewezen is dal, toen De Motlier te Gent geplaatst werd, na ge dwongen het dorp le hebben moeten verlaten waar hij pastoor was, hij toen reeds van een jong 'meisje misbruik had gemaakt. Niettegenstaande deze omstan digheid, zegt de b'landre libérale, werd bij, dank aan de bescherming van wege zijne oversten, in de beste familien onzer stad ontvangen. Het is alsdan dat Charlotte Van der Meerschaut bij hem in dienst getreden is en zij door De Motlier weldra verleid werd, die latei- schaamteloos erkende de vader van het kind te wezen. Door hare betrekkingen met dien heili gen man deed zij eene ziekte, die tol haar kind overging. Vóór zijn vertrek deed De Mottier aan liet arm ongeleerd meisje terwijl hij hare hand geleidde, eenen act teekenen, waar bij zij erkende dal zij zich nooit le bekla- 9-00 00-00 11-50 -2-59 -3-43 -4-11 1 T

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1