I VAN VEURNE 8 1 II o NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Zaterdag k, ziening november aanslaande bepaald. GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE ‘ai> ge in lijk leu ‘ier ‘le, enr se ller fe es* ‘eti ‘W. Mochle de les van zondag iels goeds vóórtbrengen, dan zouden wij ons over de verliezen, die wij gedaan hebben en toch niets aan den slaat van zaken ver andert, kunnen getroosten. Koophandel en nijverheid. Onze tegenstrevers welke het politiek in alles mengelen, klagen pullen in den grond over den slechten toestand van koophandel en nijverheid. Natuurlijk willen zij, wederom, er hel ministerie verantwoordelijk voor maken. Kiest voor de klerikalen roepen de sa- crislie-bladjes uil, dan zal alles weer groeien en bloeien en de gebraden kiekens zullen in den mond vallen. Alhoewel ieder verstandig man weet, dal de politiek hier geen gemeens mede heeft, tracht men de builenkiezers nog- tans daarmede om den tuin te leiden. Bloeien handel en nijverheid des te beter als de klerikalen aan het bewind zijn? De steden door de katholieken be stuurd, geven er u de beste bewijzen van. Te Brugge, de stad der kloosters, is alle nijverheid en koophandel ten gronde. De heide Vlaanderen zijn verkwezeld lot in hel merk der beenen en is hel hier dat koophandel en nijverheid bloeien? Hel tegendeel alleen is waarheid. Wel hoe I een katholiek ministerie zou de nijverheid opbeuren De handel en nijverheid van kerken en kloosters, ja misschien, doch dien winkel draait reeds wel genoeg en behoeft geene verbetering. Waarom kwijnen koophandel en nij verheid Omdat de grootste fortuinen zich in klerikale handen bevindende, thans stil liggen en niet gebruikt worden. Omdat er millioenen in kloosters en bis dommen opgesloten zijn welke niets voortbrengen. Waarom kwijnt de landbouw? Ter oorzaak der groole pachten, die de boe ren verpletteren en daarbij nog onophou dend gestropt en gepluimd worden, voor de klerikale schooierij welke geen palen kent. Zou cene belasting op liet graan, die De provinciale kiezingen. De laatste kieshervoi ming, waarbij de bekwamen als kiezers voor de pro vincie en de gemeenten worden toege- laten, heeft zondag voorde eerste maal gewerkt. De uitslag voor de liberale partij is treurig. Te Antwerpen, waar de klerikalen her haaldelijk aan de provincie-kiezingen geen deel meer genomen hadden, wordL, de liberale lijst geklopt met meer dan 700 stemmen meerderheid, en zoo verliezen wij daar in ecus 26 leden van den pro vincialen raad. In de provincie Namen verliezen wij 8 stemmen te Namen en 2 te Dhiant. In Henegouwen verliest men 5 stem men. En in Brabant ook zijn er verliezen te Sl-Joos-ten-Noode overwinl de lijst der onafhankelijke!! met 200 stemmen meerdei heid, terwijl te Nijvel een der aftredende raadsleden met oenen katho lieke moet balloteeren. Wal tegen die gedeeltelijke nederlagen zeer wel kan op wegen is de schoone zegepraal in Luxemburg behaald. Daar is de klerikale bestendige deputatie omverre geworpen, door T verplaatsen der meer derheid in den provinlialen raad. De raad telt nu 23 liberalen en 21 kalholijken. een katholiek ministerie zou in leven roepen, de landbouw opbeuren? Zoude Slaat in de klerikale scholen gebracht en die ons zoo in dobbel lasten zou steken, koophandel en nijverheid doen bloeien Zouden de subsidies in massa verleend aan kerken en kloostersde gebraden kiekens doen vallen in den mond van burgers en boeren? Zou door een kleri kaal ministerie, bij middel van een groot mirakel, zoo maar in eens Belgie in een luilekkerland veranderen De ondervinding van 1870 tot 1878, ons juist het tegenovergestelde geleerd hebbende, zijn de druiven nog te groen, om te hei beginnen. Daarom, kiezers, verzint eer gij be gint Met de politiek, hebben handel en nijverheid geen gemeens en moeten bui len alle partijbelang besproken en opge beurd worden. Daarom, met Juni aanslaan de, moet men de klerikale blaffers, die alle middelen uitpluizen tot den val der libe rale partij, eens doen zien dal de han del en nijverheid der kloosters reeds ge noeg gloeien en bloeien, ten nadeelc van het algemeen nul der samenleving en dat een vooruitstrevend bestuur hel best ge schikt is, om de huidige crisis op te beu ren in hel belang van ’s lauds welvaart en vooruitgang. Verklaring der uiterste linker zijde. De acht leden der uiterste linker zijde van de Kamer, de hoeren Arnould, Dan- saert, Demeur, Féron, Guillery, Janson, Robert en Scailquin, hebben een soort van manifest openbaar gemaakt, waarin zij verklaren dal zij vereenigd in hunne kandidaturen, zooals zij hel waren in de parlementaire werking, weer zich komen voorstellen aan de stemming der Liberale Associatie In dit manifest leggen zij de redenen van hunne houding in de Kamer uit en verklaren zij niets gemeens te willen hebben met hetgene zekere mannen zeggen en zekere bladen schrijven. Zij werpen den sieur Picard en zijne pers over boord. Zeer goed, maar is hel daarom dal zij zoo menigmalen de oorzaak zijn geweest dal hel Ministerie bijna viel en met het Ministerie tien tegen een de heele liberale partij? Hel slot hunner verklaring luidt als volgt Neen, wij denken niet dat de liberale politiek een voel, een duim breed achter uit moet gaan, en niemand denkt dat in onze rangen, wel integendeel. De liberale partij moet vooruit gaan, altijd vooruit gaan, zonder dat zou zij geene reden van beslaan hebben. Maar er is een verschil tusschen vooruit gaan en lusschen voor uit loopen, en dat is het wal de leden der uiterste linker zijde en degenen die achter hunnen rug slaan wal te dilwijts ver geten. Zij willen loopen voor dal zij kun nen gaan. Eu daarin ligt hel ongeluk. Waar zij heeu willen, willen wij ook heen; wat wjj weiischen, verlangen ook wij. Maar is de lijd wel gekomen? Dal is de vraag. Zij denken ja; de meerderheid der partij is van een ander gevoelen. Hebben zij, die zulke geringe minderheid iiitmaken, daarom hel recht alle oogen- Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen i fr. De Annoncen voor Belgie, ter uitzondering der beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Oifice de Plui.iciié, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij I.. lil'.liCliBid» VE, Drukker-üilgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Verscliilligc redenen moeten tol den spijligen uitslag der kiezingen hebben medegewerkt. Hoezeer wij ook in grond beginsel iels rechtvaardigs vinden in de uitbreiding van het stemrecht, toch moeten wij vaststellen dal, hij elke uit breiding daarvan, hel liberalisme geen baat heelt gevonden. Men herinnert zich hoe dadelijk, na het invoeren van den gemeenlecijns van 10 franks, bijna al de liberale gemeente-besturen in onze klei nere sleden en groolere dorpen werden omvergeworpen. De toevoeging der be kwaamheids-kiezers heeft nu weder de klerikalen in de hand gewerkt. Daar ligt een bewijs, zegt het Morgen- blad, van de macht 'die de geestelijkheid hier uitoefent, wier invloed vergroot naar mate men de trappen der maatschappelijke standen aftreedt. Daarbij komt nog het gemis aan politiek doorzicht, van politieke overtuiging bij een groot deel der kleine kiezers, die zich al te licht laten beet nemen aan de valsche beschuldigingen en laster van wegede zoo weinig kiesclie klerikale drukpers en redenaars. De beste bedoelingen, de heilzaamste wetten, im mers elke daad van de meest vaderlands lievende liberale gekozenen, worden eiken dag van T jaar in het hatelijkste daglicht, mei voorgesleld, en die gedroch lelijke, nooit terwijl de lieer Neither, zijn I rustende propaganda der kerk-en krocht- mannen bereikt maar al te dikwijls haai' doelwit. In een klein land als het onze, heeft elke uitbreiding van hel stemrecht nog voor gevolg, dal er zich dadelijk een lal van kleine groepen vormen, die hunne bijzondere stoffelijke belangen boven die van ’t algemeen belang stellen, en denken die spoedig bevredigd te krijgen door tegen de aan zijnde bestuurders te stem men. Eindelijk, moeten wij niet verbergen dal de kieshulsepot, waarop men sedert weken ons te Brussel vergast, cenen noodlottigen invloed moet hebben uitgeoefend op hel kiezerskorps in ons land. Hoe zou het anders kunnen?. In de hoofdslad is er eene groep woelgeesten, die schreeuwen en lieren alsof zij de oppermacht in het liberalisme waren, en die leerstelsels willen doordrijven, welke in T geheel door de overgroote meerder heid der liberalen, vooral in de provin ciën, niet worden gedeeld. Wat wij hier willen, zijn geene omver werpende theoriën, maar een liberalisme, dat zijne overwinningen niet prijs wil geven voor hersenschimmen en vooral niet voor zulke, die de triomf onzer tegensli evers moeten verzekeren, en ons totaal op den weg des aclileiuilgangs terugslaan. Wij herhalen het, de Bruiselsclie pro gressisten moeten van den uitslag van zondag een goed deel op hun geweten nemen. l*<>litiek Overzicht. Men weet dal de fransche Kamers den woensdag geene zitting hon den, om de commission toe le laten dien dag hare werkzaamheden ijverig voorllezelten. Zoo heeft de initialief-commissie besloten naar de commissie van overziening der grondwet hel voorstel van den heer Barodel te zenden, strekkende lot de onbeperkte oveiziening. De commissie, gezegd van Madagascar, heelt de heer Jules Kerry en den onderadmiraal P< y on g' boord. Zij hebben haar eene depêche mede gedeeld, waarbij wordt ‘tangekon- digd dal de onderadmiraal Miol op 8 mei bez.il van hel bevelhebber schap over de fransche vloot geno men heeft. De blokus is thans op de kusten begonnen. Men zal krachtdadig legen de llovas le werk gaan en men verwacht hiervan de beste uitslagen. De commissie zal vrijdag hare stemming uitbrengen over de kredieten voor Madagascar gevraagd. De engelsche dagbladen drukken over hel algemeen hunne te viedenheid uil over de belofte van den heer Gladstone om aan hel engelsche Parlement vóór de ver- eeniging der egylische conferencic alle overeenkomst le onderwerpen, die hij mei Frankrijk ol de andere mogendheden zou kunnen sluiten. Enk< I betreuren zij dal de eerste minister en lord Granville niets gezegd hebben over de gei lichten, die eene beperking der engelsche bezetting in Egypte en de inrich ting van een internationaal toezicht doen voorzien. De duilschc Bondsraad heeft zich bezig gehouden met een wetsontwerp, waarbij het douanen tarief gewijzigd wordt. Dit ontwerp vomeerden de inkomrechlen op kant, hoi duurwei k, loilelpluimen, brandewijn, arec, rhum, kanten kleederen, kunstbloemen, schui mende wijnen, andere wijnen in Ilesschen, cacao, chocolade, zekere zijdearlikelen, zakuurwerken. De oostenrijksche Hoerenkamer heeft hare werkzaamheden geëin digd met het kiezen der leden van de delegatie. De voorzitter van den raad verklaarde dal op bevel de Reichsralh verdaagd was. De weenensche joden vervolgers hebben eene gevoelige nederlaag geleden. Maandag laatst moest er eene toegevoegde kiezing in de kiesomschrijving van Mariahilf plaats grijpen, waarbij de joden vervolgers alles wal mogelijk was in hel werk stelden om hunnen kandidaat, doctor Pattai, le doen gelukken. Nooit werd er zulk een hardnekkige kiesstrijd geleverd. Echter bekwam de kandidaat der jodenvervolgers maar 979 stem men, mededinger, gekozen werd met 1202 stemmen. De Epoca van Madrid zegt, dal de betrekkingen van Spanje met Frank! ijk, wal de zaak van Marokko betreft, vi iendsebappelijker zijn dan ooit, wal men overigens ook zeggen mag van ailes wat de inter nationale aangelegenheden betreft. De Diario van Lissabon heelt hel besluit afgekondigd, waarbij de porlugeesche Goi tès ontbonden worden. De aanslaande kiezingen voor de afgevaardigden zullen den 29 juni plaats grijpen. De bijeen roep! ng der Cortes voor de o ver der grondwet is op 5 - 7 If >i„ Linuaramr^t Vi* JWWM»uai»m»u tn :ta Mei 188-4. 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 3-08 3- 47 4- 24 7-10 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-41 5-35 8-06 8- 28 9- 02 3-02 6-07 8- 57 9- 08 »U„ 'ene- keu etu.f 5- 48 6- 26 7- 12 9-38 11-05 BRUSSEL iea nls BN de- ‘et 5-50 7-35 9-51 10-11 10-49 ge- ‘keu leeij Hute ost on ‘He ‘Hit '‘ij ron er *on ‘Her 'teii 1. 'lat Hen* f te- dat 'er- Ml», ge- ait 41e ?•- 'litk <1» nik bc- lele- an der 'er- kek 'Ion 'len 4'111 “en. 'on- 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48, 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 6- 20 7- 46 00-00 10-11- 10- 32- 11- 17 - NIEUPORT D1XMUDE DIXMUDE NIEUPORT --KJ-OTg-g-t!-- Wij verstoeten en bestrijden alles, zeggen zij, wat nadeel kan doen aan de zegepraal der liberale partij, alles wat de verloochening zou wezen van ons verleden. - Wij hebben nietnoodig hier ons programma to herhalen 't is dat der Liberale Associatie. x Oordeelt gij, mijnheeren, dat de liberale politiek in Belgie eene achteruitgaande bewe ging moot doen, dan zullen wij als nederige soldaten van het liberalism in uwe gelederen strijden en werken voor het welgelukken der kandidaten die gij zult hebben aangenomen. 9-00 11-50 2- 59 3- 43 4- 11 10- 46 11- 25 12- 15 3-23 5-35 9-31 Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naar Brussel en Dixninde naai- rvienport. DUINKERKE GIIYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL -I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1