van St-Nikolas Samenstelling der Ihtreelen. De schade beloopt Zaterdag lest is 31. Frans Leper, le Steenkerke, door den gemeenteraad lol secretaris benoemd dezer gemeente, in vervanging van M. Decroo, overleden. De Senaat heeft dinsdag talrijke wets ontwerpen van weinig belang gestemd. De Senaat heeft woensdag op zeer kor ten lijd al de wetsontwerpen gestemd, die nog op zijne dagorde stonden, en waar- lusschen het ontwerp op de buuiTlram- wegen, welk weid aangenomen met 32 stemmen legen I en 10 onthoudingen. De heer Minister van Biimenlandschc Zaken gaf alsdan lezing van hel konink lijk besluit, waarbij de wetgevende zittijd van 1883-84 gesloten wordt verklaard, lie Senaat ging uiteen onder het roepen van Leve de Kuning De Senaat heeft zich maandag ver- eenigd. De nieuwe senaleur heeft den eed afgelegd. De heer de Bibaucourl, heeft eene ondervraging gericht tot den heer minis ter van biimenlandschc zaken, om zijne aandacht te roepen op de uitslagen die voor den belgischen landbouw de wel kan hebben, die aan de franscbe Kamer is onderworpen en die lot doel heeft hel invoerrecht, in Frankrijk, op hel vee, te verhoogen. De heer Rolin-Jacquemyns, heeft ge antwoord dal bet bettunelijk is de stem ming dier wel al’te wachten alvorens iels te doen. De Senaat, heeft het wetsontwerp ge stemd dat wei krechtersraden te Charle roi en te La Louvrière inricht. De Moniteur van gisteren kondigt de uitslag al der examens ondergaan in de sessie van 1883, voor hel middelbaar onderwijs. Onder de heeren die een exaam hebben ondergaan, bevinden zich 1." Suber Edmond, van Coxyde, aangenomen als toegevoegd leeraar van hel middelbaar lager onderwijs, de heer Suber heeft terzelfder tijde hel doorgrondend onder zoek op de vlaamsche taal onderslaan; 2." de heer De Coster Jean - Bapiiste leeraar bij de middelbare staatsschool van Veurne, (lie een doorgrondend exaam op de duilsche laai, met goed gevolg, heeft afgelegd. Uitslag van den poll te Brussel. De zesiien uillredeude leden zijn her kozen. Er was haloleering lusschen MM. Robert en Demol. Dezen laatste» heeft van de candidaluur algezien. aan hel weldaasbureel al zijne kleederen, alsook eene somme van Ir. 2000, om uit gebeeld te worden in brood en kleeding- slukken binnen hel jaar van zijn sterf geval, aan den armen der gemeente, liet bureel van weldaad van Clercken wordt bemachtigt deze gift te aauveerden. Hetzelfde besluit verbreekt do beslissing van bovengenoemde deputatie, voor zoo veel hel insgelijks heeft 1.” Goedgekeurd art. 37 (bijlage aan den onderpastor) en art. 39 (loon der predikantender uitgaven der kerk fabriek van Bamscappelle; 2"nagelaten ambtshalve op art. 49 de som te brengen vastgesteld bij den ministerieelen om zendbrief van 4 juli 1883. De credielen van Ir. 300 en fr. 75, in geschreven op art. 37 en 39, worden verminderd op fr. 210 en fr. 55. Eene somme van Ir. 34-56 c. wordt op art. 49 gebracht. Sterfgevnl. De begraving van den heer Louis Hymans heeft zaterdag namiddag om 2 i 2 ure plaats gehad, in tegenwoordigheid van een buitengewone» toeloop van volk. De nolabilileilen in de politiek, van hel bestuur, in de letterkunde, kunsten, drukpers, enz., enz., waren bij die treu rige plechtigheid tegenwoordig. De défilé voor hel lijk en de familie, van degenen die eene laatste hulde brach ten aan den betreurden afgestorvene, duurde meer dan een half uur. De doodkist stond in de serre die in eene lijkkapel was veranderd; men zag geene kist van al de bloemen en kroonen die er op neêrgelegd waren. Verscheidene redevoeringen zijn uitge sproken. Bij koninklijk besluit van 21 Mei 1884, wordt de kerkfabriek van Clercken be machtigt hel legaal van 3000 missen te weigeren, bevolen bij geheim testament van M. Bernard Soenen, rentenier te Clercken, uit reden der onmogelijkheid deze missen op den bepaalden lijd te doen. Bij het zelfde testament gaf M. Soenen blikken, die meerderheid in gevaar te brengen? Wij zeggen neen, en wij be treuren dat zij zich altijd dit recht willen aanmaligen. La Gazette heeft hel goed gezegd, dat zij buiten en zelfs in de Kamer alles mogen doen wal in hunne macht ligt, om hunne strekkingen en princiepen veld te doen winnen, maar op voorwaarde van de lusschen de liberalen bestaande een heid, die onze kracht uilmaakt, niet te verbrokkelen en te verscheuren en aldus, zonder hel te willen, de klerikale» de hand te leenen om terug aan hel bewind te komen. VooruitDal is ook onze leus, ja, maar laat ons geduld hebben en zachtjes aan vooruit gaan, lot onze beenen sterk ge noeg zullen zijn om te loopen. Rechterlijke kronijk. De korrek- lionele Beeldbank onzer stad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. De eerste zaak, maandag opgeioepen, was deze ten laste van Pieter De Blauwe en Karei Ghesquière, beschuldigd van dieflen met bezwarende omstandigheden, te Beninghe gepleegd in den nacht van 9 lol 10 februari 1880. De beschuldigden waren in bekentenis. Op hel advies hunner verdedigers, MM1* llalleux en Thooris, heeft de jury geoor deeld dal de feilen ten hunnen lasle ge legd, niet van aard waren om door de crimineele rechtbank gevonnist! te wor den, maar door de correclioueele rech ters, doch er was prescriptie, is te zeggen de misdaden waren reeds meer dan driejaar begaan en konden dus niet meer door de correclioueele rechtbank geoor deeld worden. Diensvolgens zijn beide beschuldigden vrijgesproken. Den volgenden dag verschenen voor hetzelfde hof de genaamde» Karel-Viclor Lolthior, oud 22jaar, stoker, geboren Ie Korlrijk, en Louis Karei Cherchié, oud 26 jaar, letterzetter, geboren te Uper, beiden zonder vaste woonplaats, beschuldigd van brandstichting eetier schelf. De beschuldigden boden zich als bede laars aan in deu avond van 27 februari laatst, ten 6 1/2 ure, op de hofstede der landbouwers Verhaeghe, te Geurne, vra gende om er te mogen slapen; zij wierden geweigerd, daar reeds twee andere bede laars er voorde nachtrust aanveerd waren. De twee kerels bleven rond de hoeve dwalen en slaken brand, hetgeen zij be kenden. Lolthior is verwezen tot 10 jaar dwang arbeid en Gherchié tol 5 jaar opsluiting. De rechtbank van Brussel heelt Uit spraak gedaan in de zaak van M. Jollrand, legen den clericalen Palriole. Men weet dal de heeren Jollrand en Bouvier hel clericaal blad vervolgd heb ben, om daarin beleedigd en gelasterd te zijn in hunne bediening als leden der commissie van hel schoolonderzoek. Hel blad is veroordeeld 1" tol eene insertie van het vonnis; 2” tol hel uitge ven van 3000 franscbe en vlaamsche plak kaarten; 3’ lol het betalen van 500 frank voor de kosten van aanplakken. Ook in do zaak van M. Bouvier tegen den Patriate werd T vonnis uitgesproken. De Patriate is veroordeeld 1° lol eene opname van het vonnis 2" het afleveren van 2000 fransche en vlaamsche plakkaar ten 3“ hel betalen van 300 fr. voor kos ten van aanplakken. 'Zullen de katholieke dagbladen, die de lasteringen van den clericalen Palriole hebben overgedrukt, nu ook hel vonnis der rechtbank van Brussel aan hunne lezers mededeelep? Algemeene tijdingen. Den 23 dezer is Silvie Seynaerl, 23 jaar, vrouw Hendrik France, te Proven, van oenen wagen gevallen, bespannen met oenen muilezel. Haar kleed bleef aan hel voertuig haperen. Zij werd alzoo een dertigtal meiers ver gesleept. Toen men haar opnam lag zij van haar golven. Tien minuten later was zij een lijk. De onge lukkige was sinds 6 maanden getrouwd. Den 24 mei, rond 10 ure 'smorgends, is een muilezel gespannen in eene kar, loebehooiende aan F. Van llulle, land bouwer te Langemark, en op welke zich zijn vierjarig stiefzoontje P. Thoma be vond, op de vlucht gegaan op den Boese- laarschen weg. Hel. rijtuig is op hel kind gevallen en heelt liet verpletterd. Deze week hebben wij twee brand rampen naii te stippen ie Woumen De eerste gebeurde zondag avond om 9 ure in eene tweewoonst, staande nabij de Rhoone, die gansch de prooi der vlammen is geworden. Deze woningen, die voor het oogenblik leeg stonden, gingen binnen kort bewoners krijgen, reeds waren er eenige konijnen heen gebracht, die mede in de vlammen omkwamen. Men kent de oorzaak dezer ramp niet. 's Anderendags om H ure's morgens brak er brand uil in eene stalling der wed. Cailliau-Laleman, op de plaats, terwijl zij naar Dixmude-markl was. Alleen do dakingen van oenen bakkeuken met hout en zwijnenstal zijn vernield, dank aan den iever en hel goed beleid der toegestroomde menigte. De meid die zich alleen i’huis bevond, was zoodanig door dit ongeval aangedaan, dal er de genees kundige hulp behoefde, om haar tol be zinning terug te brengen. Men denkt dat de oorzaak moet loegeschreven worden aan den slechten toestand der schouw Bij koninklijk besluit van 21 Mei 1884, wordt de beslissing der permanente depu tatie van Weslvlaanderen, van 4 Maart lest verbroken, voor zoo veel hel heeft 1.") Goedgekeurd art. 50a (diensten be volen door den bisschop ter nagedach tenis van onbekende weldoeners der kerk) der uitgaven van de begroeiing, voor -1883, der kerkfabriek van Clercken; 2.") nagelaten ambtshalve op art.49 (reserve fonds) te brengen de somme vastgesteld bij den ministerieelen omzendbrief van 4 juli 1883. Hel crcdiel van 168 fr. 60 c., gebracht •op art. ,50a, is afgeschaft. Eene somme van 114 fr. 65 c., wordt op art. 49 gebracht. van den bakkeuken. De schade beloopt lot 6 a 700 Ir. Alles was tegen brandge vaar verzekerd. Bij de paardenloopstrijden die zon dag te Gorlemark plaats hadden, is Henri Willemyns, oud 16 jaar, van Dixmude, voorover van zijn paard gestuikt en deed zulke» ongelukkige» val, dal hij ’s ande- rendags aan zijne wonden is bezweken. Naar men vertelt is dit pijnlijk voorval veroorzaakt door eenen persoon van Rousselare, die zich met opgeheven armen vóór hel paard van Willemyns wierp, om alzoo eene vertraging te ‘verwekken eu deu zegepraal aan zijne gezellen te verzekeren. Hij moest echter zijne onbe zonnen» daad duur betalen, dewijl hij zelf onder de voelen van hel paard werd ver- trappeld en zeer erg gewond moest weg gedragen worden. Naar bel schijnt bieden zijne wonden geen gevaar aan. Men schrijft uil Blankenberghe, 28 mei: In onze badplaats begint leven te komen. Hel grootste deel der villas zijn reeds bewoond en verscheidene hotels van den dijk zijn geopend. Zondag laalsl werden daar zestig Ixidcn genomen. Dit cijfer is nimmer op dit tijdstip bereikt geworden. Ministerie van apenbare werken. Bestuur van Staatsspoorwegen.Wedren van Epsom en Tenioonslelliiig van voor werpen lol gezondsheids bevordering te Londen. Brussel naar Londen en terug over Oostende Kaarten geldig voor 8 dagen worden af gegeven te Brussel Noord van 25 lol 31 mei. le klas fr. 52.50, 2‘ klas fr. 4000. Voor hel dienstplan der treinen, zie de oflicieële gids in T fransch oi in T neder- landsch verkrijgbaar in al de statiën van Staatsspoorwegen. Prijs 20 centiemen. N. B. Van 1 juni lot 30 september, worden le Oostende en op pakelboolen, voor de overvaart lusschen Oostende en Dover, heen- en terugkaarten, geldig voor acht dagen, afgegeven legen fr. 9.30 in de i" klas Ir. 6.95 in de tweede klas. De Ier dood veroordeeling van Decq, deu moordenaar van het begijntje Ver- liclsl, le Dendermonde, geeft gelegenheid om le herinneren dal de eerste gudlolien gemaakt werd, ten gevolge eener beslis sing der wetgevende vergadering van Frankrijk, deu 20 maart 1792, door een Duilsclier met name Schmilh, en onder de leiding van deu geneesheer Louis. Dit tuig werd eerst Louisan of Louisette ge naamd, naar deu naam van gemeldei» doctor. Later vond een dagblad deu naam van ijudhotine uit. Doctor Guillotiii had dcil 10 (fClobiT 1789 :utn zijne oolle^ne it> de nationale vergadering voorgcslehl om alle soorten van folteringen al le schaffen. Hij w ilde de onthoofding behouden, maar wdischle dal er een werktuig zou uitge vonden worden om de bijl of hel zwaard van den beul le vervangen, door welk, werktuig de onthoofding spoediger ei» met meer zekerheid zou gaan. Hij gaf echter geene beschrijving van hel bedoeld Uiig. Gelijk men ziel was zijn gedacht uigegeven uil mensclilievendheid daar hij beoogde hel lijden der ter dood ver oordeelden le verkorten. In ons land werkt de guillolien niet meer, alhoewel de doodslral niet is afge schaft. Sedert vele jaren reeds wordt zij vervangen door ievensdurenden dwang arbeid, welke straf dan soms nog ver zacht wordt, daar hel gebeurd is dal Ier dood veroordeelden na vele jaren opslui ting degevangenis hebben mogen verlaten. D' Guiltolin is den 26 mei 1814 overleden. Het llnreau Veritas maakt de slalis- liek openhaar der zeerampen, tijdens de maand april 1884 Zeilschepen 2 duilsche 3 arnerikaan- sche, 36 eugelsche, 1 ooslem ijksch, 1 chileensch, 2 deensche, 2 spaansche, 5- Iraansche, 1 grieksch, 2 hollandsche, 1 ita- liaausch, 8 noorweegsche, 1 porlugeesch, 1 zweedsch, totaal 66. In dit getal zijn 11 schepen begrepen, bij gebrek aan lijdin gen, als verloren beschouwd. Stoomschepen5 eugelsche, 1 belgisch, 1 deensch, 1 fransch, 1 mexikaanscli, totaal 9. De koningin van Engeland heeft zaterdag haar 65 jaar bereikt. Dien dag was hel in al de steden en dorpen feest. De klokken van al de kerken luidden en overal wapperde de nationale vlag. Slechts negen vorsten hebben in Engeland een hoogeren ouderdom bereikt dan koningin Victoria. Veurne, 31 Mei. Gespaarzaamheidskring de Vrije jlurgers van Veurne. Nummers der 21) aangekochte titels leening der stad Antwerpen 1882, a 3 36 fr. per titel nog le betalen Moenaert Pieter. Rocserkz Leopold, I KIEZING VAN 10 JUNI 1884. 8Xar.«-;i»ti3LjiirxL.tinaeg| 506,926 506,927 550,069 550,660 550,661 id. id. id. 550,662 550,663 550,661 570,523 570,533 506,921 506,922 506,923 506,924 506,925 De Sonant. I.mitste tijdingen. PEK TELEGRAAF). De Voorzitter run het Hoofdburcel, B VAN GRAVE. Halloway's 7.alf en Pillen. Voor allo zweren, wonden, kwade beenen, verstuikingen van welken aard is deze zalf het krachtigste heel middel. Het verzacht onmiddelijk door de ont steking te verdrijven, en te verhinderen dat het bloed te veel naar hot lichaamsdeel heentrekt. Hutten de ziekte reeds van langen duur is ge weest, moet de Zalf geholpen worden door Holloway's zuiverende Pillen, welke op do maag en de lever werken, verhinderen dat de spijsver tering in dien toestand vervalt, welken do pijn, onrustigheid on koorts waarvan deze kwalen dikwijls vergezeld gaan, zoo spoedig veroorzaakt .•n welke de herstelling zeer vcrachtert, ja zelfs het geringste geval somtijds ernstig’ maakt Geene moeder of min moet zondere deze edelo middelen zijn, zij zijn toepasselijk op eiken ou- WBMam—wirn»; jsae ZITTING VAX HEX 23 MEI. Vandenberghe Cyrille, werkman te Bevercn, 15 dagen gevang eu 26 fr. boet of S dagen, voor woonstschonding. Vandenberghe voornoemd, 3 maanden gevang, en Duhayon Emile, landlooper, 6 maanden ge vang, voor diefte. Dezelfde, den 1" een maand en 26 fr. boet f 8 dagen, deu 2" 2 maanden en 26 fr. boet of 8 dagen, voor diefte. Verstraete Desiré, beenhouwer te Merckem, 50 fr. boet of 8 dagen gevang, voor vervoer van wild in verboden tijd. Mourisse Karei, werkman te Woumen, 8 dagen gevang, voor vrijwillige slagen eu wouden en 15 dagen voor slagen op zijne moeder. llecll terlijke kronijk. ASSISENHOF VAX WEST - VLAANDEREN Proces van den clericalen PATRIOTE. lr Sectie. Voorzit er: M. B™ VAN GRAVE, Voorzitter dor rechtbank van eersten aanleg. Slcmopnemers MM. De Hoon Adolf, schepenc te Veurne. David Engelbert-lols, gein.-raadslid, te Eggewaertscappelle. Bi.anckaert Karei., gein.-raadslid, te Bulscamp. Lahaye Francis, gein, raadsheer te Wulrermghem. Plaatsvervangende steniupnemers. MM. Lel-kidan.Joannes,gein.-raadslid, Leysele. Avecappelle Steenkerke. Adinkerkc. ta4t;k<l- <sn JStrceliiiieuwn. 500,486 500.498 506,676 506,577 .506,97'0 Guilleman Qlintin, 2'' Sectie. Voorzitter: M. l.EPI.AE Karei., Rechter bij de rechtbank van eersten aanleg. Stemopnemerst MM. Beesav Henui,gein.-raadslid, Hoogstaede. Marchand Liévin. id. id. Keteleks Pieter, id, Porvyso. Si.mpei.aeke Bexoit, id. Alveii’ngliein. Plaatsvervangende steniopneiners. MM. Maertens Lodewyk, gein.-raadslid, te Nienport. Decroos Engel, schepene, te Hoogstaede. Pkoot Lor is, goni.-raadslid. Al veringhein. Vanlerherghe Renatls, gein.-raadslid, Hoogstaede. Echt verklaard on ruchtbaar gemaakt in nakoming van artikel 78, 4, van in t kics- wetboek

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 2