VAN VEURNE f t NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I /O. p/J in ijk tin ler le. Hl, ie- flat pn; I te DUINKERKE giiyvei.de VEURNE GENT BRUSSEL BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE heid onder de liberalen zelven, ziedaar de oorzaken onzer nederlaag. Gelijk men ziet, waren de voorwaarden, waarin de strijd gebeurde, ons uiterst ongunstig. Enkel verwachtte niemand dat het klerikalism zulk eene meerderheid zou hebben bekomen. Doch, de reactie zal des te spoediger en des te heviger komen, en hel is de plicht der liberalen al te doen wat in hunne macht is om die te verhaasten. %aL<M'dkk££ 3^5 «Bami de macht der gevallen zijn, garnizoen zon --- E3ot oordeel «Ier drukpers. Indépendance Beige. Al onze ver wachtingen zijn vernietigd. Het is niet alleen eene nederlaag het is eene ramp welke de pessimistische vooruitzichten overtreft. - De Echo du Parlement werpt zonder omwegen de schuld der liberale neerlaag op de radikalen van Brussel, die scheu ring en twist in onze rangen hebben te weeg gebracht, jaren lang hel Ministerie en de liberalen gekleineerd en aange rand en eene politiek hebben willen in voeren, die niet met de wenschen en verzuchtingen van het land overeen komen. La Chroniqiie. Hel is treurig om zeggen, maar de dag van 10 juni is nood lottig voor de liberale partij. Nooit, sedert het eerste liberaal kabinet aan hel bewind kwam, heeft onze partij zulke verpletterende nederlaag geleden, en Brussel, o schande! helpt er vooreen groot deel aan mede. De Flandre Libérale geeft de volgende vermaning: Van morgen af zullen wij hel hoofd moeten opstoken tegen de Kerk, tegen de Kerk die zal beproven om ons al de veroveringen te ontrukken, die wij sedert 1878 gedaan hadden. Maar zij weze op hare hoede! Zij zegepraalt heden, maar door het land te bedriegen; voor de kiezingen heeft zij zich gemaskerd aan hel land vertoond! Wee baar en hare priesters den dag dal zij vermetel genoeg zal wezen om het masker af te doenDien dag zal zij de geheele liberale partij tegen zich zien opstaan. Onze tegenstrevers hebben de zege praal; zij hebben hel recht niet er gebruik van te maken. Niet alleen hebben zij daartoe het recht niet; zij zullen er de macht niet toe hebben. Hel aanstaande klerikaal kabinict is, door zijnen oorsprong zelf, veroordeeld om te leven, zooals het Ministerie-Malou geleefd heelt, op straf van te bezwijken onder eene uitbarsting van het in opstand komend openbaar gevoel. TA A Dö wetgevende kiezingen. Den 10 juni 1884, is oen dag die in de politieke geschiedenis van Belgie eene beleekenisvolle plaats zal hebben. Hel liberalism, laat ons het onbewin- pcld zeggen, is letterlijk verpletterd ge worden. Overal waar de klerikalen den strijd hebben aangegaan, overwinnen zij met eene overgroole meerderheid van stemmen, behalve te Arlon en Virion, waar de heeren Tesch en Bouvier her kozen werden. Op dit oogenblik zijn vijf provinciën, te welen: Brabant, Antwerpen, Limburg, Weslvlaanderen en Namen totaal van liberale representanten beroofd en in de Kamer niet meer vertegenwoordigd. Die uitslag is kolossaal; hij gaal ons gedacht te boven en overtreft zelfs, dat is zeker, de verwachtingen der klerikale partij. Zooveel zal zij stellig niet gehoopt en misschien wel ook niet gewenscht hebben. Voor de kiezing bestond de Kamer uit 79 liberalen en 59 klerikalen, en wij had den er dus 20 stemmen meerdertieid meerderheid die, men moet het zeggen, zich maar al te dikwijls onverschillig heelt gedragen en afwezig was; wanneer zij op haren post moest zijn. Zij dacht dat men haar niet deeren kost; wal dinsdag gebeurd is moet haar heilen bitter vallen en slof tol veel overweging geven. Thans is de Kamer samengesteld uil 85 klerikalen en nog enkel 53 leden der linker zijde. Wij hebben dinsdag 26 zetels verloren, geen maakt dal de klerikale partij eene meerderheid van 32 stemmen zal hebben, eene der sterkste waarover, sedert 1830, een ministerie ooit heeft kunnen beschikken. Die meerderheid zal van 34 stemmen zijn, indien de balolee- ring van Nyvel ten profijte onzer tegen strevers uilvalt 86 tegen 52 De ontbinding van de Senaat, die eene meerderheid lelt van 6 liberale stemmen zal zeker de eerste daad zijn van hel nieuw klerikaal ministerie. Zullen wij nu spreken van de oorzaak onzer nederlaag? Wel, iedereen kent die en is van gevoelen dal de kiesramp van 10 juni hel noodzakelijk onvermijdelijk gevolg is der verdeeldheid, of liever der ontbinding van de liberale partij, die wij sedert een paar jaar te Brussel bijwonen. Er is daar eene uiterste linkerzijde op gekomen van zeven mannen die iedereen onder haar heeft willen doen bukken; in en builen de Kamer heeft zij het gouver nement, het liberaal ministerie aange rand. Zes weken vóór de kiezing hebben Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post. 7 Ir. Een afzonderlijk nummer' 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 Ir. De Annoncen voor Belgie, ter uitzondering der beide I Inunderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicbé, Magdalenastraat, Brussel. VAIVOKTV KERCK1IOVE, Drukker-Uilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. De Etoile roept uit Alles is verloren, behalve de eer, namelijk de eer van het welzijn des volks te hebben willen grondvesten op zijne geleerdheid. Plaats voor de vrijheid der onwetend heid, de domphorens komen aan hel bewind Hel kruis was in 1878 noodlottig voor M. Malou; zijn stempel is hem gisteren gelukt Wij mogen ons verwachten aan de ontbinding van den Senaat. Van nu af dagen wij de klerikale kant de misnoegd- partij uil de princiepen te verwezenlijken, l*olïtiel< Overzicht. Men meldt nil gedelegeerden der stiikerralineer- ders van de fransclie havens met de afgevaardigden der zeedeparle- menlen eene bijeenkomst hebben gehad en verklaard hebben de be lasting op den beetwortel bijtetre- den, op voor waarde dal er geene bijbelasting op de vreemde suikers zou gelegd worden. De australische koloniën van En geland zetten hunnen strijd voort legen de deportatie der fransche hervallene misdadigers naar Nieuw- Caledonie. Bij gelegenheid der opening van hel Parlement van Victoria, heeft de gouverneur dier kolonie eene redevoering uiige sproken, waarbij hij verklaarde dal, indien de diplomatische wer king van hel kabinet van Londen en de laasle internationale over eenkomst Erankrijk niet konden belcllen om zulk slach van misda digers naar de weslerlanden der fSlille zee te zenden, de regeering van Victoria wel krachtdadiger middelen zal weten te vinden. De engelsche regeering heeft eenedepcche ontvangen van majoor Kitchener, gedagleekend van 10 juni. De majoor haalt eene gerucht aan, volgens hetwelk Berber den eersten mei in d opstandelingen zou Bijna gansch het vermoord zijn. De heer Egerton, de zaakgelastigde van Engeland te Cairo, gelooft aan de echtheid dier lijding niet want een bode, die den 5 mei Berber verlaten heeft en den 9 te Soeakin is aangekomen, meldt dal Hussien pacha, gouverneur van Berber, zich nog den 5 in die stad bevond. De sloomers, op den Nijl varende, gaan tot nabij Berber en de boden lol aan Khartoem. De steenweg westwaarts den Nijl is bijna overal toegankelijk. De levens middelen worden te Berber aan lagen prijs verkocht en de siad loopt geene onmiddellijk gevaar, ofschoon zij omsingeld is. Volgens uil de egyplische hoofd stad word: verzekerd, zal de be zetting van Kanasa hel kunnen uithouden tol wanneer de hulp troepen zullen aangekomen zijn, die de koning van Abyssinie er moet zenden, krachtens zijne over eenkomst met admiraal Hewett. Hel gerucht, volgens hetwelk de zending, die te El Obeid krijgsge vangen is van den madhi, vreeselijk mishandeld zou zijn geworden, schijnt onnauwkeurig. Men heeft rechlslreeksche lijdingen van ge melde zendelingen ontvangen. Zij klagen over geene slechte behande ling en zeggen integendeel dal zij in eenen uitmuntenden gezond heidstoestand verkeeren. De valsche profeet zou over veertig duizend man beschikken. Hij zou thans in Parijs dat de r°,oi>loa zijn met den koning van Takala, den grooten cheik der volksstammen van Kabehdk en Saldi enden slavenhandelaar Abdel Samal, wat hem echter niet belet ten zou op Khartoem en Berber te rukken. Uit Kopenhagen meldt men, dat de nieuwe kiezingen voor den Eolketking bepaald zijn op 25 juni. De koning van Griekenland is te Petersburg aangekomen. Volgens men uil Conslantinopel bericht, weigert Turkije eenen afgevaardigde naar de conferencie te zenden, ten ware er geheel hel egyplisch vraagstuk werd beraad slaagd of er eene voorafgaandelijke overeenkomst ware gesloten tus- schen Engeland en Turkije op/.ich- lens Egypte. de radikalen, bijzonderlijk in de meetings de roem der hoofdstad de strijd geleverd legen de liberale partij en hel liberaal gouvernement. Hel is slechts vier dagen voor den 10 juni, dat die groote liberalen en hunne organen ge dacht hebben dat er eene klerikale partij bestond. De verslagen der woelige mee- tingen zijn door de klerikale drukpers geëxploiteerd geweest. En die heeren radikalen zouden willen dat hunne aanrandingen tegen hel minis terie zonder uitwerksel blijven in de provinlie Het is hunne politiek die ons noodlottig is geweest en het land in de klauwen van hel klerikalism heelt geworpen. Deze die hel ware gevoelen van het land kennen, hebben onze nederlaag voorzien, want, zij weten hoezeer het vijandig is aan alle overdrijvingen en geweld. Hel land inder daad wil vooruit gaan, maar niet loopen, zonder te welen waar; het is voorstander van een gematigde, doch krachtdadige liberale politiek, en met zekerheid mag men thans zeggen dat den uitslag van dinsdag eene afkeuring der radicale stre vingen daarstell. Dat zij, die de liberale partij verscheurd hebbenhun werk aanschouwen. Zij mogen er lier op zijn. De les is zwaar; hel land zal er hard en lang door lijden. Maar de zegepraal der klerikalen hoe schitterend zij ook weze moge kan ons niet ontmoedigen. Hel kiezerskorps heeft immers geene veroordeeling uitgebracht over onze grond beginselen; onze tegen strevers zelven hadden die builen zaak gelaten en de beteekenis van den strijd hoofdzakelijk op stoffelijke belangen ge steld. Om dit des te beter aan de kiezers te doen gelooven, waren zij overal, niet als katholieken, maar hier als onafhanke- lijken, ginder als meelingislen, weer elders als beschermers van locale be langen opgetreden. Welnu, op hel punt der stoffelijke zaken, hadden de klerikalen sinds drie jaren vooral de bevolkingen door allerlei leu gens en overdrijvingen misleid. De nood zakelijkheid, waarin de liberale regeering zich had bevonden om nieuwe belastingen te hellen, heeft hen ook wonderwel in de hand gewerkt. Wie belastingen uilschrijft, daalt onvermijdelijk in de volksgunst. Genoeg zij hel dat zij meenen in hare belangen gekrenkt te zijn, onze bevol kingen houden geene rekenschap van de oorzaken der nieuwe lasten. Ditmaal wederom hebben zij vergeten dal die genoodzaakt zijn geweest door de voor- beeldelooze geldverspillingen onder het beheer Malou. Hel kiezerskorps is vooral ondankbaar geweest jegens beu die, de impopulariteit Irotseerende, ’s lands financiën in even wicht wilden brengen, eene daad van eerlijkheid en van wijs beheer. Terwijl men behendiglijk de nieuwe belastingen tegen de liberalen exploi teerde, en om terug aan hel bewind te komen, hebben de klerikalen beloften met den hoop gedaan, gouden bergen beloofd. Geene belastingen meer, vermindering van rechten, afschaffing van het leger, vermindering van uitgaven enz. enz. al beloften die zij dal is zeker niet zullen kunnen houden. Hel volk, dat geloof heeft gehecht aan hunne beloften, zal ras ondervinden dat het, even als in 1870, zich weer ecus heelt laten misleiden, ellendig bedriegen. En die bedriegerij zal den val der kieri- kalen verhaasten. Van den eenen kant de arglistige en bedriegelijke opslokingen van de klei'i- kalcn, van den and :ren 1 Men schrijft in bij Vertrekureii vt»n den ijzei*enweg vnn Ouinkefke, 'Veurnc, Gent naar Iti-ussel en Dixniudc nnm- .’.o iiport. raZTKSSZHK*?’ JU 1 I f I, H’H. tier ten 9-00 00-00 ten pek ésto 3-02 6-07 8- 57 9- 08 at» U, ine ten pis 3-08 3- 47 4- 24 7-10 9-31 5-35 8-06 8- 28 9- 02 li er 5-50 7-35 9-51 10-11 10-49 nen als ter- de mét 4- 23 5- 06 *•32 8-50 prig- Weu* 1 keu uw- Ige- TOF, plat Vnr- i nl Ie 'i ge- l;ost U on pilo hint bij ren cl" Lten jan t Uil la I ge el i(>' ii> <lo ;ink jbc- selo ten der rer- kel l'lon Jen iiien non zen- NIÉUPORT D1XMUDE D1XMUDE NIÉUPORT 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 IU W JCBMBatsi t:» i-J-T.W,i.J- t JW 6- 20 7- 46 10-11 10- 32 11- 17 ■i Mook bn, 11-50 2- 59 3- 43 4- 11 5- 48 10-46 3-08 5-07 6- 26 11-25 3-47 5-37 7- 12 12-15 4-24 6-14 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-44

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1