VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT u i O sle gedeelte der klerikale partij; de bis- lb' ck, Zaterdag ‘~S .Dana .van ge ge- der IV 5^5:5. leken- V heel van zijne ziekte hersteld. De Correspondencia zegt dat de fransche regeering in hel vraagstuk van Marocco zich uiterst vriendelijk en vertrouwend jegens Spanje gedra gen heelt. Hel blad voegt er bij dat Spanje er niet mag aan denken om waagstukken in Marocco te beproe ven, maar eene wijze staatkunde in acht moet nemen. De Echo du Parlement zegt dat het Ministerie, zooals hel is samengesteld, gansch een programma is. Hel is de zege praal van het clericalism in alles wat maar reaclionnair is. De afschaffing van het departement van openbaar onderwijs doet zien wat hel kabinet zal zijn; een slrijd- ministeric in de volle kracht van liet woord. Al de ministers belmoren tol liet hevig- schoppen kunnen tevreden zijn, hunne wenschen zijn meer dan vervuld de ministers zijn mannen die, zooals Mgr. Dechamps in den tijd over M. Malou schreef, alles zullen doen wat zij (de bisschoppenzullen verlangen en gebieden. Hel tijdvak der klerikale dwinglandij is weer begonnen. Wal ons betreft, wij zijn er niet bang voor; hoe heviger onze tegenstrevers zullen te werk gaan hoe liever, en met genoegen zien wij de kleri kale pers de krachtdadigste, de gewel digste, de brutaalste woorden zoeken, om hel Ministerie aan te hitsen tot alles wat willekeur en dwinglandij is. Wij hopen dat de Ministers aan die ophitsin gen gehoor zullen geven en nog verder gaan, dan hunne pers het wenschl. Hoe tyrannieker hoe beter; zooveel te- gauwer zal het met hun spel gedaan zijn. En toch, het land, dat de weelde en de rust niet meer kon verdragen, moet ecus een lesken krijgen, waarvan hel langen lijd, lol in zijne versie uithoeken, eene biltere herinnering zal bewaren. De verlossers. De uitkomst der kiezingen heeft aan de clericale dagbladen het genoegen ver schaft van aan de belastingbetalers te mogen melden, dal hel werk tier verlossing was aangevangen. De clericale ministers zijn dus aange wezen om de rol van verlossers te ver vullen. Maar de clericale beheerders zullen nog al spoedig gewaar worden dat het veel gemakkelijker is over verlossing te pralen, dan die te verschaffen, ten minste in den zin, welken een groot getal van hunne kiezers aan de clericale be loften hebben gehecht. Deze verslaan maar eéne verlossing, dat is die van verlost te zijn van geheel of gedeeltelijk hunnen belastingsbrief. Wij zijn zeer nieuwsgierig te zien hoe de aanslaande ministers aan dien eisch, die hen zeer billijk in vergoeding der stemmen van de belaslingvijanden wordt gesteld, zullen voldoen. Daar hebt gij, bij voorbeeld, de ver- hooging van lasten op getiever en op tabak, die zoo behendig tegen de liberalen werd geëxploiteerd, en die de clericalcn als zulke scheeuwende onrechtvaardig heden hebben afgekeurd. Zullen zij die, nu dat zij meester zijn, afschaffen Onnoozcl zijn degenen, die aan die be- lolle geloovcn, en onnoozel vooral de tabak- en geneverkiezers, die zich hebben laten ompraten. In slede van mannen van besparing of lasten-afschalling te hebben opgeholpen, zijn zij bij den duivel te biechten gegaan, en niet lang zal het aan- loopeti of, tiaar clericaal gebruik, zal de staatskas, die nu in evenwicht is, weder geweldig gapen. Een ander zwaar pak voor de clericale ministers, zal zijn hel wetsontwerp op de leger-reserve. In verschillige arrondisse menten en wel voornamelijk te Antwer pen en te Brussel, hebben de clericalc manifesten en de clericale kandidaten zich onbewimpeld tegen de invoering der reserve verklaard. Maar, zonderlinge positie voor onze nieuwe meesters, de reserve is in de Kamer, onder T vorig clericaal ministerie voor den dag gekomen, en hare nood zakelijkheid werd door minister Malou en door andere clericalc leden, waar onder de heer Thonissen, met warmte onder hel oog der wetgeving gebracht. Het wetsontwerp is nu nedergelegd. Er zijn hooge invloeden, die men beweert er aan te houden dat de wel doorga; langs den anderen kant heeft de nieuwe meerderheid zich openlijk en plechtig legen elke nieuwe leger-vermeerdering verklaard. En de independenten ea cleri cale kiezers, die in T rood hebben ge stemd om van de hatelijke wet gespaard te blijven I De liberale minderheid der Kamer zou nu moeten aandringen op hel in bespre king leggen van hel wetsontwerp. Nooit zouden de clericalcn misschien meer in verlegenheid zijn geweest. Als kandi daten hebben zij geroepen Weg de reserve En als gekozenen zouden zij er niet kunnen tegen stemmen Wij zullen nog fraaie dingen zien I Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Beklanten 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, ter uitzondering der beide I /aantieren, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Piblic.uk, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij i- VAWI>MIV KEKCK11OVE, Drukker-L’itgever, Ooslslraal, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. liet nieuw Ministerie. Hel Ministerie der Rationale herstelling en bevrediging, zooals de clericalen hel noemen, is samengesteld. De Monileur van dinsdag beval de koninklijke besluiten van 16 juni, onderteekend door M. Erère- Orban, minister van builcnlandsche zaken waarbij hel ontslag van de aftredende ministers, Rara, Rolin Jaequemyus, Van- Humbeeck, Graux, Gratry en Ofin, wordt aangenomen, gevolgd door dit, insgelijks door M. Ercre onderteekend, waarbij M. Jules Malou, Staatsminister, benoemd wordt lol minister van financies. De heer Jules Rara, gewezen minister van Juslicie, wordt bij koninklijk besluit van 8 juni benoemd tot Slaalsminislcr.- Deze onderscheiding is verdiend en zal door ieder worden toegejuicht. Het besluit, waarbij hel ontslag van M. Ercre-Orbau wordt aangenomen, is onderteekend doorM. Malou, zijn opvol ger. Dan volgt een koninklijk besluit aldus luidende Dau volgen de koninklijke besluiten van 16 juni, waarbij het nieuw kabinet het zoogenaamd Ministerie van herstelling en Vrede, als volgt wordt samengesteld M. Jules Malou, minister van financies M. Ch. Woeste minister van juslicie; M. Victor Jacobs, minister van binnen- landsche zaken en openbaar onderwijs; M. Aug. Beernaert, minister van land bouw, nijverheid en openbare werken; M. de ridder Alp. de .Moreau, minister van builcnlandsche zaken; M. dc generaal Ch. Pontus, minister van oorlog; M. Jules Vandenpeercboom, minister van ijzeren wegen, posten en telegrafen. Zooals men ziet maken dc hr. Nolhomb en Thonissen geen deel van hel Ministerie; men kan toch ieder niette vreden stellen. Maar om die heeren te troosten worden zij, alsook M. Pirmez, benoemd lol Staats ministers. alen Ontbinding van den Senaat. De Moniteur van den 10 juni behelst hel volgende koninklijk besluit I*olitiek Overziclit. De fransche regeering zal de beraadslaging vragen van het wets ontwerp op de overziening der grondwet, aanstonds na de beraad slaging der wet op de legeraanwer- ving. De europeesche mogendheden zijn thans in hel bezit van liet ont werp van overeenkomst lusschen Engeland en Frankrijk opzicblens Egypte. Lord Grandville en de heet Ferry hebben ieder van hunnen kant hun een vei loog loegezonden, in gelijke bewoordingen opgesleld. Er wordt aan de bijlreding der mogendheden niet getwijfeld. Vol gens de londensche dagbladen zon het voorzitterschap der conferencie aan lord Granville opgedragen worden, die natuurlijk Engeland zou vertegenwoordigen, met lord Edmond Filzmaurice, onderstaats secretaris bij het ministerie van buitenlandsche zaken. Be heer Camille Bavière zou voor Frankrijk den heer Waddington loegevoegd worden. De heer Tigrane en Blum pacha zouden van wege den onder koning van Egvple de conferencie als getuigen hijwonen. De zaak van den pruisischen staatsraad is eindelijk geregeld, liet duilsche staatsblad beval de besluiten, rakende die instelling. De raad is samengesteld uit 71 leden, genomen in al de klassen der maatschappij, openbare ambte naren, officieren des legers, leden van geleerde genootschappen, gees telijken, vertegenwoordigers van den groolen eigendom, nijveraars, enz. De ambtenaren vormen echter de groote meerderheid, en hel zal hun gevoelen zijn, dat natuurlijk op al ile beslissingen drukken zal, welke de staatsraad zal nemen. Voegen wij er bij dat de kroonprins voorzitter en prins von Bismark er ondervoorzitter van benoemd is. Om lot de regeling te komen van helservischbulgaarsch geschil heb ben Duitschland, Oostenrijk-llon- garie en Busland de regeeringen <ier beide landen hunne goede diensten aangeboden,die aanvaard zijn geworden. Ten gevolge der raadgevingen dier mogendheden heeft Bulgarie er in toegesleiitd om zijne soldaten terug te trekken uil den post van Bregova, op de grens, lol wanneer ’l geschil zal vereffend zijn. Van eenen anderen kant heeft de Servische regeering op kracht dadige wijze de lijding doen logen straffen, volgens welke hel op oorlogstoet brengen van hel leger in eene geheime zitting der Skupchtina zou besloten zijn. Te Weenen zoowel als te Berlijn be schouwt men hel geschil als veref fend. Volgens den El Correo van Madrid is de koniug van Spanje thans gc- Vertrekiiren vnn <lei» ijz.<M*enwe^ vmi Ouinkci-lce» "Veurne» Gent nsiar Hriissel en Dixinudcnaai* Aiicnporl. ,.'U t van openbaar J =4 lit ,k ook. teu, or u, Celle kken eet u.s 11-50 2- 59 3- 13 4- 11 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 DUINKERK E GHYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 10- 16 11- 25 12- 15 3-23 5-35 in dijk den He, kte, .en, 3-08 3- 17 4- 24 7-10 9-31 ?cner tittou 1 dat men; Hr te 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-41 ilevor^ Ik <lat IjsTer- alia no ge- 5-35 8-06 8- 28 9- 02 5- 48 6- 26 7- 12 9-38 11-05 (heek (eiste j, kost ei«l en <i alle ii komt jlat hij iljaron ï|‘ij er ckteit I van I- rrolla p g«- kvclin hnis- ill do jetnak Li b«- jhoele it gan- onder j wer- 'onkel (iaden kaden (o tien penen, bren- eu NIEUPORT D1XMUDE DIXMUDE NIEUPORT iporig- yillciC jf.iken ,»nuw- .o ge- KJ O y men. >o als t at de- mot 7- 48 9-50 12-18 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 BRUSSEL GE NI’ VEURNE GIIYVELDE DUINKERKE igar. erir-TO: - -1- -Art. 1. Het Ministerie onderwijs is afgeschaft. - Alles wat daartoe behoort is overgebracht naar het Ministerie van binnenlandsche zaken en zal een algeméén bestuur uitmaken. - Art. 2. Er wordt een ministerie van land bouw, nijverheid on openbate werken tot stand gebracht. - Do attribution betrekkelijk den landbouw, de nijverheid, do bruggen en wegen en mijnen wor dengescheiden van het departement van binnen- landscho zaken en overgebracht naar liet minis terie in voorgaand paragraaf tot stand gebracht. liet bestuurder wetenschappen, letteren on schoone kunsten zal insgelijks begrepen zijn in het nieuw departement. -Art. 3. Het huidig ministerie van openbare werken zal do benaming krijgen van ministerie van ijzeren wegen, posten en telegrafen. LEOPOLD II, Koning der Belgen, Aan alle tegenwoordige!! en toekomenden, Heil, Gezien het artikel 71, de 2° van het artikel 55 en het art. 36 der Grondwet luidende als volgt - Art. 71. De Koniug heeft het recht do Kamers te ontbinden, hetzij gezamenlijk, hetzij afzonderlijk. De akte van ontbinding houdt dé bijeenroeping der kiezore binnen 4o veertig dagen en der Kamers binnen do maanden.- Art. 55, 2. In geval van ontbinding, wordt de Senaat geheel en al hernieuwd. - Art. 36. Het lid van de eene of van do andere der beide Kamers, welk door de regeering tot. eene betalende bediening wordt benoemd door hem aanvaard, houdt dadelijk op te zetelen en herneemt zijne function slechts krachtens eene nieuwe kiezing. - Gezien de n™ 113, §2, 116, 118, 131, 132, 140 en 172, der samengévoegde kieswetten; Gezien het artikel 3 der wet van 9 mei 1882, houdende vermeerdering der leden van de Wet gevende Kamers, alsmede de tabel van verdeo- ling gevoegd bij dio wet; Gezien onze besluiten van 16 juni 1884, waarbij de leden van do Kamer der volksvertegenwoor digers wier namen volgen MM. Malou (Jules), Woeste (Charles), Jacobs (Victor), Beernaert (August), ridderde Moreau (Alphons), Vandcn- peereboom (Jules) tot Ministers zijn benoemd: Op het verslag van Onzen Minister van bin- nenlandsche zaken en van openbaar onderwijs eu op het advies van Onzen Ministerraad. Wij hebben besloten on besluiten Art. 1. De Senaat is ontbonden. Art. 2. De kiescollegiën van al de arrondisse menten des koninkrijk» zijn bijeengeroepen op dinsdag 8 Juli, ten 9 ure 's morgens teu oindo elk hunner te kiezen het getal van senatoren en van volksvertegenwoordigers aangeduid in do hierbij gevoegde tabel. Art. 3. De kandidaten moeten voorgestold worden vóór den donderdag 3 derzelfde maand. Elke voorstelling moet onderteekend wezen door ten minste vijftig kiezers in de arrondis sementen Antwerpen, Mechelen, Brussel, Leu ven, Nijvel, Brugge, Kortrijk, Gent, Aalst,Sint- Nicolaas, Bergen, Doornik, Charleroi, Soignies, Luik, Verviers en Namen: en door dertig kiezers in de arrondissementen Turnhout, IJper, Thielt, Rocselaero, Oostende, Veurne, Dixmmle, Atlu Hoci, Warcmme, Hasselt, Tongeren, Maaseik, Arlou, Virton, Bastnach, Marche, Néufchütoau, Philippeville en Dinant. De voorzitter, van het hoofdhuroel, dor kie zing, in elk arrondissement, zal bij bericht af- gekondigd ton laatste op vrijdag 27 juni 1884, doen kennen dat hij op dinsdag 1 on woensdag 2 juli aanstaande, van 1 tot 4 urn’s namiddags’, do voorstelling der kandidaten zal ontvangen overeenkomstig met nr 131 der samengevoegd o kieswetten. Art. 4. In geval van ballotecring, zal de stem ming zonder nouwo bijcenroepiug der kiezers plaats hebben op dinsdag 15 juli aanstaande, ten 9 uro *s morgens. Art. 5. De Kamer der Volksvertegenwoordi gers en de Senaat zijn bijeengeroepen op dins dag 22 juli aanstaande. Art. 6. Onze Minister zan binnenlandscho zaken en van openbaar onderwijs is gelast m. t de uitvoering van liet besluit. Gegeven to Brussel, den 17”juni 1884. LEOPOLD Van ‘s Konings wege Di' minister ran binnenlandschc zaken en ran openbaar onderwijs, V. JACOBS. 6- 20 9-00 3-02 5-50 7- 46 00-00 11-50 6-07 7-35 10-11 - 2-59 8-57 9-51 10- 32 - 3-43 9-08 10-11 11- 17-4-11 10-49

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1