VAN VEURNE t; i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 8 Ag a e. :n Zaterdag .Bali 0SSi-'5. [I-:. Met) schrijft in bij iwalen- Het nieuw ministerie heeft beloofd geene mannen te ondersteunen die hun met politiek bemoeien. Eli wel, nauwelijks zijn ze aan T hoofd of wij zien de voorzitter van den katholie ken kring die, uit bclooning, bijgevoegd rechter bij de Rechtbank van Veurne benoemd is. Hoe zal men die handelwijze uitleggen? (t va a jW ge- De onderste lip der Veurnsche geuzen hing lot in de gilelzak, na de kiezing van 10 Juni 11. zegt de Veurnaar. Wij verlangen te weten waar de onderste lip zal hangen der katholieken van Veurne, na de aanslaande gemeente kiezingen, en vooral van de jonge abbéijes en andere zwartgerokte. Wij zijn nieuwsgierig te weten waar de katholieke luiters, van eenige schuimers vergezeld, geleerd hebben zich te gedragen als kerels van de gemeenste soort, met Dinsdag avond aan verschelde treffelijke woningen te gaan huilen en schreeuwen gelijk wilde apen. Is dat de opvoeding welke men in den Tap ontvangt? Of nemen de koperen buizeblazers misschien lessen van eerlijk heid en treffelijkheid aan hunnen Fa Dièze?.... Dixi. Neringdocners laten leven is schoon, op voorwaarde dat men ze allen op lijd betale en vooral met zijne eigene centen. Ver staat gij dat heilige schrijvelaars van den Veurnaarf Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Pcbliciié, Magdalenaslraat, Brussel. VAlvoiitV KERCKIIOVE, Drukker-Uilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Van nlles wat. Baron Deconinck is dinsdag Senateur gekozen geweest voor 't arrondissement Veurne-Dixmude. De sukkelaars die voor M' den baron zijn komen kiezen, denken dat de gebraden kiekens nu in hunnen mond zullen vallen, dal de lasten zullen afslaan en dat er inkomrechlcn op hel graan zullen gesteld worden. Binnenkort boertjes zult ge ondervinden hoe het katholiek ministerie met u zal den aap houden, alsook de Senateur en Volks vertegenwoordiger die gij bier komt te kiezen |jk in jkehjk. nedeit Sekte,, jekle, piven,. Oproep tot de onderwijzers. Hel beslaan van de onderwijzers is be dreigd. In de toekomst grijnst hun het spook der afzetting tegen. Den 22 juli zullen de Kamers vergaren en beslissen hoe zij op de gemakkelijkste wijze hun den genadeslag zullen toe brengen. Gaan zij hopeloos met gevouwen armen dien wreeden slag afwachlen? Gaan zij immer inbreuk laten maken op hunne heiligste rechten, op hunne ver worvene verdiensten, zonder iels te doen, zonder den minsten weerstand te bieden? Zij, die geroepen zijn, om de kinderen karakter en wilskracht in te boezemen, legen de wederwaardigheden des levens, zouden zich ontmoedigd en onverschillig hunne plaatsen laten ontnemen en hunne kinderen laten op de straal zeilen? Neen, dat ware laf heid, en de onder wijzers zijn geene lafaards! Zij moeien bun beslaan verdedigen, dal is hun recht en hunne eerste en grootste plicht. Hel bestuur van elke provinciale af- dceling van den onderwijzers-bond moei eenealgemeene vergadering bepalen. Al de onderwijzers van dezelfde provincie moe ien aan die zitting deelnemen. Daar moeten zij een verzoekschrift opstellen, teekenen en aan den koning zenden. Daar moeten zij eindmiddelen beramen tol de betooging bij den koning op zondag 20 juli aanslaande. Inlusschen moet elke onderwijzeres een verzoekschrift zenden aan de koningin, alsook elke onderwijzers-vrouw. De ko ningin, die zoo dikwijls op de bede van eene vrouw genade bij haren gemaal heeft verworven voor misdadigers, zal niet ongevoelig blijven aan hel smeeken eener moeder om brood voor hare kinderen, om een ambt voor haren man. Aan 't werk dus, heeren onderwijzers. Thans meer dan ooit dient gij u dicht aan een te sluiten en elkander met raad en daad bij te staan. Aan 't werk dus, geenen lijd verloren. Na den 22 is alles te laat. Wat dan door de ministers zal gezegd en verklaard zijn, zal nooit meer ingetrokken worden. Hun eerbelang zou hun dal verbieden. Thans is het ijzer nog warm, smeedt bet. ^r- I>c kiezing van dinsdag. Na de verschrikkelijke neerlaag van den 10 juni II. zou hel onnoozel geweest zijn reeds te hebben durven denken aan eene zegepraal, in de Senaatskiezing. De stroom, die ons verleden maand heeft medegesleepl, was te hevig, te sterk, om hem op zoo korten lijd legen te houden, laat slaan terug te doen keerea. De oorzaken van onzen val zijn nog niet uitgewischt en vergelen; zij leveren nog altijd hunne gevolgen, ze doen nog hunne uitwerkingen. Wij mochten en moesten ons dus dinsdag verwachten aan eene groote nederlaag, en ze is groot, maar minder dan wij vreesden, want zelfs heelt de kiezing van dinsdag zich voorgedaan met verschijnselen, die veel goed voor de toekomst voorspellen. Wij mislukken te Ath, Verviers, Oos tende, Namen, Soignies en Gent, T is waar, doch met minderheden die niet verpletterend zijn. Te Doornik en te Nijvel zegepraalt een liberale kandidaat en is er balloleering tusschen een liberaal en een clericaal. Te Luik, Charleroi en Virlon zegepralen wij daarentegen, te Luik zelfs met meer dan 1300 stemmen meerderheid. Ieders aandacht was bezonder geves tigd op Brussel; daar hadden de cleri calen alle riemen te boord gelegd, alle mogelijke middelen aangewend, zelfs hel onmogelijke, om hunne overwinning van 10 juni te zien bekrachtigen. Zij riepen bluffend uil: dat ze zeker waren te zege pralen met meer dan 2000 stemmen meerderheid. De liberalen moesten en zouden voor eeuwig verpletterd zijn ge- wccsl. Groot moet hunne teleurstelling zijn. Niet alleen is geen enkel hunner kan didaten gekozen, maar meest allen, zes van de acht, hebben minder stemmen behaald dan de liberale kandidaten. De beide lijsten zijn aanstaanden dins dag aan balloleering onderworpen. Dal is reeds eene groote zegepraal voor de liberale partij van Brussel en bevestigt hel beweeren, dat de clericale overwin ning van 10 juni laatstleden eene ver rassing is geweest; dat de Brusselsclie bevolking zich een oogenblik vergelen heeft. Op 10 juni waren 18,246 kiezers opge komen; dinsdag slechts 17,874; dus 372 minder; M. Allard, clericaal, die, vel leden maand 9,311 stemmen en dinsdag weel de meeste stemmen behaalde, Leeft er thans slechts 8,852, dat is 450 minder. M. Van Humbeeck behaalde den 10 juni 7,669 stemmen; M. Bischolfsheim ver wierf er dinsdag 8188, wal een verschil maakt van 1,149 stemmen meer. Diiarin ligt hel ontegensprekelijk bewijs dal in de openbare denkwijze te Brussel eene totale omkeer is gekomen. Alles laat verhoopen, dal al de liberale kandidaten in de hoofdstad zullen zege pralen. Gebeurt dit, dan verliest het hatelijk dwangministerie, welke nu baas speelt in het land en de wetten naar goeddunken en willekeur vertrapt en schendt, alle zedelijk gezag. In de dronkenschap van hunne eerste overwinning riepen do clericalen, dal er hi den Senaat ten hoogslen zeven libe ralen zouden blijven zetelen, en dat zij vrij en onbevreesd den voet op den nek van hel Belgische volk zouden mogen zetten. 'Groot is hunne dwaling, erg hunne teleurstelling. Alles bijeentellende wat zij dinsdag hebben gewonnen, is er nu eene clericalc meerderheid van 15 stemmen in den Sen-i it en wij durven hopen dat zij op dit cijfer zal blijven, met de zegepraal der liberalen te Brussel, Nijvel en Door nik, waar de balloleering plaats heeft. Kunnen onze vrienden in de diij ge melde sleden winnen, dan hebben wij nog niet te veel reden om te klagen en bedroefd te zijn. Integendeel, de gunstige uitslagen aldaar zullen moed geven en getuigen dal alles niet verloren is. ■let Alinistcrie der npaar- zaamlieid. Volgens de clericalen werd er door hel vorig Ministerie te veel geld verkwist aan de scholen en hel onderwijs, en was het noodig een clericaal Ministerie aan het roer te brengen om insparingen te' doen. Dat Ministerie van spaarzaamheid is nu aan hel bewind. Wil men weten hoe spaarzaam de clericale Ministers te werk gaan, men sla dan den Monileur van donderdag open en daarin zal men vinden Voeg daar nu nog bij de 6 mlllioen der kas waarmede kanunnik Bernard naar Amerika was gevlucht, zes millioen die aan den Slaat loehooren en die aan Mgr. Durousseaux gaan teruggegeven worden; de beurzen en toelagen, die de overge- loopen normalisten gekregen hadden om hunne studie te doen en die zij, al zijn zijerdanook toe veroordeeld, niet moeten terug geven, enz., enz., en men zal moeten bekennen dal wij inderdaad een heel spaarzaam Ministerie hebben. Hel geld wordt thans met volle grepen langs deuren en vensters uitgesmeten, maar het valt regelrecht in de kloosters en in papenklatiwen, die hel zullen be sparen en wal daar bespaard is, men weet hel, is voor eeuwig gespaard. I ADVER 9 :l",ll,r IjCek, Tusschen do ontvai I nit i®ak ook nioten, DIXMUDE NIEUPORT NIEUPORT DIXMUDE 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 0-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 1(0 lovor,. etnk <Iatt «pp ijsver en. allo ei' iiu g0. 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-44 3-02 6-07 8- 57 9- 08 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 12-15 3-23 5-35 5-50 7-35 9-51 10-11 10-49 5- 48 6- 26 7- 12 9-38 11-05 5-35 8-06 8- 28 9- 02 BRUSSEL GENT VEURNE GUYVELDE DUINKERKE lids men jzoo als rtig her- i dat do- lUks met. root u jt eeiie- jokken pectus ept kost- Ikheid on ;«mi allo- ■B*i komt 11 dat bij .laren 4* hij er 11 sekten. issporig. 1 Pillen* oorzaken I zenuw - jljke ge- (Jicekehb piotlirok ‘^derate eoncr lakt. igil «Int Tarnen; inar te- 7- 48 9-50 12-48 2-10 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 -- .r- iir ge- ander ,/d van. jgrvollu ,I6>" ge- „>owi>lim ItP huia- iu do igemak /.ij Ito— iehoelo- u 't gan- zonder Ijje wer- ni onkeb Sfehadon zaden. Jlie tien ,ft «enen. ><|1 bren- en "Vertrekuren vnn den ijzerenweg vnn Duinkerke, Veurne, Gent naar Ilrussel en Dixmude naar TCieuport. DUINKERKE GUYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 10- 46 3-08 11- 25 3-47 4-24 7-10 9-31 1° Een koninklijk besluit toestemmende in den ophouw eener kerk te Peruwelz; 2° Een ministerieel bosluit horstelligswerken bevelende in de kapel van het godshuis S‘“ /Vgathe, te Luik; 3° Een koninklijk besluit bij hetwelk eene subsidie van 2,216-66 franks verleend wordt aan zus en twintig pastoors van het bisdom Namen. Deze subsidie is niets anders dan eene gelde lijk belooning aan geestelijke kiesdravers 4° Een koninklijk besluit verleenende eene subsidie van 200 franks aau don pastoor van Mortier, (I.uik) 5° Een koninklijk besluit verloenende eene jaarwedde van 600 franks voor een toegevoegden hulponderpastoór te Barry, die er zooveel noodig is als 't vijfde wiel aan een wagen. 6" Een bosluit eene subsidie verleenende van 1,750 fr. aan behoeftige pastoors. 7“ Een besluit, waarbij het bestuurlijk bureel van het seminarie van Mechelen gemachtigd wordt een kapitaal te ontvangen van 16,900 fr. voor dertien studiebeurzen, gehecht aan het oud pauselijk college van Leuven. 6- 20 9-00 7- 46 00-00 11-50 10-11-2-59 10- 32-3-43 11- 17-4-11 de ontvangst. om 3 ure plaats had, hield men zich bozig zijne be- aan- iluinkerke aanbiedt, in verwachting van een lekker noenmaal iu het Grand Uótel welk men om 12 1'2 ure binnen speelde en een ieder ten uiterste voldeed. Om 3 ure vergaderde men zich op de schouw burgplaats, van waar men stoetsgewijze eenige straten der stad doortrok en om 4 ure begon het Concert. Rond 6 i/» ure was het de speelbeurt der Veurnesche harmonie, en zij kwam juist bij do estrade terwijl het muziek van Laventic bezig was eene tyrolienne Voor vcrschillige instru menten uit te voeren die veel bijval genoot. Veurne’s beurt is gekomen, en van alle kanten bemerkt men eene onuitsprekelijke aandacht en eene nieuwsgierigheid zonder weerga. Onze talentvollo en ijverige muziekanten, volle ver trouwen hebbende in den goeden uitslag dor uit voering, klimmen met vastberadenheid het theater op van waar zich de bewijzen hunner muziekale waarde moeten verspreiden. Met zekerheid en juistheid vangen zij do fan- tazia la Reine dn Saba.- aan. een dier lieve en harmonieke stukken van Gounod, welk het altijd aangenaam is te mogen aanhooren. De laatste toonen hebben zich nog niet verspreid, of zij worden met de levendigste blijken van goedkeu ring bejegend, die onze muziekanten aansporen nog veel beter de merkwaardige potpourri van Meissner uit te voeren. De vcrschillige arias die dit schoon stuk uitmaken worden met brio uit- De Harmonie S'- Cecilia op liet Concert- Festival van Duinkerke. Onze voortreffe lijke harmonie Stj Cecilia is een dier instellin gen die, om meer en meer te groeien en bloeien en hare muziekale waarde te doen bevestigen, van tijd tot tijd moet aangeprikkeld worden, met zich op den vreemde te laten hooren en de algemeene aandacht op zich te doen trekken door eene schitterende uitvoering. Inderdaad, indien het Cecilia genootschap machtige voor standers en milde beschermers heeft; indien het, door de meerderheid der verstandige bevol king, erkend is dat haar doel edel en nuttig is, dat haar bestaan zelfs noodig is in eene stad zoo als Veurne, waar de schoone kunsten altoos eene roemrijke plaats bekleedden, valt het ook niet te betwisten dat zij vijanden en tegen strevers heeft die haar geern zouden willen ver nederen en, indien zij het meesterschap hadden, haar bestaan grootelijks zouden trachten te bedreigen. Het is dus noodzakelijk dat onze harmonie somwijlen hare waarde op eene deftige wijze laat uitschijnen, om deze aan tq moedigen die haar beschermen en haar te vrijwaren tegen de minachting en beknibbeling waarmede onbe zonnen haar schijnen te bejegenen. Wat meer is, niets is beter om den moed en den ijver der muziekanten aan te vuren, dan nuttige on leerzame uitstapjes. Inderdaad, met. de muziekanten tegenover een vreemd publiek fc stellen, wekt men hunne eigenliefde en waar digheid op: de nieuwsgierigheid en de aandacht welke zij op zich trekken verlevendigt hunne oplettendheid, en, doordrongen dier belangrijk heid die altoos de kracht en den roem der maat schappij uil maak ten, stellen zij alles in het werk om hunne toehoorders met eene onberis pelijke uitvoering te vergasten. Ons steunende op deze beweegredenen, vin den wij het allerbest en nuttig de deelneming der harmonie aan het groot Concert-PestfraZ welk te Duinkerke, op 29 Juni plaatshad. De belangrijkheid dezer deelneming weid ook wonderwel begrepen, want allo de leden, zonder onderscheid, wedijverden om hot meest ten einde zich op eene waardige wijze uit den slag te trekken en getrouw aan hun verleden te blijven. Én den uitslag bekroonde hunne pogingen, want bij de aangenaamheden van een dag verzet, bekwamen zij de hooge voldoening oenen waren zegoupraal in to oogsten. Eenige bijzonderheden zullen hier niet ten onpas komen. De reis van Veurne naar Duinkerke liep zeer aangenaam af. Rond 11 ure in deze laatste stad aangekomen, begaf men zich, onderbet geleid van twee bedienstige afgevaardigden, al spe lende ten stadhuize, alwaar de eerewijn zeer gulhartig door de Duinkerksche Overlieden werd aangeboden. Op de hoffelijkste wijze weid men ontvangen en welkom gewouscht; op de gezondheid van beide steden on landen dronk men eenige glaasjes eener edele en klare wijn, die hartclijk welkom was daar do stikkende hitte der zon <lo keelen bijzonder droog had gemaakt. De verrukking van het. stedelijk be stuur van Duinkerke werd hoogst opgewekt door de verklaring van den waardigen Voor zitter der harmonie, die, ton profijte van een liefdadig werk, de premie afstond die haar was toegekend. Deze alleszins prijsbare daad werd warm toegejuicht en de hooge tevredenheid liet zich blijken onder den vorm van nog een lekker glaasje, waarna men do zaal vï.nliet onder den goeden indruk der hoffelijkheid van en den stoet, wolk wondering te vestigen op de menigvuldige trekkelijkheden welke Duinkerke aanbiec - Grand Hotel welk men om 12 1'2 ure binnen-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1