VAN VEURNE i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT A TV >r A bu p- Het clericalism, dat onder den dek mantel en liet masker van onafhankelijk heid, een oogenblik le Brussel hel hoofd had opgestoken en dacht er reeds heer en meester te zijn, is er dinsdag weer den dieperik in geslagen. Zijne neerlaag, van dinsdag, na den slag van 8 juli, bewijst ten duidelijkste dal de zegenpraal van de XVI op 10 juni niets anders is geweest dan eene verras sing- De uitslag der balloteering van dinsdag ontneemt aan die XVI vermomde clerica- len alle zedelijk gezag en zegt hun, dat zij de ware vertegenwoordigers van Brussel niet zijn. Een oogenblik hebben zij dat kunnen gelooven; thans moet hun des- aangaande alle begoocheling ontgaan zijn. Hebben zij een greintje politiek eerge voel in hun hart, dan moeten zij hun ont slag geven en zich op nieuw voor het kiezerskorps van Brussel aanbieden want het mandaat, welk zij in juni hebben weten afletruggelen, is nu veroordeeld, verbroken. Zij moeten, als zij mannen van eer zijn, het deftig voorbeeld volgen van den achtbaren hr. Descamps, die ofschoon vertegenwoordiger zijnde, zich te All) als senateur bad laten voordragen, niet ge kozen werd en dientengevolge zijn ont slag gaf als representant. Dat is politiek eergevoel, dat is open bare waardigheid. Mogen wij hopen dit voorbeeld te zien volgen door de XVI zoogenaamde onaf hankelijke», dien niet onafhankelijk zijn? Tweemalen, opkorten lijd, heeft het kiezerskorps van het arrondissement van Brussel hunne kiezing veroordeeld; zij zijn dus niet meer de vertegenwoordigers van dit arrondissement; zij zijn nog enkel de aanhangers, de vertegenwoordigers van het clericalism, waarvan zij levens de onderdanige dienaars zijn. Hun ontslag zullen zij dus niet geven, want dan zou eene nieuwe kiezing hen builen het Parlement werpen zonder ooit orden voel le hebben ingezet, zooals M. Allard senateur is geweest zonder ooit in den Senaat te hebben gezeteld, en alsdan zou het clericaal Ministerie geene meer derheid meer hebben in de Kamer. Inderdaad, eene nieuwe kiezing te Brussel zou 32 van de31 stemmen aftrek ken, waarover het Minislei ie in de Kamer beschikt, en In t is ónmogelijk van niet 2 stemmen le regeeren, 2 stemmen die misschien nog zouden wegsinellen, als men den strijd moest herbeginen le Nijvel. Maar, wij herhalen hel op dit bewijs van eergevoel en waardigheid moeten en mogen wij niet rekenen. Hel ware de on dergang, de dood van hel Ministerie der zeven volks Malouters, en de XVI zullen onbeschaamd het Parlement binnen tre den, om er nederig en verslaafd de cleri cale politiek te gaan dienen. Wal er van zij, wij moeten hulde brengen aan het kiezerskorps der hoofdstad; het heeft het eerste en een krachtdadig teeken gegeven tot de heropbeuring van het libe ralism. Toen M. Vander Smissen over eenigc dagen uitriep: Het liberalism is ge wond; dat js niet genoeg; hel moet totaal den kop ingcslagen worden wist hij niet dat er in dat liberalism zooveel levenskracht zal en dal het zoo spoedig zijne weerwraak zou hebben genomen. De zegenpraal van Brussel toont ecus le meer, dat het liberalism niet kan ge- Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den dr ukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklatnen 50 cent. Rechter lijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belyie, ter uitzondering der beide I laünderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij L. VANJDKIV KEHttKHOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraal, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. doende om hel geen aangenaam, en voor al geen langdurig leven te mogen voor spellen. De Gemeenteraden zullen niet ontbon den worden zoo hel schijnt. Ze worden benauwd. De sleppcdragers der bisschoppen die zulks dachten, den avond van den 10 Juni krijgen andere gedachten. ’T is waarlijk spijtig voor ons Veur- naars, want men hoort reeds namen vooruit brengen van nieuwe kandidaten die wij eens gaarne zouden hebben zien vooruitkomen. Uitgesteld is niet verloren In hel vooruitzicht van die financiële verwikkeling, hadden in den laatsten •zittijd hel ministerie en de liber ale meer derheid de spaarzaamheid in hel bestuur ingevoerd. De heeren Bara, Olin en Rolin hadden elk op hun budget besparingen van verscheidene millioenen verwezen lijkt. Nu komt dat nieuw ministerie aan, met zijne inzichten oin zich aanhangers le vormen door het verleencn van posten en gunsten, om de Kerk ruimer te bedeelen, om de elericale scholen le ondersteunen, zonder van andere beloften le gewagen. Men ziet dadelijk dat onze ministers dagr van den eersten dag aan met gebonden handen slaan, en bij eiken stap dien zij zullen willen doen, tegen een struikel blok zullen botsen. De toestand van ons clericaal ministerie, zegt hel Morgenblad, is in T geheel niet benijdenswaardig Langs den eenen kant de vijandelijkheid van het verlichte deel der bevolking, langs den anderen kant weinig geld tegenover groote behoeften en talrijke gulzige vrienden, dal is vol- worden door de zwarte bende als in een bosch. T Is nu de geestelijkheid, welke altijd zoo gretig is op geld, die meester speelt en beveelt. Wat zij wil, moet geschieden, en, zooals wij gezegd hebben, er valt niet op te rekenen dat Minister Woeste tegen hare bevelen zal ingaan. M. Woeste vindt 3000 fr. eene ge ringe som. T Is waar, er is hier quaestie van een altaar; maar T moest eens eene uitgave wezen voor hel onderwijs of het bouwen van eene schooi. O! dan zou 3000 fr. eene verschrikkelijke groote som zijn. Men zou het eene geldverspilling, eene geldvermorsing heelen. Voor een altaar is T een niemendal, eene bagatel! Ge zijl verwittigd, erfgenamen. Opge past en uit uwe oogen gezien, en u zei ven beschermd, want op liet gouvernement valt niet meer te rekenen. Ge moet hel wantrouwen. Alle legaten aan kerkfabrieken of heilige gestichten, op welke manier ook verkregen, zijn op voorhand goedgekeurd. Nutteloos zal het zijn voor arme bloedver wanten le reclameeren; wat kerk of klooster vast hebben lossen zij niet meer De belangen der geestelijkheid zullen yoorlaan boven die der familie staan, al is die familie dan behoeftig en beroofd. Gedurende jaren, dank aan hel liberale ministerie, is aan de geestelijke geld- en schraapzucht perk en paal' gesteld ge weest; er valt niet aan te twijfelen, dat liet zwart volk zijn best zal doen om den verloren tijd dubbel in te halen, onder hel Ministerie der Jezuiëlenknechlen. liet bovenstaande geeft er reeds een voorsmaak van. Koophandel.) Toestand van het Ministerie. De elericale partij heeft thans eene groote meerderheid in de wetgevende Kamers: Zij bedraagt 34 stemmen in de Kamer (86 katholieken legen 52 liberalen) en 17 stemmen in den Senaat (43 katho lieken legen 26 liberalen). Het ministerie beschikt dus over eene voldoende macht om zijne terugwerkende politiek le kunnen aanvangen. Maar hoe groot die macht schijne, zal hel toch ge dwongen wezen zijne politiek van geweld in te toornen, ’t Is niet genoeg eene meerderheid te bezitten; de regeering heeft af te rekenen met den volkswil builen het parlement, en dal het op den steun der openbare meening niet mag rekenen, hebben de balloleeringen van dinsdag bewezen. Wij hebben den clericalen blok aan ’t been, maar dal wij hem lang zouden moeten slepen, dal gelooven wij niet. Nauwelijks is liet ministerie eene maand aan bel roer en zijne eerste daden een drietal verdachte circulairen zijn vol doende geweest om eene gansche om heining in hel kiezerskorps le weeg le brengen. En ziel eens aan welk breek baar draadje die meerderheid van 34 stemmen hangt Bij de eerste kiezing voor de Kamer te Brussel, waar hel liberalisme zoo krachtig het hoofd heeft opgesloken, ligt die meerderheid stellig ter neder. T Is dus zeker dat bij de minste poging van het ministerie om eene ultramonlaan- sche politiek door le drijven, hel gansche land daarentegen in verzet zal komen. Doch er zijn nog andere redenen, die hel onze nieuwe bestuurders schrikkelijk onaangenaam en moeilijk zullen maken, ei) in de eerste plaats de onmogelijkheid om hunne beloften aan de kiezers te ver vullen. Zij hebben ten eerste vermindering van belastingen beloofd, wal niet kan gebeuren zonder 's lands inkomsten in le korten; langs eenen anderen kant deden zij beloften aan de gepensionneerden, aan hel personeel der spoorwegen en poste rijen, aan de geestelijkheid, dal loopt uil op nieuwe lasten voor de schatkist. Hoe zullen zij ooit daaraan kunnen denken, gezien de vrij ongunstige uit slagen, dil jaar voor ‘s rijks inkomsten bekomen? De ontvangsten voor de eerste zes maanden zijn 12 1/2 milliocn beneden de ramming gebleven, zoodat, indien de 2" semester niet beter uitvak, er t’einden hel jaar een te kort van 25 milliocn zou zijn. Doch, daar de laatste zes maanden gewoonlijk grooter inkomen geven, mag hel deficit op 15 a 20 milliocn worden geraamd. dood worden; dat het zoo oud is als de wereld bestaat en dal het eeuwig zal zijn. Wel kan hel eens necrgeveld worden gedood nooit Hel leven van een clericaal Ministerie hangt aan een zijden draadje; de eerste de beste wetgevende kiezing le Brussel, en het ligt neergeworpen in het zand. Wij hebben hel eenige dagen geleden gezegd zijne meerderheid is enkel op leemen grond gebouwd. Ook moeten wij lof brengen aan Nijvel en Doornik. In de eerste stad zegenpraall onze partij, en zoo de liberale kandidaat te Doornijk valt, met slechts 4 stemmen, dan is dit enkel te danken aan de macht en den invloed die twee bisschoppen en hunnen aanhang daar in het werk hebben gesteld. De dag van dinsdag troost ons rijkelijk over de ramp van 8 juni; hel is de voor spelling van onze spoedige heropkomst aan hel bewind en het zegt dat België zich niet of nooit aan handen en voeten gebonden wil overleveren aan hel papen dom. Zou de Veurnaar ons niet kunnen zeg gen waar Dinsdag namiddag de onderste lip hing van eenige katholieke hectekop- pen van stad en van den builen, die den triomf kwamen vieren der independente» of katholieken van Brussel. Was Ea Dièze ook niet opgekomen, met de hoop ecus zijne handen te momm uitstéken omte spelen. De katholieken van Veurne kennen een liberaal die nog zeven stoop bier moet betalen van de laatste gemeente kie zing, maar hij en wil opperwaarluit niet zegt de Veurnaar. Eh wel, wij kennen een katholiek die. Hel nieuw katholiek ministerie is nau welijks geboren en T ligt reeds op slcr- yenOch heere, T verdriet is groot in het kamp der zwarten. De Belgen verdragen geene slavernij zei Kcizct Karei, zaliger memorie, en heden mogen wij nog met fierheid ’zeg gen de Belgen willen van geen priester slavernij. Het rijk der bisschoppen, pastors en kapelaans zal dus van korten duur zijn, tot meerder eer en glorie der liberale partij. ----- Erfgenamen, opgepast! De .'ezuiëlen, of liever hunne lakeien die alles moeten doen wat hunne zwart gerokte meesters willen, zijn terug aan hel bewind en men mag zeker zijn dat de erfdeelrooverijen weer op grooten voet en onder alle vormen, hoe stouter en ver meteler ook, zullen gaan beginnen. Erfgenamen, opgepasl dus en een wakend oog in T zeil gehouden!Lel wel op, wie er gedurig om en rond degenen komen .slenteren van wien gij iets le verwachten zijl; jezuiëten nemen alle klccdingcn en vermommingen aan, en waar ze zelf niet kunnen handelen, zen den zij handlangers, tusschen gestelde personen, strooien mannen. T Is M. Woeste niet, het troetelkind der Jezuiëten, hun lieveling en Benjamin, die hel huu zou durven beletten; wel integendeel; hij, de fanatiekste van al de ministers, zal tien legen een alles doen wal mogelijk is en nog meer om hun plezier te doen. Zoo behelsde de Moniteur dezer dagen een door hem onderleekend besluit, waarbij liet kerkfabriek van Sl Gillis- Waas gemachtigd wordt een legaal te aanvaarden van 3000 fr., vrij van alle erfrecht, nagelaten door den heer Er. X. Van Bunder, voor hel oprichten en ver sieren van een hoofdaltaar en op voor waarde van te zijnen inzichte alle jaren eene mis te lezen. Eene bloedverwante, Mevrouw E. Van Bunder, weduwe Luytgarens, had zich legen dit legaat zerzet. Wat doel M. Woeste? Luistert wal het besluit zegt LENIG ARTIKEL. De gemelde reclama tie wordt niet aangenomen. In andere woorden de bloedverwante wordt kort en goed door M. Woeste afgeschepl, omdat hij vindt, in zijn be sluit, dat de som van hel legaal te ge ring is. Natuurlijk, als hel voor kloosters is of voor kerken, dan is het nooit genoeg. De priesters vinden daar profijt in, want waar gekapt wordt vallen spaan ders, en hoe grooter de sommen der lagateu zijn, hoe vetter zijn de brokskens die er voor de priesters afvallen. Het zal er dus goed gaan voor die heeren, onder hel priestergouvernement. Onder het liberaal ministerie hadden de familiën en erfgenamen de zekerheid, dat er geene legaten aan kloosters of kerken zouden gedoogd worden die niet weltelijk waren; zij hadden de waarborg, dal zij niet zoudeii beroofd en bestolen 8- 57 9- 08 I» B- lek. hto- 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 5-07 5-37 0-21 9-15 10-44 tu„ tie bn UH I ler L'll i Lit in; to 10- 15 11- 25 12- 15 3-23 5-35 'OSt. on Alle- |mt tbij reu I or- ten »ok 3-08 3- 47 4- 24 7-10 9-31 BRUSSEL GENT VEURNE GUYVELDE DUINKERKE i for,. Al.lt ler- -.11. «<>- DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL A 5-35 8-06 8- 28 9- 02 l'> k. II, 5- 48 6- 26 7- 12 9-38 11-05 jïïSW. pon. «als ler- l <Ih hot i 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 -.p i.-«? (A NIEUPORT D1XMUDE DIXMUDE NIEUPORT I an 111» go- 11 in. ii.i- <lo Ink >c- abIo- Ain- Uor <er- kel loll, ion Ion li'tt Ou- Pg- 'eu‘- ten jw- -- Do kiezing to Brussel. ■■uil nt r I -n i-i-r-ri' .c.i Vnn alles wat. ■Vertrekuren vnn <len ijzeren wejg vnn Dnikikerkc, Veurne, Gent nnnr Brussel en Dixmude nnm- IVienport. 6- 20 9-00 3-02 5-50 7- 46 00-00 11-50 6-07 7-35 10-11 - 2-59 8-57 9-51 10- 32 - 3-43 9-08 10-11 11- 22-4-11 10-49

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1