VAN VEURNE I 03 I 1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 4 i KA S r - AL I AT r »SC jaar. F Hoe gematigd Men zegt dal M. Jacobs in eens 13 ambtenaars van zijn ministerie heeft'wan- delen gezonden, met drij maanden wedde. Alle zijn liberalen en men zegt dat dit nog maar een begin is. Het gaat goed dat Ministerie, welk de wereld zou verbazen, door zijne gema tigdheid. Wij zijn er niet kwaad om; integendeel, wij roepen bravo! en wij hopen uit den grond van ons hart, dat die gematigde ministers zoo zullen blijven voortgaan. Hoe meer hoe liever. Na de beslissing over do kiezingen van Virlon en Oostende uilgesteld le hebben lot de toekomende weck, heeft de Kamer woensdag haar bureel samengesteld. Terstond daarna heelt M. Jacobs zijn wetsontwerp neergelcg.i, waardoor hij heel hel lager onderwijs overhoop werpt en aan de paperij overlevert. M. Malou heelt een wetsontwerp neer gelegd, over het accijns op de sterke dranken, een ander ontwerp, welk ver anderingen brengt aan het algemeen budjel, en M. de Moreau een ontwerp van crediet voor het herstellen der diploma tische betrekkingen met het Vatikaan. De rechterzijde juichte dat hel daverde, zonder na le denken dat, als de liberalen terug aan het bewind komen, hun eerste werk zal zijn den nuncius zijnen congé te geven. De verandering aan het algemeen budjet is weer een jesuielenstreek. Met het algemeen budjel kan men terstond klaar zien in de financies van den Slaat, en daar houden de clericalen niet aan als zij aan het roer zijn. M. Malou wil daar weer duisternis in brengen, om met het geld van hel land te kunnen leven. Wat nu de herstelling der betrekkingen van het Vatikaan betreft, dal is eene daad van vernedering en kruiperij; de Paus Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, ter uitzondering der beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitë, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij VAXDEtt erckhove, Drukker-Uitgever, Ooslslraal, 6, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. De gemeenteraad mag oen oude: wijzer in beschikbaarheid stellen bij afschaffing van plaats; in dit geval zal de onderwijzer eene afwachtingsjaarwedde genieten waar van de grondslagen en de voorwaarden bij koninglijk besluit zullen bepaald wor den. Deze jaarwedde zal gedragen worden door den Staat, de evenredigheden be paald bij artikel a der wel van 16 mei 1876. Art. 8. De gemeenteonderwijzers worden gekozen onder de dragers van diplomas van lageren onderwijzer, gekomen uit eene openbare of geïnspec teerde normale school; zij mogen ook gekozen worden onder degenen die met bijval een examen hebben ondergaan voor een jury door het staatsbestuur in te richten. Nochtans mag de gemeente, met toe stemming van het gouvernement, als ge meenteonderwijzer noemen een niet gedi plomeerden kandidaat. Art. 9. Geene private school mag aangenomen worden of toelagen van de gemeente, de provintie of den slaat ont vangen, ten zij zich te onderwerpen aan het toezicht, de arme kinderen kosteloos te aanvaarden en het program aan te ne men bepaald bij art. 4. Art. 10. Hel toezicht der gemeente en aangenomen scholen wordt door den Slaat uitgeoefend. Hel toezicht mag zich niet uitstrekken lot het onderwijs van den godsdienst en van de zedeleer. Hel wordt geregeld door hel Staats bestuur. Art. Tl. De staat, de provinciën en de gemeenten mogen normale scholen inrichten. Art. 16. De wet van 1 juli 1879 wordt afgeschaft, even als de artikels 2, 3, 4, de laatste van art. 1 der wel van 28 decem ber 1883; de artikels 121 en 147 der ge meentewet worden hersteld zooals hun inhoud is bepaald bij de wet van 7 mei 1877. Het art. 1 der wel van 15 juni 1881 is in dezen zin gewijzigd dat het getal der atheneums en koninklijke collegien de 20 niet mag overtreffen, het getal der mid delbare scholen voor jongens 100 en het getal .van middelbare scholen voor meisjes Gedaan le Brussel den 21 juli 1884. zij niet in alle punten de legenwoordige wet uitvoert. Art. 7. De benoeming, de schorsing en dc afzetting der onderwijzers belmoren aan den gemeenteraad. Niettemin mag de onderwijzer slechts met de goedkeuring van de bestendige deputatie afgesteld worden; de raad en de onderwijzer kun nen in beroep gaan bij den koning. Dezelfde regels zijn toepasselijk op de lijdelijke afstelling met berooving van jaarwedde wanneer zij meer dan eene maand bedraagt. BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DU1NKERKE heelt gewild dat men hem verschooning en berouw zou toonen; de meerderheid onderwerpt zich aan die schandelijke voorwaarde. Wel bekome hel haar De Kamer is uiteengegaan tol dinsdag aanslaande. In den Senaat was hel M. Van Schoor, senaleur van Brussel, die als ouderdoms deken zetelde, hebbende aan zijne zijde de heeren de Bruges, van Namen, en Simonis, van Verviers, als secretarissen. De zitting werd ten 2 ure geopend. Meest al de leden waren aanwezig. Drij commissies werden genoemd, om de kie zingen le onderzoeken. Al de kiezingen worden goedgekeurd, behalve degenen van Brussel, Doornik, Charleroi en Soignies, Eene ondercommissie is gelasl om de bulletins van Doornik na le zien, die, zooals men weet, werden afgekeurd, om dat er zweetvlekken van vingers aan zijn. Dc buitengewone wetgevende zittijd, onder hel clericaal ministerie, is dinsdag geopend in de zaal van den Senaat. De Kamer zetelde ’s morgens ten 10 ure; de Senaat ten 2 ure namiddag. Veel publiek in de openbare voorbe- houdene tribunes; en in deze laatste vooral veel clericale dames. De Kamer werd voorgezeten door M. den kanunnik De Haerne, wat terstond er aan denken deed dal wij leven onder de prieslerdomnalie. Nevens hem namen plaats als secretarissen, de heeren de Merodc en Van der Smissen, tevens af gevaardigden van Brussel, de jongste leden der Kamer. M. de Haerne begon mol te verklaren dal volgens recht M. Rogier als ouder domsdeken zou moeten zetelen, doch dal hij onpasselijk is; hij bracht aan zijnen collega van hel Nationaal Congres eene hulde, die door de gansche vergadering werd toegejuichl. Er wordt overgegaan tol hel trekken der Commissies, die de verschillige kie zingen moeten onderzoeken. Dc 16 gekozenen van Brussel hebben plaats genomen achter de minislericele banken, in hel centrum der Kamer. Zij wekken in hel bezonder de nieuwsgie righeid. Al de ministers bevonden zich op hunne bank, in dc volgende orde: M. Malou, den generaal Pontus, in kleine tenue, ver volgens M. Jacobs, M. Woeste, die in den zevenden hemel en fier als een pauw schijnt le zijn, want hij heeft eindelijk zijne zoo lang geweiischle minisler- porlcfoclic; vervolgens komen de heeren Beernacrt, de Moreau, ietwat verlegen, en ten slotte M. Vanderpeercboom, die als het ware in gedurige aanbidding zit. Hij schijnt gebeden te prevelen en onder zijne bank met een paternoster le spelen. Ten 11 ure werd de zitting hernomen, voor hel hooren der verslagen over de kiezingen. Allen worden goedgekeurd, behalve die van Virlon en Oostende, waar tegen prolcstatics zijn ingediend. De gekozenen leggen den eed af; de heeren Slroobant en Vander Smissen en de acht afgevaardigden van Antwerpen leggen den eed af in hel vlaamsch. Zij worden toegejuichl door de rechter zijde, met gelach bejegend door dc linker zijde. DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL behoeften der plaats, haar getal en hel- gene der onderwijzers. De raad regelt, als het noodig is, al wat de vestiging en dc inrichting der bewaar scholen en der scholen van volwassenen betreft. Art. 9. De arme kinderen ontvangen hel onderwijs kosteloos. De gemeente waakt opdat al degenen die de private niet geïnspecteerde scholen niet bijwonen, hel onderwijs kunnen ontvangen hetzij in eene gemeenteschool, hel zij in eene aan genomen school. De gemeenteraad, na het bureel van weldadigheid gehoord te hebben, maakt alle jaren de lijst op der arme kinderen toegelaten hel lager onderwijs te ontvan gen in dc gemeente- of in de aangenomen scholen en bepaalt bel schoolgeld per leerling, deswege aan de ouderwijzers dier scholen verschuldigd. Deze lijst, even als hel bedrag van het schoolgeld, wordt goedgekeurd door dc deputatie, behalve beroep lol den koning. De deputatie bepaalt ook behalve be roep tot den Koning, het aandeel dal len laste valt van het weldadigheidsbureel in de kosten van het onderwijs der arme kin deren; het deel voorgeschreven aan hel bureel van weldadigheid wordt op zijne begroolinggebracht. Ar. 4. De gemeenten mogen het onderwijs van den godsdiensten van de zedeleer aan hel hoofd schrijven van het program van al of eenige barer lagere scholen. Dit onderwijs wordt gegeven in T begin of liet einde der klassen; de kin deren wier ouders er de vraag van doen worden vrijgelaten liet bij te wonen. Hel lager onderwijs omvat noodzakelijk het lezen, hel schrijven, de bestanddeelen van het rekenen, het wettig stelsel van maten en gewichten, de grondregels der fransche, vlaarasche of duilsche taal, vol gens de behoeften der plaats, de aard rijkskunde en de geschiedenis van België. Hel beval te meer de gymnastiek voor de jongens, de naaldwerken voor de meisjes. De gemeenten hebben het vermogen van aan dit program de mogelijk en nuttig erkende uitbreidingen te geven. Wanneer in eene gemeente twintig vaders van familie, kinderen in school- ouderdom hebbende, vragen dat hunne kinderen ontlast worden van de gods dienstles bij le wonen, mag de koning op de vraag der ouders, de gemeente ver plichten, ten gebruike van die kinders, eene of meer bijzondere klassen in te richten. Indien, ondanks dc vraag van twintig huisvaders kinderen in schooiouderdom hebbende, de gemeente een hinderpaal stelt opdat hel onderwijs van den gods dienst deel make van hel program en ge geven worde door de bedienaars van hunnen godsdienst of de door deze aan genomen personen, mag het gouverne ment, op de vraag der ouders, eene of meer private scholen volgens hun behagen aannemen en subsidieeren als zij maar de geëischtc voorwaarden vereenigen om door de gemeente aangenomen le worden. Art. 6. De kosten van hel lager on derwijs in de gemeentescholen zijn ten laste der gemeente. De provincie komt er in tusschen bij middel van toelagen in eene evenredigheid die niet lager mag slaan dan de opbrengst der twee add itioneele opcentiemen op het hoofdelijke der rechlstreeksclie belas tingen. Geene gemeente kan toelagen van den staal of van de provincie bekomen voor hel lager onderwijs indien zij niet aan dit voorwerp eene som bestede ten minste gelijk aan de opbrengst der twee addi- tioneele opcentiemen op hel hoofdelijke der rechlstreeksclie belastingen en indien Met algemeene stemmen heeft de Senaat, in zijne zitting van woensdag de kie zingen van Soignies, Charleroi en Brussel goedgekeurd, alsook die van Doornik, doch deze mei 42 stemmen legen 19 (rechter zijde tegen linker zijde). Over deze laatste kiezing ontstond een hevig debat tusschen de heeren Bracon- nier, Graux en M. Solvijns. Dc twee eerste vroegen om dc beslis sing te verdagen, lol dat dc rechtbank zou uitspraak gedaan hebben over zekere feiten van omkooperij, maar M. Solvyns wilde daar niet van hooren, en mei kracht en geweld eischic hij de goedkeuring der kiezing van M. Dumon. En zoo gebeurde hel. M. Dumondie in eene aanpalende kamer wachtte, trad daarop binnen, al glimlachende, en legde den eed af. liet kluchtspel was gespeeld. Het bureel werd als volgt samengesteld: Voorzitter, M. d’Anclhan; ondervoorzit ters, MM. de Merode en l’ Kint de Roodcnbeke; secretarissen, MM. de Be thune, l'crcelin, de Ribeaucourl en d’Huarl; kweslors, MM. Pyckeen Willems, allen clericalen, behalve M. Tercelin. De Senaat is uileengegaan tot nadere bijeenroeping. M. Jacobs, minister van binnenlandsche zaken en van openbaar onderwijs, beeft in de Kamer, het wetsontwerp betrekke lijk de schoolhervorming neergelcgd. Wij laten hier de voornaamste bepalin gen dezer jezuiëlenwel volgen Art. 1. Er is, in elke gemeente, ten minste eene gemeenteschool gevestigd in een behoorlijk lokaal. De gemeente mag eene of meer privale- scholen aannemen en subsidieeren; in dit geval mag de Koning, na hel advies van de bestendige deputatie genomen le heb- bin, de gemeente ontslaan der verplich ting van de gemeenteschool te vestigen of te behouden; deze vrijlating kan niet verleend worden wanneer 20 vaders van familie, kinders hebbende in schooiouder dom, de stichting of het behoud eischen der school voor hel onderwijs hunner kinderen. Twee of meer gemeenten mogen, in geval van noodzakelijkheid, door den koning gemachtigd worden zich le ver eenigen om eene school te slichten en le onderhouden. Art. 2. Da lagere gemeentescholen worden bestuurd door de gemeenten. De gemeenteraad bepaalt, volgens de 1553 w [‘F t i i i i i 5-35 8-06 8- 28 9- 02 5-50 7-35 9-51 10-11 10-49 7-12 9-38 11-05 5-07 5-37 0-21 9-15 10-44 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 3-08 3- 47 4- 24 7-10 9-31 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-10 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 NIEUPORT D1XMUDE DIXMUDE N1EUPORT 3-02 6-07 2- 59 8-57 3- 43 9-08 4- 11 I»c Sonant. 5- 48 10-15 6- 26 .11-25 12-15 3-23 5-35 De Kamer. ■Vertrekuren van den ijzerenweg van Duin kerke, Veurne, Gent naar Brussel en Dixinudenaar Xienport. --- De Seliool hervorming. 6- 20 9-00 7- 46 00-00 11-50 10-11 10- 32 11- 22 1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1