VAN VEURNE I F NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT l" t 'II 2Zaler<llag Augusti ?v ^:so. I, r- BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE p- l“ Hel debat werd geopend door M. Malou zelf, de vader van het kind, welk weeral zooveel aan liet land zal kosten. Met een honigzoete stem verklaarde hij dal hij, gezien de oppositie die ontslaan was tegen zijn ontwerp, nieuwe studies had gedaan om de drankslijlers op eene andere manier in de doeken te doen en dat hij gereed was den arbeid van 48 uren aan te nemen en hel onderzoek der be werking van den zuurdeeg; om de leden rechter zijde niet in nesten te brengen, om reden van hunne vroegere stemmin gen, zou hij de voorgeslelde rechten zelfs een beetje willen verminderen, en daarom stelt hij voor de kwestie voor een nieuw onderzoek naar demiddenseclic te zenden. Die achlcruittrckking heeft echter niet gepakt. De redevoeringen van MM. Frère en Bara werden herhaaldelijk toegejuicht. Aan het debat werd nog krachtdadig deel genomen door de hoeren Bo.ckslael en llonzeau. liet spel is aan den gang in de Kamer. De nieuwbakken ministers ondervin den reeds, dat ze, niettegenstaande hunne zoo groot en slaafsche meerderheid, hun leven niet zuilen doorbrengen op een rozenbeddeken en dal ze veel zullen te lijden hebben. Maar T is voor het geloof en ’t zal hun hier namaals, ginder boven ten goede gerekend worden. En dal is misschien hun een troost, een magere troost, maar toch... ze zijn er mede te vreden, en dal is hunne zaak. De zitting van dinsdag heeft hun reeds een voorsmaak gegeven van wal hun te wachten staat. Na eene interpellatie van M. Meeus over de suikerkwestie, waarop M. Malou antwoordde dat hij in den loop des zil- tijds voorstellen zal doen, begon de Kamer de discussie over hel ontwerp van M. Malou, strekkende om den jene ver weer 5 millioen fr. meer belasting te doen betalen. Er moest tot de stemming worden overgegaan; de linker zijde vroeg drin gend de splitsing van hel voorstel-Frère, om te kunnen stemmen over de herstel ling der rechten op den jenever van voor 30 juli 1883’. Maar de voorzitter wilde daar niet van hooien en... het ding werd geschamoteerd. De voorstellen van MM. Frère en Malou werden verzonden naar de middenseclie. Maar dat doel er niet aan. Vroeg of laat zal de meerderheid toch moeten toonen, door hare stemming, dat zij eene oneer lijke en deloyale oppositie heeft gevoerd, met aan het land beloften te doen die zij nu verloochent en weigert te verwezen lijken. Het crediel, gevraagd om de betrek kingen met hel Valikaan te herstellen en een knieval te gaan doen voor den Paus, heeft woensdag in de Kamer een zeer belangwekkend debat uilgelokl. De heer Frère heeft in eene krachtige redevoering hel geheele ministerie maar bezondcr den heer Malou afgezweept. MM. Malou en de Moreau, die belache lijke minister van buitcnlandsche zaken, hebben beproefd te antwoorden. Hunne antwoorden waren armzalig. Ook heeft daarna M. Bara geene moeite gehad, om alles wat zij hadden uitge kraamd, ter verdediging hunner slechte zaak, in duigen te slaan. In den loop zijner redevoering heelt M. Malou aangekondigd, dat hij voor nemens is eene kieshervorming voor te stellen, die het stemrecht zal uilbreiden, zoowel op wetgevend terrein als op pro vinciaal en gemeentelijk gebied, binnen de palen der Grondwet. Zijn ontwerp is gekend. Het is eeno bedriegelijke herziening van het art. 47 der Constitutie, die de nobele landheeren en klerikale grondeigenaren het middel zal verschaffen, om bij middel van hunnen cijns zooveel kiezers te maken als zij maar willen. In andere woorden, eene poging om voor eeuwig het liberalism te verplet teren. Ziedaar alweer eens dit Ministerie, die klerikale partij, welke volgens M. Nolhomb de wereld zouden verbazen door hunne gematigdheid Welnu, de waarheid is, dal er nooit een gewelddadiger, een buitensporige!- reaclionnair ministerie bestaan heeft en dat, als het op die baan blijft voortstap pen, wij regelrecht naar de revolutie gaan. De redevoeringen der heeren Frère en Bara waren zoo verpletterend, dat de rechter zijde, om aan die afpriegeling te ontsnappen, voorslelde de discussie te sluiten. Alweer een maatregel van geweld, die dank aan de krachtdadige houding der linker zijde niet wei d aangenomen. Daaraan zullen wij ons dikwijls mogen verwachten; telken male de rechter zijde zich in de onmogelijkheid zal bevinden om haar gedrag te verdedigen, zal zij toevlucht nemen lot dit misbruik van macht. Maar zij vergete het niet, oen rijk van dwang en geweld duurt gewoonlijk niet lang, vooral niet in België, dal nooit een juk heeft kunnen dragen en vooral niet hel papenjuk. M. Frère deed uilschijnen hoe de kleri- kalen zich hebben gedragen tijdens de discussie over de belastingwetten van M. Graux en tijdens de kiezingen, en hij eischle van de nieuwe ministers en van hunne meerderheid, dal zij de beloften, die zij plechtig gedaan hebben, zouden volbrengen. Hel is dank aan die belastingen dat het clericalism nu aan hel bewind is; de klerikalen hebben uitgeroepen op alle Was echter nog erger toen M. Bara den eenen minister achter den andere aanpakte, en hun de taal herinnerde, die zij gevoerd hadden over en tegen de be lastingen welke verleden jaar werden gestemd. Er beslaat geen deficit! riepen zij allen uit, en als er een bestaat, dan is hel zoo klein, zoo gering, dat hel kan aangevuld worden met de toen bestaande belastingen! Is dus abominabel nieuwe lasten te cisclicn Een der ministers ging zelfs zoover te zeggendat die belastingen misdadig waren. Welnu, een deftig man houdt geene misdadige belastingen. Hij straft ze af. Het zou eene dieverij, eene echte af- truggelarij zijn ze te handhaven, als men minister is geworden met en door de beloften die te doen verdwijnen. T Is onder den kreet van weg de belastingen dal de kiezingen hebben plaats gehad. Maar hier zoowel als met andere kwesties heelt men hel land schandalig bedrogen. In de landbouwdistricten beloofde men eene belasting op het vreemd graan. Hier alweer werd het land bedrogen. De latere kiezingen hebben dal bewezen, dat bewijst de kiezing van dinsdag te Alh, waar de liberale kandidaat bijna 250 stemmen meer heeft behaald dan zijn klerikale mededinger. T Groot oogenblik is aangebroken Men heeft afschaffing van belastingen beloofd; schaf af! T Is eene kwestie van eer en eerlijkheid. n n I Maar wees er van overtuigd; er zal niets worden afgeschaft, integendeel, men zal de belastingen verzwaren. Dal blijkt reeds uit de woorden van M. Woeste, die in het kabinet de rol van ondervoorzitter schijnt te willen spelen en M. Malou over hoofd te zien. Wij zullen lot hel uiterste gaan en onze ontwerpen tol hel einde volbrengen riep hij uit. Welaan, burgers, ge zijl verwittigd houdt uw geld maar al gereed. Ge weel nu waaraan ge u te houden hebt. Er zal lol hel einde worden gegaan. M. Bara had wel gelijk te Doornik te roepen Past op uwe zakken DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL I*olitiek Overzicht. De commissie van de fransche Nationale Vergadering is hel met den heer Julus Ferry eens gewor den om de wijziging te aanvaarden van den heer Andrienx, waarbij de kiesbaarheid verboden wordt voor het presidentschap der repu bliek, van de pretendenten. Al de andere voorgeslelde wijzigingen werden afgewezen of verdaagd. In de zitting van de fransche Nationale Vergadering deed de heer de Ger ville-Béache lezing van hel verslag der commissie over hel wetsontwerp van overziening der grondwet. De uiterste linke, zijde onderbrak hem hevig, wanneer bij zinspeelde op het voorafgaandelijk vraagstuk en op de eereverbiiitenis tusschen de beide Kamers gesloten voor de beperking van het pro gramma der Nationale Vergadering. De keizer van Duilschland is te Ischl aangekomen, in gezelschap van den kiezer van Oostenrijk, die hem tol aan Ebensec was te gemoet getrokken. De twee vorsten werden aan de statie door keizerin Elisa beth opgewachl. De keizer en de keizerin van Oostenrijk hebben vervolgens den keizer tot aan zijn hotel begeleid. Een groot feest maal greep in den namiddag op de villa van den keizer plaats. De rol, die de engelsche regee- ring aan lord Northbrook gaal toe vertrouwen, zou zeer gewichtig zijn. De eerste lord der admiraliteit zal nog in den loop dezer maand naar Egypte vertrekken, vergezeld van den algemeenen consul sir Evelyn Daring, die zijn ambt be houden zal. Ofschoon hij maar met eene bijzondere en lijdelijke zending gelast is, zou hij echter de uitgebreidste volmachten bezitten en als eene soort van dictatuur in Egypte mogen uitoefenen. Een nieuw lusschengeval is in de zaak van Angia Pequena opge rezen. Het kabinet van Londen heeft aan de duitsche kanselarij laten weten, dal de erkenning der gestichten te Angra Pequena zich maar uitbreidl lot de gestichten van het afrikaansche Vasteland en niet lol de eilanden der baai van Angra. Die verklaring is te Berlijn zeer slecht onthaald geworden en heeft er een diep misnoegen ver wekt. Engeland zou aldus met de eene hand leiuglrekken wat het met de andere verleent; met de eilanden der baai van Angra Pe quena in zijn bezet te houden zou het de sleutels in handen blijven hebben der duitsche bezittingen in Zuid-Afrika Uil Cairo komt het telegrafisch bericht toe, dat acht der lurksche soldaten, die onlangs te Assioet oproer verwekten, tot de dood straf veroordeeld zijn. tonen, dat de belastingen onnoodig waren EN DAT ZIJ DIE ZOUDENafschaffen. Als zij eerlijke en deftige lieden zijn moeten zij hun woord houden, en om hun daartoe het middel aan de hand le doen heeft M. Frère aan de Kamer voor gesteld te beslissen, dat de rechten op den jenever terug zouden gebracht wor den tot den taks waarop zij stonden voor de wet van 30 juli 1883, en daarna hel ontwerp te verzenden naar de mid denseclie, om op nieuw' onderzocht te worden. De arme ministers, toen zij dit voorstel hoorden, zaten als verpletterd en bleek als de dood. Wéllioe! aan Malou en zijne waardige collegas vragen, dat zij hunne beloften zouden houden! Zijl ge gek? Kent ge dan de mannen van Sl.-Nikolaaspro- gramtna niet? Die beloven heel veel en... geven niets. AI. Malou vond het voorstel bijna on- betamelijk. Ge weldaad van het Ministerie. Hel ministerie heeft op eigene gezag de gewapende macht opgeroepen, om de be- toogingen van het publiek rond het Paleis der Natie te beteugelen. Deze maatregel bekomt ccn zeer erg karakter, doordien ’t ministerie de recli- Volgens men uit Berlijn meldt zijn er onderrichtingen gezonden aan den heer von Munster, gezant van Duilschland le Londen, opdat hij aan lord Granville inlichtingen zou vragen over de vergoedingen, aan de slachtoffers van het bom bardement van Alexandrie ver schuldigd. De generaal bevelhebber van het russisch regemenl der lijfwacht, prins Bariantinsky, heeft zijn ver lof gekregen en is ontslagen ge worden van zijn ambt van aide- de-camp des keizers. De Times kondigt een telegram af uil Fou Tcbéou, waarbij aange kondigd wordt dat de onderhande- lingen tusschen de chineerche regeering en den beer Palenólre, vertegenwoordiger van Frankrijk, afgebroken zijn. Die tijding be hoeft echter nadere bevestiging. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, ter uitzondering der beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publiché, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij a.. VA.TVOKIV lüiltciiliOVE, Drukker-Uilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. ?’’®e jstar. r ti Io |k i I i L M ii !- 3-02 6-07 8- 57 9- 08 11 k 11 r. t 10- 15 11- 25 12- 15 3-23 5-35 5-35 8-06 8- 28 9- 02 lo 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 n Is b 5-50 7-35 9-51 10-11 10-49 L e n r It r- ,o I I n NIEUPORT D1XMUDE DIXMUDE NIEUPORT 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 1-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-10 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 De Kamer. p- i11 6- 20 9-00 7- 46 00-00 11-50 10-11-2-59 10- 32-3-43 11- 22-4-11 Vertrekuren van <len ijzerenweg van Dninkerke, Veurne, Gent naar Brussel en Dixnnule naar Itiieupcii. 5- 48 10-15 3-08 5-07 6- 26 11-25 3-47 5-37 7- 12 12-15 4-24 6-21 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-44

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1