VAN VEURNE w NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT L 1 25 3 van liet fransch escadcr te Kelung. >k, leu Het onderwijs gansch in hunne handen Kateiulag 145 /Skugusti in 'lijk idea kter kte, ven. vo ider ge- vaiv ge- Het voorstel, om de discussie over de iiiuunivvct van het opennaar onderwijs uil te stellen lol den aanstaanden zittijd of zelfs maar tot in October, werd verle den maandag verworpen. Welke goede redenen ook werden aan gevoerd door M. Frère om dit van hel Ministerie ca zijne slaafsche meerderheid le bekomen, hel kon niel balen. Zij hebben haast om dil schandaal door ie drijven. De opschudding, door dil ontwerp in hel land verwekt, is voor M. Jacobs geene waarschuwing, T is integendeel voor hem cene reden om niel toe le geven aan dit eenvoudig verzoek van de linker zijde. Ecus de verdaging verworpen, werd de algemeene discussie geopend. MM. Willequel en llanssens hebben al hel hatelijke en buitensporige van bel ontwerp doen uilschijncn; M. de Haerne, daarentegen, is er dol van; echter zou hij er eenige wijzigingen willen zien aan toebrengen, die den schijn hebben van gematigd te zijn en in den grond hel ding laten wal hel is, te welen hatelijk en schandalig. Hel groot gewicht der zitting van maan dag lag in eenc vraag van M. Bara, die wilde weten hoe hel met de geldkwestie van hel schoolonlwerp gelegen was, en in de vraag van M. Neujans, die wilde welen wat men voornemens was le doen met de onderwijzers, wier school zou worden gesloten, en hoeveel atheneums zouden worden algeschalï. M. Jacobs weigerde eerst te antwoor den, maar toen M. Bara hem bedreigde dal men alsdan de rechterzijde alleen hel ontwerp zou laten discuteeren, beloofde de Minister dal hij den volgenden dag uitleggingen zou geven. M. Frère bad het woord gevraagd in dit debat, maar de voorzitter heeft hel hem.... geweigerd. Nog een weinig en men zal de linker zijde nog enkel de vrijheid van le zwijgen verleunen. Dil Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groot,'1 lettors volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen'1 fr. be Annoneen voor Belgie, ter uitzondering der beide I Inunderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Plbi.icitè, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij I-- VA.iMS»16l\T KERCKIIOVE, Drukkei'-Uitgever, Ooststraal, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Volgens uil Australië wordt ge schreven spreken de engèlsche dag bladen met veel overdrijving, be treffende de zaak der fransche hervallene misdadigers, welke zich in dit werelddeel zouden komen vestigen. Indien men hel wilde beletten, dal eenige uil Noumea ontsnapt'; misdadigers in Australië eenc schuilplaats vonden, men zou dil gem.tkkelijk kunnen doen met de kusten le doen bewaken. Frank rijk overigens reeds laten welen dat de vier vijfden zijner hervallers naar Caynne, naar fransch Guinea, zullen gezonden werden en slechts een vijlde naar Nieuw Caledonie. In de zitting van dinsdag heeft M. P.olin- Jacquemyns geantwoord op de redevoe ring van M. Jacobs, waarin hij de rede nen heeft doen kennen die lol de afstelling der gouverneurs van Brabant en Wesl- Vlaauderen hebben geleid. De eenige reden is, dat de clericale partij bare wraak heelt willen botvieren op M. Ileyvaert, omdat hij in Westvlaan- deren de wel heeft gehandhaafd tegen de clericalen en het kloostervolk. Daarom neeft men afgesteld. Wat M. De Brouwer betreft, hij heeft moeten plaats maken voor M. Ruzclle, die weer gouverneur wilde zijn. I>e wet «lei* nationale onwe tendheid. Onderzoeken wij in vluchtige trekken de schandwel welke aan hel land voor gesteld wordt. De Grondwet zegt dat de wetgeving het recht heeft het onderwijs in le richten ten koste van den Staal. Welnu, in hel verloog der beweeg reden van de nieuwe wel zien wij het gedacht uitgcdrukl dal hel ideal zou zijn: anders niets meer dan vrije particulieren scholen. Wij welen wal dil wil zeggen. De cle ricalen met hunne erfdeel-rooverijen, met hunne onwettig gebruikte eigendommen, met hunne dwangmiddelen van broed en werkroof, met hunne uitbuiting der kas van de kerkfabrieken en de arm besturen, hebben hel heel gemakkelijk om hel vrij clericaal onderwijs uit te breiden en daarom zouden zij hel officieel willen versmachten. En bet is niel in het belang van hel volk dat zij dit doel najagen. Wat zij willen, dal is de algemeene onwetend heid terug invoeren, om des le beter hunne overheersching le kunnen beves tigen. Onderzoeken wij haar thans onder cene andere zijde. Als oprechte kwakzalvers, welen de clericalen de pil le vergulden en zij bieden hun ontwerp aan, onder voorwendsel van vrijheid der gemeenten. Welke lartufei ij 1 De vrijheid der ge meenten? Ja, de vijheid voor de clericale gemeenten om het onderwijs gansch te dooden. De vrijheid voor den clericalen Staal om aan de vrijzinnige gemeenten hel broerkensonderwijs op te dringen. Ziedaar hoe zij de vrijheid der gemeenten verstaan En dan komen zij vooruit met hunne klucht der twintig huisvaders. Welke onbeschaamdheid. Zij weten immers wel dal de 20 vrij zinnige huisvaders zich in de meeste kleine gemeenten niet zouden durven uiten. De pastoors, de vertegenwoordi gers eeuer religie van viede en liefde, zouden al spoedig de vermelden die van hun recht willen gebruik maken, lol den bedelzak helpen. Neen, neen, het is de vrijheid der ge meente niet die men wil waarborgen. Hel verheven doel van het onderwijs wordt geheel en al door onze tegenpartij miskend en zij loggen er zich op toe de edele zending der onderwijzers te ver kleinen, te verlagen. De clericalen zeggen dat de school meester niel veel kennis, versland en ondervinding moet hebben om aan kleine kinderen hel a b c le loeren. Ziedaar hoe zij het onderwijs opvatten. Alsof het oudei wijs zich bepaalde bij hel aanleeren van eenige wetenschappe lijke ho.<1'ri.i.nu> j nvA>. -j cijferen, zaj rekenen tiet dan voor mets, welke moeilijke en gewichtige taak op den onderwijzer drukt om de kinderen le ontwikkelen, om hun hart te vormen voor het goede, om hunne ziel vatbaar te maken voor liet schcó. c, zij rekenen liet voor niets die gewichtige plicht van de kinderen le vormen lol goede huisvaders, lot goede burgers, verkleefd aan de wel en aan hel vaderland. Zij willen hel onderwijs in hel alge meen, zooals zij hel afzonderlijk voor den catechismus verslaan. Onder voorwendsel van godsdienstleer, doen zij hel kind den catechismus van builen leeren, zooals men den papegaai eenige woorden doel aanleeren. Wal geeft hel hun dal de kleinen er niets van verslaan. Slaafseh hel van builen geleerde opzeggenwal invloed kan dit hebben op den geest, hoe wil men dal dil de verstandelijke ver mogens ontwikkele? Wij verfoeien zulk onderwijsstelsel. Wij willen niel dal onze kinderen lot slaven der clericalen opgekweekt worden; wij willen dal de scholen goede burgers vormen, bekwaam om zich zelven voor uit te helpen, om hunne eigene belangen te behartigen en terzelfder tijd in staat om hunne [dichten te boselfen die zij tegenover hel huisgezin, tegenover de maatschappij en tegenover de natie te vervullen hebben. Ziedaar de kwestie beschouwd onder zedelijk oogpunt. overgeleverd dal ware hel zedelijk verval van ons land. De examens der lotelingen hebben ons bewezen, dat ondanks de groole opofferingen welke de staal en de vrijzinnige gemeenten zich voor hel volks onderwijs hebben getroost, het peil der geleerdheid nog zeer laag slaai in ons land. En het is wanneer dit officieel vasi- gesield wordt dal men bet volk aan de partij der onwetendheid zou overleveren. Neen, dat mogen wij niet gedoogen! Vertrekuren van den ijzerenweg van 2>«iïiikei*I<c, 'Veurne, Geul naai* Brussel en Bivniude naai- TVieuport. Politiek Overzicht. De Nationale Vergadering van Ver sailles heeft de volgende wijzigin gen verworpen, die voorgesteld werden aan hel wetsontwerp van overziening der grondwet 1° De afschaffing van hel presidentschap der republiek; 2" Dat de president rechtstreeks door de algemeene stemming zou gekozen worden; 5°, De afschaffing van den Senaat; 4° De zuivere en eenvoudige afschaf fing der grondwellelijke schikkin gen, rakende de kieswet van den Senaat; 5° Ontzegging aan de prin sen van het fransch grondgebieden verbeurdverklaring hunner goede ren. De fransche Kamer en Senaul zullen zich daat na moeten spoeden om hunne eigene werkzaamheden af le doen. Vele leden dier wetge vende vergaderingen maken ook deel van de departementsraden en hel is den maandag, 18 dezer, dat de zitting dier raden aanvangl. Men meldt uil Berlijn, 12 aligns- ti De ruiling der bekrachtigingen van hel duitsch bclgisch letterkun dig verdrag en van hel duitsch Belgisch verdrag voor de bescher ming der stalen, verdrag dat den datum draagt van 12 december 1885, beeft dezer dagen plaats gehad. Eerslgemeld verdrag zal binnen drie maanden kracht van wel hebben en het tweede binnen tien dagen. Uit Berlijn meldt men nog dat prins von Bismarck en graal Kalnoky de aanslaande week eene bijeenkomst zullen hebben le Fried richsruhe. De Kreuzzciliinij vestigt die lijding. In zitting van de cngelsche Ge- meenlenkamer heeft sir St. North cole hel politiek gedrag der regee- ring in Egypte aangerand en uit leggingen gevraagd over de zending van lord Northbrook te Cairo. De heer Gladstone verdedigde hel ge drag der regcering en weigerde nadeie u lleggingen over de z ti ding van lord Notlhbrook te geven. Hij verdedigde de engelsch-fran- sche overeenkomst, niel zegde hij, om ze te bespreken, daar die over eenkomst verbroken is, maar om te bewijzen dal zij opgeval was in hel vooruitzicht van omstandighe den, die haar hadden kunnen wet tigen, indien zij niet hadden opge houden le bestaan. Het engelsch leger in Egypte zal op tien du'r/.end man gebracht worden, in hel vooruitzichl der ontworpen expeditie naar Khar toem, ter hulp van generaal Gur don. De Times kondigt eene depeche af uil Peking, 11 augusti, luidende dal de Tsong-li-Yamen bij de mogendheden protest heeft aange- tcekend tegen te krijgsverichtingen Daarna werd weer overgegaan lot de discussie over het schoolonlwerp. M. llanssens heeft zijne redevoering van daags te voren voortgezet en zich bijzonder bezig gehouden met het lol der onderwijzers en met hel nieuw school programma. Na hem werd het woord gevoerd noor M. De Sadeleer, eender onbeduidendste leden der rechter zijde. Onnoodig le zeggen dat bij voor bel ontwerp in be wondering slaat; hij is zelfs verwonderd, dal de linker zijde hel niet overheerlijk vindt. Door M. Magis werd ten klaarste be wezen, dat hel ontwerp enkel strekte, om het onderwijs tolaal in handen der geestelijkheid te leveren en alle recht aan den Staal te ontnemen. M. Jacobs heeft de aan M. Bara be loofde inlichtingen gegeven. Daaruit blijkt klaar, dal men den dood wil van hel openbaar onderwijs. De toelagen voor het lager onderwijs zullen met 3 millioen verminderd en van 9 op 6 millioen ge bracht worden. Willen de gemeenten l.oi.uo auliuicn ui icveu nuuucii, oan zulten zij deze 3 millioen zelven moeien betalen. Welaan, burgers, leggen maar weeral Zoo niet, uwe scholen in den grond en uwe kinderen van alle onderwijs beroofd. Ook de toelagen voor de adullen- en bewaarscholen, voor de prijsuitdeelingen en schoolbehoeften worden besnoeid, ja bijna af geschaft. Echter raadt M. Jacobs de gemeenten, om dil le korl in hunne kas aan te vullen, hel schoolgeld te verhoogen en geen kosteloos onderwijs te geven dan aan wezenlijk behoeftige kinderen, dil wil zeggen die van den Arme trekken. Men zal dus, langs den eenen kant, meer belasting en langs den anderen kant schoolgeld moeten betalen. De wachtgelden van in beschikbaarheid gestelde onderwijzers zal zijn 1/2, 2,3 of 3/4 hunner jaarwedde, volgens hunne jarcu dienst. De helft der Normaalscholen en vijf Atheneums wordt algeschalï, in de libe rale sleden Thuin, Bouillon, Dinanl, Virlon en Yperen. Zooals men ziel, zal de uitvoering der wel-Jabobs eene echte nationale ramp wezen. lb' I cken beek erste men, als h«r- t de moi. kost ■1 on allo ;omt it bij :ircn kten or u, eeuc k keu jetus 10- 15 11- 25 12- 15 3-23 5-35 3-02 6-07 8- 57 9- 08 ■oner :itten kt. I <lnt men: U' to 3-08 3-47 1-24 7-10 9-31 5-50 7-35 9-51 10-11 10-49 5-07 5- 37 6- 21 9-15 10-44 brig- jlell* liken hüw- 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 over, dat »vel- nlle e go- 5- 48 6- 26 7- 12 9-38 11-05 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DU1NKERKE 5-35 8-06 8- 28 9- 02 t I ook un. NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT van voile ge vel ill liuis- n <lo inak I I».- keelo- ,gan-. mlor wer- llkel »den uien tien enen iron- n 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 I>c litimei*. - nu1—- DUINKERKS GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 6- 20 9-00 7- 46 00-00 11-50 10-11-2-59 10- 32-3-43 11- 22-4-11

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1