VAN VEURNE I b NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT fek, der ialen. werd ,ge- idcr van 4ge- TV 4K3. Jaar. Door 't machtig beloven hielden de clericalen het vol lot In 1884, maar de toestand was zoo gespannen dat het voor niemand een geheim meer was hoeveel clericaie scholen er op T springen ston den. Doch, o geluk! door de schandelijke afvalligheid eener groote fractie van hel kiezerskorps te Brussel, bemachtigende clericalen in juni laatst de regeering van liet land. Het was geene ontlasting voor het land maar eene gevoelige ontlasting voor den kleinen clericalen adel die van T geven tol over de ooren hath in dijk den kter Ikte, [ven, Zeer onstuimig was de zitting van woensdag. Er is eene lange discussie ontstaan over de kwestie van het onderwijsprogramma, waarvan ons papenministerie verschei dene vakken heeft afgeschafl Geen wonder, de clericalen zeggen immers: de werkman heeft geene geleerd heid noodig. Maar wat ongehoord is in een beschaafd land, hardnekkig weigert het Ministerie in het programma datgene op te nemen wat de grondslag zelf is van alle goed onderwijs en alle goede opvoeding, dat gene zonder wal geene school mogelijk is: de zedeleer. Al doen de gemaligdstc leden der Kamer zien dal dit eene monsterachtigheid is, niets te doen; meester Jacobs wil er niet van hooren. Hij denkt zeker aan zijne woorden van vroeger, toen hij te midden van de proleslalies der Kamer uitriep, dal er geene moraal in politiek bestaal. Voor onze huidige regeerders is er slechts ééne zedeleer die der kloos- lerbioei keus. Drij der ministers, de heeren Jacobs, Bcernaert en Woeste, hebben alle jesuie- tische uitvluchten en middelen uitgezócht, om staande te houden dal de zedeleer in de schooi nutteloos en onnoodig is. Zij willen noglans wel bekennen, dat hel onderwijs zedelijk moet zijn. Maar waarom hel dan niet in hel schoolpro gramma stellen Waarom Omdat de geestelijkheid dal niet wil, die hel monopool der zede leer eischl voor hare scholen. En wal de geestelijkheid niet, wil, dat mogen de cle ricalen die hare nederige dienaars zijn, niet doen. De boeren Magis, Rolin-Jaequemyns, Wagener en Frère-Orban hebben beur telings het ongehoord gedrag van het Ministerie gebrandmerkt, waarna M. Bara de heele rechter zijde heeft doen opsprin gen van woede en razernij, met de ware reden aan te halen dier schandalige at- schalling van de zedeleer. Na do school zonder God /-uilen wij nu de school zonder God en zonder zedeleer bekomen, en de geestelijkheid zal dus vrijen teugel kunnen geven aan baren hatelijken en verachtelijken laster tegen de scholen die niet in hare gratie slaan. Wie herinnert zich niet hoe (je onzij dige school, geslicht door de wet van 1879, door de papen en clericalen werd vermaledijd eu bezwadderd? Welnu, die zelfde onzijdige school wordt nu loege- laten door dezelfde mannen, dia nu op de ministerbank zitten en haar in de oppo sitie gedurig door modder en slijk sleep ten. De geil.' -.mi-n krijgen nu voile toe lating om scholen te slichten, waar God, de eeredienst en de zedeleer uitgebannen zijn zullen 1 1 Reeds had M. Frère de rechterzijde in gramschap gebracht. Maar het krachtda dig woord van M. Bara deed haar huilen en brullen, vooral toen hij het gouverne ment verscheidene vragen deed en den oorsprong van het schoolwetsonlwerp bekend maakte. Drij maanden voor dat de clericalen aan het bewind kwamen, had een gemachtigd persoon hem er reeds den inhoud van doen kennen. Het ontwerp is het uitbroeiscl der bis schoppen. De geestelijkheid had den dood gezworen der wet van 1879; van daag ligt die wet er, doch, zegde M. Bara, het princiep, waarop zij berust, zal niet ver gaan; wat er ook gebeure, vroeg of laat zal dit princiep weer zegepralen en schit terender dan ooit. De Senaat is voor woensdag 3 septem ber, om 4 ure, bijeengeroepen. Wat genoegzaam aanduidt dat de kleri kale meerderheid de bespreking der arti kelen der schoolwet wil verhaasten en de wet allerliaastig wil stemmen. Nauwelijks was de wet van 1879 een jaar in voege, nauwelijks hadden de clericale adel, de groote katholieke eige naars en de kristelijke nijveraars eenjge maanden den last der bij overhaasting geslichte clericale scholen ged-agen, of al die heilige ondersteuners van de poli tiek der onverdraagzaamheid vonden het geld verschieten voor al die koewachters, schoenlappers en voor al die schoöiers- scholen overlastig, drukkend, oimiista;,in baar. Hel regende klachten in de bisdom men en de clericale kopstukken vonden geeuen anderen uitweg dan te zeggen wacht lol de aanslaande kiezingen, dan werpen wij de liberalen over boord, hei land is verontwaardigd, wij zullen boven liggen. En hel land werd geraadpleegd, en de clericalen kregen klop op klop, te Zomen, te Namen, te Brugge, in ai de gedeelte lijke kiezingen en in dealgemeeue kiezin gen. Kalenlag August! Politiek Overzicht. Dc beschieting van Fou-Tchéou door de Franschen heeft te Peking, hoofdslad van China, eene groote ontroering verwekt, die niet gun stig aan de partij van den oorlog was, welke er op gepocht had, dal liet chineesche leger de Franschen zon verslagen hebben. Admiraal Courbet beeft al de be langrijke punten der stad en van hel arsenaal van Fou-Tchéou doen bezetten en alles doen vernielen wal hinderlijk kon zijn aan de ver dedigingsmiddelen, die de Fran schen inrichlen om zich le vrij waren legen eenen aanvallenden terugkeer van hel chineescheleger en de vijandigheid der inwoners. Andere voorzichtigbeidsmaa(rege len zullen overigens langs den kant der grens van Tongkin genomen worden. De Chineezen hadden aan- gekondigd, dat de onderkoningen van Kuan-Si en van Yunnan bevel hadden ontvangen om Tongkin te overrompelen; hierop heeft de heer minister van hel zeewezen onmid dellijk generaal Alillot kennis ge geven van de bepaalde afbreuk tusschen Frankrijk en China, hem levens berichtende dal hij zich in slaat moest stellen om den aange- kondigden inval te kunnen afslaan. Generaal iMiilol heeft aanstonds geantwoord, bij depeche gedag- teekend uil Hanoi, 24 augusli, dal al de maatregelen genomen zijn om met goeden uitslag den inval der chineesche troepen le keer le gaan, zoo deze naar Tongkin kwamen. De aanstaande bijeenkomst der drie keizers zal samenvallen met eene confercncie der ministers van builenlandsclie zaken der 5 rijken. Pins von Bismarck zal den keizer van Duilschland. graaf Kalnocky den keizer van Oostenrijk en de heer von Giers den keizer van Rus land vergezellen. Er is dus niet meer aan te twijfelen of zeer ernstige belangen zullen door die voorname staatsmannen besproken worden. Over eenigen lij 1 werd de vor luing in Duilschland aangekondigd van eene Veieening voor de ver dediging der belangen van handel en nijverheid. Die Vereeniging, vooral in hel leven geroepen met T oog op de aanstaande kiezingen, moesteen werkdadig deel aan den kiesstrijd nemen en eenen groolen invloed uitoefenen, uil hoofde der machtige middelen, waarover zij beschikt. Tol op heden echter heelt die Vereeniging weinig van zich doen spreken. De Franc forler Zeilinuj zegt waarom. Hel schijnt dal er ernstige geschillen in den school der Vereeniging zijn uilgc- horslen. Een gedeelte barer leden zou geheel eenvoudig dc regeering calen is vooral tegen die nieuwe scholen gericht. Maar de anderen bestonden van voor dal de geestelijkheid den oorlog had verklaard legen het openbaar onderwijs. Welnu, T is nog niet genoeg dat zij hare wraak zal mogen uitoefenen op die 409 nieuwe scholen; AL de scholen moeten vernietigd worden, zelfs degenen waarover nooit de minste klacht is ge daan. Ja, ja, de-geestelijkheid is thans baas in het land en ze wil hel ons doen voelen.. Geene genade! Het amendement van M. Pirmez werd verworpen met 78 stemmen legen 32. M. Jacobs heeft verklaard, dat er voor dc linker zijde van hem geene toegeving of overeenkomst te hopen is; dal hij. geen enkel amendement van dien kant zal aannemen. Dal is een reden te meer, om te vra gen dat de Kouing de wet niet zou goed keuren en om een beroep op de Natie le doen. Er was door M. Thonissen een amen dement voorgesleld, strekkende om de kloosterscholen ,op gelijken voel te stel len voor hel bekomen van toelagen. Hel Ministerie wil voor het oogenblik niet toestemmen en M. Thonissen heelt zijn inonsteraclitig voorstel ingetrokken. M. Doucet, een clericaal lid, nam het over voor zijne rekening, maar bet werd verworpen niet 96 slemmcti tegen 21 en 11 onthoudingen. De discussie is dan begonnen over ar tikel 4, beirékkelijk het onderwijspro gramma en de aanneming der confession- neele scholen door hel Gouvernement Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fiEen afzonder!r’.: nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 30 cent Rechterlijke eerherstellingen I fr. De Annoncen voor Belgie, ter uitzondering der beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Ofi-ice de Puelicite, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij L. VJMViDW’M iKERCiiHOVE, Drukker-Eitgever, Ooststraat, 6, le Veurne, en in de Postkantoren u. Rijks. de behulpzame hand willen toe reiken door hel ondersteunen der kandidaten eener nieuwe partij, die men de Midden partij zou noemen; prins von Bismarck zou dit plan hebben vooruit gezet en denkt dal er zich een zeker getal conjerva- teurs en nationaal liberalen zouden bij aansluiten. Andere leden der Vereeniging verlangen integendeel als anaf- handelijken op te treden en zouden hunne eigene kandidaten willen voordragen. Dit verschil van denk wijze slaat de Vereeniging, waarvan men zooveel gerucht had gemaakt, met machteloosheid. De vrees is dus veel verminderd dal de kiezin gen de drukking ondergaan zullen der groote geldmannen en groote grondeigenaars. De londensche dagbladen kondi gen hel vertrek naar Egypte aan van generaal Wolseley, om er hel bevel van hel leger te nemen. Volgens eene depeche uil Cairo zou Gordon pacha den I 1 augusli eene groote overwinnirg behaald hebben; twee oversten der opstan delingen zouden gedood zijn. a>o-.-ssa<2<-- In de Kamer is dinsdag dc discussie begonnen over de artikels van de vervloekte moordwet op hel openbaar onderwijs. M. llouzeau heelt bij art. 1 de wel nog ecus uil al zijne krachten bestreden, als zijnde eene oorlogswel, eene onvader- landsche, antinationale wel. Hij heeft echter, oin reden der buitensporig ge weldige houding van hel Ministerie, verklaard geene amendementen le willen voorstellen. Hel belang der zitting ligt in de stem mingen, die over de eerste artikels van het ontwerp zijn uilgebrachl. Dc drij eerste artikels werden aange nomen, zooals ze door hel Gouvernement en de Middeiisectic waren opgesteld. De vrijheid aan de gemeenten ge schonken om de gemeenteschool uit te cijferen en le vervangen door de aange- nomene school, en vastgesteld door art. 1 werd gestemd met 78 stemmen legen 30. Eene tweede naamoproepiiig geschied de over een ander gedeelte van ditzelfde artikel. De Kouing kan, op advies der be stendige Deputatie, de gemeente vrij laten van eene gemeenteschool te stichten of te behouden; deze vrijlating kan ech ter niet toegestaan worden als 20 huis vaders de handhaving van die school vragen, maar.... op voorwaarde dat de bestendige deputatie een gunstig advies geeft. Wal moespotwat moespotde eene zinsnede slaat de andere totaal in duigen. Het recht der 20 huisvaders zal in de pro vincies, die eene clericale deputatie heb ben, hoegenaamd niets beteekeneti; het zal maar eene hersenschim zijn. Het advies der deputatie aangenomen rnet 80 stemmen legen 30. M. Pirmez heeft aan art. 1 nog eens eene poging gedaan om de gemeente scholen te redden, die bestonden voor de wel van 1 juli 1879. Oj» 31 juli -1879 waren er 4,376 scholen; op ’t einde van verleden jaar waren er 4,783. De razernij en wraakzucht der clcri- A O f ■1 DUINKERKE GIIYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 3- 47 4- 24 7-10 9-31 BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE DUINKERKE 5- 48 6- 26 7- 12 9-38 11-05 3-02 6-07 8- 57 9- 08 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 5-35 8-06 8- 28 9- 02 5-07 5- 37 6- 21 9-15 10-44 'leken (heek lorsto 1 jeverF lik dat ijjsver- i,. allo pe go- •horig- pfillon* •J-.aken Jnuw- Je go- pr u, jocne Jcken ictus I van 1. 'fvollo It ge- '\vel in huis- |n <lo It'inak tij bc- wieelo 't gan- ftnder i wor- tonkel Itaden iaden ie tien Oenon jbren- ton 10- 15 3-0S 11- 25 12- 15 3-23 5-35 toner fitten jkt. <1 dat In.en; |ir te it Ik ook jiten, ;1 kost #id en fi allo Ikoint Jat bij Ijaron F'j er Jukten, c 7-03 l-'5 12-62 2-05 1-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-39 1-37 6-35 7- 48 9-50 12 18 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 i men lo als hor- ïat do jn«t --- De Senaat. -- -- politiek van ’t mes op «le keet. NI EUPORT DIXMUDE DIXMUpE NIEUPORT 'VecLi’ck.ui’eii van den ijzerenweg van K>iiinkcrl<e, Gent naar 6- 20 9-00 3-02 5-50 7- 46 00-00 11-50 6-07 7-35 10-11 - 2-59 8-57 9-51 10- 32 - 3-13 9-08 10-11 11- 22-4-11 10-49 ESe S£»iiier. '1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1