Rechterljike kronijk. De korrek- lionele Rechtbank onzer stad, heelt de volgende veroordeelingen uitgesproken. Betooging ten voordeele der broerkensseholen. De clericale bladen doen al wal moge lijk is om de boeren uil alle hoeken en kanten te halen, om zondag aanslaande te Brussel te ligureuren in den stoel ten voordeele der broei kern cholen. Hvt Jour nal de Bruxelles houdt er vooral aan, dal er gezorgd wordt voor muziek, vaandels, koren, want zondsr muziek ol zang kan men geenen stoel iiirichlen. Er moet ge zongen en getrompet worden. Dal ze die ongelukkige boeren zullen doen drillen, blijkt uil de volgende aan beveling van het heilig blad: De delilé zal lang duren dal ieder zich vóórziet van een goed gevulde veld- llescli en van eenen kloeken schoolzak, zooals de jagers die voorzien dal de dag lang zal zijn. .Men ziel van hier die lommcls in den stoel met de flescli aan den mond of den boterham in de hand. De neeringdoende personen der hool'd- slad zullen er weer goed bij vaten. En ware de koning in zijn paleis ge weest; ware lm. op zijnen balkon geko- tnen, om hel Belgisch volk voorbij hem ie zien defileren, gedurende 3 uren lang, wij twijfelen er niet aan, of hij zoju bij hel eindigen van tien stoel moeten zeggen hebben: mijne, raadsheeren hebben mij misleid, hel volk wil van die onderwijs-, wel niet, en ik zal ze niet leekenen. Wij hopen cvepwel, ofschoon bij zelf den stoel niet gezien heeft, men hét hem zoo getrouw mogelijk zal verhalen en hij z,al inzien, wij zijne gclrouwsle aanklevers zijn zij die kalm en deftig hem hunne grieve11 komen voor oogen leggenof .degenen die uil haal en nijd legen hel joiliciccl ouderwijs, legen den vooruil- gaiig.cn tegen de welvaart van het land, cene wel doen stemmen, die meer dan .80,000 burgers hem komen sinecken niet je bekrachtigen. Wij wenschee maar ielsdal de zeven ministers, dal de independente» van Brus sel en geheel de klerikale meerdei heid den stoet en de geestdrift der duizenden burgers zouden gezien hebben, die ge protesteerd hebben tegen de wet welke hel volksonderwijs vermoordt, wij zijn zeker dal zij van hunne dwaling zouden terug koeren en de wel in den Senaat niet laten aanbieden. Zij zouden eerlijk moeten bekennen dal zij gedwaald hebben, dal zij nu zien, dal GEHEEL HET LAND legen hen is en zij niet beter kpnnen doen dan de wet intrekken en de Kamers ontbinden. Na zoo eene betooging kan men zonder gevaar, den wil van hel bind niet mis kennen. KieHOxamn. Bij ministerieel besluit van 30 augusti is de tweede zitting voor de examens van kiesbevoegdheid van bel jaar 1884 be paald op zaterdag 20, zondag 21 en maan dag 22 september aanslaande, om 9 ure des morgends. Op elk dier dagen zal eene avondzitting kunnen worden gehouden, die om 5 ure zal aanvangen. Elke vergadering zal boogsten 3 uren duren, de voorbereidende werkzaamheden niet medegerkend. Betooging der Onderwijzers. Hel inrichtings-comileit der betooging te Brussel van de belgische onderwijzers heeft de eer den leden van het onderwij- zerskot ps te berichten dal de ontworpene betooging zal plaats grijpen ia den loop der toekomende week (de dag zal later bepaald worden). Zij worden dus verzocht hunne bijlre- ding vóór zondag, 7 dezer, te willen zenden aan den heer Wiemer, voorzitter van hel Comiteit, Sasschepoortslraal, Gent. De dagbladen worden uitgenoodigd dit bericht op te nemen. is de Maas overgetrokken en heelt Maaseyk bezet. Diest, welke een zeer klein garnizoen heeft, schijnt bedreigd. Eene divisie, gekantonneerd ten westen van de Nethen, wordt gezonden om de stad te verdedigen. Kwartier generaal, in het kamp van Beverloo, den 1 September 1884. De operatien zijn dinsdag begonnen. Üe 2" afdccling (divisie van T westen) is van gisteren in de operatie» van den algemeenen thema getreden. Gisteren morgen ten 7 ure is zij van Antwerpen naar Lier vertrokken, alwaar zij ten 11 ure is aangekomen. De regimenten infanterie van deze divisie kwamen allen uil Antwerpen, behalve hel 13, dal van den dag te voren de na burige kantonnemenlen van Bouchoul was komen bezetten. De verkennings- kavalerie was insgelijks gekantonneerd voor Antwerpen. Hel vertrekpunt bevond zich aan de bifurkatie Lier en Bouchoul. Luitenanl- generaal Demaeler was daar en heeft kunnen vaststellen dat ieder zich op zijnen post bevond. Hel weer heeft den eersten tocht van deze divisie niet begunstigd; de regen heelt, voortgeduurd van haar vertrek tot hare aankomst. Ondanks dit alles heerschle de volslreksle orde. Het uitzicht van Lier is zeer levendig. Gisteren avond was hel stadhuis verlicht en hebben de muzieken der regimenten een concert gegeven. Vandaag zal men kantonneeren te Ileysl- op-den-Berg. In afwachting der komst der 2* divisie, hebben er in de 2“ divisie, manceuvers plaats per brigade. Gisteren werd er strijd geleverd lus- schen de P' brigade (generaal Ealize) en 2* brigade (generaal Denoi) inde heide gelegen tussche Reppen en Hechte!. Ziehier de thema van deze manceuvers De 2' brigade begeeft zich langs Bróe naar Diest; de 1' brigade, te Diest bij eengebracht, ontvangt bevel vooruit te rukken om de 2' brigade achteruit te drijven. Zoodra de 1" brigade te Reppen komt meldt de kavalerie de tegenwoor digheid van den vijand. Onmiddelijk ver wittigt zij de brigade. Deze rukt vooruit. Een gevecht heelt plaats in de heide. Ziehier de thema voor vandaag brigade, generaal Falize. De 2* bri gade is achteruit gedreven tol Peer; de voorposten bevinden zich op de beide oevers van de Belessen-Beek. De eerste brigade tracht den vijand achteruit te drijven lol Bróe. 2' brigade, generaal Donod zal achteruit gedreven worden lol Bróe. Een hevige strijd zal aldaar geleverd worden, ten einde ten allen prijze in deze gemeente stand le houden. Niel zelden, zoo merkt een Ameri- kaansch blad op, hoorl men zeggen Waar blijft toch hel hout uil de bos schee Een lak van hel verbruik willen we hier slechts mededcelen, en men zal kunnen oordeelcn. De gemiddelde duur van een spoorwa gen is tien jaar. Men schal, dal er in dit land Amerika 500,000 wagens zijn; derhalve moeien er elk jaar 50,000 ge maakt worden om in de behoefte le voor zien. Men rekent 3000 voel voor eiken wagen, dal is dus 150,000,000 voel in ’l jaar. De liggers voor 121,732 mijlen spoor, legen 2600 per mijl, eischen 1,035.377,056 voel, plankmaat, elk jaar. Dus, weg en wagen in stand le houden, vordert 1,785,277,056 voel hout, welk bijna een vierde is van wal de zaagmolens in T Noordwesten en bijna een twaalfde van wal al de molens in de Vereenigdo Stalen uitleveren. Wanneer we hier hel grool bedrag bijvoegen voor locomotie ven, bewaarplaatsen, afsluitingen, hokken voor ’l vee, enz. enz., en op de brandstof op vele sporen, om niets le zeggen van boschbranden, ontstaan door de vonken uit de machine», dan kunnen we zien, hoeveel houl er door de spoorwegen alleen verslonden wordt. Bij koninklijk besluit van 3 September, is hel bureel voor den ontvangst der scheepsvaarlrechten, gevestigd te Adhi- kerke, algeschalt. Dusdanig bureel wordt te Veurne inge richt. en StreeknleuwH. Veurne) 6 September. Prljsdeeling. Zondag, laatst had, op Stadsschouwburg, de plechtige prijs uitreiking plaats aan de leerlingen der sledelijke jongensschool en der schpol voor volwassenen. Rel feest, voorgezeten door den heer Schepen De Gae, was bijgewoond door den heer Arrondissement-Commissaris, verscheidene Gemeenteraadsheercn, de hoeren bestuurders der Burgerlijke Gods huizen en van hel Bureel van Weldaad en een talrijk publiek. De koninklijke harmonie van S.’’- Cecilia luisterde de plechtigheid op door hel uit voeren van eenige lieve stukken. Twee zangen met veel samenhang en juistheid, door de leerlingen uitgevoerd, en een zestal fabelen, op eene voortreffe lijke wijze uilgcgalmd, werden warm loegcjuichl. De heer Lemahieu sprak vervolgens eene zeer schoone redevoering uil over hel nul dat hel lezen van goede boeken bij de jonge lieden kan slichten, hij deed de oorzaken kennen aan welke men moet loesebrijven dal door jongelingen zoo weinig gelezen wordt, en eindigde met om dezen toestand le bekampen en den leeslust bij onze jonge werklieden le doen ontslaan. Deze rede in eene sierlijke taal onge steld en op eene voortreffelijke wijze I ",J ""T opgeven Dezej voorgedragen, werd met welverdiende \yer<) 2(1 h-mik per dag betaald, toejuichingen begroet. Hierop volgde de uitreiking der prijzen beslaande in boeken, in kleedingslukken en een zilveren verguld eermetaal, door den heer Burgemeester geschonken, aan den leerling der school voor volwassenen die den eersten prijs in de hoogste afdee- ling bekomen had. Verscheidene leerlingen der school voor volwassenen werden bij het al halen hunner prijzen door het publiek hartelijk loegcjuichl. De plechtigheid eindigde onder hel spelen van het Vaderlandse!) lied, en de koninklijke harmonie, begeleidde de over heden lot aan hel Stadhuis en de leerlin gen tot aan hun schoollokaal. draaibruggen gchcelcn llullebrug, oosten, i Kellenaersbrug, van Loo, van b’orlhem, van (leren, Kortewilde, Gasthuisbrug en Hoosehrug, gelegen op de Loo vaart, gedurende cene pacht van 3 jaar die aan vangen zal den 1" October 1884 en eindi gen den 1" October 1887. Deze onderneming zal geschieden onder bepalingen en voorwaarden van hel lasl- kohier n" 125 van 1877, belrekkelijk tol de onderneming der bewerking van de draaibruggen gelegen op de vaarten loe- behoorende aan den Staal, welk lei- inzage van hel publiek in de 3* afdeeling der bu- reelen van hel provinciaal Gouvernement en bij den Heer Hoofd-Ingenier der brug gen en wegen berustende is. De in te dienen borgstelling is voor elke brug, bepaald op 25 franks, in gelde. De aanbiedingsscbrilïen zullen moeten opgesteld zijn op zegel en gelijkvormig zijn aan het uitgegeven model. De aanbiedingsschrilten zullen, onder dubbelen omslag, moeten gestuurd wor den naar den Heer Hoofdingenieur Be stuurder van Bruggen en Wegen le Brugge, bij aanbevolen brieven, op de post be steld, den 15 September, ten laatste. Voor zooveel overmoed zal het cleri- calisme boelen. Boven het ministerie stelt de Grondwet de koninklijke macht, die wordt ingeroepen in het uur van gevaar. Dit beroep heeft bel libei alisuie nu ge daan, om de eer en de toekomst van hel land le redden. Ontzaglijk moet de indruk der betooging .op onze vrienden en vooral op onze vijan den zijn geweest. Met die volksmacht, welke zich zondag in de hoofdstad ont wikkelde, zal men gewaar worden dal men moet afrekenen. Wij hebben onzen plicht gedaan met kalmte en waardigheid. De koning heeft thans hel lol van ons land in handen. Wij wachten Manifestatie te Brussel. Wij hebben zondag te Brussel de Ma nifestatie der Liberalen bijgewoond maar wij ondervinden eenige verlegen heid om er eene beschrijving van le ge ven. Er zijn van die dingen, die men door <Je beschrijving niel kan wedergeven, omdat men zeker is beneden de wezenl- lijkhcid te blijven. Wij hebben dikwijls lieden gesproken die goed kunnen vertellen, maar als zij verhaalden, wal zij, bij voorbeeld, le Londen, le Parijs, enz., gezien hadden, ,<lan moesten zij altijd eindigen met le ;zeggvn Dal kunnen wij niel vertellen 'ol beschrijven, ge moet dal zien. .Met de manifestatie van zondag is hel juist hetzelfde. Hoe kan men een stoel beschrijven, waaraan een geheel land yheé.'t deel genomen; hoe kan men uiteen doen, dal ongeveer 80,000 personen, ge- durende drij uren in stoel gaan.de re genvlagen .trotseren en tier voor hunne princiepen vooruitkomen, om de kleri- kalen le bewijzen, dal zij door de tlroe- derkenswet te ..stemmen, den wil en de ^belangen van hel land hebben miskend. Hoe zal men den geestdrift beschrij- ven, die op geheel den dool tocht heersch- te; de toejuichingen van het volk op de straat, der lieden van alle standen, die op alle verdiepingen der huizen, van uit ,dc vensters, de heeren met hunne hoeden, de damen met hunne witte zakdoeken of met blauwe vaandclkens, zwaaiden. Kan dal alles voldoende beschreven worden! Neen. Wij zeggen: Gij haddet dal moeten zien, want pooit had zoo cene groolsche indrukwekkende betooging plaats; nooit heelt men in ons land een stoel kunnen inrichten, die zooveel indruk maakte, die zoo algeipeen weid toegc- juicbl, zoo ieders genegenheid en mede werking heeft verworven; waarin men, op dien langen weg geene enkele afkeu- xjiig hoorde en niet hel minste incident plaats had. Er waren burgerwachten en politie op .den weg gesteld, maar (lie zijn qr niui noodig geweest. Hel volk op de bgloogers vorJbrocdeiden gestadig en niemand dacht1 er a;;n inbreuk le maken op de voor- schriften door den heer btirgeineeslcr uitgevaardigd- Algemeene tijdingen. Den 22 augusti, rond den middag, is de genaamde Charles Van Hecke, ge boren en wonende le Ghislel, verdronken in de vaart van Nieuport naar Snaaskerke, met er een bad le nemen. Rel parket van Korlrijk heeft een onderzoek gedaan te Mousci oen, betref fende cenen moord die aldaar gepleegd is. Zondag avond had in hel gehuclil Raul-Judas, lusschen werklieden dezer gemeente, een gevecht plaats. De ge naamde Hendrik Daene, oud 33 jaar, bekwam erge wonden; ’s anderendaags is hel slachtoffer overleden. De plichtigen zijn gevluchl behalve een, welke door de gendarmerie van Mouscroen aangehou den is. De trein die zaterdag morgend, om 8 ure uit Reist naar Bi ugge vertrekt, is op vijftig stappen afstand van Heisl-Slui- zen onlriggeld. De locomotief is van de grave Jans dijk gevallen. De bagagiewagen is bijna geheel verbrijzeld. Een rijtuig van derde klas is zwaar beschadigd. De kelens der andere rijtuigen gebroken zijnde, zoo zijn de volgende wagons on beschadigd gebleven. Vrouwen zijn in be zwijming gevallen. De oorzaak vau hel ongeluk wordt toegeschreveu aan hel breken van een wisselspoor exentriek Verleden vrijdag heelt men le Molen beek, eene geheime stokerij ontdekt. Hel nv.uu vil uinuig.ie mei i |jed|.og be|iep t|age|ijks 4(10 fr. Op hel eemge wenken in hel midden le brengen, oogeninj^ der ontdekking bevond zich in de stokerij niemand anders dan een twintigjarige jongeling, die verklaarde dal hij in dienst was van eenen heer, wiens naam hij niet wilde opgeven. Deze jonge- De brusselsche briefwisselaar van den Journal de Liège meldt dal er twee middelbare landbouwscholen zullen inge- richl worden, eene in hel vlaamsch ge deelte, de andere in hel waalsch gedeelte van hel land. Een brand hcefl de magazijnen der naamlooze maatschappij van papier te Savenlliem Brabantvernietigd. Geluk kig zijn de maclneiien ongeschonden ge bleven; zoodal hel werk maar voor een korten tijd zal moeten geslaakt worden. Men schal de schade op 200,000 fr. Groote hervorming. De blauwe gordijntjes der wagons van 1' en 2* klas steken M. O Vandenpeereboom de oogen uil. Geen wonder blauw is liberaal. Hij wil ze rood hebben: clericaal. Maar M. Malou is er legen, omdat dit weeral geld gaat kosten. Kleine oorlog. Ziehier de alge- mcene thema der krijgsbeweging van 1884 Een aanzienlijk leger, komende uit hel Loovaart. llewerking der draai bruggen. Bij beslissing van 29 Augusti 1884, heelt de Bestendige deputatie van .den provincialen Raad beslist in aanbe steding te brengen de bewerking der -VwV< ZITTING VAN HEN 23 EN 25 AlGVSTI. Kessaert Maria, huisvrouw Karel Lchouck to Veurne, 8 «lagen gevang, voorslagenen wouden. Seva l.ieviu, smid te Oostende en liuyghe Karei, landbouwer to Keyeui, den 1'1 maand gevang voor enkele bankbreuk, en 3 maanden gevang, voor bedriegelijke bankbreuk;den 2C) 15 dagen gevang voor medeplichtigheid. Sausen Leo, werkman te Boers!, een maand gevang, voor slagen en wonden Tyteca Louise, werkster te Veurne, 1 maand gevang en 26 fr. boet, voor beleedigingen jegens de policie, en 20 fr. boet of 3 dagen voor uacht- gedruis. Holloway's Pillen en Zalf. Verzweringen eiken aard, wonden, zweren, kwade bermen. Wanneer door bezeering. zwakken bloedotnloop, slecht bloed on verwaarloosde koude, ceuo onsteking, gevolgd vau verzweringen, de lagere ledematen heelt aangevallen, kan de lijder zon der vrees van te leur gesteld te worden op ver lichting hopen door het gebruik van Holloway s beroemde Zalf, welker naam en faam ter gene zing van zulke kwalen over den gelmeleu be woonden aardbol heeft weerklonken; getuig schriften in allo talen zijn ontvangen geworden, waarin hare wonderlijke heelende eigenschap pen algemeen geprezen worden. In allo verou derde gevallen moeten Holloway’s Pillen inge nomen worden, terwijl zijne Zalf gebruikt wordt; beiden hebben de beste werking, en bezorgen cene pijnlooze en snelle genezing, onder hunnen vereenigden heilzamen invoed nemen de slimste wonden of verzweringen spoedig een veel gezon der karakter aan, en zij worden weldra gevuld of saamgetrokkeu, totdat do huid geheel her nieuwd is, en gezondheid en kracht teugkeercu. I loegeworpen, en, in slede van den weg der verzoening in le slaan, haar trotse!) en nijdig den oorlog verklaard.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 2