VAX VEURNE I i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT O i-lte t 'I rue. :nen LIE. J, •aar gc- 1 ander vergoten bloed zal als eenc leelijke vlek ck. 1 ■I 'lijk in ikkelijk. heden •ziekte,, ziekte, luiven,. R van |\V ge- Er was veel volk aan de verschillige kleven op ons clericaal ministerie, dat maar een woord had te spreken om de belooging te beletten. Onze ministers, die wel konden voorzien wal er voor de deur stond, maar in hunne verlekkerdheid op eene ovatie de oogen voor het gevaar sloten, zijn hier de groote plichligen. Leugens en l)e<.Irog. Door leugens en bedrog, hebben onze tegenstrevers de schoolwel van 1879 belasterd en de Staatsscholen ontvolkt. Door leugens en laster, hebben zij zede lijk de openbare onderwijzers gedood hun hel leven vergald en ze gekrenkt in hunne eer en faam. Voor de stemmingen van 10 Juni en 8 Juli, beloofden de klcrikalen bergen en dalen. Bij eene verandering van school wet, hadden de meesters niets dan te winnen, en nu gaat men er duizenden op straal werpen, zonder rekening te houden der verworven toestand en rech ten dier volksbeschavers, welke behou den blijven. Belgie ging in een luilekker land veranderen en decnsi.s- in landbouw, koophandel en nijverheid is heviger dan ooit Door leugens, bedrog en valsche be loften, heelt men het kiezerskorps mis leid. De klerikalen gingen op alle de buljelten besparingen doen, en nu zij meester en baas zijn, komen zij met hunne belasting op den /jenever, hel suiker, het brood, hel graan en met de inrichting van een reserveleger, voor den dag. Geld moet er zijn om den nuntius van den paus vel te mesten, de jaar wedde der geestelijkheid te verhoogen en subsidies in massa te verleunen aan kerken en kloosterscholen. Kiezers, nu moet onze geldbeurs die leugens en valsche beloften uitboeten. Onthoudt die les voor latere kiezingen en leert daardoor, wal geloof en waarde gij moogl hechten aan de klerikale kiespoïi- liek en hunne beloften. manifesteren te zien toekomen. Verscheidene tooneelen hebben plaats gehad. Van ’s morgens vroeg zijn er gan- sche benden de stad ingedrongen. Hunne houding was zoo uitdagend, hun gezang zoo tergend, dal de Brusselaars bun liberaal bloed voelden koken en jeuksel in de handen kregen. Reeds in den morgen werd een clericaal muziekkorps ver spreid eene grosse-caisse doorsloken en eenige benden godsvruchtige stokslagers uiteengedreven. Hel wordt algemeen opgemerkt dat de clericale kopstukken afzonderlijk in de hoofdslad aankomen en langs zijstraten het vereenigingspunt bereiken, terwijl de boeren en werklieden van aan de Noor- derslalie in stoel naar de Zuiderslatie trekken, door eene dubbele haag van liberalen. Op slokken en regenschermen worden aan de boeren broodjes en koe ken toegestoken, welke zij met dezelfde gretigheid aanvaarden als de hun aange boden halve kluiten. Een boer vraagt heel naïefIs dat voor ons dal ze fluiten? Arme sukkelaars, er waren er bij die zich hadden laten wijs maken dal de koning hen in oogenschouw ging nemen. Anderen geloofden dal zij gingen deel nemen aan eene processie die maar alle honderd jaren uitgaat en welke hun eenen vollen aflaat zou doen verdienen. De toeschouwers hadden medelijden met die groepen buitenlieden, die niet wisten wal zij in de hoofdstad kwamen doen, terwijl degenen die hen gedwongen hadden te komen, de pastoors en broc- derkens die de stoffelijke voordeelcn der clericale overheersching genieten - in veiligheid ’t huis bleven, in hun vuist lachende met de sukkelaars die in hunne plaats het gingen wagen eene liberale be volking in hare politieke gevoelens te tergen. Wij bekennen volgaarne dal de katho lieke beloogers talrijk waren. Wij nemen de schatting aan van een katholiek blad dal schrijft 80,000 katholieken lieten zich overrompelen door een goed dui zendtal liberalen. Dit alleen bewijst dal hel getal er wel was, maar dal de hoedanigheid aan de hoeveelheid niet beantwoordde. De beweging op de boulevards neemt toe. Bijna aan al de vensters en balkons van het grootste deel der huizen wapperen blauwe vlagen en doeken. De roode kleur wordt er bijna niet lusschen opgemerkt. De trappen der Beurs zijn zwart van volk. Het gewoel verdubbelt en aan hel gefluit komt er geen einde. Hond 1 1/2 ure ziel men T einde den boulevard Anspach hel hoofd van den stoel traagzaam aankomen. L'il de huizen valt een regen van blauw papieren strooi sel. Twee reusachlige broerkens op lijn waad geschilderd en met hout opgespan nen glijden langs eene koord lol in hel midden der straal hoek der Borgval- straalboven de hoofden der beloogers die er zich woedend over toonen. De politie doet die beeltenissen weg nemen. Terzelfder tijd worden er uil de vensters duizenden spolleekeningen gestrooid. Aan het hoofd van den stoel komen vier ruiters, gevolgd door de jonge katholieke wacht, een groep clericale senators, volksvertegenwoordigers, gemeenteraads leden, enz. Het geschuifel verdubbelt en verdooft de muziek. Eensklaps stormt eene bende jonge liberalen lot voor het hoofd van den stoel, stokken en regenschermen worden boven de hoofden gezwierd, de weg is versperd. De katholieken beproeven vooruit te gaan, de ruiters doen hunne paarden statiën om de pijpekoppen, die kwamen De Broerkens manifestatie. De clericalen hebben hunnen kop uitge werkt. Zij zijn zondag naar Brussel gaan maiiilësleereii. Erge gebeurtenissen zijn er voorgevallen: er werd duchtig gevoch ten, er heeft bloed gestroomd. De Gazelle kenschetst de gebeurtenis sen in deze woorden: Het ministerie heeft den doop van hel bloed ontvangen, waarnaar hel sedert twee maanden zoo ongeduldig trachtte. Zoo is hel inderdaad. Zich begoochelingen makende over hel cijfer hunner meerderheid in liet parle ment, eene meerderheid bekomen door de schandelijkste kiesbediïegerijen, waar van ons lamï ooit getuige was, zijn de clericale kopstukken zich gaan inbeelden dal hel liberale Belgie voor hen een win gewest was geworden en dal zij maar vrij mi ongehinderd hunne paapschedroomen konden dóórzetten, onder hel openlijk beschimpen van de vaderlands- en vrij heidslievende gevoelens, die liet verlichte deel van Belgies bevolking bezielen. Sedert twee maanden komt er geen einde aan de beleedingen der clericale drukpers jegens de liberale burgerij; sedert twee maanden hoort men niets anders dan toegingen en uitdagingen, die blijkbaar liet inzicht medebrengen om botsingen op straal uil te lokken. De ontworpen en mislukte gelijktijdige tegenbetoogingeu te Brussel en te Gent zijn daar om het te bewijzen. Hunne jezuiëlieke beweringen aks zouden die gelijktijdige beloogingen noodzakelijk zijn geweest, door hel feil dat elke stoel zich op een afzonderlijk terrein moest bewe gen, was al te belachelijk. De botsing was onvermijdelijk, en die zou hebben plaats gehad onmiddellijk na hel uitéén gaan der stoelen. De opgewonden groe pen zouden elkander nadien in de straten en aan de spoorwegstation hebben ont moet, en men was handgemeen. De krachtdadige maatregelen van de burgemeesters Buis en Lippens hadden gelukkiglijk zulks kunnen verhoeden. Maar de clericalen waren niet te vrede voor zij zich ecus op straat hadden ver toond. Zij wilden hunne benden ontvou wen, waar? In de stralen van het liberale Brussel. Na de liberale belooging van Brussel, die er was bejegend geworden als een leger der verlossing, zoo gul en geest driftig had de bevolking ze begroet, moest het den clericalen duidelijk zijn dal zij zich daar op een voor hen ongunstig terrein gingen bewegen. Zooveel liefde er aan hel liberalisme was betuigd, zooveel af keer moest er natuurlijk door de legen- bcloogers geoogst worden. Hel hing in de lucht. Ook had de libe rale drukpers der hoofdslad er op aarige- drongen, dat de bevolking kalm zou blij ven. Hel gemeentebestuur der hoofdslad had de zeilde maatregelen van politie genomen als voor de belooging der libe ralen. Doch alles is vruchteloos geweest. Als de volksstorm aan woeden gaat, bezwijken de sterkste dammen onder zijn geweld. Maar ook de uitdaging was te grof, te beleedigend. De benden van betaalde boeren en loongasten, die men daar uit zond om er eene quaeslie van hel hoogste maatschappelijk belang te komen mee huilen; de tergende houding der hoofd mannen, en dan, die vloed van voor hel liberalisme honende opschriften, dit idles heeft de maal van hel geduld doen overloopen, en de clericalen hebben moe ten boeten voor hunnen overmoed. Hoogst zijn zulke voorvallen te betreu ren. Doch, terwijl die aftekeuren zijn, moet men nog luider degenen afkeuren, die ze moedwillig hebben uilgelokt. Het aangedaan op benden en en in de Postkantoren des Rijks. Dixnuuh' naar FkÊenport. steigeren. Eene onbeschrijflijke verwar ring ontslaatstokken en regenschermen gaan op en neer, de rangen zijn verbro ken. De liberalen dringen er door. Hun doel is de tergende opschriften te verbrij zelen welke, op plankjes en op lijnwaden wimpels geschilderd, door de clericalen gedragen worden. Hier en daar bemerkt men een bebloed gelaat. De ruiterij der burgerwacht rukt vooruit. Zij wordt geestdriftig door de liberalen toegejuicht. Geholpen door de gendarmen te paard wordt hel hoofd van 'den stoel ontzet en op de Kiekensmarkl gebracht. Uil de vensters vliegen pakken blauwsel op de beloogers. De ruiters hebben hel gelaat vol en hoe meer zij zich afvagen, hoe meer worden zij blauw. Dit verwekt een algemeen gelach. Men laat ook eene menigte kleine lucht ballen op waaraan er zwarte papieren broerkens hangen. Er blijven er aan de telefoondraden boven de hoofden der cle rical manifestanten hangen nieuw ge lach onder de liberalen, verdubbelde woede van de beloogers. Op den hoek der Kiekensmarkl is de verwarring onbeschrijflijk. Een voor een worden de vaandels en kaarlels aangegre pen, uit de handen gerukt in stukken ge stampt en verbrijzeld in de rangen der beloogers terug geworpen. Van tijd tot tijd hoort men eenen dollen slag. Bourn het is’ecnc grosse-caisse die ingestampt wordt. Weinig muziekkorpsen en zij waren talrijk zullen er kun nen op roemen van met eene ongeschon den grosse-caisse naar huis getrokken te zijn. Muziek overigens was er niet te hoo- ren. De zwaarste boinbardontoonen gele ken aan een flauw geronk te midden van ’l geschuifel en de aanhoudende miserere van O van den Peereboom De ruiterij «loet eene kleine charge langde Borgvalstraal. De vrouwen gillen, de kinderen huilen. Beurtelings worden groepen van twee drij honderd katholieken'door de gendar men en de burgerwacht tot einde den Kiekensmarkl gebracht. Onmiddelijk her vormt zich de onvermoeibare en onver saagde dam van liberale tegenbetoogers. Hel looimeel is onbeschrijflijk en' dat duurt zoo twee uren lang. Gansche ben den boeren vluchten naar de statie. Om dris ure is de nalieplaats vol vluchtelin gen die, door eenen ongehoorden schrik bevangen, de statie innemen en de treinen bestormen. Verscheidene katholieke kopstukken verbergen hunne decoratie en maken zich uil Je voelen langs de zijstraten, de arme boeren aan bun lol overlatende. De muziekinstrumenten worden ver wrongen, verpletterd, de medaliën afge- rukt en naar hel hoofd der beloogers ge worpen, de kostelijkste mei gouden zilver geborduurde vaandels aan flarden getrok ken. De slag van Lourdes-Ooslacke.r was maai'een flauwe schets in vergelijking der tooneelen die zich voordoden. Op liCt einde der Kiekensmarkl geraakt de clericale stoet in volle ontbinding. Benden van twee drie honderd man wor den op de hoeken der stralen door een tien of vijftiental blauwen in verscliillige richtingen gedreven. De ontbinding is volledig voorbij de galerij, rue Marclié aux Herbes. Het is de vlucht naar Egypte. De beloogers, bleek, bevend, bevangen door eene onbegrijpelijk gevoel van schrik stuwen elkander vooruit on vallen met honderden aan ’t loopen, vooral toen het volk riep De gendarmen komen aan. Hel publiek was pijnlijk aa hel zicht van die vluchtende Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen1 fr. De Annoncen voor Belgie, ter uitzondering der beide I Inunderen, alsnwje die voor hel Buitenland worden ontvangen door den Oitice de Pldi.icité, Magdalenas! iaatBrussel. Men schrijft in bij L. VA.IVIEBCIV Drukker-Uitgever, Oostslraat, 6, te Veurne, Verlrekuren vanden ijzereiixveg van Uuinkerkc, Veui-ne, Gent naai- Brussel I D VER .E idlr 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 3-02 6-07 8- 57 9- 08 'eken* thook torste 3- 47 4- 24 7-10 9-31 eener ezitteu akt. fd dat anion; iar te il r. lat II» Jo- 5- 48 6- 26 7- 12 9-38 11-05 BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE DUINKERK E van rol le ge el in luis de- nak bl oei» [an der kek lea len ien ion ün- 5-35 8-06 8- 28 9- 02 st >n I» it ij n ik DUINKERKE GIIYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL ra..; 5-50 7-35 9-51 10-11 10-49 '■oor u„ it Oene- 111 k ken 'peetus en NIEUPORT DIXMUDE D1XMUDE NIEUPORT Betnoging te Brussel. II B»e Senaat. NL Solvyns, die natuuilijk afgesproken was met zijne kameraden van liet Ministerie, heeft dinsdag in den Senaat eene interpellatie gedaan over de gebeurtenissen van zondag te Brussel. Do minister van binnenlaudsche-zaken en der Jesuioten heeft eene nota gelezen, waarin hij de feiten op zijne manier heeft uitgelegd. Onnoodig te zeggen dat hij alles om ter schoonste aï- schilderde voor de clericalen, en de liberalen zoo zwart maakte als een pot. Hot moet ons niet verwonderen. NI. Solvyns heeft eene dagorde voorgesteld, waarin hij onder voorwendsel van de feiten te betreuren, poogde het gedrag te doen afkeuren. Uit al zijne krachten heeft M. Graux die dag orde bestreeften en doen uitschijnen dat het Ministerie gaarne te troepen zou in de straat heb ben doen komen, om liet bloed te doen stroomen. Na een nog al lang debat werd de dagorde zoodanig veranderd, dat daarin al de buiten sporigheden, zoo van clericalen als liberalen kant, worden afgekeurd en geen blaam wordt gericht tegen M. Buis. De dagorde werd aangenomen met algemeene stemmen, behalve die der hhu. Vaucamps. van de linker zijde, en Lammens, van de rechter zijde. Het schandalig en rampvol ontwerp, voorge steld door de zeven clericale Ministers van het bisdom, is thans ook door den Senaat gestemd. Die collectie oude pruiken der rechter zijde hebben die eerloosheid aangenomen met 40 stemmen tgen 25 en 1 onthouding NL de Labbe- ville, der linker zijdezij, die doorgaan als ge matigde mannen, hebben niet het geringste amendement der linker zijde willen aanuemen, en de onderwijswet werd ne varittur, zonder verandering gestemd, zooals de Kamer ze ge stemd had. i iïm iimirwwi1. jr 2£ntei*clsig September 5884. 6- 20 9-00 7- 46 00-00 11-50 10-11-2-59 10- 32-3-43 11- 22-4-11 7-03 9-05 12-02 2-05 4-01 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-10 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 -- 1 1 I" i ^y-vT'warrmjr......, 10- 15 3-08 5-07 11- 25 3-47 5-37 12- 15 4-24 6-21 3-23 7-10 9-15 5-35 9-31 10-44

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1