1 VAN VEURNE GEMEENTEKIEZiilG te i 1 1 ê“t Kiescollege van Veiinie. o i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I IïF c. i S' TEN" :B; [Ei R i G X October. en. VAN 19 OCTOBER 1884. De Voorzitter, M. DE CAE. ran Ko So ler K AN D I D DER LIBERALE ASSOCIATIE: in ijk len to, te, en, ierclug 4t October ÏÏSS4L 2»S'‘ jaar. 3 5 a 1 -S - '5 waaronder gij strijdt, ongeschonden blij- Veiirne, De voorstelling der kandidaten moet getcekend zijn door ten minsten tien gemeenlckiezers. Zij moet opgeven de namen, voornamen, woonst en beroep der kandidaten en der kiezers, die hun voorstellen. Zij moet gedagleekend en ondcrteckend zijn, en den voorzitter van hel hoofd bureel overhandigd worden door drie der onderleekenaren. De kandidaten, die zich gezamcnllijk voorstellen moeten in de voorstelling op geschreven worden in alphabeiische orde. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: (5 fr. ’sjaars; mol de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamcn SO cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De \nnoncen voor België, ter uitzondering der heide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Piiujcité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij B-- VANBEN KCEKldltlElOVB6, Drukker-Uilgevcr, Ooslslraat, 6, te Veurne, en in do Postkantoren des Rijks. Kiezing van 19 October 1884. Ecus dit tijdbestek verloopcn, zal gcene voorstelling of aanvaarding van kandida turen, noch aanwijzing van getuigen meer ontvankelijk zijn. Van den vierden dag vóór dien der kiezing kan er kennis genomen worden terzelfder plaatsen uren van deoflicieele lijst der kandidaten, door de kandidaten zelve, alsmede door de kiezers die hen hebben voorgeslcld. Veurnanrs, Op Zondag 19 October aanslaande zult gij nog eens opgeroepen worden om uwen vrijen wil te doen kennen. Óp ti, Kiezers, rekent al wal in de stad verlicht en beschaafd is; op u rekent al wat vrijmoedig en openherlig is. Uwe slem zult gij geven aan de uillre- dende leden, de hceren Brycx, Deelens, Desmei. Ollevier en Vancrombrugge, in dewelke gij sedert zoovele jaren uw be trouwen hebt gesteld, en die altijd hun mandaat met moed, vlijt en vaderlijke bezorgdheid hebben uitgeoefend. Uwe stem zult gij ook geven aan den nieuwen kandidaat, den heer De Brauwere, notaris, die door zijne grondige kennissen en door zijne getrouwheid aan de liberale princiepen, met eer den opengevallen zetel zal bekleedcn in den Gemeenteraad. Veurnaars, gij moei hel liberaal vaandel De tarwe is van 20 fr’ den hectoliter go- daaldNjp 13 frs en de andere graansoorten in evenredigheid. Boter, aardappelen, paard- en hoornbeesten, in een woord al wal de landman te verkoopen heeft, is in prijs verminderd sedert de aankomst van hel klerikaal ministerie. En gaan de pachten en tie contributies verminderen? Verre van daar. De kloos- lerschoolwet Jacobs, eischl dubbel lasten; de wet op hel reserveleger van 30,000 man staal aan de deur; hel budjel der ceredienslen zal met millioenen verhoogd worden en dagelijks deelt de Moniteur door minister Woeste geteekend ons koninklijke besluiten méde, welke de jaarwedde van pastoors en kapclancn verhoogt. Schoon luilekkerland voorwaar voor de burgers en boeren 1 Is waar de kleri- kalen hebben toch al iels gedaan om met u den zot te houden. Een nieuw ministerie van landbouw zoo noodig als hel vijfde wiel aan den wagen welke jaarlijks mei millioenen gaat verslinden, is lol stand gebracht. De noncialuur bij den paus welke een jaarlijkse!) crediel vergt van 30,000 frs is hersteld, lol schande van het liberale België. De kloosler- schoolwet en nieuwe belastingen op den genever en hel suiker zijn gestemd en do toekomst gaat u verder de belasting ge ven op hel brood, de hoornbeesten en do vreemde granen. Wat schoon luilekkerland Kiezers, gij hebt de valsche beloften der klerikale» voor klinkende munt aan genomen, uwe geldbeurs gaal ze nu uit- zweeten. Dal is voor u de beste les voor de toekomende stemmingen. Gaat hel beter met koophandel en nijverheid'! Neen, want hier ook is de crisis heviger dan ooit. Magazijnen en fabrieken liggen vol koopwaren. De concurentie vergroot da gelijks en weinig geld is ei’ onder hel volk. Weinig verkoop en hetgeen men verkoopt kan men moeielijk betaald ge raken Ziedaar den bilan van het beloofd klerikaal.... luilekkerland Alleen de KLOOSTERS bloeien en dat is koren op den klerikalen molen. Wal scheelt hun dal burgers, boeren en nee- ringdoende lieden kribben bijlen, als de kloosters en bisschopskassen maar in hel goud zwemmen. En is hel heler gesteld met de beurs speculaties? Bloeit dat luilekkerland naar wcnsch? Ga naar de beurs en in de wis selkantoren en daar zal men het u welen te zeggen. Dus overal, algemeene crisis. Kiezers, valsche beloften hebben u be drogen en misleid. Gecnc verloren hoop, uil het kwaad zal goeds voortspruiten. Gij ziel waar hel klerikaal ministerie ons naar toe leidt en door de ondervinding geleerd, zult gij in de toekomende kiezin- gen, die mannen met hun luilekkerland naar de weerlicht zenden, om plaats te maken voor liberalen, die u met geenc valsche beloften paaien, maar uwe belan gen welen te verdedigen. De nieuwe schoolwet en de toekomst der werkklasse. De vooruitgang van een volk, zijne wel vaart, zijne ontwikkeling hangen af van het openbaai’ onderwijs. Hij die in de kinderjaren cone goede onderrichting genoot, lui die de grond beginselen van alle kennissen bezit wan neer hij zijne baan in het leven kiest en zich bereidt om ambachtsman of beambte te werden, zal altoos de voorkeur hebben en de zaken verder brengen dan hij, die zich vergenoegt met de langweiligc stiel- jaren vroeg Ie beginnen en alleenlijk wat te loeren door hetgeen bij ziet doen. Dit ziet men alle dagen en zij, die de slachtoffers zijn der onbezonnenheid van vroegere lijden, hebben maar ai te veelde gelegenheid hunne verwaarloosde opvoe ding te betreuren. Als dit hel geval is bij enkele personen is hel reeds ongelukkig, maar hel kan dan toch de welvaart eencr gansebe natie niet krenken. Doch als een verderfelijke geest, eenc zucht naar heerschappij op de domheid geslaafd, over gansch een land zwaait, als eenc moorddadige wel geheel de bevolking tol den achtergrond der be schaafde volkeren doet terug drijven, dan wordt dit eenc openbare ramp wier ge volgen zich in de toekomst over talrijke jaren kan verspreiden. Sommigen zeggen Waarom is al deze geleerdheid noodig? De menschen van onzen tijd waren zoo geleerd niet en ze leefden toen toch ook, en men kon veel beter weg met de werklieden. Dit laatste punt zullen wij volstrekt niet aannemen dat hel lastiger is dooreen goed en bekwaam werkman gediend te worden als door dengenen die maar als ccne mekaniek den ouden trant volgen. Nemen wij zelfs aan dat de menschen in de sombere lijden der onwetenheid ook leefden en dal onze voorzaten, zonder alle die scholen te bezitten, ook door de wereld kwamen. Maar er is dit op te merken Toon wij in de middeleeuwen aan T hoofd om zoó te zeggen, van alle beschaafde natiën waren, was hel volk geleerd. Ieder dorp van cenig belang had zijne rederijkkamer, in hel nederigste boerenhuis vond men boeken, en Guichardini, den vermaarden Italiaanschen reiziger en geschiedschrij ver der -16° eeuw, verklaart dal hij op zijnen doorlochl in de Nederlanden geen enkelen ambachtsman ontmoette die niet lezen en schrijven kon. Later, op hel einde der vorige eeuw en gedurende de eerste dertig jaren van hel tegenwoordige honderdtal sukkelden wij slillckcns voort, uitgeput door aan houdende oorlogen. Hel onderwijs bestond om zoo te zeggen niet. En nochtans leefden wij toch goed, zeg gen de vijanden van onderwijs. Ja, wij leefden, maar hoe en waarom ging hel bij ons nog redelijk? Enkelijk omdat de omliggende natiën zich ook in dien neerslachtige» toestand bevonden. Niemand was daar om ons komen de concurrentie te doen en wij bleven dus op de hoogte of beter gezegd op de laagte van iedereen. Is dit nu nog zoo? Volstrekt niet. Duilschland ontwaakte eerst en richtte een streng wetenschappelijk onderwijs in. Toen men hier de universiteilen inrichtte, waar was men gedwongen de professoren te gaan halen die den roem onzer hoogc- scholen vestigden In Duilschland En zijn de Duitschen overal onze mees ters niet? Vindt men ze op alle hoeken van den wereld niet deftig en doelmatig hunne baan vervorderende? Ja zeker, ongclwijleld 1 Frankrijk,, aan de wulpsclie dwinge landij van Napoleon, bijgenaamd Slokopen ontsnapt, bekommert zich met hel iiirich- ten van zijn onderwijs en spant alles in om de. kinderen eenc stevige opvoeding te verschaffen. Ook zoo is het gelegen in Engeland en wij, tusschen alle deze beschaafde en vooruitstrevende landen gelegen, wij die aan T hoofd waren van het beste onder wijsstelsel, wij die, in den onlangs afge- loopcn prijskamp te Londen tusschen allo landen ingericht, de eenigsle gouden me- dalie voor ons staatsonderwijs bekwamen, ven bewaren. Hoe zou een Veurnsche burger, hoe zou een afstammeling van Zannekin de hand willen leenen, om ons te verbasteren en Veurne aan den steen der slechtste kleri kale gemeenten te stellen De priesters bemoeien zich geweldig met de kiezingen. De priesters maken misbruik van hunne heilige bediening om de meesterschap der bisschoppen te vestigen. Gij, Veurnsche burgers, zult weer tol de zwarte mecstermakers die hunne dier baarste plichten onder de voeten treden, die overal haat en nijd zaaien, zeggen Bemoeit u in uwe kerk en laat de bur gers de burgerlijke zaken regelen. Bewezen diensten mogen niet onbeloond blijven, het ware eenc eeuwige schande voor Veurne, indien de gansche liberale lijst niet met eenc groote meerderheid zcgenpraalde. Veurne is rustig en wei bestuurd; Veurne moet blijven gelijk liet is. Achteruit dan met de katholieke twist zoekers die hier alles in rep en roer zouden stellen, onze eeuwenoude maat schappijen te niet trachten te brengen en zoo stillekens van Veurne een begijnhof zouden maken, alles lol meerder eer en glorie van kerk en tap. Medeburgers, Den 19 October is voor u een gewich tige dag. Gij zult te beslissen hebben of gij wilt bestuurd blijven door wijze, ver standige en gematigde mannen gelijk de hoeren Brycx, De Brauwere, Deelens, Desmei, Ollevier en Van Grombrugge of door woelzieke katholieke heetekoppen, die hel ordewoord zouden ontvangen van deken en pastor, slaafsch hunne bevelen zouden moeten uitvoeren en zich weinig zouden bekreunen met den voorspoed van onze lieve stad, die tegenwoordig aan hel hoofd van ai de kleine sleden van hel land staal. VeurnaarN, broeders, Ten strijde dan voor de goede zaak, ten strijde voor onze bloeiende gemeente scholen, waar uwe kinderen eenc op redde vaderlandsche opvoeding ontvan gen, len strijde voor onze eeuwenoude maatschappijen. Op 19 October hand in had naar de stembus en met den stem brief de kop ingeslagen der schijnheilige huichelaars en dompers, die Veurne zou den willen len onder brengen en de priesters laten den baas spelen op het stadhuis en in de kerk. Medeburgers, wij spreken lol u, in hel volle vertrouwen van ons hart en ver heugen ons reeds in den moed en de dapperheid welke gij voor geheel hel land zult doen blijken op zondag 19 Octo ber aanslaande. - 'Tjpiiitnciciic-'- i Voor de stemmingen van Juni en Juli, gingen onze politieke tegenstrevers zoo zij zegepraalden, België in een luilekker land herschapen. De crisis in handel en nijverheid gingen zij opbeuren en de ge braden kiekens in den mond van hel volk doen vallen. De belastingen gingen ver minderen; de hooge pachten doen afslaan; de schoolstrijd ging Eindigen en meer andere rotte appelen voor citroenen ver kochten zij hel kiezerskorps. En wal is de uitslag van al die valsche beloften De schoolstrijd is heviger dan ooit en nog wal klerikaal geweld daarbij, wij hebben den burgeroorlog. De landbouw kwijnt meer dan ooit en de boer weet niet waarvan geld gemaakt om zijne pachten en schulden te betalen. I Iran ken eok rate DU1NKERKE GHYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL i’ n. eno ken !tus 3-08 3-17 1-21 7-10 9-31 BRUSSEL GENT VEURNE Gil YVELDE DUINK ERE E ok n, MM. Til. Brycx, Fl. Dcetens, I. DcHinel I,. Ollovier, 'Vein Croinbrngge, I>. B>e Brauwere, in ver vanging van M. Detollenaerc, ontslaggever. 3-02 0-07 8- 57 9- 08 >nei- tten t. flat len: to vor, <Iat ver- allo gc- 5-50 7-35 9-51 10-11 10-19 Cost 1 en allo oint I- l>ij iron i or iten 5- 18 6- 20 7- 12 9-38 11-05 rig. Ien‘ ken nw- gc- nen als ler- <lo met olie ge el in ills* nak hc- oolo ,ra ii- ii h? i- vor- ikel <len <len tien non ron- i I 23 5-00 7- 32 8- 50 10- 15 11- 25 12- 15 3-23 5-35 I N1EUPORT D1XMUDE DIN M UDE NIEUl’ORT 5-35 8-00 8- 28 9- 02 j Onderrichtingen nopens de kandidaturen. De Voorzitter van het hoofdbtireel brengt ter kennis aan de hceren kiezers dat hij de voorstelling der kandidaten, hunne aanvaarding en de lijsten der getuigen, die zij zullen aangewezen hebben, zal ontvangen op Zaterdag 11 October en Maandag 13 October, van 10 tot 12 ure 's morgens op hel stadhuis. C.eul naar ÜJruswl en DixiiuKienaai- IXiï<-s;port - 7-03 9-05 12-02 2-05 1-01 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 1-37 6-35 7- 18 9-50 12-48 2-10 -1-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 Vertrekuren van den ijzeren weg vs»n Stiiinkcrke, Veurne 5-07 5- 37 6- 21 9-15 1011 O C - --- ..r*^ jm..i juj.1 M edelnirpjcrs, Het luilckkei*l:tu<l. 9 6- 20 9-00 7- 16 00-00 11-50 10-11-2-59 10- 32-3-13 11- 22-1-11 'l

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1