hadden moeien herkozen zijn. en Voorzeker door lijden, En zullen de nieuwgekozcncn, die met nieuwjaar aanslaande op hel stadhuis de wel zullen voeren, de belangen der burge rij verdedigen Geenszins, wam hel zijn strooien mannen, die als slaven aan de geestelijken zullen gehoorzamen. De uitslag der balloieeriug van zondag is in hel algemeen zeer voordeelig ge weest voor de liberale partij. Even als zondag 10 October, hebben wij in vele belangrijke gemeenten eene schoone ze gepraal behaald. Hebben wij House en Soignies niet I u men winnen, die een klerikaal bestuur hadden, wij winnen integendeel te Boom, te Baslogne, le Ciney, te Florentine, te Tongeren, le Juinet, le Audegem, le Weslcappelle, le Zonnebeke en le Blan- ketiberghe waar twee liberalen en een klerikaal is gekozen. In de provinciën Luxemburg en Namen zijn hel bijna al liberalen die de zegepraal hebben behaald. De geestelijken willen van Veurne eene mclkkoei maken. En wij overdrijven niet, want ongetwijfeld zullen alle veranderin gen, die in Veurne door het toedoen onzer meesters lol stand zullen komen, ten voor dode van priesters en nonnen geschie den. Alles voor de kerk, en de burgerij zal betalen. aan jagen. Waarom spreken de gekruinde schrijvers van liberale dibben die zij als onverdragclijk afschilderen? Nog maals uit vreesaaujaging en met hel op zettelijk inzicht alle Veurnesche vrouwen te doen schrikken cu te doen beven. Een koninklijk besluit van den 15 Oc tober verleent de volgende hulpsommen voor de beuriwegen Aan de besturende commissie van den steenweg van lioogsiaede naar de falli sche grens, 2000 fr. Veurne en Btils- camp, 1000 Ir. Aan de commissie van den weg van Handzaeme naar Zarren- linde 2000 fr. Eessen 1000 fr. Aan de commissie van den steenweg van Nieuporl naar Oostduynkcrke, 2000 fr. Nieucappelle. 650 fr. Thans heeft het zoo lang niet geduurd maar 4 maandekens 1 Wij hadden hel voorzegd; een rijk van geweld en dwang kan in Belgie niel lang (luren, en vooral nieleen rijk vanpriesler- en kloosterdwang. Ons volk is niel samengesteld uil papenkncchlcn. Van zulke mannen maakt men clericale ministers en representanten. T Is de tweede maal dal de arme heer Jacobs zoo kwalijk vaart; T zal hem niel meer gebeuren. Op de lijsl der jureën bij het assisen hof onzer provincie, dal den 10 Novem ber aanslaande te Brugge geopend wordt bevinden zich de lieeren M. De Gac, no taris le Veurne; II. Meynne, brouwer, te Nieuporl; E. Van Dromme, burgemeester le Eessen. De gezalfde schrijver van den Vcmnaar, die verklaart grooie vijand te zijn van de dibben in algemeen heeft vele zijner lezers hailelijk doen lachen. De geestelijken, groote vijanden van de dib ben?!!!.... Ja, als de dibben arm of geruïneerd zijn. Maar, als de dibben een schoon fortuintje bezitten, waarover zij beschikken mogen, dan is hel wal anders! Zulke dibben inderdaad worden door onze gekruinden, wel verre van vijandig be handeld te worden, gevleid en gellik- vlooid, gestreeld en gelikt dal hel eene benedictie is. Zullen de liberale vrouwen en dochters nu schrikken en beven omdat liet..heilig vuilblad haar melden naam van liberale dibben beschimpt? Zullen zij samenspan nen mei onze zwarte meestel makers om hare echt-en huisgenoolen le verraden? De gezalfde schrijvers zouden zich hierin leelijk kunnen bedriegen. Overi gens, vrouwen beschimpen is een ge vaarlijk spel. Weet gij dit, opstellers van den Leugenaar? Of zijl gij misschien jongens van d’eerste broek Een en ander. Hel geluk maakt de gekruinde schrij vers van den Veurnaar blind en stout. Zij spreken over den toestand als zou onze stad volop in vreugde zijn, terwijl zij in tegendeel in neerslachtigheid en in rouw verkeert. De groole meerderheid onzer bevolking, inderdaad, beklaagt den uitslag der kie- zing. Ja, gematigde katholieken zeggen de verandering is le groot; te veel men scltcn zullen er door lijden; de burge meester en twee of drie zijner vrienden Sommige dagbladen brengen hel ge rucht in omloop dal de liiberale vrienden van Philippeville dc herkiezing van prins Caraman niet zullen betwisten, wanneer deze gelijkvormig de Grondwet, zich voor zijne kiezers zal aanbieden. Wij hopen wel dat de liberalen van tusschcn Samber-en-Maas meer dapper heid zullen aan den dag leggen en zullen trachten eene schitterende wederwraak Rechterfjiko kronijk. De korrek- tionele Rechtbank onzer stad, beeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. Dc Veurnaar is schaamteloos genoeg om le beweren dal de katholieken hunne zegepraal geenszins aan omkooping ver schuldigd zijn, dal zij alleszins ircllëlijk hebben gehandeld, maar dal dc liberalen door alle oneerlijke middelen op de kiezers hebben gedrukt en hun stemmen hebben afgepersl. Hel vuilblad levert nogccns het bewijs dal hel ten volle den naam van Leugenaar verdient. Welhoede katholieken hebben de kiezers niel uilgekocbt en iedereen spreekt er van in dc stad. Er is zelfs een paslorsman, die in eenen estamincl bekend gemaakt heelt dal de katholieken 42 kiezers hebben uiigckoctii.' Wij zullen de Veurnaar laten liegen, maar zijne leugens zullen niet beletten dal hel volk zal blijven zeggen dat de liberalen overwonnen zijn, van den eenen kant, door katholiek geld en katholiek bedrog, en van den anderen kant door al le veel vertrouwen in dc eerlijkheid der kiezers. zullen er veel mensclicn want de geestelijken zijn zonder bermhenigheid jegens hunne .tegenstrevers, alles trekken zij naar hun nen kant, en hunne overwinning zullen zij doen dienen tol hel uilsliiitelijk voordeel van kerken en kloosters, zonder in aan merking te nemen dat menig huisgezin een deel zijner middels van bestaan zal ontnomen worden, zonder in te zien dal de burgerij, door de vermeerdering van lasten voor hel onderwijs der kinderen, merkelijk in zijne belangen zal getroffen worden. te nomen over de nederlaag van 10 juni. De voorbeelden van Brussel, Nij vel en Alh zijn daar om hen aan le moedigen. Van oenen anderen kant wordt er heden verzekert dal onze politieke vrienden vast beraden zijn in hel strijdperk te treden om den zetel van M. de Caraman de Chimay le betwisten. Men spreekt reeds van de volgende liberale kandidaten M. Mineur, oud volksvertegenwoordiger; M. Jules Urban, bestuurder van den Grand-Central beige, gemeenteraadsheer to St. Joost-ten - Noode; M. Gauthier, advocaat te Luik, die reeds kandidaat in dit arrondissement geweest is. Hel arrondissement Philippeville is een dergenen waar de liberalen de schitte rendste zegepralen in de laatste kiezingen behaald hebben. Al de voornaamste ge meenten zullen na den 1“ januari liberale gemeentebesturen hebben en die om standigheid is van aard om de herkiezing van M. de Caraman groot gevaar te doen loopen. Hechter lijke kronijk. De correclionnele Rechtbank van Veurne, heelt in zijne zitting van gisteren, dc heer Deplae, hoofdonderwijzer le Houlhem, beschuldigd van onzedelijke daden gepleegd te hebben met zijne leer lingen, vrijgesproken. De zitting heeft geheel den dag ingeno men en werd slechts om 6 ure 's avonds geëindigd. Er waren 57 getuigen. Tegenover de onwederlegbai c bewijzen der onschuld van den belichte, beeft de rechtbank, samengesteld uil dc lieeren Baron Van Grave, voorzitter; Dc Grave en Pil, loegevoegde rechters, hel billijk ver langen der vedediging, vertegenwoordigt door de hr. Meynneen Joye, in willigende, niet geaarzeld de onschuld van den heer Deplae le doen uiischijnen, met een Ja, Veurne, zonder de liberalen zou een arm nest zijn; ware hel dus niel lat voor hen zich laten bespotten en beschimpen door ncringdoeners, die zij bevoordee- I ligen; door pachters die zij laten leven; door werk- en ambachtslieden aan wie zij werk en winst verschaffen; door arme menschen die zij ondersteunen?.... Neen, dal mag niel zijn. Deze die openlijk be hagen geschept hebben in den val der liberalen, die geroepen hebben en’ nog roepen: weg met de geuzen, weg met de joden deze die gdüurig,* zoowel vrouwen als mannen, kwaadwillig op de tong doen rijden, moeten gestraft worden. Zij zoeken het, zij vragen het, aau hunnen wensch moet dus wordeii voldaan. Hopen wij dal dc voorname liberalen, in hunne wettige verdediging legen hunne vijanden, legen hunne verraders, legen dc overloopers en eedverbrekers, met krachtdadigheid zullen te werk gaan. Hopen wij ook dat zij de getrouwe libe rale vrienden, dc standvastige liberale ncringdoeners, meer dan vroeger, goed willig zullen indachtig zijn. Straf en belooning, dal moet er zijn, zoo niet de Veurnesche liberale partij is voor altijd dood en begraven. De liberalen zullen zich geeiie vrees laten aanjagen; zij zullen zich ook niel laten voor den aap houden, noch zich door de zwarte bende en hunne achter- loopers laten onderdrukken. De grootste fortuinen in Veurne zijn in banden der liberalen en hel vertier en de welvaart in onze stad komen grootendeels van de liberalen; moesten de liberalen huime uit gaven slaken, of dc stad verlaten, Veurne zou een arm nest zijn. vonnis te vellen die den belichte vrij spreekt daar er NIETS ten zijnen laste is kunnen bewezen worden. Zoo is wederom eene aanccnschakkeling van logen en laster, die men op een tref felijk man, een eerlijken onderwijzer, zoon van eene achtbare en deftige familie, liet wegen, in duigen gevallen. De uitspraak der rechtbank werd met oenen ontzacheiijken hoerah der menigte begroet. Hel slachtoffer ccner klerikale wraak, mag dus lier hel hoofd omhoog heffen en zal, wij twijfelen er niet aan, er in ge lukken den dader le ontdekken die hem mei klerikale woede heeft trachten ten onder te brengen zonder de minste plicli- ligheid. Zooals in dc slechtste tijden van Veurne’s beslaan zullen dc geestelijken door dwangmiddelen, door vreesaanja- ging hunne meesterschap trachten le be vestigen en in stand te houden. Zij begin nen reeds. Waarom vallen zij zoo hevig in hun vuilblad eenen onzer vrienden aan? Is het in de hoop hem van gedragslijn te doen veranderen, of in de overtuiging hem le zullen benadeeligen Neen, die hoop hebben zij niet, evenmin als die overtuiging, want zij weten dat deze persoon hunne domme beschuldigingen aan zijne hielen vaagt en dal hunne vijand schap hem niet treffen kan. Welke is dan hunne beweegreden? Aan anderen vrees Belgie op de gezondheids-en onder wijstentoonstelling te Londen. Onder al de landen welke deel namen I aan de tentoonstelling van gezondheidsleer I en ouderwijs te Londen, was Belgie een I der meest begunsligstc bij liet uitreiken I van belooningen. I Ons land cn Frankrijk droegen hel I grootste getal onderscheidingen weg, I onder anderen 10 gouden medalies, 30 I zilveren cn 27 bronzen. -- -- -- Feest bij do Koorzangers. I Zondag lest gaf dc Koorzangerskring I de Vereenigde Vrienden zijn eerste I winterfeest. Hel Concert dal ter dezer ge- I h’gcnheid werd gegeven, mag zekerlijk I een der schoonste muziekfeesten genoemd I worden, welk dit genootschap lot heden I hare leden heeft aangeboden. De twee kooren les Chants lyriques de I Sant en les Martyrs aux Arènes, twee I zeer moeielijke stukken, werden gezon- I gen met eene kracht, eene zekerheid en I juistheid die door hel uilgelez.cn gezel- I schap groolclijks bewonderd werd. Dc I luidruchtige toejuichingen die de moedige I Koorzangers ten decle vielen, hebben bc- I wezen dal zij zich meesterlijk van hunne I taak gekweten hebben. I De kundige medewerking der lieeren I Quecckcrs, Waeyeubcrghe en Vermeeren I bracht niel weinig bij om hel feest le ver- I heffen. De heer Quecckcrs is een echt I kunstenaar op dc viool. Hij heeft verschil- I lige stukken iiilgovoerd met eene kuiulig- I heid zonder weerga en die hel publiek in I verrukking beeft gebracht. Ook werd hel I behendig spel van den ervaren muziek- I liefhebber mei dc levendigste blijken van I tevredenheid bejegend. De heer Queec- I kers belooft een uitmuiiiende ariisl le I worden. De .puike .zangers, Waeyenberghe cn I Vermeeren, diegeene nieuwelingen voor I ons zijn, hebben met hunne gewone erva- I renlieid, veasclullige arias voorgedragen, I die allen den beslen bijsal genoten. Wal I schoone, doordringende en welluidende I stemmen De warme toejuichingen en I bisgeroepen der aanwezigen, moeten de I voortreffelijke zangers bewezen hebben I dat hun schoon lalenl uaar waarde is ge- I schal geworden. Kortom, hel feest van 26 October was I overheerlijk cn mag geboekt slaan onder I dc schoonste feesten welke ooit door den I Koorzangerskring zijn gegeven geweest. Op bel Goucerl volgde een levendig I bal. Dc bollingen van den Dinsdag Woensdag gelukten uitermate wel en heb- I ben dc leden hel genoegen vcrschafl een I aangename avondstond le hebben door- I gebracht. Onze harlelijke gelukwenschingen aan den koorzangerskring. Den bijval en hel welgclukkeu zijner feesten zal hem voor zeker nieuwen moed geven om zich ten halven weg niel slil le houden. Hel is I onzen vurigen wensch. Veurne, 31 October. De Moniteur van 25 dezer beval de namen der leerlingen, die hun diploom van onderwijzers en onderwijzeressen bekomen hebben, in de verschillige nor male scholen van hel land. Onder dezelve bemerken wij Normale schooi, vax Brugge. Diploom van 3" graad Delsael Louis, van Adin- kerke; Deswaene Guslaaf, van Dixmudc, en Delautre Hendrik, van Watou. 20 leer lingen hadden zich voor hel examen aan geboden en allen hebben hun diploom be komen. Normale scholen voor oxderwijzeressex. Diploom van 3" graadMej. A. Quartier van Veurne, leerling bij de normale school te Brugge; Mej. J. Verhelsl, van Rysel, leerling le Geul. 25 leerlingen hadden zich le Brugge aangeboden; 24 hebben hun diploom ont vangen.Te Gent, 3i aangeboden cn 32 aanveerdt. De nationale reserve. De Chronique zegt uit goede bron le weten, dal M. Beernaerl stellige verbin tenissen heeft moeien aangaan belrek- kelijk de reserve van hel leger. liet ontwerp zal in hel begin van den ophanden zijnden zittijd moeten gestemd worden. Enkel op die bepaalde voorwaarde heefi generaal Ponlus er in toegestemd .dc pprlefoelie van oorlog le behouden. De cleiicalc bladen in l' algemeen roepen uil, dal heel de rechler zijde in .massa er zal tegen slemimjit. Wij zullen zien. X. Etui lot leering. NIEUWE ZEGEPRAAL DER LIBERALEN. I<Lie>sk i-ou i.j k. ZITTING VAX HEX l(i EX 17 OCTOBER. Ro.MHe»uw Region, huiavrouw Kniel Duliacker, Hoornaort Euplirnsie, huisvrouw I’ietor Wicko, Vaimobol Emma, huisvrouw Hendrik Ooglic. werksters te Bovereu, elk 1 fr. boet, voor roverij. Datto Francis, werkman te Lonibartzydo, en Vallaeys August; hovenier te Westendo, elk 26 fr. boot of 8 dagen, voor slagen en wouden. Dubuy Benedikt, visscher to Nieuport, 15 dagen gevang, voor slagen en wonden. Dovoy Emiel, visschor te Adinkerko, 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor slagen en wonden. Macquyn Karet, schoonmaker to Veurno, I maanden gevang, voor den doortocht van ceueu trein belommerd to hebben. Vnndroemme Euplirasiolandbouwster to Watou, 26 fr. boet, voor braak van afsluiting. Huygho Henri, werkman, zijne huisvrouw Dowulf l.eonio, on Vanooillie Emilio, huisvrouw Hector Vandammc, werksters to Dixmudo, olk 15 tr. boet voor scheldwoorden, don 1" nog 26 Ir. boet voor slageu. Bracquez Pieter, werkman to Zarron, 26 fr. boet, voor slagen en wonden. Lapero Hendrik on Gheorardyn Placido, werklieden te Clerckon, de eerste 2 i fr. boet, do tweede 8 dagen gevang, voor diefir van hout. Pieters Alois, gezegd Alois van Bouts, work man to Clcrcken, 26 fr. boet voor slagen en wonden. Bruwaert Arseen, landbouwer te Veurno, 26 fr. boot, voor braak van afsluiting. Slosso Edmond, kleermakersgast te Bous- brugge, 2 maal 6 maanden gevang, voor ver krachting. Wereldtentoonstelling van Antwerpen. Wij wakkeren «le Belgische voortbrengers, iho voornemens zijn ten toon te stellen, ten zeerste aan. onverwijld hunne vragen tot toelating te zenden aan het Algemeen serretaraat der Bel gische Afdeeling, Orangeriestraat n. 3, te Brussel. De lijsten moeten gaan gesloten wor den: het is maar tIJd. Zij, die de noodigo stukken niet zouden ont vangen hebben, kunnen die vragen op hetzelfde adres. De verdeeling der plaatsen zal eerstdaags be ginnen. Men weet dat de openbare besturen deel nemen aan dn Tentoonstelling: do ministcrieelo departementen hebben dc noodige plaatsen ge huurd en zullen hunne contingenten inrichten, zooals zij het in 1880 hebben gedaan, cn KtWh. -- -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 2