VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT e. :n IV /2G-5. ja ar. E. l. ek, alen Zaterdag S oveinhe'* ASS'S. rge- mdcr van> f ge- gebracht aan de verfo.eielijksle wet die ooit heeft beslaan, en die steek wordt gegeven door een clericaal minister. Deze eerste wonde is ecliler niet vol doende. Hel is niet genoeg aan deze wel eenige verzachtingen ie brengen heel de wet moet verdwijnen, afgeschaft worden. Alles of niets? Ziedaar de leus der libe ralen, maar men mag er van verzekerd zijn in'hel clericaal kamp: zij zullen alles' bekomen, en niet rusten of duren, zoo lang zij dit doel niet hebben bereikt. In afwachting is deze eerste toegeving, die weldra door anderen zal moeten worden gevolgd, eene bekentenis, gedaan door een clericaal minister, dat deze wet niet deugt en van de eerste tot de laatste letter hatelijk, wreed, barbaarsch is en onwaardig van een beschaafd land. De Schoolwet veroordeeld Sedert weken doen de liberale dagbla den de verschrikkelijke gevolgen der nieuwe schoolwet kennen. De vernieti ging van het officiéél onderwijs, de ver jaging der onderwijzers, de vernederin gen welke men hun doet onderslaan, de ellende waaraan zij prijs gegeven worden, de schandelijke begunstiging der broer- kens- en nonnekensscholen, dit alles heeft het land diep geschokt, de alge- meene verontwaardiging opgewekt. En de clericale dagbladen dorsten alles loochenen. Zij stelden de nieuwe wet voor als schadeloos, billijk en onpartijdig. Een katholieke minister van onderwijs heeft het op zich genomen deze jezuïeten taai te logenstraffen en terzelfder lijd aan den vader der schoolwet, den weggejaag- den minister Jacobs, ccnc klinkende oor veeg te geven. Hij heeft in den Moniteur oenen omzend brief laten verschijnen, verzachtende be palingen aan de schoolwet brengende en aldus onrechtstreeks erkennende dal deze te wreed was en dat de grieven, welke ’s lands bevolking legen haar doen gelden, geenc ingebeelde zijn. Ziehier die omzendbrief k in •el ijk eden ekte, ekter iveu. ziel) te gaan verzetten teg^n de aan matigingen van de Boers in den Transvaal. Zij zal onder hel bevel staan van sir Charles Warren. - Ll---- Niets is veranderd, zoolang de gedoem de onderwijswet blijft bestaan. Dat is een feil, waarop de liberalen van alle linten eens zijn. De betoogingender liberalen te Brussel, te Gent en in andere steden, hebben niet plaats gehad, alleenlijk om Jacobs en Woeste aan de deur te doen zetten, maar voornamcnllijk legen de gedoemde onder wijswet. De gemeenlekiezingen van 19 oclobcr, waren niet alleen gericht legen de opstel lers en uitvoerders der onderwijswet, maar geheel en al tegen de wel, wier af schaffing men vroeg. Als de klei ikalen nu denken dal hel voldoende is twee der plagen, voorBelgie, buiten te steken en ze door twee andere besmeitelijke klei ikalen te vervangen, dan bedriegen zij zich. Neen, de gruoie strijd, den 19 October gestreden, die de onderwijswet zoo kracht dadig heeft veroordeeld en met haar de mannen die haar toepassen, moet andere uitslagen hebben dan de vervanging van drij ministers, die door het land gehaat en verfoeid wierden. Het is zelfs niet voldoende dal men het wachtgeld vermccrderc en de voorwaarde stelle dat de onderwijzers der aangeno- mene scholen Belgen zijn. Daarmede blijft de wet voor ons even slecht. Want, zij zal de klerikale gemeentebe sturen niet beletten, altijd volgens die wel, al de meisjesscholen, de bewaar scholen en de scholen van volwassenen af te schaffen, en verder, behalve eene enkele jongensschool, al de overigen, die in de gemeenten zijn af te schaffen. In een woord, de klerikale gemeentebesturen, die allen door de pastoor worden be heerd, blijven vrij hel onderwijs geheel en al te vernietigen en er dompersscholen van te maken. Nu, het is daarom niet dal hel land, den 19 October, de liberalen eene zoo groole overwinning heeft gegeven, maar wel om de gedoemde wel af te schaffen on de oflicicele onderwijzers in hunne vorige betrekkingen te herstellen. Zonder dat, is hel alsof er niets veran derd ware, en als het nieuw bepleisterd ministerie dat niet wil geloovcn of niet gevoelt, zullen wij hel hem bewijzen, zooals dit reeds eene eerste maal is ge beurd en tot de afzetting van twee minis ters heeft geleid. Dus: afschaffing der wet van 1884, en als natuurlijk gevolg eene ontbinding der Kamer. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen SO cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Omci: de PuiibicBÉ, Magdatenastraat, Brussel. Men schrijft in bij L. VANDEN KEUCKllOVE, Drukker-üitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in do Postkantoren des Rijks. Eerste stap. Een eerste stap, eene eerste toegeving is gedaan. De nieuwe minister van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs, de heer Thonissen, heeft den Koning een besluit voorgelegd, waarbij hel wachtgeld van afgedankte onderwijzers verhoogd wordt van 750 op 1000 fr. Donderdag kwam dit koninklijk besluit van 5 november voor in den Moniteur. Dit besluit luidt als volgt Dal is een begin, een eerste steek toe- l>oliliek Overzicht. De waarheid is nog niet geweien rakende den toestand van generaal Gordon in Soedan; ook verflauwt liet geloof dal Khartoem veroverd is. De hoop herleeft in Engeland dat de bezetting dier laatste stad nog te redden is, indien de engel- sche expeditie, er heen gezonden, niet spoed werkt. De gezant van Engeland in de egyplischc hoofd stad, sir Evelyn Baring, heeft aan generaal Wolseley getelegrafeerd, om hem inlichtingen te geven lakende hel ger ucht der verover ing van Khartoem. Ziehier het ant woord van den engclschen bevel hebber Sir Charles Wilson heeft van majoor Ketchener, onder dag- leekening van 2 november eene depeche ontvangen, vaststel lende dal, volgens lijdingen door de boodschappers uit Shendy aange- brachl, de Hadlii onlangs te Om- durman, nabij Khartoem met een groot getal troepen was aangeko men en Gordon opgeëischl heeft om zich over te geven. Gordon heeft spottend geantwoord dal hij Khar- lo m nog gedurende twaalf jaren zal bezet houden. De Madhi is als dan zonder strijden naar Erumck afgetrokken (eene plaats op eene dagreis zuidwaarts Khartoem en op twaalf uren gaans van den Nijl). Hij heeft te verslaan gegeven dal hij maar zijne krijgsverrichtingen legen Khar toem binnen twee maan- dem zal beginnen. Veel zijner aan hangers hebben hem verlaten, n Is die lijding nu nader de waar heid dan de vroeger medegedeelde? Wij kunnen hel niet bevestigen. Wal de laatste berichten over de krijgsverrichtingen in China be treft, zij stellen vast dal achttien duizend man chineesche troepen nabij Peking zijn samengetrokken; 15,000 man bezetten verschanste kampen op de beide oevers van den Pai-llo. Een ander leger van 15,000 man beschermt Woosung en hel groot Kanaal. In Nederland hebben de kiezin- gen plaats gehad voor de vernieu wing der eerste Kamer. Bijna al de oude leden werden met eene groole meerderheid herkozen, dus dal de samenstelling dier veigaderingniet veel zal gewijzigd zijn. De fransche Senaat heelt dekies- hervorming beraadslaagd. Hij heeft met 145 stemmen legen 11" de wijziging aangenomen van den heer Lenoël, luidende dat de Senaat zal beslaan uil 500 leden, waarvan 225 door de departementen en 75 door den Senaat zullen benoemd wor den, allen voor negen jaren. Ten gevolge dier stemming is hel wets ontwerp naar de commissie terug gezonden. Er wordt in Engeland eene expe ditie van 5000 man gevormd om •lljr 7-10 9-31 NIEUPORT DIXMUDE Ut kook ten, '-‘ekon> 'heek ierstO' eener zitten 'kt. d dat 'men; •ar to 1-23 5-06 7- 32 8- 30 5-35 8-06 8- 28 9- 02 3-02 6-07 8- 57 9- 18 5-50 7-35 9-51 10-15 10-19 5- 18 6- 26 7- 12 9-38 11-05 ’or u„ eeno- ‘kkcn ‘eet u.s DUINKERKE GIIYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL I van 1. rvollo- II gc- iu liulx- '1' do eniak ij bu- ■lieele- t gun- nuder wor- cnkot •«dou Zaden, o tieix eeneiii ••ren en 1 men >o als her at do B ruet lover, k dat ijsver- allo He gc- DIXMUDE NIEUPORT kost »id en n allo komt lat hij jaren l'ij oi- okten 3-08 3-47 12-15 4-24 3-23 5-35 6- 20 7- 16 10-11 10- 51 11- 22 horig. *illen> zaken 5nuw- o g0. BRUSSEL, 5 November 1881. Mijnheer de Gouverneur, De wet van 20 september 1884 heeft den werkkring der gemeenten in zake van onderwijs merkelijk uitgebreid: maar liet. Gouvernement moet kunnen rekenen op de volledige en eer lijke uitvoering van al de bepalingen die er in voorkomen. Reeds heeft mijn achtbare voorganger, door zijn omzendbrief van 11 October 11. ganscli uwe aandacht ingeroepen op dit onderwerp, en ik denk er te moeten op terugkomen. - De wet eischt dat, behalve ontlasting te ver- leenen door do koninklijke overheid, elke ge meente ten minste eene gemeenteschool hebbe. Do tekst stolt noch‘de plaats, noch de groot te noch het personeel dor school vast; maar de gemeente moet deze verschilllgo punten regelen met rekening te houden van de noodwendig heden waarin zij verplicht is te voorzien, en alle willekeurige of onvoldoende beslissing zou den geest der wet miskennen. - Do natuurlijke plaats der school is het meest bewoonde middenpunt dor gemeente. Indien van verschelde bestaande scholen eene enkele moet worden behouden, moet men natuurlijk degene kiezen die de meeste leerlingen telt. Het zou onaannemelijk zijn dat eene gemeente de weinig bezochte school van een gehucht hand haafde om degene afteschatlbn die zich in hot middenpunt bevindt en, diensvolgens, in de nabijheid van een grootcr getal huisvaders. - Do afmetingen der gemeenteschool moeten zoodanig zijn, dat zij de kinderen kunnen opne men waarvoor het openbaar onderwijs wordt gevraagd, en langs den anderen kant moet het onderwijspersoneel natuurlijk in evenredigheid zijn met de bevolking der school. Ongetwij feld is er geene enkele gemeente waarvan de schoolinstallaties op oen gegeven stond niet ontoereikend zouden kunnen zijn, maar deze toestand zal nooit dan ©ogenblikkelijk mogen wezen. Als eene enkele school ontoereikend is o:n het onderwijs te geven aan al de kinderen die i; 7 den BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE DUINKERKE IMietis is* vei*an<lei*<l - -i ii i m iw,i,Mwa’rarwriuu'i-..-=.-.v'i' r.;, r.. - naai* Shnissel en 2>ixinti«3e naai* IVicnport. 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 - Art. 1. Bij wijziging aan art. 3, eindpara- graaf, van ons besluit van 21 September 1884. kan liet wachtgeld der gemeenteonderwijzers, in o-eval van in beschikbaarheid stelling om reden van afschaffing dor plaats, niet beneden de 1000 frank per jaar zijn. - Vertrekuren vs»n <1<*i> Ijzereiiwog van Duinkcrke, 'Veurne 10- 15 3-08 5-07 11- 25 3-47 5-41 6-21 9-15 10-44 geest del wet miskennen, als zij geene andere scholen opende. De bestaan reden dor toelagen, vergund door den Staat aan de gemeenten voor don dienst van het lager ouderwijs, ligt in de verplichting der gemeenten om het openbaar onderwijs te ver schaffen aan al do kinderen waarvoor het ge vraagd wordt en hoofdzakelijk voor du arme kinderen. Zij zouden geen hoegenaamd recht op die toelagen hebben, iudien zij hunne verplich tingen niet naleefden, 't zij met de school te verwijderen van de bevolkingen die haar vragen, 't zij met ten onrechte de afmeoting of het perso neel der school in te krimpen. - Ik verzoek u te waken dat zulke feiten niet gebeuren in uwe provincie, en gij zult wol de gemeenten willen verwittigen dat, ingeval zij onder dit opzicht do onderrichtingen van het gouvernement miskenden, alle toelage hun zou worden geweigerd. Voorafgaandelijk van alle beslissing dos Konings, zullen de bestendige deputaties hun advies moeten geven over de verzoekschriften dor gemeenten, die vragen ontslagen te worden van de verplichting om eene gemeenteschool te handhaven. Het is nauwelijks noodig u te herin neren dat zulke ontslaging altijd afhangt van de koninklijke overheid, en dat zij niet kan worden toegestaan wanneer twintig huisvaders, kinde ren hebbende die den ouderdom hebben om naar de schooi te gaan, er zich togen verzetten en als het advies der bestendige deputatie ongunstig is. - Alhoewel het moeietijk isalgcmeeno regelen voor te schrijven voor toestanden die allen afzon derlijk moeten onderzocht worden, is het niet nutteloos aan te duiden, ten minste in broede trekken, welken weg hot gouvernement voorne mens is te volgen Het zal geene enkele ontslaging vorleencn als het behoud dor goemeentoschool regelmatig gevraagd wordt, als do geldolijke toestand der gemeente don last kan dragen die er moot uit voortvloeien. - liet zal er ook geene verlecnen als het onderwijzend, personeel der school of der door de gemeente aangenomene scholen niet uit- sluitelijk is samengesteld uit Belgen. In do gemeenten waar eene gemeenteschool bestaat, zal hot Gouvernement er insgelijks de hand aan houden, dat hot personeel der aange nomen» scholen, zooveel mogelijk, dezelfde voor waarden vervulle en hier alweer zouden de gemeenten, die zich niet gedragen volgens deze onderrichtingen, zich bloot stollen aan do wei gering of vermindering der toelagen. - Het art. 76 der Gemeentewet onderwerpt aan de goedkeuring des Konings de beraadslagin gen der gemeenteraden betreffende de vervreem ding van onroerende goederen, en deze gebie dende bepaling is met des te meer reden toe te passen op do schoolgebouwen, dewijl in al do gevallen de openbare schatkist een groot ge deelte heeft bijgedragen in de bouwkosten. - De goedkeuring der bestendige Deputatie is voldoende voor eene eenvoudige verandering in de wijze van gebruik der gemeentegebouwcu (art. 79); maar als schoollokalen werden gebruikt voor eene andere bestemming dan het onder wijs, zonder dat het Gouvernement werd geraad pleegd, verzoek ik u or mij onmiddellijk kennis van te geven, opdat ik zou kunnen handelen. - Volgens art. 7 der wet zijn de grondslagen van het wachtgeld der door afschaffing van plaats in beschikbaarheid gestelde onderwijzers vast gesteld bij koninklijk besluit, zonder dat men kunne gaan beneden een drij dubbel minimum vastgesteld door de wet. Die grondslagen zijn bepaald door een koninklijk besluit van 21 sep tember 11. De Moniteur van heden bevat een koninklijk besluit, welk het minimum van het wachtgeld voor het personeel der lagere scholen verhoogt tot 1000 fr. per jaar. - De nieuwe last, die uit dezen maatregel zal voortvloeien, voor de 2/5 op de rekening der gemeenten vallende, is het noodig dat zij daar onverwijld van verwittigd worden. - Ik durf gelooven, mijnheer de Gouverneur, dat, in de bovengemelde voorwaarden en mits in acht neming der voorschriften reeds gedaan door mijn achtbaren voorganger, de wet van 20 sep tember 1884 de loyale uitvoering zal bekomen, die alleen toelaat er de uitwerksels van te waar- deeren. - Do openbare machten hebben er zich altijd op toegelegd om de verspreiding en den voort gang van het onderwijs te verzekeren on nooit zullen zij te kort blijven aan deze taak. De nieuwe wet heeft daarenboven tot doel gehad, de huisvaders zooveel mogelijk in staat te stellen om voor hunne kinderen een onderwijs te kiezen welk overeen komt met hunne godsdienstige of wijsgeerige overtuigingen, met aldus eene nieuwe bekrachtiging te geven aan du grooto grondwettelijke princiepen der vrijheid van geweten en der vrijheid van onderwijs. Wij hopen dat, dank aan de loyale mede werking dor gemeenten, dit doel zal worden bereikt: maar werd die hoop teleur gestold, dan zou het Gouvernement do noodige maatregelen nemen of voorstellen om de misbruiken to be- 9 9-00 00-00 11-50 -2-59 -3-22 -4-11

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1