VAN VEURNE I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Sm F i H 1 k, 'en. ge ld er van ge- Zaterdag 125 November IH8-4. Alle de liberale dagbladen van bel land zijn hel ecus om te zeggen, dal de yerhoo- ging van hel wachtgeld der afgedankte onderwijzers van 750 tol 1000 Ir. niets beleekent; dal hel enkel eenc mondslop- perij is om hel weenen en tandengeknars wal le verJooven. Ziehier hoe de Echo du Parlement die veihooging van almoes beoordeeldl Nr ^<555. Heropening <ler Kamers. De heropening der Kamers had dinsdag nog al volk uitgelokt. Rond half tien be vonden zich vijf a zes honderd personen op de voetpaden der Orangcriestraal. In afwachting dal de representanten hunne intrede zouden doen, brachten de nieuwsgierigen hunnen lijd door met naar gendarmen in burgerskleedeien te zoeken. Er was eene sterke politiemacht ter plaats. Tusschen de groepen werden door cenige aanwezigen twee gendarmen in burgerskleedereti ontdekt. De gendarmen, zich herkend ziende, waren geenszins op hun gemak. De volksvertegenwoordigers beginnen volop af te komen. Een van de eersten is de independent d’Oultremonl; de menigte roept: Ontslag! ontslag! M. d’Oultremonl, weinig gevleid over die belooging maakt zich dadelijk uil de voeten. Vervolgens verschijnen MM. Malou, De Volder, Beernaerl en l’onlus. De mi nisters van gisteren on van heden houden zich kloek. Zij woiden met onverschillig heid door de menigte ontvangen. Eindelijk verschijnt M. Woeste, bleeker dan ooit, gansch in hel zwart gekleed en zwarte handschoenen aan. Hij ziel er uil als een lijkbidder. Talrijke personen roe pen hem toe: Leve de Koning! M. Woeste schijnt zeer verwonderd. Hij werpt links en rechts oenen ondervragende!! blik en verdwijnt als eene schim-in de Kamer. Bij de verschijning der brusselsche in- dependenlën, werd er geroepenOntslag Ontslag! Die hoeren doen ot hel niet aan hun adres was dal dit geroep gericht was. M. Frère-Orban wordt met geestdrift door hel publiek onthaald. De zitting wordt geopend onder hel voorzitterschap van M. de ilaernc. MM. de Favereau on Vamlcrsmissen vervullen het ambt van secretarissen. M. de voorzitter verklaart eenvoudig dat de Kamer hare werkzaamheden her neemt en stelt voor om de samenstelling van hel definitief bureel, de benoeming der bestendige commission en lottrekking der afdeelingen le verdagen tol ’s ande rendaags. Dit wordt toegeslaan en die zitting wordt bepaald om 10 ure. M. Notelteirs protesteert dal dit te vroeg is voor de afgevaardigden der pro fiel bureel der Kamer werd woensdag samengesteld ais volgt: Voorzitter, M. de Lanlsheere; ecre-voorzitlers, MM. Tack en Van Wambeke; secretarissen, MM. d’Andrimont, de Burlel, de Saedelcer en Vander Smissen. Alleen de heer d’Andiimoiit behoort lol de linker zijde. Zoodra het bureel was samengesteld heeft M. Frère aangekondigd dal hij voor nemens is hel Ministerie le ondervragen over den politicked toestand en verlangt deze interpellatie te doen aanstaanden dinsdag. M. Beernaerl, de groole minister 1 scheen als uil de lucht te vallen, doch bekende dal hel inderdaad noodig was uitleggingen le geven en hij zal dit doen. Zie toch ecus wal goedheid Ook M. Bouvier heeft eene interpellatie aangekondigd over de omzendbrieven be trekkelijk de schoolwel en over hunne manier van toepassing. Minister Beernaerl maakte bekend, dat het algemeen budjet is afgeschaft, en men voortaan weer hel eene budjet na hel andere zou disculeeren. Hel algemeen budjet was eene invoering van M. Graux en licl toe dal men terstond kon zien van waar het geld kwam en waar hel naar toe ging. De uitgaven stonden nevens de ontvangsten. Met de afzonderlijke budjelten brengt men ieder en alles in den war, doch dat is het juist wal de clericalen het liefst hebben dan kan er worden gefoefeld. In plaats van een algemeen budjet, zul len er nu niet minder dan 14 budjelten zijn. Edoch, er bestaal een reglement, dooi de Kamer aangenomen, welk zegt dat er een algemeen budjet moet zijn; dat regle ment bestaal nog en moet' dus worden in dijk den kle„ kle, fen„ zaamd hebben, op de straal le werpen; men treft hen niet alleen in hunne positie, in hunne stoffelijke belangen, in hunne familie. Nu gaat men hen nog dwingen lol den soldatendienst. Afgedankte onderwijzers hebben hel bericht ontvangen, dal zij bij het leger gaan ingelijfd worden, omdat de vrijstel ling, die hun om reden van hun ambt was toegeslaan, ten einde is geloopen. Inderdaad, ingevolge art. 28 der wel van 3 juni-18 september 1873 zijn de leerlingen, die uit de Staatsnormaalscho len komen of zich voorbereid hebben tol hel geven van lager onderwijs in open bare scholen, en voorzien zijn van een diploma, wanneer zij gehecht zijn aan een onderwijsgesticht welk onderwor pen is aan het bestuur en het toezicht van den Slaat, vrijgesteld van de inlijving bij hel leger, maar worden beschouwd als onder dienst zijnde. Deze vooiloopige vrijstelling moet alle jaren worden vernieuwd en kan niet meer worden verleend, zoodra de ge- aan va n diplomeerde niet meer gehecht is eene lagere school en den ouderdom ten volle 27 jaren niet heeft bereikt. Van dan af is hij verplicht voor een termijn van acht jaren soldatendienst te vervullen. Hieruit volgt, dal al de onderwijzers, die zijn afgedankt en niet kunnen bewij zen dat zij nog gehecht zijn aan een openbaar onderwijsgestichtniet meer vrijgesteld zijn en gedurende acht jaren de wapens zullen moeten gaan dragen. Komaan, clericalen, juicht toe Op die wijze zijl gij van zeil verlost van die gevloekte onderwijzers, die u of liever de broerkens zoo zeer in den weg loopen Zal M. Thonissen die gruweldaad laten voltrekken en zich te vreden stellen mol alweer eons krokodillentranen te storten over hel lot dier ongelukkige slachtoffers der wet-Jacobs, waarvan er misschien velen gehuwd zijn en kinderen hebben, en toch zullen moeten optrekken naar het leger? Dat schandaal ontbrak er nog aan; hel komt de kroon zetten op de vermaledijde wel, die nog meer tranen gaat doen vloeien en nog meer tandengeknars ver wekken. O! M. Jacobs haalt eer van zijn werk; hij mag er trotsch en fier op wezen. Wij zijn benieuwd om te welen, of men de barbaarschheid zoo ver zal dur ven doordrijven, ietwat ons toch niet zeer zou vei'wonderen. vincie, die lol eene lange reis gedwongen worden. M. Bouvier zegt dal zij maar vroeger moeten opslaan. De zitting wordt geheven. Een groot getal klerikale volksver tegenwoordigers omringen MM. Jacobs en Woeste en trachten de twee wegge jaagde ministers te troosten. Na afloop der zitting wordt M. Vanden Peereboom door oenen straatbengel her kend, die begon le zingen: O Vandcn Peereboom De godvruchtige minister van ijzeren wegen werd door de menigte duchtig geschuifeld. Een groep studenten en andere per sonen volgen M. Woeste naar St-Gudula- kerk, zingendeWeg met Woeste! Ont binding Nu en dan roepende betoogers ookLeve de Koning De policie sluit de Treurenbergslraat af en de rust is spoedig hersteld. Eenigc volksvertegenwoordigers en senaleurs wonen de mis bij die ten 10 4/2 ure in St-Gudula gelezen wordt om de zegeningen van den H. Geest over de werkzaamheden der Kamers af te smee- ken. Het is jammer dat MM. Jacobs en Woeste hun gebed niet luidop gezegd hebben. Die hebben zich toch van den 11. Geest niet le beloven. Na afloop der mis werden de clcricale representanten op geschuifel en geroep door de menigte onthaald. M. Woeste en verscheidene clericalen volksvertegenwoordigers zoeken eene schuilplaats in den Katholieken Kring, achter Si. Gudulakcrk gelegen. De straat wordt door de policie afge sneden, terwijl de menigte verzocht wordt uiteen te gaan. Rond twaalf ure was alles rustig. Er zijn geene aanhoudingen gedaan ofgeene processen-vcrbaal door de policie moeten opgemaakt worden. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groóle letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De \nnoncen voor llelgie, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de, Publicitf:, Magdalenastraat, Brussel. Men sehiijll in bij C. VAIVDlÜtV KKIKCKïIOVE, B;'akker-üitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. ■Vertrekuren van den ijzerenweg van Dninkerke, Veurne, Gent naar Brussel en Wxmnde naar RJienport. Wetgevende zittijd. Dinsdag lest is de wetgevende zittijd geopend. Hij belooft zeer belangrijk le zullenzijn. De toestand is zeer veranderd sedert den zittijd der maand oogst; de liberale partij, ofschoon nog niet in getalsterkte toegeno- men, treedt er op, omgeven mei oneindig meerder ontzag, en gesterkt door de uitingen der openbare meening in de laatste lijden. Tegenover haar staal het clcricaal ministerie, zedelijk verzwakt, gelapt en verlegen. Hel is nog wel door drongen van den paapschen geest, als onder Jacobs en Woestd; maar hel voelt dat hel’t land tegen zich heeft. Hel zou nog wel willen reactioimaire wetten invoeren, maar hel zal noch durven noch kunmm. Wij hebben h< t lol stilstaan gedwon gen, en, in politiek gelijk in andere zaken is stilstaan achteruitga in. En dal het cleric.disme ju dezen zittijd geweldig van zijne pluimen zal laten, is vast en zeker. Er is stof in overvloed, om aan het land te bewijzen, wal al snoodheden de cleri- C.tle partij heeft gepleegd sedert de wei nige maanden dat het aan 't roer zit, om elkeen te overtuigen welke rampen Belgie nog le wachten staan, indién de partij der Kerk nog lang de teugels van hel bewind moest in handen houden. De liberale minderheid der Kamer zal hel onze «meesters» lastig maken, zij mogen er zeker van wezen. Nog nooit misschien waren er tegen eene regeering zooveel grieven opeengestapeld als er thans voor handen zijn. De toepassing der schoolwet zal ge wichtige punten ter ondervraging aan bieden. De omzendbrieven en andere handelin gen van hel ministerie van justicie kun nen aangeklaagd worden als zooveel ketterijen op rechterlijk gebied. De onwettige bevelen aan de krijgs macht, als bij voorbeeld den I!) October te Antwerpen, de gendarmen in buigers- kleeren, zijn maatregelen, die volop strij den met onze gemecnle-vrijheden. Hel land dient le weten waarom de liéeren Thonissen, de Caiaman en Do Volder in de plaats der heeren Malo i, Jacobs en Woeste zijn gekomen, en welke politieke beteekenis die verandering wel mag hebben. Daarom zijn de ministers uitleggingen schuldig. Dan, men heeft het niet vergeten, is de clericale meerderheid alleen lot stand gekomen door tal beloften van wege de katholieke kandidaten, die de kreten aan hieven: Vermindciing van belastingen! en: Weg met de reserve! Zooveel beloften,zooveel bedriegerijen! Wal de lasten-vermindei iiig betreft, die zal uilloopcn op eene vermeerdering. Men ziel uil die vlugge opgave van eenigcbelangrijke punten, zegt T Morgen klad, dal het clcricaal ministerie menigen zwaren steen op hel harte liggen heeft, •en dat de clericale «barak» deerlijk bouw vallig is geworden. Wij rekenen op de krachtdadigheid en de vadei landsche vol harding onzer liberale Kamerleden om ze spoedig in duige te zien storten. De omstandigheden zijn ons al te guns- - tig, om niet te mogen vóórspellen dal het uur der verlossing niet lang zal uitblijven. gevloekte wet. Al de afgrijselijkheden der gevloekte schoolwel zijn nog niet gekend, zegt de Echo du Parlement. Men is nog niet te vreden met brave, deftige personen, wier eenigc misdaad is dat zjj aan de wet van hun land gehoor- aalmoes. Zij vrageu gceuu jaarwedde ■JU'1 25®“ Jssï’as'- s van -V >r u, i'tne 'kou etu.-t iken> leek ifsto toen als her. do ia et 5-35 8-06 8- 28 9- 02 IVOI'. dat Tor- allo- 1 ge- 3-08 3-17 •1-24 7-10 9-31 BRUSSEL GENT VEURNE GIIY VELDE DUIN KERKE 3-02 6-07 8- 57 9- 18 'olle ge el in. >U ia - I <l< laak b<>- «ole Sa ii- ii Ier »or- ikul Kien, i'leu tien inun. ren- i ener ittea it. <lat oen: r te ■1-23 5-06 7- 32 8- 50 5-50 7-35 9-51 10-15 10-19 "ok 10- 15 11- 25 12- 15 3-23 5-35 DU1NKERKE G1IYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5-07 5- 11 6- 21 9-15 10-44 kost 1 en alle-, ornt tbij Hen j er tten 6- 20 7- 16 10-11 10- 51 11- 22 NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT Tig. Jen* ken Uw- gc- ISo vcrinccrtleriiif; van hot wachtgeld. Men zal voortgaan met do onderwijzers op do straat to zetten, niet omdat zij slecht onder wijzen, maar omdat mon hunne plaatsen noodig heoft om zo te geven aan do schoolmeesters van den pastoor en opdat do groots kasteolheoren der gemeente niets meer zouden betalen. En daar dit om wraak bij God roept, poogt men do openbare opinie te bedaren met het wachtgeld der op do straat gezette onderwijzers tot 1000 fr. te verhoogon. - Er is kwestie van oen crediet van 750,000 fr., welk in den aanvang van den zittijd zal worden gevraagd, om die uitgave te kunnen dekken. Ziedaar ambtenaars, welken men niets te verwijten heeft. Zij vragen enkel hun beroep te mogen uitoefenen, om hun brood te winnen. Zonder genade jaagt men hen weg met eene - ’-’-j onj niets 7-03 9-05 12-02 2-05 1-01 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-10 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 te doen. Integendeel, zij willen hunne plaats behouden, om hunne jaarwedde te verdienen. Men erkent dat zij al do voroisclite bekwaam heden bezitten. Zij hebben hunne proeven ge daan. Zij zijn gediplomeerd. Velen hunner heb ben lange jaren dienst. Zij kennen hun vak. - En toch bestraft men hen :en jaagt hen weg. niet omdat zij onbekwaam zijn, maar omdat zij gehoorzaamd hebben aan do wetten des lands, omdat zij op hunnen post zijn, gebleven, terwijl andoren daarvan wegliepen. - Zij, dio hunnen plicht helioon gedaan, wor den getroffen in hunne belanden, in hunne be trekking, in hunne familie; zij, die van hunnen post zijn weggeloopen, worden beloond - En men gaat aan de contribualen 750,000 fr. vragen als eerste crediet, omdo reeds gedane broodroviog te volledigou en dr nog anderen te. kunnen doen I Hetland verkeert in een netelachtigen finan- cieelen toestand. Het deficit van dit jaar zal 25 millioon zijn, volgens het zoggen der ministe;. rioole bladen. En ‘t is als hoti land in zulkon toestand verkeert, dat men hot nieuwe uitgaven gaat vragen om eene wet te kunnen uitvoeren die het verfoeit - Het land wil, dat do onderwijzers, waarin hot vertrouwen hoeft, hersteld worden in hun ambt en dat zij hunne jaadwedde ontvangen 'om het ouderwijs te geven. Het wil geeno twee jaar wedden betalendo eene voor slecht gedaan werk door een onbekwaam personeel; do andere om eene personeel te betalen welk bekwaam is, maar welk men in de onmogelijkheid stelt van te werken - Het wil do bekwame onderwijzers betalen en datgene sparen welk do onbekwame onder wijzers kosten: mon logt het land cono echte straf op, eene oorlogsbelasting van 750,000 fr. Ziedaar alles wat het land zal gewonnen hebben. - Denkt men, dat het zich aldus zal laten fop pen en in do doeken doen 1 - «j.„-."y? - 5- 48 6- 26 7- 12 9-38 11-05 9-00 00-00 11-50 -2-59 -3-22 -- 4-11 534 o

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1