i Dai ilc klerekalen voor niets terug wijken bewijst liet volgende: De heer Calleberl, onderwijzer te Da- dizeele, is door den gemeenteraad van zijn ambt afgesteld, omdat de plaats werd afgeschalt en bijgevolg bad bij recht op een wachtgeld. Dal was hel gevoelen van den gemeen teraad en van iedereen, behalve van den heer RUZETTE, den fanalieken gouver neur van Wesl-Vlaanderen. In eenen brief aan hel gemeentebestuur van Dadizeele, schrijft bij dal Calleberl geen recht heeft op wachtgeld, omdat hij onwettelijk en door misbruik met de be diening van onderwijzer is bekleed ge worden, en een ander onderwijzer regel matig den 5 april 1880 was benoemd door den gemeenteraad. Wil men nu eens welen waarin die ppweltelijkheid en dal misbruik bestaan De Leugenaar die sederl zoo lang raas- kaall van onpartijdigheid zal welhaast kunnen ondervinden wal dal woord be- leekenl in den mond der klerikalen. Alle Veurnaren grool en klein zullen in de maand augusli aanstaande, wanneerVeurne van een katholiek bestuur zal begiftigd zijn, kunnen zien en ondervinden, hoe die groote verslanden hel zullen aan boord leggen om kiezerslijsten op ie maken, zonder dal de minste reclamatie ingediend worde. Genoeg dus voor vandaag mei de kie zerslijsten. De lijd zal uitwijzen welke gekruindo kwakzalvers en andere lecke broeders cr door het beroepshof van Gent op onze lijsten zullen gein acht worden. Maar hoe min hoe beier, en daar zal voor gezorgd worden. Geen mensch op de wereld is volmaakt, de kapelaanljes zoo min als vele andere. Wij zullen nooit den eersten steen wer pen, wanneer er een klein schandaaltje voren vallïz.ij bij eenen liberaal, ’t zij bij oenen katholiek. Maar wij kunnen niel verdragen dat zekere gezalfden des Hoeren, opgehcmeld in den gelukzaligen Leugenaar, wekelijks bulderen in hunne zoogezegde waarheids- kuipover rechtzinnigheid, zuiverheid, de liefde voor zijnen evennaasten en andere schoone dingen, en dal zij nauwelijks uil diezelfde kuip gekomen, het tegenoverge stelde in praktijk stellen. Wij vragen enkelijk of de hooge geeste lijkheid alles loelaal en doodstil zwijgt over de daden van zekere jonge gekruindo liefhebbers, of wel als de zoogezegde katholieke religie meer toelaat aan den eenen ol den anderen Laai ons zeggen mei den dichter: De Leugenaar hoeft, waarlijk cene spe cialiteit in liet aanranden, beschimpen, beleedigen en spot- en scheldnamen vooruit te zetten. Wij zullen hem zijne specialiteit niel ontnemen, integendeel. Maar wij houden er aan hem te zeggen, dal de mannen die hij in de modder wil slepen, voorwaar toch zóó treffelijk en eerlijk zijn als velen zijner verdedigers, zijner steunpilaren en sclirijvelaars die, met behulp der geestelijken, hier fortuin zijn komen zoeken en alles in rep en roer willen zeilen door verachtelijke en trou- welooze middelen. Is ’l misschien alzoo niel Leugenaar? De sclirijvelaars van den Leugenaar maken nogmaals veel lawijl over hunne mis van maandag lest en de brooddecling die er op volgde. Zij maken van die gele genheid gebruik om, och arme! op nieuw den discli aan te randen. Wel, wel, hoe zouden die groote koppen toch geern in die kas wroelelen Maar, een klein vraagskena. u. belieft, Leugenaar. Met wiens geld doen de katho lieken hunne kiezingen en hunne om- koopingen Is hel met hel geld der bisschoppelijke kassen, ol is liet mei geld voortkomende van de gedurige schooierijen der geestelijken, zoowel bij liberale als bij katholieke dibben Wel neen noch hel eene, noch hel andere: onze katholieke Meesters, inder daad, zijn zoo milddadig, zoo tcerherlig, zoo meedoogend, dal iedereen overtuigd iA dat zij van 'I hunne geven Is misschien alzoo niet De Leugenaar komt nogmaals voor den dag met groote woorden en ijdele zinsne den om te bewijzen dal wij, de mannen die vrij hunne burgerlijke rechten hebben durven uitoefenen, lasteren, beschimpen en op de boosaardigste wijze willen uit hongeren. Langs welken kanl dan, o diepgrondige Leugenaar, zijn de laste raars, de beschimpers en beleedigers 1 Zijn hol dan uwe mannen niet, aan die zoo zachtmoedige en treffelijke katholieke partij behoorende, die dit hatelijk stieltje uitoefenen Ja, niel waar, wam den wekelijkschen kip-kap dien men u op dringt, Leugenaar, zijn er hel doorslaand- ste bewijs van. Van uithongeren zullen wij niel meer spreken, dal deuntje is immers ver sleten en eenieder kent de handelwijze der haatdragende katholieke uithonge raars. Wal de liberalen aangaat, zij zul len handelen volgens hun geweien, 't is te zeggenbeloonen, waar cr feóed te loonen is; bestraffen waar er kwaad te straften is. En dal is recht, Dal de fijne sclirijvelaars van den Leu genaar ons van tegenstrijdigheid ,komen beschuldigen of niet, daar bekommeren wij ons weinig om. Wij zijn ovcrtyigd het rechte pad ingcslagen te hebben en zullen het blijven bewandelen tot dal de laatste clericalc nulliteit of geestelijke creatuur zal weggejaagd zijn. Dil zeggen wij niet voor de koeipoeslers van den Leugenaar, neen, zij zijn ons zooveel niel waard, maar wel voor de marionnetlen die op eersten Januari, door hel behulp van pastoren deken, bedrog en omkooping op hel stadhuis zullen troonen. De Leugenaar kan niel verkroppen dat wij voorzeggen dal hel te Veurne zal gaan gelijk te Brussel, ’l is te zeggen dal de katholieke kandidaten, schandelijk zullen weggezonden worden. En daarom slingert hij naar hel hoofd der liberale partij, hel woord a deugnietsbende toe. Hoe tref felijk, en hoe slim Wacht maar, jongen, ge zult nog veel aardiger dingen zien gebeuren. Er is niel op ie komen tegen den wil van hel volk. Of verkeert gij misschien in de verdwaalde meening dat het de wil des volks is, dal er hierop 19 October II. klerikale crea turen werden gekozen? Neen, duizend maal neen, de mannen van den K. K. zijn de geestelijken ofte wel provinlialc ofte wel gemeente arlequins maken. Nu, alles is goesting in dc wereld zei Mooie, en hij kuste het achterste van zijn verken. Dc heer Calleberl is van ambtswege benoemd bij ministerieel besluit, inge volge de wet van 1879. De heer gouverneur Heyvacrlhad den gemeenteraad van Dadizeele her haalde malen aangemaand, lot de benoe ming over ie gaan van eenen onderwijzer. De raad weigert en alzoo was liet gou vernement verplicht zelf die benoeming te doen. En dil noemt Ruzellc cene onwettige benoeming? En dat is gouverneur eener provintie Hoe is In t mogelijk dal een gouvernement, hoe klerikaal hel ook zij, zich van alzoo ambtenaren kan bedienen. T Is niel begrijpelijk. Liegt maar, liegt maar, er zal toch altijd iets van over blijven, is bel spreekwoord der jezuieten. Hel is klaarblijkend te zien dal de grrrooote verstanden, opstellers van den Leugenaar, ter school geweest zijn der jezuieten en hunne verfoeilijke leerstelsels volgen, anders zouden zij zich waarlijk schamen wekelijks jle onge- hoordste dommigheden, de hatelijkste laagheden uil te kramen in hun vuilblad dat den naam van Veurnaar draagt. Och heere, God wal moet men «leege» gevallen zijn om zich, gelijk de grrrooote koppen van den Leugenaar, van niets anders te kunnen bedienen dan van laag heden en logentaai Den plaatselijken held van den Leugenaar heeft hel ook goed gevonden iets te schrijven over cene zekere gilde van jagers die alhier bestaal, maar de sukkelaar heeft ditmaal niel eens bemerkt dal hij de toppen van zijne lange ooren liet zien. Zijn schrijven, in klein karakter gediukl en gelaschl tusschen andere Irrftclijke proza, zal wat te laai loegeko- inen zijn de jagers champagne zal zijnen kop le veel bedwelmd hebben. Dil meesterstuk van jezuielism, waarin de godsdienst aan de politiek vergeleken wordt, schijnt ons hel verachtelijk opstel te zijn van eenen verrader, eenen verklik ker, die zijne andersdenkende medeleden ecus genoolschaps, hij hel publiek, dal daarin niets te zien heelt, zou willen hate lijk maken. Indien hel zoo is, dan zeggen wij dal deze weinige kiesche handelwijze, het feil of de daad moet zijn van een boos aardig en trouweloos mensch. En wal komt do godsdienst hier le pas!En M. Visarl dan, hij zal waar- schijnelijk eerst de permissie moeten gaan vragen aan de koppen van den Leu genaar, om iemand te zijnenl op een dejeuner (e iuviteeren En, indien dc liberalen zich aim hel noenmaal ont houden hebben, hun inleggeld was er toch. En de verraderlijken schrijvelaar van den Leugenaar heeft, in zijne onpar tijdigheid niel bemerkt, dal hij en zijne katholieke makkers, de kluiten der libera len gulzig opalen. God gave dal zij er geene indigestie van gekregen hebben Waar de politieke haal loch kan gelei den Proficiat,eerlijke schrijvelaar, nooil voorwaar zuil gij er aan gedacht hebben dat men van u zou zeggen nagclecfd. Dat heeft M. Ercre den grooten I minister onder T oog gebracht, die er als geheel uil zijn lood scheen doorgeslagen. Hij en M. Malou gingen er wel tegen in, maar zij onze meesters, waren op den duur gedwongen hel hoofd le buigen, met voor te stellen om hel reglement le veranderen. Eerste neerlaag! Dc anderen zullen wel volgen. Bij hel neerleggen der budjellen heeft M. Bccrnacrl aangekondigd, dal cr op dc algemeene rekeningen een boni was van 206,005 fr. Die gelukkige tijding, zcgl dc Courtier de Bruxelles, heeft een diepen indruk ge maakt. En geen wonder: geen mensch gelooft er aan en wij zijn benieuwd om te weten hoe men ’t aan boord heeft gelegd om aan dal boniken te geraken. Er werd verders besloten dal dc Kamer I zou uiteen gaan lol aanstaanden dinsdag. Dinsdag ten 2 ure vereenigde zich de I Senaat, die terstond zijn bureel samen stelde, zooals verleden jaar. Baron d’Ancthan, voorzitter, drong in zijne redevoering ten sterkste aan op de gematigdheid en eensgezindheid, alsook I op den eerbied voor dc grondwellelijke monarchie en onze vrije instellingen. Die woorden zijn blijkbaar gericht I tegen de rechter zijde en legen de cleri- I cale pers. De Senaat is lot nader order uiteen I gegaan. -- De Nuntius komt niet. Eene depeche uit Rome, 10 dezer, meldt dal hel vertrek naar Brussel van Mgr. Rotclli, den pausclijken nuncius, weer is uitgesteld. D.it begint een echt zollekensspel te worden. Naar hel schijnt wil Paus Leo XIII, die een slimme vos is, eerst zien hoe de zaken in de Kamer van Belgïc zullen draaien en ol de wind of slecht waait in de zeilen der zwarten. De depeche der Agentic Havas voegt er bij, dal dc Paus hang is, dat zijn nuncius niel al te vriendelijk le Brussel zal worden ontvangen. Hij zou wel kunnen gelijk hebben. Dc minister Thonissen heeft nog niet veel besluiten genomen sinds hij met eene portefeuille begiftigd is, maar hel besluit van 8 november, dat in den Monileur is verschenen, telt er voor tien. De opvolger van Jacobs, in plaats van al te breken wat die populaire minister ge maakt heeft, volgt hem na en nog wel langs den Slcchlslen kanl. De minister beslist dat voorlaat! de gendarmen, die in burgeikleedcrcn zullen geroepen zijn om den dienst der alge meene ofjudiciaire politiële doen, dra gers zullen zijn van eene ronde medailje in nickel, bevattende langs den eenen kanl, de wapens van hel land, met de nationale kenspreuk en van den anderen kanl« Na tionale gendarmerie (Belgie)». De gendarmen moeten die medailje dra gen onder hel eerste bovenkleed. De gendarmen hebben altijd bij iedereen «eerbied verwerkt, als zij in uniform wa ren, maar als men er nu geheime agenten gaal van maken, om zoo le zeggen eene sooit van spioencii, die onbekend met u komen klappen en als gij iels, bijvoor beeld, op de kap der ministers zoudl zeggen, procès-vci baal legen u zullen op maken, als men dil ziel, dan zeggen wij dal hel dil korps vernederen is en in ons land eenen maatregel invoeren, die lot hel dwangbestuur van Napoleon den 111 na den Staals-aanslag in 1851 behoort. Tol hiertoe ging dc aanwerving der gendarmen niet gemakkelijk, maar nu zal men nog veel moeilijker mannen vinden, die zich tol dal vuil werk der klerikale ministers zullen willen leenen. Verschillen van karakter en van denk wijze en toch dikwijls T akkoord zijn, is eene wonderlijke zaak die ons nog al voor valt hier in Veurne met onzen confrater. Zoo zijn wij weeral T akkoord met den Veurnaar van woensdag lest, wanneer hij zegtNu iedereen is toch icvers toe goed op de wereld Leugenaar, zonder welen en voor één maal zegt gij de waarheid met overtui ging, gij slaat den nagel op den kop. En inderdaad, gaal Veurne en omstreken rond, wanneer gij icvers eenen hoeren jongen aantrefl die te lui is om te werken of le dom om met den ploeg le gaan, dan is hij nog altijd goed genoeg om zwart, bruin of roslrok en ook al vuile broeder le worden. Trouwens, iedereen is toch icvers toe goed op de wereld Wij behoeven zelfs uil Veurne niel te gaan om die groote waarheid te beves tigen, en om van die geestrijke wonderen te zien, want, in ons gelukkig stedje, treft men boonkalvers aan waarvan Geachte lezers, wij zullen u hier ecu Mein slaalje geven der eerlijkheid en tref- lelijkheid van eenen klerikalen schrijver, wij zullen niel zeggen van eenen dagblad schrijver, want men kan genoeg bemer ken dat dc volgende regelen van renen dommerik of van eenen lafaard komen. Zie hier wat wij in den Leugenaar aan treffen. Vergeef hel ons, lezers, dal wij genoodzaakt zijn u dil vuiligheid onder dc oogenlc brengen a Alles is sedert jaren in de beste orde op hel stadhuis, schrijven de geuzen, en de katholieken zullen putten in de stadskas maken dal men er geen klaar meer in ziet. Hebt gij van uw leven Ja er is zulke goede orde, dal men er geene pinten Hel begint al, de oorlog is verklaard Wij hebben liet voorzeid. De Leugenaar die zoo scrupuleus is voor dc ongelukkige blinden die ge- heele dagen alleen langs de straten dolen, heeft niet geerne dal wij zeggen dal zijne kiesdravers stemmen uilgekoclit hebben en deomkooperij en geweldige middelen op groote schaal hebben uitgeoefend. ’T is noglans zoo. Leugenaar, en uwe vrienden, ziende dal zij door die verachtelijke mid delen welvaren, begaan de onvoorzichtig heid hetzelfde syslema le volgen en, door omkooperij, den oorlog aan de gilden te vet klaren. Ja, geachte lezers, zij die deel maken van die treffelijke en «scrupuleuze» ka tholieke partij; zij, die groote jannen en en koppen, die Veurne zullen doen leven en gelukkig maken, trekken reeds te velde tegen de gilden de kruistocht is begon nen. Zij hebben hel gemunt op het muziek en trachten, o alleszins treffelijke handel wijze, muziekanten van Cecilia door lage omkooperij aan te lokken. Maar wat meent gij dan, katholieke nijdigaards, zijl gij dan zoo leege gevallen van te denken dooi' list en bedrog, door laagheden en omkoopei ij aan T roer gekomen, en daar om moeten ze met schande en gedruis weggejaagd worden. Staakt maar uw stoffen en boffen en maakt u niet verder belachelijk, dwaze sclirijvelaars van den l.eugenaar, met le durven zeggen dat er hier in Veurne een man is die er kort spel zou mee maken. Wij zouden hel wonder schepsel Gods wel willen kennen die zich zooveel ver waandheid op hel hoofd zou durven plaatsen. Alle de macht van de wereld kan geen vrij volk, die de banden der slavernij wil verbreken, tegenhouden. Eén man van Veurne zou dus heel aardig slaan zien. goede orde, dal men er geene putten zal kunnen in maken, vermits cr niets meer in is, de pul is reeds gemaakt En in den disch men vindt er ook dc beste orde in, zeker Sederl meer dan vijftig jaren is onze stadskas in de handen van treffelijke libe ralen, een katholiek heeft er nooit zijnen neus moeten inslcken. Dc Leugenaar weet dus zonder nazien dal de pui reeds ge maakt is Een mensch die een weinig eergevoel bezit, schrijft zulke dingen niel vooraleer hij de zaak grondig kent, en weel of zulks eigcnllijk bestaal. Met volle recht mogen wij dan zeggen dal hel een lafaard is, hij die, zonder kennis van zaken zulke snood heden schrijft. Maar zeg eens, Leugenaar, zou den ge- meeneu kerel, die u zijn schrijven heelt opgedrongen en dien wij vlak in de oogen durven zien, wel eens zijnen treffelijke!) naam durven zetten onder de laffe aantij gingen dieJiij vooruit brengt Wij verwachten daarover een klein ant woord en, indien het niet voldoet, zal men welen wal er lc doen staal. Ver staal gij zulk vlaainsch, lafaard uil den Leugenaar. t I ■lel<len<Iita<l van Knxettc. Ja, ceniuilcr mag het weten, Papen zal men niet vergeten T zal oen' ware vreugde wezen Kiezerslijsten dan te lezen. Daarom zullen er in Vcuren Vele wondren nog gebeuren Tot de Burgers, papen moe, 't Stadhuis vagen met do roe. Helaas! helaas! hot is toch waar Kn 't wordt ja daaglijks zonneklaar. Hij gaat om zeep do ganscho boel 't Is hier ook 't algemeen gevoel. I-Ccn en nn<lei*. 't Is ecu dier vieze kwezels Die tiert en breeuwt g'lijk d'ezels. Ken - boonkalf - zou weleer, Meer zorgen voor zijn ce.-. --- Scnnnt. geine<lailjeei*<!e jgen- Oorlog aan de gilden. Maar enfin, in ons kleine Veuron Zjet men menige vrome daad Bij paap of kwezel steeds gelteuron Dut t ganscho huid er atom van staat.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 2