VAN VEURNE I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT E x ZJS" j a ar. willen spelen over België, en daarom k, er geen len. 2^:tl.ei*<la^ 22 November 1884. van- ge- 1 g°- Se ider- i in dijk ‘den kte„ kle,. ven,. van de tninislerieele verantwoordelijk heid. Dat was goed in Deezekens tijd. Wal de Koning betreft, hij heeft gedaan wal hij wilde. Als hij, M. Beernaert, zijn handleeken heelt gezel onder de aan vaarding van het ontslag der afgelreden ministers, is dat enkel eene formaliteiten daarmee uil. Hij wascht er zich verder de handen van af, en wil niet meer zeggen. Maar hij wil ook niet hebben dal men hem ondervraagt. Daarom antwoordt hij onveranderlijk op al de vragen van M. Fiére: Dat gaal u niet aan; dal zijn mijne zaken en de oppositie heeft het recht niet mij uitleggingen te vragen. En toch, ik wil er haar geene geven. Zoo verstaal Ie grand ministre het toe zicht der Kamer en zoo geeft hij aan de openbare opinie de voldoening, waarop zij met ongeduld wacht. Welnu, die onbeschofte weigering is de handelwijze niet van een grand ministre, maar van een kleingeestig politiek man of van iemand die in nesten zit en geene uitleggingen geven kan. M. Beernaert eindigde met den grootslcn lof te maken van de schoolwel. II ij zocht naar de meest ronkende volzinnen en de verhevenste stadhuiswoorden, zoo als men dal noemt, om dal schandaal te verdedigen. Wij weten derhalve, op dit punt, waar aan ons te houden. Het herbakken ministerie zal de school wel blijven toepassen en haar laten toe passen in al hare wreedheid en bar- baarschheid. Niets is aan den toestand veranderd. Zoodal wij mogen zeggen, dal de lap- zalving en hei pleislcring van hel kabinet niets anders is dan boerenbedrog en fopperij. Hel land heelt door de Gemeentekie zingen verklaard, dat hel de intrekking der schoolwel eisclit; men zal er geen gehoor aan verleeucn. Onderwijzers en priesters. In het vorig artikel hebben wij doen zien, hoe brutaal onze «clericale meesters» in het budjel van openbaar onderwijs hebben gekerfd en gesnoeid. Zij hebben de uitgaven voor liet onder wijs in eens met bijna 5 millioen ver minderd. Dat zal eene echte ramp zijn voor de gemeenten, die zich eene groote bron van hulpmiddelen zien afsnijden en voorlaan op eigen zak hunne uitgaven zullen moeten zien te vinden. Het clericaal gouvernement zal aldus de groote gemeenten,bezonder de steden, M. Frère-Orban heeft woensdag weer eens geloond, dal hij als redenaar zijne weerga niet heeft in T Belgisch Parlement. Hij heelt hel Ministerie en zijne gewel dige hatelijke politiek letterlijk aan den muur gespijkerd, en alle oogenblikken de clericale rechter zijde in razernij doen opbonzen, die hoopte hem van zijn sluk te brengen. Dat gaal echter zoo gemak kelijk niet, of liever dal is onmogelijk, de rechter zijde heeft dit ondervonden. Maar hare onderbrekingen, haar huilen en lieren was te begrijpen: twee uren aan één stuk heelt zij harde waarheden moeten hoorei). De talentvolle leider der liberale linker zijde begon met te beslatigcn, dal M. Beernaert geweigerd heeft te antwoorden op de vragen betrekkelijk de lapzalving van hel Ministerie, betrekkelijk de ophe meling der politiek van het oud kabinet en belrekkelijk de verantwoordelijkheid der wegzending van de heeren Woeste en Jacobs. Daarna deed hij uitschijnen hoe de clericale partij, vroeger monarchist en conservatief, thans republiekein is gewor den, gereed om alles aftebreken en om te werpen, zelfs onze schoonste instel lingen, ten einde de bevelen der bisschop pen uil te voeren. Hel huidig programma der clericalen is het programma der bisschoppen, welk M. Malou zelf niet heeft durven verwezen lijken in 1871, maar welk hij thans had aangenomen, met een kabinet samen op te stellen, waarin de hevigen en god- vruchligen plaats hadden gekregen. Wie heeft belang bij dit programma, welk bet land in opschudding brengt? Alleen de geestelijkheid, die baas zou vangsten en uitgaven van den gewonen dienst in evenwicht. Niettegenstaande de verzwakking der inkomsten van den Slaat hebben wij, mijne collegas en ik, er ons op loegelegd om dit zoo wenschclijk resultaat te be komen bij middel van insparingen, en wij zijn er in gelukt. Zooals men ziet geeft Minister Beer- naerlzich zelven hier een pluiinken. Hij stelt de algemeene balans van den gewonen dienst als volgt vast De vooruitzichten der ontvangsten van hel eerste budjel zijn verminderd met 6.782.200 fr., aldus verdeeld 13,700 fr. vermindering op de douanen; 4,412,500 op de accijnsen; 800,000 op de registratie; 200,000 op de hypotheken; 1,800,000 op de ijzeren wegen; 48,000 op de amorlisaliegelden die zonder gebruik zijn gebleven, en 8,000 op de invorderin gen van voorschotten, wal to zamen 7.282.200 fr. maken zou. Maar daarentegen is er 500,00 fr. vermeerdering op versclnllige posten; 100,000 op de persoonlijke belasting; 300,000 op de telegrafische en postonl- vangsten; 100,000 op de bankbiljetten. Dat blijft dus 6,782,200 fr. Er zijn voor 10,550,489 fr. insparingen gedaan. M. Beernaert gelooft dal enkele dienst zal door lijden. Als 't maar waar is, zei Otto 1 Om te beginnen is er eene insparing gedaan van 1,312,250 fr. op de openbare schuld. Daarna eenige andere kleinere vermin deringen, te welen: dotaties, 700,000; jnst- icie, 88,900; buitenlandsche zaken. 225; oorlog, 411,800; gendarmerie, 42,000; financies, 9,000; landbouw, 475,745. De budjetten, waaraan hel incest ge kerfd en gesnoeid is, zijn die van binnen- landsche zaken en van ijzeren wegen. Hel budjel van ijzeren wegen, posten en telegrafen is verminderd met 2,923,994 fr.; dit van binnenlandsche zaken met 5,662,320 fr. De bezonderste besnoeiingen, dat spreekt van zelf, zijn gedaan op hel openbaar onderwijs. Inderdaad, hel budjet van M. Thonisscn beval de volgende verminderingen van uitgaven 79,735 fr. op hel hoogcr onderwijs; 424,135 op hel middelbaar onderwijs, en. 4,464,739 op het lager onderwijs. Wij moeten dus gelooven, dal de ijzeren wegen, posten en telegrafen en hel onderwijs in alle graden volgens M. Beernaert geene openbare diensten zijn. De insparingen van hel groot mini sterie komen nu hierop neer 225 fr. op de buitenlandsche zaken. 4,968,629, dus bijna vijl' millioen, op hel openbaar onderwijs. T Is proper 1 Mi; liet was kwart voor 4 ure toen M. Frère-Orban dinsdag zijne aangekondigde interpellatie over den polilieken toestand kon beginnen. Talrijk was de menigte in de openbare tribunes; al de plaatsen waren overbezet. De redenaar ving aan met de gewichtige gebeurtenissen aan te halen, die sedert het sluiten van den buitengewonen zittijd zich hadden voorgedaan, waarlusschen de gemeentekiezingen, die eene verplettering waren voor het Ministerie en de plechtige veroordeeling der schoolwet, het in duigen vallen van hel kabinet Malou- Jacobs-Woeste en de verandering van ministerie onder beheer van M. Beernaert. Wat is de beleekenis van deze minis- terieele wijziging? Ligt daarin enkel eene verwisseling van personen of wel eene verandering van poliliek Waarom is men een minister van jus- ticie buiten de Kamer gaan zoeken, ter wijl er nog zoovele gewezene ministers van justicie in de vergadering zetelen, onder anderen degene die door de afge treden minister benoemd werd lot Staats minister? Waarom is M. Thonisscn minister ge worden, hij, die de schoolwel nog erger wilde maken dan zij is? Waarom is heel hel Ministerie er niet van door getrokken. vermits al de leden daarvan de schoolwel hebben geieekend en dus even veel verantwoordelijkheid er aan hebben Zal men de gevallen ministers voor stellen als martelaren en zullen de cleri calen voortgaan daarom den Koning te honen en te beleedigen? Al deze vragen en nog anderen werden door hel hoofd der linker zijde gedaan en hij vroeg er antwoord op, om daarna den polilieken toestand le kunnen be spreken. M. Malou vroeg eerst om eenige uitleg gingen le mogen geven; hij haalde uit den zak eene geschrevene nota, waarvan hij lezing gaf, en vertelde op zijne manier de feilen die zijne aftreding voorafgingen. Na de gemeentekiezingen werd M. Malou naar bet paleis geroepen en had een lang gesprek over den uitslag dezer kiezingen met den Koning, wien hij poogde wijs te maken dal die uitslag gunstig was voor de clericalen. De Koning dacht er echter anders over en liet den volgenden dag eenige leden der linker zijde ontbieden; dit krenkte M. Malou, die schijnt te denken dat de leden der oppositie niet meer van lel zijn en dat de Koning met hen niet meer mag spreken. In zijne waardigheid getroffen, liep M. Malou terug naar den Koning en.... De resl weel men. MM. Jacobs en Woeste moesten, op uitdrukkelijk ver langen des Koniugs, altreden en M. Malou volgde hen. M. Beernaert werd, door de rechter zijden van Kamer en Senaat, verzocht zich le gelasten met de samenstelling van een nieuw kabinet. Zooals men ziel is dat alles oud nieuws. M. Malou heelt maar komen vertellen wal heel de wereld reeds wist. Hel groot belang lag echter in het ant woord welk M. Beernaert, le grand ministre, zou geven. Hoe zou hij liet aan boord leggen, om den Koning builen zaak te houden, die zoo zonderling door M. Malou is in ’t spel gebracht M. Beernaert schijnt niet te willen weten Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen'1 fr. De Annoncen voor Belgie, ter uitzondering der beide 1 laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitè, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij VATWDliNI KEKCKIIOVE, Drukker-Uilgever, Ooststraat, 6, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren van den ïjzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naar Drussel en Dixmude naar Nicnport. DUINKERKE GIIYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL heeft men in weinige maanden al die maatregelen genomen, die hel volk tegen de borst slooten, de algemeene veront waardiging hebben doen ontstaan en het Ministerie-Malou-Jacobs-Woeste ón mogelijk gemaakt. Daarna verweet M. Fiére de clericale partij, dat zij den koninklijken persoon overleverde aan de verdeeldheden en de worstelingen der partijen; aan de beleedj- gingen en aanrandingen der clericale pers. Wie is er verantwoordelijk voor de weg zending van de heeren Jacobs en Woeste? Niemand anders dan M. Beernaert, want zonder zijn handteeken daaronder te zet ten was zij niet mogelijk. Met aan hel bewind te blijven is M. Beernaert de verantwoordelijke dader der afdanking van zijne twee vrienden; dat is zoo vol gens de wet en de Grondwet. Met deze verantwoordelijkheid van zich af le willen werpen, gedraagt M. Bcer- naerl zich zeer zonderling jegens zijne collegas. Wat was de plicht van hel Ministerie, na de uitslagen der gemeentekiezingen, die zulke geduchte meerderheden gaven aan de liberale partij, een bewijs dat het land afgrijzen gevoelt voor de schoolwel en de buitensporige politiek van hel clericalism Hel had een beroep moeien doen op hel land. Dat zou waardig en eerlijk zijn geweest. Een beroep op hel land wordt soms gedaan door een ministerie dat in meerderheid is, wanneer zekere feiten klaar en duidelijk bewijzen, dat er tusschen dit ministerie en hel land verdeeldheid bestaal. Maar het ministerie is bang ge weest; hel is achteruitgetrokken en M. Beernaert heeft zijne vrienden losgelaten, om zich vast te klampen aan hel bewind. Hoe sterk zij ook in getal is, toch is de huidige meerderheid machteloos. En waarom? Omdat zij de openbare opinie tegen zich heeft, waarmede al de meer derheden moeten afrekenen. Tegen de openbare meening in regecren is totaal ónmogelijk, en dat gaal hel huidig ministerie doen, mei de poliliek van hel vorig kabinet voort te zeilen en de schoolwel toe le passen. Niet alleen regeert hel legen de open bare opinie, maar het braveert en tergt haar. En daar is geen raadgeven, geen helpen aan. De ministers en hunne meer derheid loopen over van fanalism en dat redeneert niet. Willen of niet, zij moeten lot het einde voort, zoolang tol ze in den afgrond zullen rollen, tusschen de puin- lioopen die zij gesticht hebben. De prachtige redevoering van den heer Frère waarvan wij slechts een kort ge dacht geven, werd herhaaldelijk door de linkerzijde donderend toegejuicht, maar door de rechterzijde hevig onderbroken en overschreeuwd. Daarna heeft M. Jacobs, de afgedankte, beproefd te antwoorden en den Koning zedelijk verantwoordelijk te maken. Van wegc een gewezen minister is zulk eene handelwijze verachtelijk. Maar 't is waar, aan M. Jacobs is dal te vergeven; hij werd twee malen afgedankt, en bij hem is het de haat, de razernij die spreekt. Hij verbergt zijne tranen om te kunnen knarsetanden. Hij wreekt zich! De linkerzijde heeft krachtdadig tegen zijne taal geprotesteerd. I3et. StnatKbutljet voor 1S8:>. Het algemeen vertoog van het ontwerp van budjet voor 1885 is aan de leden der Kamer uitgedeeld, mol de andere bud- jellen. Voor de eerste maal sedert tien jaien, zegt M. Beernaert daarin, zijn de ont- i J» ie 7 ^:"T?mrs2 ”3 %^~.ty<<^sz*rt^sflr^BBTSJMWc?y^r?r9r3PT8WEsirrTF35MttZMS!c 5-35 8‘0G 8- 28 9- 02 men als her- t do mot skeib lieek üste BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE DUINKERKE 3-02 6-07 8- 57 9- 18 3-08 3- 47 4- 21 7-10 9-31 5-07 5-41 0-21 9-15 10-44 t>rig- Ileu‘ ikon luw» 5-48 0-26 7-12 9-38 11-05 10- 15 11- 25 12- 15 3-23 5-35 5-50 7-35 9-51 10-15 10-49 finer- itten U. dat Beu; r te- 4- 23 5- 00 7- 32 8- .’0 vam K>lle- ge rei in, iui»- 1 de mak •>c- ieele-! gan- tulur- WOI-- nkol, idon adeu tien, oiioni •ren- n ook m, eene- tken iet us kost d on allo- ;omt it bij, aren ij er ktcn evor^ - dat svoi— allo- 0 ge- NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 1 -• 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 Wegen en middelen, herzien budjetfr. 319,561,190 Uitgaven, herziende budjetten, 319,355,185 Boni fr. 206,005 De Kamer. Interpellatie van M. Frère-Orban. Uitleggingen van M. Malou. Antwoord van M. Beernaert. 6- 20 9-00 7- 46 00-00 11-50 10-11-2-59 10- 51-3-22 11- 22-4-11 -OGTn--

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1