VAN VEURNE t. I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I no. 1 E ite. Zaterdag <5 December 2884. rar 4G8. N, \'EN leek, ^'alen tlS" jaar. A- U\v gc- Bij den aanvang der zitting van dinsdag heelt M. d’Aiidiimoiil de aandacht ge roepen op de noodzakelijkheid om land- bouwvolksbanken le slichten, die aan den landbouw dezelfde diensten zouden be wijzen als de escomplebanken aan den handel. De discussie over de schoolkwestie werd daarna voortgezet. M. Rolin-Jacqueinyns heelt kort spel gemaakt met het beweren der clericalen, dal hel vorig ministerie talrijke kleine bedienden zou hebben afgesteld of bena deeld in hunnen toestand. De bedienden, wier vak werd afgeschafl, werden lol andere plaatsen benoemd. Zij hebben niet liet minste geleden, geen centiem verloren. Maar is gekend, ais de clericalen eens beschuldigd hebben, gaan zij daar niet meer van al’, al kregen zij duizend logenstraffingen. Niettegenstaande deze nieuwe logen straffing van den beer Rolin zullen zij voortgaan in hunne boosheid. Alles wal door de liberalen werd en wordt gedaan keuren zij af, behalve als zij er voordeel kunnen uittrekken. Zoo hebben zij tegen de belastingen gestemd, maar ze scherren ze nu toch binnen en als daardoor de kas weer zal gevuld zijn, zullen zij zeggen dal hel land dit aan hen le danken heeft. Vervolgens heelt M. Rolin talrijke feilen aangehaald, om te doen zien hoe de geestelijkheid en de clericalen met haat en wraak te werk gaan, om het onderwijs des volks le vernietigen. Terwijl de scholen bij honderden wor den afgeschaft, worden le zelfder tijd de gemeentekassen als hel ware geplunderd, want men zal niets bij de uitroeiing der openbare scholen winnen, de gemeenten zullen er bij verliezen. Het was dood eenvoudig de plicht van hel Ministerie, le antwoorden op de feiten 'lijk in- ’k kei ijk. bede o. kiekte,, kickte, duiven„ haald. Niet te doen, M. Vander Smissen, de independent, maakte zich hel werktuig, de poesjenel van de clericalen, en stelde voor het debat te sluiten, wat dan ook gretig werd aangenomen met 39 stemmen legen 24 en 8 onthoudingen, niettegen staande de proteslaties der linker zijde. Dat gedrag bewijst maar één ding dal de ministers niet in slaat zijn om te antwoorden. Maar als zij denken aldus de waarheid te versmachten en aan de verantwoording le ontsnappen, bedriegen zij zich deerlijk. De linker zijde zal geene gelegenheid laten voorbij gaan zonder hen naar de ziel te tasten en hen op de pijnbank te leggen. De zitting van woensdag werd nagenoeg gansch loegewijd aan interpellaties, orde- molies en persoonlijke feiten. M. Lippens, burgemeester en repre sentant van Gent, heeft het Gemeente bestuur zijner stad verdedigd, welk hel godsdienstig onderwijs in de openbare scholen heeft op hel leerprogramma gebracht. Er waren vragen van huisvaders inge komen, om het godsdienstonderwijs in te voeren en andere vragen werden ver wacht. De geestelijkheid en de kloosters hielden hunne scholen reeds gereed en hoopten de toelagen binnen te strijken; zij hoopten dal hel Gemeentebestuur de aanvraag der huisvaders zou van de hand wijzen, maar het Gemeentebestuur heeft dien list doen mislukken. Nadal M. Bouvier de beweeringen van M. De Sadeleer, in eene vorige zitting gedaan, had weerlegd, heelt M. Bara doen zien dal de sluiting der discussie, door den independente)) M. Vander Smissen voorgesteld en door de Kamer aangenomenhoegenaamd niets belee- kende, vermits art. 88 der Grondwet zegt, dal de ministers mogen spreken als zij dit verlangen, en dal M. Thonissen dus de gevraagde uitleggingen zou kunnen geven.... als hij daartoe in staal was. M. Thonissen heeft zich wel gewacht te spreken. De man kan of mag niet, Consigne is.... zwijgen dat men barst. Wij hebben een ministerie van machle- loozen. De minister van binnenlandsche zaken n° 2 zal uitleggingen geven... als paschen en sinksen op éénen dag vallen. Ten slotte kwam de interpellatie van M. de Kerchove over hel gebruik van gendarmen in burgei klecderen. Hij heeft deze kwestie zoo onder rechterlijk als feitelijk opzicht grondig besproken en doen uilschijnen, dat hel huidig minis terie van de gendarmen, die vroeger een keurtroep en geacht waren, inoucharils en tienstuiversgasten maakt, zooals gebeurde onder het keizerrijk van Napoleon III. leder geloofde dat M. De Volder, mi nister van justicie, zou antwoorden; maar hall! M. Woeste was daar en hij heeft willen doen zien dat hij, alhoewel weg gejaagd door den Koning, nog altijd minister van justicie n° 1 en met de daad en M. De Volder maar zijn handlanger, zijn procuratiedrager is. Hij beproefde zich te verschoonen mol te zeggen dal M. Bara in 1881 ook de gendarmen in burgerkleederen liet dienst doen, ter bescherming van den Koning. M. Bara heeft hem echter te woord gestaan en bewezen dat er geene hoege- naamde overeenkomst was te maken tusschen de feiten van 1881 en die van 5 October jongstleden. Minister n" 2 van justicie, M. de Volder, heeft ook gesproken. Zijn debut is niet gelukkig geweest; hij werd zelfs bijna niet toegejuichl door de rechter zijde. >>ar ge- 1 ander A De heeren Willequet en Rolin-Jaeque- myns hebben nieuwe interpellaties aange- kondigd. In do zitting van hel duilscl) Parlement werd hel voorstel van den heer Wiudshorst beraadslaagd, strekkende tot de afschaffing der wet op de verbanning der weder spannige priesters. Prins von Bis marck verklaarde dal hel feit om op nieuw een wetsvoorstel voor te dragen, door den Bondsraad ver worpen, eene daad van minachting jegens dien raad is. Onder de twee laatste ministers der pruisische door den Gentschen representant aange- Ilct contingent des legers. Daar men niet zeker is dal het ont werp van reserve des légers zou worden aangenomen en de verwerping er van ten minste de aftreding van den minis ter van oorlog zou na zich slepen, zoo niet den val van heel hel ministerie, is dit ontwerp voor een zekeren tijd uitge- steld. Hel is editor niet definitief ingetrokken. De clericalen zijn hierdoor, althans voor een onbepaalden lijd, verlost van dien doorn, welke hun in den hiel stak. Maar daarom zijn ze niet heel en gansch vrij gesteld van de militaire kwestie; ze zijn op dit punt nog niet volslagen vrij gevochten of ontdaan van alle zorg. Er blijft nog de wel op hel contingent des legers, welke wel telkens slechts voor een enkel jaar gestemd wordt en derhalve alle jaren moet vernieuwd wor den. Weldra zal het ontwerp in kwestie door den minister van oorlog moeten voorgedragen worden, dewijl dit ontwerp voor hel einde des jaars moet besproken en gestemd zijn. Vroeger beliep hel jaarlijksch contin gent des legers 10,000 man, doch dewijl de ondervinding bewezen had dal men met dit getal nooit een effectief leger van 100 duizend man kon te been krijgen, werd hel cijfer des contingents verhoogd tot 13,500 man. Altijd hebben de clericalen, zoo binnen als buiten hel Parlement, dit cijfer uit al hunne krachten beslrdeen en beweerd dat hel schandalig overdreven was. Zij hebben beloofd dat zij, terug aan het bewind komende, dit getal zouden ver minderen lot 12,000 en zelfs nog lager. De vraag is nu, wal de huidige minister van oorlog, generaal Ponlus, zal doen. Zal hij zich, zooals de clericalen altijd hebben geeischt, le vreden stellen met 12 duizend man? Of zal hij doen wat zijne voorgangers hebben gedaante weten 13,500 man eischeu? Bevredigt hij zich met 12,000 man, dan zal hel effectief des legers niet beloo- pen tot 100,000 man, zooals de inrich- lingswet des legers het gebiedt. Eischt hij integendeel meer man, in welken toestand verkeert dan de clericale meerderheid, die vroeger altijd tegen stemde, en hoe zal dan die meerderheid zich gedragen? Stemt zij voor, dan doet zij zien dat hare vroegere oppositie niets anders was dan partijgeest en een hatelijk, ja verach telijk comediespel; stemt zij legen, dan verkeert haar Ministerie in gevaar. Men ziet het, de toestand biedt zich niet onder aangename kleuren aan voor het clericalism en wij zijn nieuwsgierig om te zien hoe dit alles zal afloopen. In alle geval is het zeker dal generaal Ponlus behendig zal moeten handelen, om zich uit den slag te trekken. Eerlang zullen wij dit alles opgelost zien. Eenvoudige vraag. De clericalen beweren dat zij alleen de ware intresten van het land kennen en verdedigen. Zoo dit waar is, kan bet enkelijk van heden niet zijn en dan moet hel vroeger ook waar geweest zijn. Welnu, clericale boffers, zegt ons eens wat gij lot hel algemeen nul bijbracht, welke wet vaneenig belang, welk grootse!) Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. - Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr - Een af/ondo. Iiil- nummer 10 cent. - Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. - Reklamen 50 cent. Rechterlijke cerhersS De Annoneen voor Belgie, ter uitsondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Pcblicitè, Magdalenastraat °Brussd. Men schnjft in l,ij IKKIICIOIOVK, Drukker-Uitgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. l'olitiek Ovefziclit. Volgens de laatste stemming van de fransebe Kamer der afgevaar digden mogen de thans beslaande onafzetbare senaleurs aanblijven, doch er zullen geene nieuwe meer benoemd worden; ook de stem ming der gemeenten voor den Senaat is afgeschaft en vervangen door de rechtstreeksclie algemeene stemming der kiezers voor de Kamer der afgevaardigden, der wijze dat voorlaan de twee wetge vende vergaderingen eenen zelfden oorsprong zouden hebben. Dit zal de radicale dagbladen aanleiding geven lot het beweeren, dal een van beide Kamers le veel is en men die zou kunnen afsebaf- fen. Wellicht willen dit ook de afgevaardigden, die de wijziging Floquet gestemd hebben. De aanvaarding van de wijziging heeft bel fransche ministerie nog al in verlegenheid gebracht. De ministers zijn bijeen geweest om over den toestand le beraad slagen. Er is besloten geworden dal de regeering de intrekking zal vragen der verklaring van drin gendheid over hel ontwerp van kieshervorming. Daarna, wanneer hel ontwerp in tweede beraadsla ging voor de Kamer zal komen, zal de regeering de verwerping vragen der wijziging Floquet Cn levens hel vraagstuk van vertrouwen stellen. Alen schijnt le Londen niet zeer geslicht le zijn over den inhoud eener dagorde, door generaal Wol seley aan zijne troepen gericht. In die dagorde doet de generaal eenen oproep lot de dapperheid zijner soldaten, brengt ben onder hel oog dat de bevrijding van Gordon pacha eene roemrijke zending is, die aller hal ten ontvlammen moet, doch bij tracht niettemin de ver kleefdheid der troepen aan le sporen, door hel uitloven eener belooning van 2500 fr. aan het balaillon, dal hel spoedigst hel ge deelte van den Nijl zal overschreden hebben, gelegen tusschen Sarras en Debbeh. Het engelsch publiek vindt over het algemeen, dat dit aanbod cener belooning in geld niet van aard is om hel leger te vleien of zijnen luister te ver- hoogen. Volgens eene depeche, le Londen toegekomen, zou de mudir van Dongola lijdingen ontvangen heb ben, luidende dat de Madhi zou ge storven zijn aan de smetzieklc, die in zijn kamp heerschl. Laat ons die tijding maar gelooven, wanneer zij nader zal bevestigd worden. Hel gerucht der dood van Gordon pacha is immers ook al meer dan eens verspreid geweest, cn de dap pere verdediger van Khartoem staat nog altijd kloek en gezond aan hel jioold van zijn leger. eerediensten werd de wel niet toe gepast. De houding van het midden maakte eene overeenkomst met Rome moeilijker. Pruisen kan van de besproken wel niet afzien, ten minste wat de poolsche provinciën belieft. Voor bet aartsbisdom van Posen, zegde de kanselier, zullen wij enkel prelaten aanvaarden, die tegen de scheiding zijn tusschen West-Pruiseu en Opper Silezic. De onderhandelingen, dal Pruisen met de romeinsche Curie sedert 1878 heeft aangeknoopt, zijn zonder uit slag gebleven, niettegenstaande de toegevingen van Pruisen. De rege ring is in staat om te wachten; zij zal geene nieuwe toegevingen meer doen, dan wanneer er wederzijd- sche toegevingen van wege hel Valiaan zullen zijn om den vrede le herstellen. ADV llltlbr E heekeiu ‘otliook ndersto-. 5- 18 6- 26 7- 12 9-38 11-05 4- 23 5- 00 7- 32 8- 50 DUIN KER KE GIIYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5-35 8-06 8- 28 9- 02 voor u *3 eene- Pokken ’«pectus le lover, *»k dat I’ijsvor- alle ’eno go- lls men z°o als “J? her- '■at <lo met itiit ’kook ^ten, eener- bezitten, laakt. •nd dat Waincu; jaar te kost heid en !en allo n komt /lat bij jaren 1 hij er 1 eekteu <1, 1 3d van. ed. lervolle- Ion ge- 'owelin o huis- in de- gemak Zij be- gehuele- 1 't gan- zonder m wer- enkel 'ehadon zaden die tien 't oenen '1 bren- ou NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT '"porig- l“illen‘ i^zaken tontiw- ike go- lR va ik - Do Kamer. 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 MM"— ■■UIIIHMI"HIM IMMWBWI BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE DU1NKERKE 5-50 7-35 9-51 10-15 10-49 6- 20 9-00 3-02 7- 46 00-00 11-50 6-07 10-11 - 2-59 8-57 10- 51 - 3-22 9-18 11- 22-4-11 Vertrekuren van den ijzerenweg van Bluinkcrke, Veurne, Jent naar Brmml en Dix.nndc naar iVien.»orI 10- 15 3-08 5-07 11- 25 3-47 5-41 12- 15 4-24 6-21 3-23 7-10 9-15 5-35 9-31 10-44

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1