worden de ons stad J Antwerpen, lecniug 1882 Nummers 221,884 t'"’ '~'.l 221,885 415,838 238,212 415,849 Bij koninklijk besluit van 11 December worden, voor de provincie Weslvlaan- deren, als leden benoemd van den herzie- ningsraad en commission voor de beeren De Cock, Soudan en voor x,.. voor de provinciale commissie. Het radikalism te Brussel. De radikalen hebben te Brussel een schoon werk uitgestoken. Het is hun niet voldoende de schuld Ie zijn geweest, dat de liberalen te Brussel, den 10 juni geklopt zijn geweest, zij willen de radi kale politiek voorlzetlen, waar tegen de meerderheid der brusselsclie kiezers reeds meer dan ecus geprotesteerd heb ben. De algemeenc vergadering der Libe rale Associatie, heelt vrijdag avond be slist, met ongeveer 100 stemmen meer derheid, op 1900 van de 52(10 leden, die deel van de Liberale Associatie maken, dal het reglement niet zal veranderd wor den, anders gezegd dal de herziening der Grondwet behouden blijft; de open bare meelingen, waar de klerikalen de liberalen kunnen albreken, moeten in voegen blijven en dat de niet kiezers deel mogen nemen aan de aanduiding der kandidaten voor Kamer, Senaat, enz. Door die stemming, werd natuurlijk cene blaam gegeven aan den voorzitter M. Van Humbeeck, die eenige dagen vroeger gekozen was met 400 stemmen meerderheid en die hel voorstel onder steunde van M. Goblet, welk vroeg, om cene commissie van 17 leden te benoe men, ten einde te onderzoeken of er re den bestond cene verandering aan hel reglement te brengen. Dit zoo redelijk voorstel, dal niets voorop besliste en iedereen vrij liet, werd door de hoeren, Janson, Féron en de overige radikalen bestreden, die van gcene verandering willen hoorei) en lie ver de liberale partij in Brussel ten on der zouden brengen, dan van hunne ra- dikale princiepen af te zien. De stemming welke het gevolg bier van was en waaraan, zooals wij zegden, maar 1900 op 5200 leden deel namen, kan ergo gevolge hebben voor de liberale partij en cene scheuring teweeg brengen. Gespaarzaamheldskring van Veurne. Niemand moet zich ontwapen in tegen woordigheid van die vervloekte wel. Zij richte, op order der geestelijkheid, <le klopjacht op de onderwijzers in. De fanatieke gemeenteraadsleden, bijzonder lijk in de dorpen, zijn de agenten der klerikale wraak. De middelen door die verkwezelde dompelaars gebruikt zijn eerloos. De on gelukkige onderwijzers worden met vrouw en kroost de straal opgeworpen en uit de school gebannen. Men welc hel goed, zoo lang cene der- gelijke wet zal beslaan, alle verzoenings- beloflen voor de toepassing dervervloeklc wet, niets zal bekwaam zijn de veront waardiging der eerlijke lieden te stillen. Want de machtige stem van het Belgi sche volk vraagt, ja eischt de afscballiing der ecrloozc wel. Neen! ontwapen wij ons niet en nooit! Want schoon de eeuwen zich opstape len, schoon de vooruitgang meer en meer betracht wordt, tiboil zullen de klerikale eischen afnemen, zij wijken alleen voor nood, met hel vast gedacht eensklaps hel terrein weer te winnen. Wij mogen dus verzekerd wezen dal de klerikalen, konden zij hel maar, de tien den en de heilige Inkw isilie herstellen en, gelijk over 150 jaar, liberalen en geuzen op de brandstapels slepen zouden. Zij zouden niet lang wachten, is geen nood1 Belgische burgers, opgepast Het liberalisme te Brussel. In de hoofstad wordt cene nieuwe kics- vereeniging gevormd door de onlslagge- vendc leden der Association libérale die, Veurne, 20 December. Bij ministerieel besluit van II Decem ber, is M. .1. Mesotlen, gediplomeerd lager onderwijzer, tol de dedieningen benoemd van onderwijzer bij de Staats middelbare school van Veurne. Nog een martelaar. Deze is voor hel hof van assisen van Pas-dc-Calais verschenen, min gelukkig dan talrijke confraters die cene schuil plaats in de katholieke scholen van Belgie hebben welen te vinden. Hij noemt zich Octaaf Oulreman, is zeventien jaar oud en was hulponderwijzer in de broerkens- school te St. Dieters. Hel hof beeft hem veroordeeld tot vier jaar gevang. Hel zal wel onnoodig zijn te vermelden voor welke heldendaad dit broerken gedurende vier jaren pensionnaris van den Staal wordtDe katholieke vuilbladen zullen hel ook wel verzwijgen. Rechterlijke kronijk. De korrek- lionele Rechtbank onzer stad, heeft dc volgende vcroordeclingen uitgesproken. met tic bedienden, zonder dal deze ge raadpleegd zijn of daarin loegeslemd hebben. Maar intusschentijd, geeft hel dubbel en dik geld aan de kerken en herstelt hel langs alle kanten dc jaarwedden van onderpastoorsdie door hel liberaal ministerie werden afgeschaft. Nuttige, onmisbare bedienden worden dus in hunne belangen, in hun bestaan gekrenkt en beroofd, om nulleloozc geestelijken te onderhouden. Welaan, openbare bedienden, welaan, beambten, stemt voor dat ministerie, w elk u zoo genegen is en reeds uwe jaarwedde inkrimpl, in afwachting tlal liet u mis schien aan tie deur walst en tol den bedelzak brengt, zooals het met de olli- cicele onderwijzers beeft gedaan. Als de onderpastoors maar vel leven kunnen, dan mag al de rest crevceren. 313.916 415,841 -3 522,016 ,_.J 564,898 313,913 415,840 564,899 Sparen en vorkwiHten. Dc Moniteur bevatte woensdag konink lijke besluiten van 12 december waarbij een globale som van 110duizend 666 franks wordt verleend, voor 't herstellen ol vergrooten van kerken, sacristijen en pastorijen. Ziedaar waarom men langs den t enen kant op alles insparingen doet, en het geld aan sacristijen en pastorijen le kun nen verkwisten. Dc bisschoppen willen hel zoo, en tie cleriealen onze metsiers zijn maar de gehoorzame slaven tier bisschoppen. Hoe lang zullen de kiezers die geld- vermórsing en verbrassing voor den papenwinkel laten duren Tol hiertoe heelt de liberale pers alleen gesproken over den toestand der afge stelde onderwijzers en onderwijzeressen. Wc wenschen heden deaandachlle roepen op een ander soort van slachtoffers, dooi de nieuwe schoolwel g< maakt, en die niet min le beklagen zijn dan onze al'gedankle meesters. We bedoelen die talrijke jonge lieden van beide kunne, die dit jaar de normaalschool verlaten hebben; we be doelen vertier degenen die in tie eerst volgende jaren hunne studiën zullen geëin digd hebben. Door de wel van 1879 waren honderden omlerw ijzers en onder- wijzetessen le kort. Hel liberaal bestuur opende de noodige gestichten lol hunne vorming. Onze nieuwe meesters sloten niet alleen verscheidene normaalscholen, maar zetten daarenboven honderden onderwij zers en onderwijzeressen aan de deur. Door dc nieuwe welzijn er overal te veel, en zal men nu natuurlijk trachten de openslaande plaatsen door afgedtmklen aan te vullen. Wal moet er dan geworden van degenen die dit jaar gediplomeerd zijn en die hel in de eerstvolgende jaren zullen worden? Nemen wij nog aan dal hel voor tic aspiranten omlerw ijzers niet zoo moei lijk vallen zal cene andere loopbaan le kiezen. Alhoewel van hunne bestemming afgekeerd, kunnen zij eene plaats bekomen in een bijzonder bureel, of in hel ge meente,- provinciaal- of staatsbestuur opgenomen worden. Maar hier merken wij aan tlal de plaats die zij vet krijgen, natuurlijk de kansen ontneemt van hen die zieb tot deze ambten voorbereiden. Het is een put vullen, maar er een andere graven. En nog is deze aanneming onjuist, want de pas uilgekomet) leerlin gen kunnen ónmogelijk allen geplaatst worden. Wat moeten zij dan beginnen Zijn meest jongens van kleine burgers, die zich dc grootste opofferingen hebben getroost om hunne kinderen een deftig beslaan te verschaffen. Tot hunne twintig jaren hebben zij geen cent gewonnen, maar aan hunne oudeis veel geld gekost. We kennen vaders die menige» nacht aan de werktafel of in hel atelier hebben doorgebracht om het bunnen zoon aan niets te laten ontbreken. Velen hebben op dc eerste winst vooral gerekend om le kunnen blijven wal ze immer waren. Wat wreede ontgoocheling voor al deze lieden Kan hun zoon thans, nu zijne studiën van onderwijzer geëindigd zijn, een ambacht leeren Dal isimmeis on mogelijk. Kunnen zij hunne studiën voorlzetlen, om cene andere loopbaan le kiezen? Dat ware al le veel gevergd van de opoffering der ouders. Geen uitweg dus, de loopbaan dezer jongelingen mag als vernietigd beschouwd worden. Nog treuriger is hel gësteld met de aspiranten onderwijzeressen. Hier is alle toekomst verbrijzeld in den vollen zin des woords.’ Er blijft niets over dan le wachten lol de gevloekte wel voor goed door eene meer meiischelijke zal ver vangen worden. Hebben de onderwijzers inderdaad nog cene kleine kans ergens geplaatst te worden, voor de jufvrouwen bestaal deze kans hoegenoemd niet. Hoe lang zal dien treurige» toestand nog voortduren Dal is de vraag die zich menige huisvader stelt, dal is levens de vraag waarvan de toekomst van volksonderwijs volledig afhangt. - Sparen op een andermans kap. Talrijke beambten, agenten en bedien den van openbare besturen zijn, zooals men weet, verplicht cene borgtocht le storten, waarvoor de Staat hun een jaar- lijkschen intrest van 4 p. c. opbrengl. Welnu, om besparingen le doen, gaat het Gouvernement dien intrest vermin deren van 4 lot 3 1/2 p. c., zoodat er insparingen gaan gedaan worden op den rug en ten nadeele van ontelbare per sonen, die, om de plaats te bekomen die zij nu bekleeden, soms zelven de noodige borgtocht zijn moeten gaan Iconen aan 4 '1/2, 5 en 6 p. c. De Middenseclie, die dal voorstel liccfl moeten onderzoeken en waarvan de meerderheid uil clei icale representanten bestaal, heeft dit voorstel goedgekeurd, niettegenstaande dc oppositie der liberale leden, die met recht en reden onder hel oog brachten dal hel voor honderden bedienden en beambten eene verminde ring van jaarwedde en, in alle geval, een groot nadeel is. Niets aan te doen. De cleriealen willen zich wreken, omdat de meeste openbare bedienden als liberaal te boek slaan en omdat zij wel welen, dal die bedienden of beambten toch niet zullen durven klagen en prolesteeren, uil vrees van op den hoop toe nog hunne plaats le ver liezen. Die maatregel mogen wij dus cene nieuwe bedekte belasting heeten, om er geen ergeren naain aan le geven, want met aldus te handelen, verbreekt hel gouvernement een contract, aangegaan Maandag en volgende heeft hel hof zich bezig gehouden met dc zaak ten laste van Joanna-Theresia Dorné, oud 23 jaar, herbergiers-doebter te Coxyde, arron dissement Veurne), beschuldigd van kin dermoord, gepleegd den 14 juni 1884. De heer burgemeester van Goxyde was verwittigd geworden dat Joanna Dorné sinds korten tijd moest gebaard hebben. Hiervan werd aan den heer prokureur des konings te Veurne kennis gegeven. Een onderzoek greep plaats. Hel meisje loochende bevallen le zijn, maar welhaast deed zij bekentenissen. Zij delfde eenige dagen voor hare bevalling eenen t>m; oen kimt van ‘l vröüwelijk geslacht kwam ter wereld; mei haren kousenband snoerde zij hel den hals toe cn stopte alsdan het lijk van T schepsclken in den put, waar hel inderdaad door de juslicie is ge vonden geweest. In tegenwoordigheid der bekentenissen van de misdadige was hel eene moeilijke laak voor haren advocaat, M' Thooris, haar te verdedigen, hetgeen hij nochtans met veel talent gedaan heeft. Joanna Dorné is lol 15 jaar dwang arbeid veroordeeld. u nog dagelijks beter kennen en uwe politiek, naar waaide schallen is hel wal de belgischc natie reeds ver loren heeften nog zal verliezen door het bestuur harer zaken aan de dienaars der bisschoppen toe te vertrouwen. Langen tijd zal men ernstig en onverpoosd moeten wei ken om enkelijk hel kwaad le herstel len dat reeds gedaan is en nog ver is van voltrokken te wezen. Wij welen wat er vernietigd is in zake van lager en middelbaar onderwijs. De lagere scholen zijn bij honderdc afgeschaft door ontrouwe onvoorzichtige, driftige, maar lol in liet merk der boenen katholieke gemeenteraden, gereed zich in modder of stof op de knieën le werpen om den heere Pastoor aangenaam le wezen; negen nor maalscholen zijn afgeschaft en andere worden bedreigd omdat zij dc hoeren bis schoppen in den weg staan; een twintigtal collegicn atheneums en middelbare scho len afgeschaft of verminderd, in afwach ting der afschaffing, om geen hinder te brengen aan de nabeurige kleine semina risten of collegien van allerhande jesuie- len. Al die inrichtingen hadden veel zorg, moeite en geld gekost, eerst voor de bouwing en om ze le voorzien van ecu bekwaam en geloeid personneel; dit alles is opgeofferd en verloren omdat eenige liberale kiezers van Brussel en der pro vinciën hel zot gedacht in den kop kregen eons le veranderen om le zien of hel niet beter ging gaan, of handel en nijverheid niet hernemen zouden Doch, laten wij de zedclijke, geestelijke en politieke kwestie, hoe belangrijk ook, van kant, om enkel le spreken over de stoffelijke verliezen. Dc handels-nijver heids cn landbouwcrisis is belast mei al de onzekerheden voorlspruitende uil eene nieuwe lievige, grenzelooze politiek als deze gekenmerkt door de vernieling van cene der bijzonderste organieke wel len van eenen staat,en dit, in eene buiten- gewoonc zitting, tc midden des zomers, cn hare vervanging door cene andere aan geen liet minste onderzoek onderworpen. Maar, ja toch er bestond een onderzoek welke twee jaren geduurd en getoond heeft, op onwcci legbare en onbetw ist bare wijze, dal Belgie of ten minste een groot gedeelte van Belgie ver van beneden alle geschaalde landen was in zake van lager en professionneel onderwijs. Nu, heeft hel land, sedert 1U Juni een enkel oogenblik vertrouwen betoond voor werken cn zaken? Alles ligt stil of opge schorst. De granen zijn in plaats van te stijgen, 3 a 4 fr. per lOOkilos verminderd, dc handel verzwakt, getuige de mindere opbrengst van ijzeren wegen, douanen en oorechlslreoksclio belastingen, de ont vangsten der schatkist, steeds aangrociend onder de liberale ministeriel), hebben eensklaps sedert de maand Juli cene aan zienlijke vermindering onderslaan, Waar blijkende leekcns van ongemak en onze kerheid door liet land gevoeld dal niet weet wal er morgen zal gebeuren met een lands bestuur, wiens streven is, niet hei goede, den voorspoed en hel welvaren van ’t land, le betrachten maar alleenlijk voldoening tc geven aan klerikale wraken; in alle geval eene gevaarlijke politiek, want zij zal eensdaags de deur openen aan wcdei wraak steeds gemaklijk legen lieden welke haar in 'l leven geroepen hebben. des provinciale milicie- de lichting van 4885, cn Loontjes den herzieningsraad, cn Van Hce Ir» 1 Het contingent des legers. Men weel hoe de cleriealen altijd ge- schrceewd en getierd hebben over het cijfer van hel jaarlijksch contingent des legers, voorgesteld door het liberaal Ministerie. Dit cijfer was schandalig overdreven cn moest kost wat kost verminderd wor den. Welnu, ze zijn nu aan hel bewind, cleriealen. Vermin leren zij het contingent Neen, T ontwei p door generaal Pontns in de Kamer neergelegd, vraagt voor 1885 niet minder dan 13,300 man, hetzelfde getal als in 1884. Zal de clericale meerderheid dit getal nu verminderen Neen, men zal cene comedic spelen. De Anlwerpsche representanten zullen eene(Vermindering voofslellen, die zij op voorhand welen dat verworpen wordt en... de loer is gespeeld. Ellendige hansworsten -de Vi ije l>ur(/eis van Veurne. 12 aangekochte obligatiën der verbrokkeld, in dc macht der progressis ten zal blijven. Dc nieuwe verccniging zal waarschijn lijk den titel van Liijue Fédérale dragen. Op dit oogenblik moeten reeds een duizendtal leden in de Association hui) ontslag gegeven hebben. De Liberale Associatie van Vilvoorde heeft maandag besloten dal hare aanslui ting bij de Liberale Associatie ophield te beslaan. Dc senators van het arrondiisemcnt Brussel en gewezen volksvertegenwoor digers hebben aan de kiezers een manifest gezonden, waarin zij de redenen doen ken nen waarom zij uil de Liberale Associatie zijn getreden. Dc toestand der liberale partij zal op die wijze veel duidelijker cn zuiverder wezen. Bij dc kiezingen zullen de pro gressisten nu op eigen hand moeten wer ken, hunne eigene mannen voorstellen, 't Is tc voorzien dal bun stcikte niet in verhouding zal zijn van al Lel lawaai dat zij maken. Bilel Htiul- en Sti'eeknieiiWH. ZITTING VAN DEN II EN 12 DECEMBER. Develter Erniel, daglooner te Rousbruggo, 15 dagen gevang en 26 fr. boet, voor bedreigingen. Deplae Karet, metser te Veurne, 26 fr. boet, voor stagen en wonden. Pieters Alois, genaamd Alois van Beernaerts, werkman te Clercken, 26 fr. boet, voor slagen en wonden. Heeten Julie cn Aesaert Phitippus, werklieden to Lombartzijde, elk 26 fr. boot, voor slagen week «Jor nationale onwetendheid. Iteclitcrli.jko Kronijk. Hof van assisen van West-Vlaanderen. Kindermoord. Onberekenbaar

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 2