VAN VEURNE I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT r i w.' r.-ai hem toehooren, leu minste voor een ge- De H. Augustinus, zegde onder andere: geringer van .par. 5J/5 .lanuari ASSESS. deelte. Welke kerkelijke en clericale comedic schuilt er weer achter heel deze zaak heeft langdurige be- hel Be discussie over het budjet van jusli- cie werd dinsdag vootgezet. M. Woeste heeft gedurende twee uren gesproken, om zich schoon te wasschen van de feiten hem ten laste gelegd door M. Bara in de vorige zitting. In zijn eigene oogen is M. Woeste zoo wil als sneeuw, zoo zuiver als een glas, zoo schuldeloos als een pasgeboren kindje. Alles wal hij tijdens zijn kortstondig ministerschap gedaan heeft is allerbest, onberispelijk, en was hel nog te doen, hij zou het. Na hem heelt M. De Volder, de minis ter- procuraliedrager van M. Woeste, van dezen laatste de toelating gekregen om ook een mondsvol te zeggen. Hij verklaarde en ’t zal niemand verwe aderen dal hij alles goedkeurde wal M. Woeste had gedaan. Alleen in zake van schending der wel op de begravingen heeft hij verklaard, dal hij de parketten vrij zou laten han delen, om de overtredingen te vervolgen. 'C' LIS Van de ophemeling, die M. Woeste ver leden dinsdag van zichzclven gemaakt heeft, is niets blijven recht staan; woens dag heeft M. Bara, ze totaal in duigen geslagen. Punt voor punt der redevoering van den afgezetlen minister heeft hij omverge- stooten. T Is vooral in zake van de schendingen van de wel op de begravingen, dat M. Bara heeft doen zien dal M. Woeste de Kamer bedrogen heeft, als hij durft zeggen dat hij nooit bevel gegeven heeft om die niet voor hel gerecht te vervolgen. De algemeeiie discussie over hel budjel van justicie is niet afgeloopen. ’t Is donderdag dat M. Dumont zijn voorstel heeft ontwikkelt om graan- en vleesch te belasten. -- Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamcn 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, ter uitsondering der beide I laanderen, alsmede die voor hel Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij i.. VA.IWI5KIV KERCKllOVE, Drukker-Uitgever, Oostslraal, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. en Ilcrcdicnst Volgens helgene onze klerikale tegen strevers in hunne dagbladen en andere schriften, openbare voordrachten en ge wone spreekwijze voorhouden, zijn alleen godsdienstige menschen, diegenen welke de roomsch-katholijke godsdienst belij den en dcszelfs plechlplegingen nakomen. Alle anderen, hoe verheven ook van ge dachten en gevoelens en voorbeeldig van gedrag, zijn ougoJsdiensligen zonder godsdienstige gevoelens of goddeloozc geuzen of ketters. Dat is cenc dweepzieke denkwijze, eene voorbedachte dwaling, of een grol mis bruik van uitdrukking, welk ofschoon geene wederlegging waardig, wij nochtans willen aanwijzen, doen uitscliijuen en tegenkanten, daar zulke stelsels en der- zelver gevolgen, hoogst nadeelig als legen recht en waarheid strijdend, voorkomen en verspreid worden meestendeels door Regenen welke) hunne evenmenschen nopens hunne godsdienstige betrekkingen zouden moeten onderwijzen. Godsdienst in den algemeenen zin door de kundigen en de wetenschap aangeno men, bediedl en beval alle innige betrek hingen of alle gcestens en gevoelens strek kingen die, in hel leven,ontslaan tusschcn den inensch en God. Alle voorgaande en tegenwoordige gods diensten zijn-dan, in verschillige graden, bijzondere uitingen van ’t godsdienstig gedacht. De godsdienst even als de wetenschap pen, de sclioone kunsten, de wetten en alle andere menschelijkc zaken, heeft zich, sedert den oorsprong van menschdom tol heden, ontwikkeld en uilgebreid. Die opvolgende ontwikkeling en uit breiding is aangewezen door de positieve of vaste godsdiensten welke de geschie denis der volkeren laat kennen. Maar te dikwijls wordt door godsdienst een samenhang van uitwendige dienst plechtigheden aangewezen Van dezen die op lijd en stond de dooi de geestelijke overheden voorgehouden aanbevelingen uilvoeren, wordt dan ge zegd dal zij godvreezend zijn. Alzoo wordt den godsdienst vermengd met den eere- dicnsl en welligl verward met hel bij geloof. De eercdiensl is de openbare uitdruk king of de vorm van den godsdienst, en is met dezes lot verbonden; ruw wanneer de godsdienst ruw is, moet de eeredieust zich verheffen wanneer de godsdienst zich verheft. De kerkvaders die de indringingen der heidensehe gebruiken in den krislelijken eeredieust bemerkten, vreesden reeds voor de vergissing tusschcn hel bijgeloof met de ware leering. Dö millioenen van Doornik. De clericale bladen melden, dal de gewezen bisschop van Doornik, Mgr. Dumont, bijgestaan door een zijner advocaten, eenige weken geleden, eene verklaring onderteekend heeft waarbij hij afziel van zijne aanspraken op de gelden der bisschoppelijke kas van Doornik. Hel feit is echt, voorwal hel intrekken van zijne eischen betreft., maar de Echo du Parlement zegt dat dit gebeurt zonder welen der advocaten van den gewezen bisschop; toen zij kennis daarvan kregen was de zaak reeds geklonken. Er worden op dit oogenblik dringende en krachtdadige slappen aangewend bij den gewezen kanunnik Bernard, opdat hij ook zijne eischen zou laten varen. Daarna zal de beurt van den Staal komen en de millioenea van Amerika zullen aldus lerugkceren in de koffers van het bisdom van Doornik. Volgens hel Journal de Bruxelles wil kanunnik Bernard afstand doen, op voor waarde dat hel parket de tegen hem inge stelde vervolgingen zou staken, maar, zegt het blad, het parket weigert, wij weten niet waarom, deze voorwaarde aan te nemen. Die weigering, zegt de Indépendance, is zeer natuurlijk, vermits de Slaat be weert dal de gelden der bisschoppen aan dat de godsdienst niet bestaal in dienst plechtigheden en oefeningen, slaafsche werken waar van God de nieuwe wet heeft vrijgemaakt. Wij hebben hierbij hel verschil tusschcn godsdienst en eeredieust doen uitschijnen. Hel voorstel om het graan te belasten die door de kierikalen in de Kamer is nedergelegd zal, wij hopen het,'door de Kamer niet aanvaard worden. Want zijne aanneming ware een onloochenbaar be wijs dat men er op uit is om het volk uit te builen ten voordooie van kerk en adel. Ziehier den tekst van dit hatelijk voor stel De aanstaande nieuwe Schepen. •Mijnheer Raphael Despot komt ons uit Haringhe alwaar hij over 34jaren geboren is. Hij is hier in Veurne gekomen over omtrent 16 of 18 jaar, toen hij zijne middelbare studiën in vreemde gestichten geëindigd.... of onderbroken had. Op dit tijdstip had bij wel willen gouden epauletten dragen on officier bij het leger worden; maar om in de militaire school de daartoe noodige studiën te mogen doen, boeit er een intredingsexaam afgelegd te worden; en M.r Despot.... heeft zich nooit stoutmoedig genoeg ge vonden om hel exaam te beproeven. Later heeft hij eenige zijner ledige uren gaan verslijten op hel kantoor van eenen notaris; maar hij wierd daarvan gauw moede, en von I dal hel gemakkelijker was van een politiek man te worden daarvoor moet men geen exaam afleggen. Om een licht en een genie te worden, en als oen der steunpilaren der klerikale partij uitgeroepen te worden is hel genoeg van, zoo als M. Despot, fortuin le bezitten en zich als nederige onderdaan dor pries ters voor le stellen, met hel bekend voor nemen van alléénlijk tol speelbal der priesterpartij le dienen, en altijd te han- E*olitiek Overzicht. In eene vergadering der maal schappij van llandel.saardi ijkskun- de heeft de heer Bouvier, minister van koophandel, gesproken over de noodige ontwikkeling van Frank rijk in de ovcrzeeschc landen. Te Londen is de verblijdende lijding nil Soedan aangekomen, dat de expeditie Wolseley eene eerste gewichtige overwinning op hel leger van den M.idhi behaal 1 heeft. De brigade van ge Stewart, die in de woestijn Bajn la het krijgswerk doel, moeite bij hare aankomst I Melemneh eene deeding van valschen pro bracht om neraal van ont- le El aanzienlijke af hel leger van den feel, daar bijeen ge- hem den weg af le snijden. Alhoewel zijne strijdkrach ten geringer in getal waren dan die van den vijand, heeft generaal Stewart de troepen van den M idhi ’volledig verslagen en bloedige ver liezen toegebracht. De vijand heefi zich echter goed verdigd en de ver liezen der Engelschen waren bc trol kelijk groot. Verscheidene olli ■eieren seen velden. De Times bevestigt dal de engel- sche dagbladen van alle kleur vijandig zijn aan de fra ische tegen voorstellen rakende de egyplische linancien. De commissie der (èmgoconfe- reneic heelt hel verslag aange nomen van baron L imbermonl, over hel ontwerp van verklaring, betrekkelijk de formaliteiten in acht le nemen voor hel bezeilen van grondgebied in Alrika en elders. Het dtiilscli Parlement dinsdag na eene raadslaging hel budjel z.eewezen aangenomen. De oostem ijkscheregeering heeft dinsdag in de Kimer der afgevaar digden twee wetsontwerpen neder gelegd, hi't eene gelicht legen de socialistische strevingen en hel gebrtiik van ontplofbare sloffen. Volgens het eerste ontwerp is het verboden maatschappijen le vor men, die de verwezenlijking der socialistische leeringen voor doel zouden hebben; de bestaande maat schappijen van hel zelfde karakter zouden ontbonden worden, liet ontwerp beval ook schikkingen, lakende het verbod van socialis lische vereenigingen en ’t aanslaan van gevaarlijke geschriften. De wet zou voor vijf jaren verplichtend zijn. De keizer van Oostenrijk heeft bij depeche aan koning Alfonso van Spanje zijn leedwezen uilgedrukl over de aardbevingen, die in zijn land hebben plaats gehad en heeft 20,01)0 fiank voor de slachtoffers dier ramp gezonden. Men telegrafeert uil Teheran, dal de Shah van Perzie dinsdag over twee duizend man troepen eene wapenschouwing gehouden heeft. Dit klein leger moest den dag nadien naar Aslrabad vertrekken, om er gezag van Perzie onder de Yornut te hand- zich legen die Turkomans van haven. Kusland zou expeditie verzetten. Uil Boma Congo verneemt men, dat de duilsche expeditie, onder bevel van luitenant Schulze, van de internationale alrikaansche Vereeniging een nog al uilgebreid grondgebied heeft aangekocht, ge legen nabij Nokki, om er eene duilsche standplaats le slichten en er magazijnen le bouwen. £*t£E3 H uitvoering -- Oiiise nieuwe meesters. NIEUPORT Dl XML’DE DIXMUDE NIEUPORT 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 5-35 8-06 8- 28 9- 02 3-02 6-07 8- 57 9- 18 5-50 7-35 9-51 10-15 10-49 11- 25 12- 15 3-23 5-35 DU1NKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-10 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 10-15 3-08 3- 47 4- 24 7-10 9-31 E>o Kamer. Volksuitliongei'ing. Art. 1. De rechten dio voorde wet van 5 ja nuari 1873 bestonden op de granen, de rijst, Het vee, het vleesch en do boter worden heringe voerd als volgt; A. Tarwe, spelt, inasteluiu en rogge, 1 frank por 100 kilo. B. Gerst, zomergerst, haver, turksch koren, boekweit, paardeboonen-en vitsen, 2 frank per 100 kilo. C. Gort en parelgerst, allerlei meel en gemaal, macaroni, korroldeeg, vermiscolli, 3 fr. per 100 kilo; D. Ongepelde rijst, 1 fr. per 100 kilo; Gepelde rijst, 1 fr. 50 per 100 kil. E. Vee Rundvee Ossen, 1 fr. het stuk; koeien on stieren, 8 fr. het stuk; jonge ossen en vaarzen, 5 fr. het stuk; kalveren, fr. 1-50 het stuk; Schapenras Schapen, fr. 1-25 het siuk; lam meren, fr. 0-50 het stuk; Varkensras Varkens, 3 fr. het stuk: speen varken wegende meer dan 10 kilo, fr. 0-50 het stuk. F. Vleesch 3 frank por 100 kilo. G. Versche en gezouten boter, 5 fr. Art 2. De opbrengst dier invoerrechten zal ge bruikt worden voor de onderstaande verminde ringen van lasten en verbeteringen I. Teruggaaf der accijnsrechten op 't brouwen van bier en 't planten van takak, en toekenning van een gedeelte der nieuwe ontvangsten aan ’t gemeentefonds, ten einde het tekort te ver goeden dat uit deze vermindering moet voort spruiten. II. Afschaffing der barreelrechten, door de provinciën en de gemeente opgelegd. III. Afschaffing of vermindering der lasten opgelegd door artikei 11 der wet van 10 april 1841 op de buurtwegen. IV. Toelagen aan de gemeenten voorde wegen en voor werken van gezondmaking. V. Inrichting van het landbouwonderwijs, van voordrachten over landbouw en oprichting van nieuwe landbouwstatiën. Art. 3. De regeering zal, bij middel van koninklijke besluiten, do verdeoling regelen dor opbrengst van de rechten, geheven in r:* - dezer wet. AS Vei-t rekuren van tien ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naar Etrnssel en Kiixmiitle naar rvienport. 5- 48 10-15 3-08 5-07 -I 6- 26 11-25 3-47 5-41 - 7- 12 12-15 4-24 6-21 - 9-38 3-23 7-10 9-15 - 11-05 5-35 9-31 10-44 - 6- 20 9-00 7- 46 00-00 11-50 10-11-2-59 10- 51-3-22 11- 22-4-11

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 1