I Ilf)n zeggen, apo- enoegzaam hebben, toen wij de beleefd- die, door de gratie Gods en priesters, hier baas spelen. zwijgt dan dood stil, want wij hebben treffelijk te zijn in handel en wandel als velen uwer vreemde voorstanders en op stellers. Kotje. Zult gij nu nog zeggen, apo theker, dal hel al leugens zijn wal men in hel Advertentie blad schrijft? Apotheker. CertainemenlDal god deloos blad schrijft niets anders dan leugens. Tout ties mensonges Kotje. Hel is dan ook een leugen dal de nieuwe burgemeester een verstandig man is Apotheker. Vergulde pil Kotje, pilule, pilule bien dorde I Kotje. Compris, Alochieu, en dal de pit hem wel bekome. Van ;tIIoH wat. De Veuruaar is kwaad omdat de vijf liberale gemeente raadsleden hel voor stel verworpen hebben bel rekkelijk de plechtige inhulding van den nieuwen burgemeester. Maar Veurnaar toch, wal zijl gij be lachelijk I De burgers van Veurne aanzien de nieuwe burgemeester slechts als burge meesterom te lachen, wam hij zal maar gelijk Jan Capoen, misschien zijnen lijd uitdoen, en daarmee al Maar als de burgemeester-kcrkmeesler zóódanig hield aan eene plechtige inhul ding, waarom dan heeft hij zich zelven geïnstalleerd Waarom dan heeft hij, op Zondag 11 Januari, zoo trolsch en stout weg bezit van zijn ambl genomen zonder iemand le kennen Waarom, van ’s mor- gends vroeg, zelf de correspondentie ter posl loopen halen? Waai om dan zoo haastig zijn om eenen onbclccfdcn akt le begaan, mei openbaarlijk den dienstdoen den burgemeester, de heer De Cae, klaar- blijkcnd te miskennen en te mistrouwen Is dat treffelijk Is dal welvoegelijk, Veurnaar De kerkmeester-burgemeester is met dezelfde maal gemeten met dewelke hij gemeten heeft, en de vijf liberale gemeen teraadsleden hebben zeer wel gedaan h nine toestemming te weigeren, aan eene plechtigheid ter cere van den strooien man der geestelijken, die zich zoo weinig haastigheid om hel bestuur in banden le nemen. Is hel niet zoo, Veurnaar ‘l Indien nu de klerikalen hunnen alles zins populairen held willen eere bewijzen, dal is hunne zaak. Zij mogen hem zelfs, als een wonder, langs alle de straten van stad promeneeren, maar hel is wel te ver slaan dal zulke betooging geen GEMEEN TELIJK karakter heeft, maar wel eene zuivere, POLITIEKE EN KLERIKALE MANIFESTATIE is, waaraan niemand verplicht is deel Ie nemen. Niel waar, Veuruaar, hel is zoo antwoord gelaten ’T was hel gemakke lijkste. 1 Maar nu vergeel hij wal wij dan zegden en wal hij zoo verkeerd aanhaalde. Wij i zegden toch dal door deze handelwijs de klerikalen le kennen gaven dal zij nog gevoegelijkheid nog beleefdheid wilden aan den dag leggen zoohaast er van oenen liberaal gewag was en dal zij alle gemeens met de liberalen wilden verbreken». En wij voegden daarbij dal de liberalen in het toekomende ook zouden le zien hebben wal zij le doen hadden jegens hunne tegenstrevers voor wal bezoeken en ecrebewijz.en aangaat. liberalen geen bezoek doen aan de kleri kale raadsheeren, aan den klerikalen burgemeester die zelf onbeleefd ten hun nen opzichte geweest zijn, en alle gemeens met hun verbroken hebben,enkelijk omdat zij liberalen waren. Allonsdonc; waargaan wij nu naar toe? Maar de Veurnaar ziet nog ecus een strooiken in hel oog van zijne tegenstre vers en bemerkt niel dal er eenen ge ileden balk in hel oog zijner vrienden zit. Hij die zoo veel van beleefdheid weel le spreken, en die de liberalen aangaat omdat zij geen bezoek aan den nieuwen burgemeester doen, alhoewel zij daarom grondige en ernstige reden hebben, hij zou wel moeien laten kennen hoe be leefd zijne vrienden altijd geweesl zijn jegens de liberalen. Wal geschiede er hier in hel verledene loen M. Ollevier, burgemeester benoemd wierd Heeft hij dan zoo veel hulde bewijzen, zoo veel ecrebctoogen van de klerikalen ontvangen Die nieuwe meesters die nu klagen omdat zij het bezoek der liberalen niel i gehad hebben, hebben zij dan zelf zoo ge voeglijk geweesl jegens den gewezen burgemeester M. De Haene, M. Despot, M. Degrave, M. Demeester al die grooie mannen, die koppen der klerikale partij hebben zij alleenlijk een bezoek gedaan aan M. Ollevier loen hij burgemeester be noemd wierd Spreekt, Veurnaar, en antwoordt, als T u belieft En nochtans de klerikale koppen had den geen hel minste reden, zooals de liberalen nu hebben, om zich van een be zoek le onthouden Hoor, Veuruaar, spreekt nooit meer van beleefdheid, in bel toekomende; gij had veel beier gedaan van le zwijgen en dal potje onaangeroerd le laten. In de overgroolc haastigheid welke de burgemeester-kerkmeester heeft willen aan den dag leggen om liet stadhuis in le nemen, heeft hij nooit gedacht dal bij zich in slaat van gratie niel bevond, want hij zondigde wetens en willens, tegen hel derde gebod. Wal straf I indien hom een ongeluk had voorgevallen IMen ijsi als men er aan denkt. Ook heeft men nog nooit zulke vermetelheid gezien De De burgemeester -kerkmeester heelt eene vergadering bijgewoond in den disch en heeft er zeer wel ontvangen geweesl. Zal hij nu de waarheid durven laten kennen over den smaad en den laster, sedert zoo lang door den I'euriimtr, legen de dischheeren uilgekraamd Als eerlijk man zou hij hel moeten doen, maar zal hij dui ven Dal is de kwestie Hij zal, denken wij, benauwd zijn op de kneukels le krijgen van zijne zwarte meesters 1 Hel ventje heeft van zijne tong laten rollen dal hij al de vergaderingen van al de besturen van Veurne zal bijwonen. Te veel iever, te veel iever. mannetje I Gij zuil wel koelen zonder blazen De Jc’iiniaar zegl dal de liberalen, als zij ziek of stervend zijn, achter de hulp der papen vragen De liberalen moeien er waarlijk tegenwoordig niet meer naar vragen, want ze komen maar al te geerne ongevraagd, en geven alsdan zeer geree delijk een pasport zelfs aan de dooden.... als er maar geld is. Feest bij de Koorzangers. Over hel Concert, dal verleden zondag door den Koorzangcrskring Vereenigde Vrienden gegeven werd, ontvangen wij hel volgende verslag dat, alhoewel in hoi fransch opgestcld, wij volgaarn opnemen en mcdedeelen: De plechtige inhuldiging van den nieu wen burgemeester die reeds sedert den (disten geïnstalleerd is) zal, zegl men, plaats hebben op Licht misse. Ter dezer gelegenheid is er oenen alge- meenen aflaal le bekomen, zonder biecht of communie, voor al degenen die zullen meedoen. helsche geuzen zeil, hadden nooil zulke zonde durven begaan Inderdaad, den zelven dag dat de btirge- mcestcr-kerkmecslcr zich zelven instal leerde en,zonder iemand te kennen, be zit nam van zijnen zetel, heeft hij hel schepen collegia vergaderd En dit op eenen ZONDAG NAMIDDAG, binst vespers en lof, als T u belieft Is zulks gepernielteerd Roept dit geen wraak voor God O gi uwel I Mocsl de iukwisilie nog beslaan, voor zulke buiten sporigheid werd men levend verbrand!... Zoo de geboden overli eden Wal zonde! wal zonde!.... Maar, waar zitten dan die overgroolc godsdienstige gevoelens? Waartoe dient dan die groote pilaarbijterij 01 is dal ook al comedic, Veuruaar Volgens hel pasloorsgazetje zal de nieuwe burgemeester met grooie dienst willigheid de belangen belicrligen van de burgers van allen stand en van alle gezindheid. Zal hel pro Deo zijn, l’ctir- uaar?onzeker zegl Lahaye. Dal hel prieslersgazelje ons ecus de Veurncsche burgers opnoeme aan de welke ons milddadig en onbaatzuchtig burgémeeslerlje diensten bewezen heelt onvergeld. Allons. Leugenaaitjetoont eens dal gij ditmaal waarheid hebt ge sproken. Die ongelukkige liberalen! De Veurnaar laai ons kennen dal zij in zitting van den gemeenteraad legen het voorstel gestemd hebben betrekkelijk de plechtige inhulding van den nieuwen bui - gcmecsicr. Dit voorstel door een klerikaal raads lid gedaan is verworpen geweesl! En de klerikalen zijn kwaad! Zij verwijlen ons omdal wij vergeten hebbeii daarover le handelen! Pardon, Veurnaar, maar hel voorstel is gedaan geweesl in zitting van den gemeenteraad, en de beslissing is genomen geweesl met gesloten deuren. En de deuren waren ge sloten geweesl op bevel van den lieer burgemeester; hel voorstel was aan liet dagorde niel, wij wisten niet, loen wij ons vorig nummer schreven dal hel ging besproken worden, en dal er eene beslissing genomen was, en konden dus er niel over spreken zaterdag laatst. Hel is dus niel uil benauwdheid, zooals gij hel zoudl willen doen verslaan dal wij deze beslissing niet le kennen gegeven hebben. Maar nu gij er over handelt, willen wij hel ook bespreken. Eu wij vinden dat de liberale raadsheeren wel gehandeld heb ben, en niel anders konden handelen. Er was voorengesleld van den heer burgemeester eene plechtige inhulding le doen door den gemeenteraad En h.j was geïnstalleerd sedert verscheidene kiesch heeft gedragen, in zijne overgroolc dagen! Hij had hel schepen kollegie '■.>.,ct;.>i,„;.i i.„. k„„ bijeen geroepen, en de zitting ervan voor gezeten als burgemeesierHij had als voorzitler-burgemeesler in dc zitting des gemeenieraadstegenwoordiggeweesiHij was in bediening getreden sedert den zondag, hij alléén, zonder iemand bij te roepen, zonder iemand daarover le spre ken, en men zou hem nog moeten in- stalleeren, en plechtiglijk inhuldigen? Maar T ware toch le belachelijk! Die inhulding, zegl de Veurnaar, had hier in Veurne altijd plaats; overal in alle gemeenten, in alle sleden is dil gebruik geëerbiedigd en gevolgd Wel zeker, Veuruaar, zoo is hét altijd geweesl. Maar die inhuldiging die overal geschiedt, die hier altijd plaats gehad heeft, wanneer is zij gedaan? Als de burge meester in bediening treedt als burgemees ter; als hij zijnen eed afgelegd heeft in handen van den Gouverneur, en voor de eerste maal in Veurne komt in hoedanig heid van burgemeester. Anders niel. Toen M. De Prey, toen Beleefdheid en welvoegelijkheid. De Veurnaar die nooil le vreden is, is nu kwaad omdal de liberale raadsleden en andere liberalen den nieuwen burge meester geen bezoek zijn gaan afleggen ter gelegenheid zijner benoeming. En hij spreekt van beleefdheid, van welvoeglijkheid en van belachelijke klein geestigheid, en schijnt te bewecren dat, indien wij in ons vorig nummer daarover niel gesproken hebben, T is dal wij niel durfden, omdat wij moeten duiken wal de liberalen doen en verrichten. Wel, Veurnaar, toch waar zijn uwe gedachten Wij meenden daarover gr gehandeld le l.t heid onderzocht hebben welke de kleri kale iiieuwgekozene raadsheeren en onze politieke priesters getoond hebben, op nieuwjaardag, jegens M. De Cae, den dienstdoende» burgemeester. Wij hebben dan beslaligl dal deze hoe ren zich belachelijk gemaakt hebben door hunne kleingeestige handelwijs, en dal de redens door den Veurnaar aangehaald om zijne vrienden en meesters te verschoonen even belachelijk waren als deze handel- w ijs. Er is hai telijk gelachen geweest met deze aangehaalde redens en er zal hier lang gesproken worden van die priesters die, juist dees jaar, geen bezoek aan den liberalen burgemeester aflegden... om dal de liberalen met hun zouden gelachen hebben De Vein naar heeft ons schrijven onbe- delenen le spreken als hel hem opgegeven Xeu ingeblazen is. I M. Despot heeft dal ondervonden. Hij wierd onmiddelijk klerikaal pro- vintie raadslid voor het kanton Veurne benoemd, cn sedert ccnige jaren, zelell hij in den provincialen raad le Brugge alwaar hij zich, lusschen al zijne kollegas onderscheidt.... door zijne onophoudende stilzwijgendheid, alsook door de merk waardige wijze waarop hij de belangen van hel kanion Veurnevergeel le verdedigen Als bijzondere, is hij een braaf mcnsch die niemand geen kwaad zou doen; sedcrl dat hij politiek man is, gaal en wandelt hij als iemand die hel gevoelen heeft van zijne hooge waarde, en die de overtuiging bekomen heeft dat, ware hij er niel, de wereld niel meer zou draaien, en dal alles om zeep zou gaan. Hij gaal alsof hij oenen degen inge zwolgen had en niel mee; plooien kon; overigens is hij vol beleefdheid en groet iedereen op eene beschermende wijze die, van zijnentwege, geheel plezant is. Hij is altijd geheel netjes gekleed cn ziet er uil alsof hij uil een doosje kroop; en het schoonste van zijnen tijd be steedt hij in wandelen en... bidden, want hij is ook een pilaarbijter cn kerkheer zijner parochie. Van werken, moet hij niel veel welen, en gij zoudl missen indien gij dacht dat hij vroegtijdig een deel van zijn hair verloren heeft door overmaat van verstandelijk werk cn door le veel te studeeren. Sedcrl jaren hadden zijne beschermers, de priesters, hem in den gemeenteraad willen krijgen, en nu hij ertoe gelukt is hadden zij wel willen dal hij burgemees ter wierd. Daarom hadden zij redens genoeg. M. Despol ging eene speelbal in hunne handen zijn, en zij zouden, bij middel van hunne krealuur en door zijne lusscben- komst, zelf de bediening van burgmeester kunnen bekleeden. M. Despol, inderdaad, is ten minste dankbaar. Hij weet dal de priesters hem gemaakt hebben wal hij nu is, en over eenige jaren, in eene der zeldzame omstandigheden waarin bij, in hel openbaar, den mond opende, ver klaarde hij, in den klerikalen kring, dal hij lier was van de onderdanige dienaar der priesters le zijn, cn van zich door hen in alles cn ten allen lijde le laten beraden cn beleiden. Van eenen anderen kant, behoort hij tol eene der voornaamste familien der stad toe, cn men verhoopt dal hij, door zijnen naam en zijne manieren, beter door de Veurncsche burgerij als burgemeester zou onthaald zijn dan M. De Haene die gcene de minste populariteit bezit. Maar M. De Haene wilde daarvan niel hooren, on M. De Haene had men vol strekt noodig om het werk te doen op hel stadhuis; M. Despol mocsl zich dicus- volgens vergenoegen mei de plaats van schepen. Eu zoo is hel dal dc Monileur ons on langs hel blijde nieuws zal mede brengen dal wij hel geluk hebben van M. Despol als schepen onzer slad le bezillen Wij weten niel welke zijne verdiensten zijn, en wal hij in den gemeenteraad zal goed of nuttig kunnen verrichten voor den voorspoed cn de belangen der stad. Tot beden heeft hij nog nooil geloond dat hij voor iets and, rs goed is dan, jaarlijks, sedert zijn huwelijk, dc bevolking van Veurne te helpen vermeerderen. M. Ollevier en andere burgemeesters be noemd wierden, zijn zij plechtiglijk ont vangen geweesl door den gemeenteraad, die zich met dc gansche bevolking van slad, met al dc maatschappijen naar de statie begaven om den nieuwen burge meester le ontvangen en stoetsgewijze naar hel stadhuis le geleiden, alwaar hij dan voor de eerste maal als burgemeester, binnentred. Maar ook om zulk feest le bereiden moesten er maatregelen genomen worden, toebereidsels gedaan worden, en dit alles vroeg lijd. Ook wachtten de burgemeesters eenige dagen na hunne benoeming vooraléér En nu is de Veurnaar kwaad omdat de I hunnen eed le gaan afleggen naar Brugge, .1 j. I.I-: en in bediening te treden. Zij waren niet zoo haastig als licden- daagsch om op den zelel van burgemees ter te gaan troonen En zoo geschiedt het overal, in alle steden, in alle gemeenten, Veurnaar! Maar wat nieuwers geschiedt, T is het geen er hier in Veurne gebeurd is. Welke haast, welke drift om zonder uilslel meesteren I hel stadhuis Hel brandde toch zeker niet, en den vijand was aan de poorten der slad niel De burgemeester wierd benoemd den vertrok hij al naar Brugge, 's namiddags legde hij zijnen eed af, en ’s avonds was hij al als burgemeesier te huis! plechtige inhulding terugkomst den zaterdag avond om negen uren. Maar T was misschien le donker cn le slecht weer Anders kon hel niel zijn, want den Zondag morgend om zes uren en half was dc burgemeester al in bediening getreden, Hij had de brieven en corrcspondenlien zelf naar hel poslbureel gaan af halen, cn om zeven uren 's morgens was hij op hel stadhuis waar hij zijne orders gaf, en brieven schreef om aan dendiensldoenden burgemeesier te laten kennen dal hij zijnen eed afgelegd had en in bediening was En vermits hij in bediening is als burge meester, hoe zou er nog kunnen eene in stallatie gedaan worden, Veurnaar' T Ware waarlijk le belachelijk, indien dc gemeenteraad nu beslist had van hem le gaan inhalen. Iedereen weel wel dal hij zich zelven ingehaald heeft en dal hij er is Er is trouwens iels te zeggen op dal geuzenvolk hier in Veurne roept de Veurnaar uil. Wel gij domoor toch, ziel eens rond u, beziel ecus al dc mannen die door de baas le gaan spelen op I medehulp der priesters, hel een of ander 11 ambl bekleeden cn door u, Veurnaar, lol in den derden tunnel gelieven worden Zult gij ons verplichten alles in hel licht le brengen, wam wij kennen vele zaterdag in den morgend;’s middags wonderlijke hislorien over de mannen vertrok hij al naar Brugge, 's namiddags die, door de gralie Gods en de hulp der legde hij zijnen eed af, en’s avonds was priesters, hier baas spelen. hij al als burgemeesier te huisAls gij le dwaas zijl om ons te verslaan. Indien er eene plechtige inhulding 'jgl lood ...nu, «ij iie moest gedaan worden, T was bij zijne zekerlijk de pretentie ten minsten terugkomst den zaterdag avond om negen I - velen uwer vreemde voorstanders 1 J- -■ -■‘...„,^,1 ZOO r 1 Uno bette solrée musicale a 6tó donnée Di- manche dernier par la Socióté des Clunurs. Lo concert <pio tactile sociéto a offert A ses membres a ótó tres-brillant. MM. Davcluy de Bruges et Coutelier de Duukorqiio ont bien voulu pretor leur bienveillant concours pour la bonne réussite de cctte fête. Di.sons tout de suite quo jamais I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 2