I VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I 1 I If 1 Zaterdag 141 Februari 1SS5». De groole manifestatie heelt plaats ge had I De deftige stoel hebben wij nu gezien en kunnen bewonderen! Voor de eerste maal hebben onze kleri kale koppen een openbaar feest ingerichl: zij wilden en moesten tooncn wat zij kunnen; zij zijn aan hoofd, en moes ten de inwoners van Veurne verstommen door den onlzagverwekkenden glans van hun feest. Zij hebben niets verwaarloosd om hunne manifestatie te verheerlijken, om zoo veel samenhangers als mogelijk bijeen te rapen, om hunnen stoel te vergroulen en op te luisteren. Zij hebben geloopen, gebeden, gesmeekt, verzocht, bevolen, verschrikt n bedreigd, ten einde zoo veel volk mogelijk te doen aan hel feest deel nemen. Wij hebben gezien wal zij kunnen, wij zijn overtuigd van hunne machteloosheid De manifestatie is eene overgroole fiasco geweest Nooit lieefl men in Veurne zoo weinig geestdrift, zoo weinig vreugde, zoo weinig levendigheid bij een feest gezien. Eene ware begraving De stoet? Welwel hoe was hij samengesteld, hoe was hij verzameld, welken indruk heeft hij gemaakt Hoe droevig, hoe treurig, hoe onbe duidend En nochtans, zij hadden noch moeite, noch kosten, noch loopingen gespaard om iels te bekomen, om tol iels te geraken dat eenigen indruk op hel volk zou kun nen maken En hoe zijn zij erin gelukt? Och arme, toch, 't was pijnlijk om zien Is hel daar uwen samenhang, is het daar uw vermogen, is hel daar uwen invloed, uwe populariteit bij hel volk? Uwe opschriften zegden, onder andere, dal alle ware burgers den burgmeester geluk wenschten Sapristi, als dalai de ware burgers zijn, moet de burgmeester bekennen dat de ware burgers in klein getal zijn, en dal de andere (deze die zeker onware burgers zijn!oneindiglijk talrijker zijn dan zijne bewonderaars. Weel ge wal daar al in was van ware burgers Wal hocrekartons te peerd op hunne meesters paarden Het tapmuziek, samengesteld zoo als gij weel, en die ons zulke schoone, zulke wegslcepende, zulke welluidende muziek heeft laten hooren Eenigc leden der klerikale bolders- en duivengilden. De klerikale scholtcrs. Benige leden van den lap en van den Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, ter uitsondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office df. Pibi.icitè, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij I.. VAWOKTV KEIlClillOVE, Drukker-Uitgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. En de praalwagens Er was er een die net en treffelijk was, en die groep samengesteld uil kinders was, men mag het zeggen, het eenigste die iels beduidde in geheel den stoet. Want het overige! De praalwagen der duiveniers een boerenwagen waarop eene groote kooi stond opgevuld met duiven Was dat schoon en praehiig! en kostelijk!!! De praalwagen van Beweslerpoorl eenige boeresmids en andere werk gasten, met lekkere worsten die daar liangden, vleesch dat zij kapten, en ijzer dat zij smeeden op een aambeeld. T was zeker eene schrandere zinspeling op de kettingen die onze nieuwe meesters zullen leggen op al wie vrijgezind en onafhankelijk wil blijven in onze stad. En nog een molentje Eene zinspeling waarschijnlijk op dedraaiers van Bew’csterpoort. Maar hel molentje brak weldra en kon niet meer draaien, en de mulder stond daar te gapen als oenen uil die niet weel wal doen met zijnen lijd! jaarwedden van de onderwijzers en onder wijzeressen. 4° Herstelling der betaling van school geld in de gemeentescholen, ten laste der niet behoeftige schoolkinderen. Wij zeggen dal die maatregelen werden voorgesleld, maar zijn innig overtuigd dat de verzending voor onderzoek slechts voor den vorm is; dal die maatregelen be slist zijn lijdt geen twijfelHorna locuta, causa finita est. Den zwarten haan en zijne medeh Ipen moeten de bevelen der plaalselijke room sche bedienaren uitvoeren; die zending hebben zij aangenomen en moeten die ook nakomen. Dat is nu de eerste stap; doch de baan is ingetrcdeii, waar zal zij geleiden Tot hunnen val. Inderdaad herinneren wij dat Veurne eene rechtsgebied hoofdplaats is, met 5300 inwoners en 568 gemeente kiezers, waarvan bij de laatste kiezitfg, op 538 stemmers, 230 volledige stembrieven. ongelel hel getal op gemengde stembrie vendoor de liberalen werden bekomen. Op de elf gemeente raadsleden lellen wij er nog vijf, zoo dat de klérikaleii in dien bestreden gemeenteraad slechts eene stem meerderheid hebben. Voegen wij daarbij dal uil de schoolstrijd sedert 187!) klaarlijk gebleken heeft hetgene overigens wel bekend is dal uil de mededinging lusschen de gemeente scholen en hel cotigreganisch onderwijs, een wezenlijke vooruitgang voor hel on derwijs, in het algemeen, ontstond. De ware plicht van een onafhankelijke, van een vooruitstrevende gemeenteraad bestond hierin Hel onderwijs trachten te verbeteren en uil te spreiden, in plaats van hel te verslechten, te vei minken en scholen af te schaffen. De verkregen rechten eerbiedigen in plaats van onderwijzeressenkinderen onzer medebuigers hunne plaats te be nemen en hunne loopbaan te schenden. Hunne jaarwedden behouden aan de onderwijzers, verdienstelijke ambtenaren, die zich zoo ijverig aan de geestontwikke ling onzer kinderen toeleggen en aan wie, volgens recht en gebruik, naarmate hun ner dienstjaren, een verhoog van jaar wedde moest toekomen. Hel kosteloos onderwijs behouden, om de kleine burgerij gene nieuwe lasten op te leggen en de schande en de vernedering eener openbare almoes, blijkbaar lusschen betalende en niet betalenden, aan de ou ders en kinderen onzer behoeftige volks klas te vermijden. De stad Veurne niet als een rol nest be handelen en een voll edig gemeente onder wijs den wensch en den wil van den helft hater bevolking behouden en tevens, door eene wedijverende mededin ging, den vooruitgang aller leergangen aanmoedigen. De toestand van stads geldmiddelen zullen wij thans niet onderzoeken, doch maken wij deze bemerking, dal telkens eenen steenweg werd aangelegd waarin de stad voor zekere hoofdsom moest toe dragen dit buitengewoon last door eene leening, mei jaariijksche afkorting, be streden wordt. Maar vooral geene verminking van hel openbaar onderwijs; immers tol staving van hel behoud, onder andere, der leer gangen voor volwassenen, nijverheids school en tcekenSchool, houden wij voor: De verspreiding van hel onderwijs is, bijzonderlijk voor de volksklas en kleine burgerij, de ware bron van stoffelijken en geestelijken vooruitgang. En door on derwijs moet niet alleen verslaan worden de eerste kennissen in lagere scholen aan geleerd, maar ook de bijzondere geleerd heid nuttig, ja noodig voor meest alle be drijven. Want hoe grooler male van geleerdheid een werkman, ambachtsman, meesier of bediende, in zijn werk bezit, hoe hooger hij zich in bekwaamheid, loon en achting verheft. Tot bekomen wal wij van een onaf lian- kelijke, van een vooruitstrevende gemeen teraad mochten verwachten en eischen, zullen wij alle in onze macht zijnde wet- lelijke middelen aanleggen en vervolgen, dal is ons recht en onze plicht. Dus is hel onze eerste plicht de poli tieke val onzer tegenstrevers te bewerken, wijl zij onze onontbeerlijke eischen af wijzen. Aan dien eersten plicht zullen wij niet le kort blijven. In den manifestatie stoel door de vijf kerkmeesters mei de zwart vergulde pil en hunne aanhangers zondag laatst ten loon gesteld, werd onder andere verbeeld, bij middel van opschriften gedragen door eene maagd en vier maagdekens, de Grondwet en de vier voorname grond wettelijke vrijhedende vrijheid van onderwijs, van vereeniging, van gods dienst en van drukpers. Wal biltere spotternij, wat stoute huichelarij Welhoe! die grondwet en niet alleenlijk die vier voorname grondweltelijke vrij heden, maar meest alle de vrijheden door onze grond wel waarover wij onlangs gehandeld hebben werden door de opperhoofden onzer klerikale tegenstre vers, door de roomsche Paus, bij Syllabus en Encycliek afgekeurd, verwezen en ge doemd;" hel bijzonderste orgaan onzer klerikalen le Uien public! noemde en verweet onze Grondwet eene vuilniskar en die vier voorname grondweltelijke vrijheden vier ellerzweeren En gij zwarten haan met uw zwart gchroedsel, gij wilde, door die verbeel ding, aan onze burgerij doen geloven en wijs maken dal gij die Grondwet en hare vrijheden lief hebt, dal hel uwe leus is die Grondwet en hare vrijheden na te komen en te verdedigen Maar dal was loutere oogenverblinding, fopperij, goochelarij. liet was en hel kon niet zijn dan eene hulde aan uwe opperbazen, wellicht door hen opgegeven, dal hij, wie als klerikale veroveraar van een wingewest, zich de sleutels van stad liet aanbieden, ook even als de Romeinsche veldheereit zich in zijnen stoel door uitgekozenen de tol slaven vernederde volken liet vooruitgaan. Voor den ingewijden was hel dan eene hulde aan onze Roomsche bedienaren, van die vertrapte grondwet, van die veroverde grondweltelijke vrijheden. Geheel en gansch hel verleden, den handel en wandel der klerikalen bewijzen zulks, Onder hel beheer der onderwijswet van 1879 wal hebben wij al gehoord en gezien Gij medeburgers wie uwe kinderen aan hel staatsonderwijs, ingevolge artikel 47 der grondwet, door eene regelmatige ge stemde wel ingerichl, wilde loevcrtrou- won, waart aan de uitvoering uwe gods dienstige plichten niet toegelalen, in sermoonen voor slechte en afgevallen kristenen verweten, ja in menige plaatsen werden die kinderen tol de kostelijke leering niet toegelalen. In alle kerken, na elke mis, klonk hel van scholen zonder God en onderwijzers zonder geloof verlos ons Heer Die onderwijzers mochten de kristelijke leei ing niet aaulecren, ofschoon zij daartoe bereid waren en bij hun exaam ondervraagd werden door eenen priester die ook hun bekwaamheidsdiploom onderleektnl had. Meer dergelijke feilen zullen wij voor als nu niet aanbalen. Doch herhalen wij nog hoe die gasten, die zondag laatst de grondwet en hare vrijheden rond wandelen leidden, drie dagen le voren gehandeld hadden in zitting van den gemeenteraad; daar was stadsbegrooting het voorwendsel, doch de verminking van het openbaar onder wijs alhier, hel ware doel. ïn die zitting waar de rol op voorhand was opgegeven en verdeeld, werd, onder .andere voorgesleld 1" Afschaffing der bewaarschool bij de meisjes-gemeenteschool. 2" Afschaffing der leergangen voor vol wassenen. 3° Vermindering op het leegste, der klerikalen kring, en onze nieuwe koppen met den heer burgmeester! En ’i was alDaarmede was hel uil! Dal noemen zij al de ware burgers van Veurne Toen de overgroole meederheid der Veurnaars die samenstelling, die hoofden, die aangezichten bewonderden, alwaar men, buiten zeer weinige uitzonderingen, noch deftigheid, noch waardigheid be speuren kon, moesten zij zich zeggen dal zij fier waren van geen deel te maken van die zoogezegde ware burgers Want was een mager, een zeer mager beesije. De inrichters hadden wel gevoeld dal het yolk met hun niet was, en dat hunne manifestatie door Veurnaars aan den nieuwen burgmeester gedaan, zou en moet mislukken. Ook hebben zij, om den stoel te vullen, al doen komen en al opgeraapt wat zij konden Het grootste deel van de cortègc was samengestelduit vreemdelingen, uit kinders, uit nonnen, en uit liberalen die, legen wil en dank, zich gedwongen ge vonden hebben om deel te nemen aan den stoet, ingevolge de hun gegevene uit- noodigingen, die een beetje aan min of meer bedekte bevelen of bedreigingen gelijklen. Want zij hebben al gedaan wal zij konden onze nieuwe meesters! Al wal meer of min onder hun gebied, onder hunne afhankelijkheid staat, moest maar mede loopen en hel feest helpen verheerlijken. En zij hebben zich niet ge schaamd, zij die ons gemeente onderwijs willen en zullen ten onder brengen, zij die onze Veurnesche onderwijzers willen en zullen op straat werpen en uithonge ren, van deze onderwijzers uiltenoodigen, om deel le nemen aan een feest aange boden aan den man onder welks bestuur deze schandelijke dwing- en wraakmid delen zullen uilgevoerd worden En buiten die, heeft men kunnen be wonderen De helft der processie samengesteld uit al de meisjes en maagdekens met hel gewaad dal wij gewoonlijk in de proccs- sien zien; De bruine nonnen; Hel muziek vanAlvoringhcm En de leden van het muziek van Alveringhem Ook al ware burgers van Veurne zeker, die hulde aan onzen burgmeester komen aanbiedenvermits de Veurnaars zich onthouden .‘par. ADVER i- 3-08 3- 47 4- 24 7-10 9-31 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 11-50 2- 59 3- 22 4- 11 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 5-07 5-41 0-21 9-15 10-44 10- 15 11- 25 12- 15 3-23 5-35 5-35 8-06 8- 28 9- 02 5- 48 6- 26 7- 12 9-38 11-05 NlEl'I’ORT DIXMUDE DIXMUDE N1EUPORT 11 I>e groootc Manifestatie. BRUSSEL GENT VEURNE GHYVE1.DE DUINKERKE —sm Verbeelding «Ier Grondwet in den stoet. 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-10 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 Vertrekuren van don ijzerenweg van Dninkei-ke, "Veurne, Gent naar Itrussel en Dixmuiie naar Vicnport. 6- 20 9-00 3-02 5-50 7- 46 00-00 11-50 6-07 7-35 10-11 - 2-59 8-57 9-51 10- 51 - 3-22 9-18 10-15 11- 22-4-11 10-49 jW.» 4

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 1