iemand Maar hel ging le ver, en er viel te vreezcn dal hel geduld eindelijk de libe ralen ging ontsnappen; de overprik- keling wierd groot, en worstelingen waren nakend, toen een der klerikale raadsheeren, M. Degrave, hel versland had van er tusschen le komen, en zijne aanhangers bevel gal zich van de Espe rance le verwijderen, en voor den klcri- kalen kring hunne dronkaards manieren le gaan voorizellen. Alles verging in eeuig. geschuifel, zonder erg gevolg, en de fak keltocht viel welhaast in duigen, de sloot ging uitéén en de mannen verdwenen mei hunne fakkels en muziek onder hel spot gelach van hel volk De fakkeltocht Wij zullen er maar van zwijgen oen schandaal, en niets anders. Wij hebben die bende mannen en jongens gezien die den tocht samenslelden. Wij hebben ze zien dansen als verwilde, schreeuwen als dronkaards, en de liberalen uitdagen en uitschelden. Zij hadden zeker gewild dat de libera len hunne uitdagingen zouden beantwoor den; zij hebben al gedaan wat mogelijk was, om deze op le hitsen en krakeel te maken. Wij hebben ze een half uur lang voor de Esperance zien uitdagen, uitschelden en tergen. De liberalen, gelukkiglijk, zijn onver schillig gebleven en hebben zich verge noegd met de uitdagers le misprijzen. Het vuurwerk Volgens de klerikale dravers ging hel een wonder zijn I Nog nooil zou men in Veurne zoo iets gezien hebben ’T moest 600 franken koslen I Indien zij waarlijk 600 franken daar voor betaald hebben, zijn zij le beklagen 1 Veel gerucht, en weinig, zeer weinig beduidenswaardige snikken. Een korrespondenl van de Patrie van Brugge geeft i:i dit blad, een verslag over de feesten hel is geschreven in hel fransen (en er slaal haar op dal fransch en zegt dat er een onbeschrijfelijke geest drift onder hel volk was gedurende hel vuurwerk De man heeft zeker gedroomd? Ofwel was hij misschien onder de kop pen die, na hel bankei, zich in den kle rikalen kring vereenigden en daar, onder het drinken van champagne, met opene vensters hel vuurwerk bewonderden Wel is waar van daar, van uit die zaal, hoorden wij schreeuwen en loejuichen telkens er een vuurpijl, hoe onbeduidend ook, in de luchl school Zij waren ver warmd, en wilden liet volk op de markt aanmoedigen om ook toe le juichen! Maar hel volk, die geen champagne gedronken had, bleef koel, stilzwijgend; en geen enkel hoerah, geen enkel ge roep liet zich hoorei) op geheel de markt alwaar zich geheel weinig volk bevond om het feesl bijlewonen en te bewonde ren! En bel vuur werd afgeschoten in de grootste stille, want de mannen van den kring, ziende dal hun geschreeuw geenen weerklank in de menigte vond, wierden zelfs moede, en vergaten eenen enkelen bravo le uilen als het bouquet, op 'l einde afging. -- Daar zijn de feesten, de grooole mani festatie door de koppen ingerichl ter ge legenheid der zoogezegde installatie van den burgmeester die sedert drie weken reeds geïnstalleerd was. De Veurnaar zegt en vertelt dal het prachtig, schoon en wonderbaar was! Hij kon naitiui lijk niel anders, en er viel van hem toch niet le verwachten dal hij een onpartijdig verslag daarover ging geven. Maar de Veurnaars, de bevolking onzer stad heeft gezien waler van was! En gij ook, M. de burgmeester, gij hebt inwendig bedenkingen moeten maken, en deze moeten voor u treurig en droevig geweest zijn. Gij moet tt zeggen, nu dal hel gedaan is, dal gij veel beter zoo gehandeld hebben van deze manifestatie Ier uwer eerc op- gericlil niel le aanvaarden, want zooals wij hiervoren zegden, is eene ware en groolc fiasco geweest. Gij moet bekennen op heden, dal het mogelijk is, mei geld, van bocrcpaardeii en hoeveknechts le betalen om in den stoel ie wandelen, van maagdekens en nonnen te verzamelen, van vreemde mu- zieken en leden van vreemde maatschap pijen naar Veurne le doen komen, van liberalen uil te noodigen(om geen ander woord le gebruiken van zelf amb tenaren te gaan smeeken en schoon spre ken omdat zij loch in den stoel zouden komen, om iemand le zien, en een beetje eflekt le maken Dal afles was in den sloot te vinden, in den stoel die moesl samengesteld wor den uil Veurnaars, welke hulde aan het opperhoofd van stad moesten bewijzen. Maar 'i geen er niel was, 'l was de ware burgerij van Veurne, de naarstige werklieden, de brave neringdoeners, de invloedhebbende ingezetene, de oprechte burgers in een woord die zich niel heb ben willen vereenigen mol de inrichters van hel feest. Waar waren de zoo bloeiende maat schappijen, die de kracht, de voorspoed, de welvaart van ons Veurne bewijzen? In uwen stoet toch niet, niel waar? Waar was de Gecilia maatschappij, met hare honderd leden, de Rhelorika, mei hare honderd leden, de Koorzangers, de Bastianislen, de liberale Vinkeniers, Dui- veniers, Bolders, Visschers en andere, met hunne honderd en nog meer leden, en al die andere burgers, ambachtslieden, neringdoeners, ambtenaren en voorname personen die de bevolking van Veurne uilmaken? In den stoet ook niel, niet waar? Het banket! Geen de minste geestdrift, geen de minste vrolijkheid. Treurig, droevig en koel Noch toejuichingen, noch luidruchtig heid, noch geestigheid Zij hadden al gedaan wal mogelijk was «in talrijk le zijn. En zij waren 82 aan tafel gezeten. En om dil getal le bereiken hadden zij moeien vreemdelingen roepen, liberalen ■dwingen, geestelijken doen komen om de plaatsen te vervullen welke de Veurnaars niel bekleeden wilden. En welke 82 mannen waren er daar? Welken indruk moei dil banket op den geesl van den burgmeester gemaakt heb ben Neemt daaraf de personen die aan de eerelafel zalen, de vreemdelingen, de geestelijken van Veurne en van den bui ten, den representant, de gedwongene liberalen die daar legen wil en dank waren, de geïnviteerde zoon van den burgmeester, en wal zal er overblijven? Hoeveel zijn er nog, en welke zijn deze die overblijven? Gij heblze gezien, heer burgmeester, en kunl ze schatten op hunne waarde. En als gij zult gepeinsd hebben dal in hel banket van uwe voorzaten, door de Vcurnesehe bevolking en de Veurnesche .bevolking alleen aangeboden, er 134 in schrijvers waren die allen, op twee of drie uitzonderingen na, aan hel feestmaal deel namen toen M. De l’rey burgmeester benoemd wierd, wat zult gij meenen van uwe populariteit en van de gevoelens welke de bevolking van Veurne voor u koestert De stad, do bevolking Koel, droevig, of onverschillig. Daar hebt gij gezien, hecren, hoe hel volk mol u is! Gedurende geheel den stoet, door geheel ■de stad, is er noch eene toejuiching, noch .een handgeklap, noch een kreet, noch een bravo naar den burgmeester toegestuurd geweest Zulks heeft nog nooil en nergens ge zien geweest. T is ongeloofelijk, maar zoo is het; en de held van hel feesl heeft zich biller op de lippen gebeten, toen hij gezien heeft hoe hel volk hem onthaald, hem verwelkomd heeft Hij was waarlijk beklagenswaardig, en T was pijnlijk om zien hoe hij door stad .geleid en gesleepd is geweest, hij de burgmeester, hij de meester, hel hoofd van het gemeentebestuur zonder dal een enkel Veurnaar, op geheel zijnen dool tocht, aan hem vreemdeling, eene hand toegesteken, een roep geuit, een handge klap, een bravo, een kroel toegestuurd heeft om hem le verwelkomen en geluk le wenschee Eene doodsche stille, eene verachtende onverschilligheid daar is hel onthaal van de bevolking van Veurne gewcesl. En toen hij op de markt kwam, toen hij op hel stadhuis klom om den slocl le zien delileeren, heeft hij al die mannen voor zich zien voorbijtrekken, en hij heeft kunnen bestaligen hoe en van welke per sonen de sloel samengesteld was. En op dien plcchiigen oogenblik, voor al hel volk die op de markt stond, heeft men hem bloemruikers aangeboden, hel muziek heeft gespeeld, de slocl is voor hem gepasseerd, en hij, bleek als een doode, van boven op de nappen van hel stadhuis, heeft moeien bestaligen dal, uil geheel die menigte, samengesteld niel alleenlijk uil de nieuwsgierigen, maar zelfs uil de mannen van den stoel, geen enkel hoed in de luchl ter zijner core ge zwaaid is geweest, geen enkel bravo, geen enkel handgeklap zich heeft laten .hooien ter zijner eer en len zijner op zichte, van hem burgmeester van Veurne! Nogmaals.... eene doodsche stilzwij gendheid Eene ontzaggelijke onthouding van geheel Veurne die zich niel heeft willen veremigen mei de koppen die hel feesl voor hun en ter hunner eer alleen ingerichl hebben. ecu braaf bij- - als maar eene koppen waren vreemdelingen; Brugge, l.oo, Haringhc en Gheluwc waren reeds op die lijst verbeeld, en er was niemand van Veurne er op te vinden: de kleri kale Veurnaars hadden gcene goesting zij hadden de buizen nog niel vergelen, welke hun reeds zoo dikwijls door hel kiezerskorps waren opgelegd geweest; en vermits niemand anders zich wilde laten voorenslellenviel de keus op M. Demeester. Verders, M. Demeesler had de protectie van M. den deken; want M. den deken is de schoonbroeder van M. Demeesler; en vermits M. de deken nog al veel le zeggen had, sprak hij een woordje len beslen voor zijnen schoonbroeder; en zoo is hel dal zijn schoonbroeder als kandidaal in den klerikalen kring uitge roepen wierd. Deze kandidatuur deed hem bijna zol worden van blijdschap; hel goede nieuws had voor gevolg dal de kandidaal, ten locken van erkentenis, van denzelfden avond bij iederéén rondliep, en aan al de leden van den kring mciilebollen ging uitdeden, om ze le bedanken over de eer welke hem aangedaan was De man wierd raadsheer genaamd, en sedert 19 October draagt hij den kop in de luchl, kent zich zelven niel meer van glorie, en is hoogst gelukkig als men hem I Mijnheer de Conseiller noeml. Julie zelf I crkenl bijna haren man niel meer, en T is geheel eerbiediglijk dal zij hem nog durft aanspreker. En waarom al die vreugde, die blijd- I schap? Wel, lol in oclober 1884 ontbrak I er iels aan hel geluk van M. Demeesler. I Zijn schoonbroeder, M. de deken, had I hem wel doen trouwen, en zijnen beslen I zegen over hel huwelijkspaar laten nedcr- I dalen. I Maar, iiicllcgensiaande al dien zegen, I en alhoewel volgens de catechismus, het I heilig sakrcmenl van hel huwelijk de I gratie geeft om kinderen op te kweeken, I wierd hel huwelijk van onzen Karei niel I gezegend, en heeft hij nooil het geluk had I van kinderen le bezitten om zijnen naam I voort le zeilen en op ie luisteren. I Nochtans kon die naam niel uitsterven 1 mei zijnen eigenaar Ook en vermits de kinderen niel wilden I komen, droomde M. Demeesler dal bij moest raadsheer worden, deel maken van I hel stadsbestuur, aldaar in administratieve I zaken wonderen begaan, en door zijn vernuft, zijn talent en zijne diensten aan zijne geboorteplaats bewezen, zich gedu- I rende zijn leven roemrijk maken, en na zijnen dood eenen onsterfelijke)) naam aan i de bewondering der navolgende geslaeh- 1 ten opleveren! Ook moesl hij conseiller worden, en j na veel wachten, veel wenschen en veel I schoou spreken, gelukte bij er eimle- lijk in om zich le doen voorstellen en 1 benoemen. Ook is zijn geluk nu volkomen I eu heeft hij niets meer le weuschen. 1 Als raadsheer, zul M. Demeesler een I onbeduidend man wezen hij zal zich I wrgeuoegen mei zwijgen en ja knikken, I volgens de bevelen welke hij van zijne I collegas vu van zijnen schoonbroeder zal I ontvangen. I Ook hebben zijne klerikale medeleden I de bewustheid van zijne nietigheid voor wal politieke zaken ol bestuur van open bare belangen aangaat. Zij zullen zich vergenoegen mei hem le doen stemmen naar b dictie, en hem te zeggen dal hij zooveel mogelijk moei Dachten le ver slaan wal er in hel fransch op hel stadhuis gezégd wordt, om gcene mis grepen le begaan wanneer er le stemmen valt. M. Demeesler kan als zonder man annzien worden politiek man, is eu zal hij nooil nulliteit zijn. Indien M. Degrave waarvan wij de laatste maal spraken de kop iiiimaaki van de klerikale raadsheeren, moet M. De meesler ongetwijfeld als destceil ervan genoemen worden. In andere feeslen, ler cere van liberale burgmeesters ingerichl, zag men de prachtige vaandels der maatschappijen van Veurne in den stoet glinsterenMen zag de bevolking geeslig, vrolijk en toe juichend! Men hoorde handgeklap en bravos; hel waren feeslen van Veurnaars aan Veurnaars aangeboden! Hier was alles stil, en droevig, en treurig; hel was een feesl, len meestem deele, door vreemdelingen aan eenen vreemdeling aangeboden, tegen den wil en legen den dank van de groole meer derheid der ingezetenen van Veurne!! Zij zijn met een kleintje kontent! De l’rio naar is uitermate te vreden over hel feesl. ”f was prachtig, allerschoonst, luister lijk, enz. Er was niets te zien dan vreugde, leven, geestigheid en geestdrift! Natuurlijk, hel kon niets anders, en de waarlieidslievende Veurnaar moesl loch een beetje vergrooien en liegen om belers- wille. Will gij een staaltje van zijne rechtzin nigheid. van zijne onpartijdig!);id? De Veurnaar schrijft onder andere, dal vaandels wapperden aan bijna ieder huis! Wij welen dal de klerikale loopers al gedaan hebben om de burgers le verzoe ken en le dwingen hunne huizen le ver sieren. Men zag vandelstokken van alle formatengrooie en kleine, oude en nieuwe, lot zelfs springstokken toe! Zij hebben geloopen, gebeden en ge smeekt niel alleenlijk om de Veurnaars aan le i aden van vaandels uil te steken, maar zij zijn zelf gaan schoon spreken om, len hunnen koste, zeil te mogen on- vergeld vaandels en slokken leveren om uil le hangen in al de huizen waar zij maar konden of meenden le kunnen in druk maken of invloed hebben. En weel gij wal al die loopingen voorl- gebracht hebben? In deZuidstraal zijn er 62 huizen, en er waren er all.éénlijk SJ» diebevlagd waren! In de Oostslraal lell men i»<x huizen, en er waren er bevlagd! In de Duinkerkslraal ill huizen slechts O bevlagd J In de Noordslraal I»I huizenen 1-1 bevlagd In de Vlcesehhouwerslraal huizen, en 1<» vaandels! In de Zwartenonnenslraal 33 huizen, en l-«® vaandels! In de Panneslraal huizen, cn <i vaandels In de Nieuwslraal lis huizen, cn vaandels In de Klaverslraal huizen, cn vaandels Totaal 11T buizen mei vaandels op 341» En zoo ging hel voorl in geheel de stad Op de markt 13 huizen mei vaandels! In de Kleine Ooslslraal I» Op den HoutmarktDen Appelmarkt In de Bolerwecgschaalstraal *i! Op het Kalsspel geen enkel! enz. En dan durft de I’eurnaur schrijven dat vaandels wapperden aan bijna ieder huis Door dil staaltje van zijne rechtzinnig heid, kunl gij oordelen hoe geheel zijn verslag van hel feesl oprecht en juist is! En hoe hij de waarheid, enkel de waar heid, cn niels anders dan de waarheid drukt, toen hij zegl dal hel prachtig, allerschoonst, allerlevendigsl, uitermate geeslig en indrukwekkend was! Waarlijk, de Veurnaar is met een kleintje kontent De gelukkigste mensch die er op heden cn sedert vier maanden te vinden is! En waarom? Omdat hij als conseiller communal, nu op het stadhuis zetelt. Hij'! M. Demeesler’! Ja, zeker hij zelf. En zijne titels, zuil gij zeggen, zijne hoedanigheden om zich mei bestuurlijke zaken bezig te bonden? Wam het is r.iel genoeg van, als been houwer, een schoon fortuintje vergaderd le hebben. Daarin is, wel is waar, geen kwaad gelegen, integendeel; en hel is altijd schoon en lothaar van door zijn werk en zijne nijverheid zich in de samen leving le verheffen. Maar ofschoon hij rijk geworden is al geheel zijn leven beesten te slaan, en ofschoon hij lieden nog zijn fortuin ver meerdert al beesten nu le vellen, toch is dal niet genoeg, om de noodige kennissen en wetenschappen le verwerven, len einde zich in slaal le bevinden om stads zaken le besturen. Nochtans is hij raadsheer geworden. Waarom, en hoe is dal geschiedt? Wel, de lijst der klerikalen moesl loch iemand van Veurne behelzen; al de Cll L<’f<’ de. Veurntche. Burgerij Do hceren Jan van Eggewaertscappolle. anders gezeul Mr pastor: Sa m pers, pastorie Adinkerke, Raes, Tijberghein en Vanackerp onderpastors; Dautricourl van Brugge, zekeren Vandenbusscho van Ardoye, Visart van Alveringhem en nog veel meer andere vreemdelingen aan stad, woonden het banket bij, waar zij in 't geheel op hunne plaats niet waren! Maar... de Veur- naan waren zoo weinig in getal, dat er wel moesten vreemdelingen komen om de plaatsen te vervullen ii<-, xniiKui z<>n<iag den nieuwen burgmeester aangeboden, mag een wonder genoemd worden. Dal banket, den burgmeester aangeboden, wn,..i ,(.»«- -voorgezeten. Aan zijnu plaats «le tieeren Visart; l’opol Bieswaï, Van llee, »«ui Adinkerke. Aan de linker zijde zaten de hoeren Van Iseghem, I'rokureur ,1P« paaior: 1' Scharner, (iliewy cn pastor Claeys: totaal; 4 pastors op tien menschen, zaten de 5 creaturen Pil, rug - .o-Bfra-ii«r»» -_i i - Onz.e nieuwe nieeMtern. De raadsheer M. Demeester. Het banket z.«n«lag «len nieuwen Dat banket, word door bom zolt rechterzijde namen plaats «le h<-<- Allenaer, deken, 1’ .»e Sampcrs, pastor van Adinkerk ^■.■..1- --tBcgnetn, dës Konings; Verhaeghe, pastor; ’T (iliewy en pastor Claeys; totaal; 4 tien menschen. Recht over die hoeren r?’.... v>vai van Casimir, t«e weten de heen-n Cailliau, Despot. Degrave, Demeester, die bunnen keerden naar do kiezers.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 2