94 aren Zaailand 4° Herberg <St. Joseph,’ met erf, ter noordzijde der Klaverstraat, bewoond door llenri Houvenaghel, mits 250 frank bij jare, tol 23 April 1885, tijdstip der iiigenollreding. Eene goede Vetteweide, gelegen .te Ooslkerke bij de plaats. Zich te bevragen bij den eigenaar M. LOUIS •OLLEVIER-VAN W.0UMEN. 1° Eenen Lusthof, bij de dorpplaats, noord aan de Oude Forthemslraal, groot 66 aren 30 centiaren, wijk D, n.ls 228 en 228bis, verdeeld in 3 loten, met recht van samenvoeging. 2° Eene Vetweide, in liet Schoudervliet Z A. .A. I IL N ZD. 5 AREN 43 CENTIAREN H0VEN1ERH0F, dicht bij de stad; palende oost aan de kalsijde van Veurne naar Uper, op eene breedte van 14 meters 30 centimeters. ZK Sts»<I- en Strceknieiivvs. I s. Volgens groom en M T O O R van den Notaris £Ï>E CJlkE, le Veurne, lioicrweeijscliaalslraal, A’.r 10. Rechterlijke kronijk. De korrek- lionele Rechtbank onzer stad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. Bruiloft te Coxyde. Donderdtig der yerledene week was er een visschers bruiloftfeest te Coxyde, en, als naar gewoonte moest ter dier gele genheid een dansje plaats hebben. Doch de nieuwe herder begaf zich 's morgens tijdelijk bij den herbergbaas Algemecne tijdingen. Sedert 10 dezer is er te Loo een telegraafdienst ingeriehl in het postbureel. De meerderheid der aCdeelingen in de Kamer heeft de inkomrechlen op de granen verworpen; twee hebben ze aan genomen. Den 9 dezer, rond 912 ure ’s avonds, keerde de genaamde Charles Vande Lanoole, oud 68 jaar, landbouwer te Comen, beschonken huiswaarts en legde zich te slapen of viel op de baan van Werviek naar Gheluwe, waar hij ver pletterd werd door den zwaar geladen wagen van Derudder, voerman te Wer- vick; het rechter voorwiel reed hem over het lijf. De dood was oogenblikkclijk. Een geestigaardschrijft uil Oostende: Uit den walvisch die hier is aangebraeht geweest heeft men een neusdoek gehaald. Op den eenen hoek van dien neusdoek staal de letter J. Een tweegevecht, met don degen, heeft Donderdag lest aan de uiterste grenzen, nabij de herberg den Poteau te Adin- kerke, plaats gehad, tusschen een officier der bezetting van Duinkerke, (Vrankrijk) en een bijzonderen. De genaamde Chapuis, officier bij hel 116° linie regiment, werd doodelijk ge wond en is nog den zelfden nacht, ten gevolge zijner wonde, overleden. Den andere is aan de hand gekwetst. Hel parket van Veurne is gisteren ter plaats geweest, vergezeld van den lieer Claes, onderzoekrechter, lluyghe, bijge voegde greifier, en Cassiers, wacht meester der gendarmerie. Veurne, 21 Februari. Bij koninklijk besluit van 11 Februari wordt bepaald dal de kiezerslijsten der gemeente Adinkerke zullen herzien wor den door hel collegie van burgmeester en schepenen van gemelde gemeente, van 1 tot 14 .Maart 1885. Zij zullen voorloopig gesloten worden den 14 derzelfdo maand. Gemeld collegie heeft de herziening niet gedaan voor wal betreft de aanwijzing van het bedrag der belastingen betaald door de kiezers in andere gemeenten. Par jugemeut en date du 20 Février 1885, le Tribunal de première instance de Furnes, siégeanl consulairement, a ordonné la convocation des créanciers du sieur Pierre Claeys, négoeiaut el cultivateur a Keyem, pour le Mardi tiois Mars 1800 qualre-vingl-cinqa trois lieures de relevée en la salie d’audience au Palais de Justice a Furnes, a I’efl'el de délibérer sur les propositions concorda- taires presentees par le dii Pierre Claeys, .eonibrmémenl h la loi du 20 Juin 1883. Furnes, Je 20 Février 1885. Le Juge délégué. (Signé) Ed. CLAES. Par jugemeut en date du 20 Février 1885, le tribunal de Furnes, jugeant con- sulaireineiil a homologue le concordat préventif avenu entte Pieuhe GOMME, négocianl a Alveriugliem el ses créanciers sous la date du 10 Février dernier. Le Greffier, welgeleerde mannen beweren zou dit de neusdoek van Jonas, en bijgevolg zou liet in dien walvisch zijn dat Jonas drie dagen gezeten heelt. Het kies collegie van Verviers is bijeengeroepen op maandag 2 maart, om 9 ure’s morgens, ten einde een volksver tegenwoordiger le kiezen in vervanging van M. Oilmans-Hauzeur, overleden. De kandidaten moeten voor den 25 fe bruari worden aangeboden. Maandag laatst heeft le Rousselare, eene kiezing plaatsgehad voor den sena- teur, in vervanging van M. Solvyns, overleden. 701 kiezers hebben er deel aan genomen. M. Van Oulryve d’Ydewalle, klerikale kandidaat, is, zonder tegenkanting, met 601 stemmen gekozen. Eene droeve tijding is uil Midden- Afrika ontvangen. Kapitein Hanssens, geboren te Veurne, adjunct van den staf, gehecht aan het carlographisch instituut, een der vriénde lijkste navorschers van het studie-comi- leit in den Congo, is le Vivi overleden, op hel oogenblik dat hij ging inschepeu naar Europa. Kapitein Hanssens van hel 3“ linie is in 1882 ingescheepl, verge zeld van de luitenanten Vande Velde, Nilis, Grand en doctor Peschuel-Loescli. Kapi tein Hanssens was 42 jaar oud. Er zijn met hem reeds 12 officieren van hel bel- gisch leger in Midden-Afrika overleden. De heeren Vande Velde, onderluitenant van hel 5“ artillerie, en Grang, onderlui tenant bij de karabijniers, die met kapitein Hanssens vertrokken zijn, lellen insge lijks onder de dooden. Over eenige dagen had een bosch- wachler van Kim de Roodenbeke, le Oydonckeen zeearend gescholen. De heer Michiels, uit de gaanderij Sinl- Huberl, te Brussel, was met het opvullen van hel dier gelast. Deze bevond lol zijne verwondering dal de vogel weinig le voren eenen hond bad opgeëlen. Als be wijs haalde hij een der voorste poolen van den hond uit de maag van den arend. OP WOENSDAG 4“ MAART 1885, om 4 ure namiddag, in den Papegaai, bij de echlgenooten Vanderheyde - Tabary, Ooslslraat le Veurae, Opeiil>ai*e Werkooping VAN te Alvcringhem, oost over den Loovaait en noord aan den steenweg leidende van den Rabbelaare naar de Groigue, wijk B, nummers 442a en 422 a/2. Gebruikt door de hinders Thieren, tot 1" October 1885. Deze verkooping met tusscheukomst van M.Ur FRAEYS, Notaris te Alve- ringhera. OP DONDERDAG 26 FEBRUARI 1885, om 3 ure namiddag, ter herberg der echlgenooten Pekaert-Capoen, le Veurne- Bewesterpoort, Openbare 'Verkooping van 2 hectaren 33 aren 20 centiaren te Veurne-Beweslerpoort, zijnde eene ISKE-BEiSCItE-ï IN WERKING, met 'W'OOTSTTï'U’IS en al de Materialen, ter uitzondering der Brijken alleen, gelegen langs den keiweg van Veurne naar Duinkerke, wijk B, n.750 en 751. Om seffens in bel gebruik te treden. TE ï*ACIITEfV. OP WOENSDAG 25 FEBRUARI 1885, om 4 ure namiddag, ter herberg de Helgische Leeuw bij de echlgenooten liuylaert-Geva, Kaatsspel le Veurne, Openbare 'Vei'koopïng Stad Veurne. 2" De hoeveelheid bij maal van Gebruikt door de wed0 Geva. Aanslag met de geldlelling. OP WOENSDAG 4“ MAART 1885, om 3 ure namiddag, in den Papegaai bij de echtgenoten Vanderheyde-tabary, Oostslraat te Veurne, Openbare Verkooping van Gemeente Alveringhem, Gebruikt door M'"e wed0 Beernaert. Aanslag met de geldtelling. Gemeente Wulpen. wijk C, n.r 105, groot bij titel 4 hectaren 7 aren 76 cent., en bij kadaster 3 hectaren 89 aren 50 centiaren; palende noord aan de uilwegdreef der hofstede gebruikt door August Doom. Gebruikt door Norbert Tahon. Aan slag met de geldtelling. 3° 1 hectare 32 aren 40 centiaren te Wulpen, zuid aan den keiweg van Veurne tiaar Nieuport, wijkG, u.r393, 4.® 1 hectare 11 aren 01 centiare lïlinouwiiicv GKOMl EV ZAAILAND, oost aan den voorgaande» koop, wijk G n." 394, 429a eu 429b. Koopen 3 en 4 zijn gebruikt door Pieter Houvenaghel, eigenaar der gebouwen, tot 30 September 1885, mits 300 Ir. bij jare. en verbood hem op het strengste in zijn huis te laten dansen. De baas weerstond eerst op zoeten toon, voorhoudende dat de heer Focqeur zaliger, de vorige pastoor dienwege nooit eenige zwarig heid nog verbod had ingebracht en dat overigens daaruit nooit eenige geschillen noch moeielijkheden hadden ontstaan. Hel antwoord van den herder klonk dal hij zich om de zaken noch daden van zijnen voorzaat niet te bemoeien had, doch dat hij thans meester was en ver stond den dans le verbieden. Nadere omstandigheden kennen wij niet, ten zij dat in plaats van eenen dag, er twee dagen gedansen werd. Toeken des tijds. Bij de katholieke Ministers te Brussel, bij den katholieken Gouverneur Ridder Ruzellc, te Brugge, daar wordt er (link gedansen, en hunne schitterende bals worden door de fijnste katholieke heeren, damen en juffers bij gewoond; dal mag wel zijn. Maar dal een arme visscher zich ver oorlooft ter gelegenheid van zijn huwe lijksfeest een nikkertje te slaan tusschen vrienden en uilgenoodigdeuin eene herberg, bij eenen weduwenaar met kin deren, welke daarbij zijne broodwinning vindt, dal is slecht, dat is verboden, en dat heel katholieke verdraagzaamheid Katholieke brouwers en herbergiers stemt maar op voor uwe katholieke aan hangers, welhaast moogt gij Mijnheer Pastoors panlofel kussen. Burgerstand der stad Veurne. Geboorten. Sep- Wij hebben het recht niet meer, volgens de Veurnaar, van te spreken in den naam der bur gers. Arme sukkelaar toch, JI/ Casimir of M.r Daniel hebben zeker alleen het recht van te spre ken in naarn der Veurnesche burgerij Holloway’s Zalf, cn Pillen. Vrouwelijke kwalen. Op de moeders rust eene groote verantwoordelijkheid, wat aangaat het zorgen voor eene bestendige gezonheid barer dochters te dikwijls, helaas wordt zij echter opgeofferd aan laakbare schaamte, in een bijzonder tijdperk des levens, wanneer zeer belangrijke verande ringen plaats grijpen in het vrouwelijke gestel, van welks goede Verzorging toekomstig geluk of wel toekomstige ellende afhangen. De Pillen van Holloway, in het bijzonder indien zij dooi de Zalf geholpen worden, hebben het gunstigste resultaat verkregen in het vastselleu dezer wer kingen, van welker goede in acht neming de gezondheid ja zelfs het afhangt. Moeder en dochterfcunnen veilig deze krachtige openende geneesmiddelen gebruiken, zonder iemand te raadplegen. Algemeen aangenomen al het eenige groote middel voor vrouwelijke kwalen, feilen deze Pillen nooit; ook verzwakken zij het stelsel niet, en brengen altijd den gewenschten uitslag te weeg. ZITTING VAN HEN 12 EN 13 FEBRUARI. Dehaene August, zonder beroep te Pollin- chovc, een maand gevang en 2d Ir. boet, voor eei voovcnde aanklaging. Heindryckx Alois, rondleurder to Veurne, en zijne vrouw Ryssen Louise, elk 1 maand gevang en 20 fr. boet, voor diefte. Dufour Francis, rondleurder te Veurne, 1G dagen gevang, voor slagen. Maeleveys Pharailde, dienstmeid te Nieucap- pelle, 3 maanden gevang, voor diefte. Carly Jan, metser te Oostdumkerke, 50 fr. boet, voorslagen en wonden. Vandamme Karei, molenaar te Coxyde, 15 fr. boet, voor lichte gewelddadigheden. Vallaeys Isidoor, werkman te Westende, 8 dagen gevang en 2G fr. boet, voor slagen on wonden. I’hlyps Marie, echtgenote J. Obyn, koopvrouw en herbergierster te Bixchote, 100 fr. boet, voor boter vervalsching. Wij mogen geene waarheid spreken of de Vcnouiar is razend dol. Do gekende samen spraak van verleden zaterdag is eene helsche uit vinding volgens hem. Heden geven wij eene tweede samenspraak slio plaats greep vóór de benoeming van Burg meester en Schepenen, en dat nog tusschen katholieken weer al. Veurnaar, tracht eelis te wet n van uwe hert- Jappen of deze samenspraak waar is, ja of neen. Luistert wel Jii.es. Bonjour Joan, hoe is het, zult gij •dan geenen burgmeester krijgen to Veurne Men zal toch zeker dien slimmerik van D... ■niet noemen t Jean. Wij zijn arm gesteld, vriend, te 'Veuruo, men spreekt van 1).... maar onze man nen zeggen zelf dat hij oenen drongen broodeter ‘is. Jules. Dat is al wel, maar men mag toch Do Cao niet noemen. Ciiaki.es. En de kop is ook geen vent om burgmeester te zijn. Onder ons gezeid, hij heeft toch geene manieren. Jci.es. 'T is me 't katholiek Veurne! Wat bon ik gelukkig van independent geworden te zijn, maar enliu dans le pays des aveugle.s les Borgnes sont ruis, en aangezien er toch iemand moet genoemd worden zal ik Daniel voorstellen. - Deze die men den eersten Zaterdag van elke maand te koopen stelt op de Kaaiplaats, bidden niet voor eten - zegt de Veurnaar. Wij kennen gezalfden des heeren die hun ge bed vergeten voor eten cn na eten; wij kennen «r zelf die nog veel meer vergeten, geen wonder dus dat hunne min verstandig» en geleerde broe ders, die nooit iu geen seminarie geweest heb ben. den eersten zaterdag van de maand altijd ■vergoten te lezen voor eten. De menschen van weerde. Er waren menschen van weerde op het banket van den burgmeester, schrijft de Veurnaar, en hij noemt drie advokateu en negen andere per- aonen. De andere mannen noemt de Veurnaar niet, waaruit wij moeten besluiten dat het al geene mannen van weerde waren. Altijd even geestig, de waarheidslievendo Veurnaar Voor de eerste maal hebben do klerikale koppen een openbaar feest ingericht >uct hun .eigen geld zegt de Veurnaar. Koniïater, ‘t is mogelijk, maar wij gelooven .er niets van. Wij rneenon te weten dat het geld van zekere dibbeu gediend heeft om te iielpen feesten. Concordat préventif de la faillite Pierre Claeys. Concordat préventif de la faillite Pierre Gomme. (Signé) A. VANMASSENHOVE, ff EN DREEF, ben. Waarom niet geheel de processie van Brugge, of de cortege van Karet de Goede doen komen om erin ellekt te maken T oh'» I10n VC01 schooner zijn, maar, daarvoor gingen er tocli niet moer Veuruaars tegenwoordig zijn om hulde aan hunnen burg meester te bewijzen! En ’t geen er moest te zien zijn,'t was niet eene manifestatie van vreemdelingen of kinders, maar eene manifestatie van Veuruaars ter eere van hunnen nieuwen burgmeester Eu dat was er niet te zien. VAN De inrichters van het feest hebben nog iets vergeten, en de stoet httd nog veel schooner kunnen zijn. Indien zij de beelden van de Veurnesche processie daarin hadden doen dragen, hé t Dat had iets geweest Het beeld van den haan, bij voorbeeld, die drie maal kraait toen Petrus zijnen meester verloochent Waarom mocht die haan daar niet zijn hij ging ook effekt maken Nog meer als op de spijskaart, geheel zeker don 12. Magdalena Destrooper, dochter vau Eduard en van Jeromia Lootvoet, Bewesterp. den 1G. Julia-Maria Vandenbouhede, dochter vau Henri en van Romania Staecke, Ooststraat. den 17. Heudrik-Edmoud Ryssen, zoon van Louis en vau Marie Provo, Zuidstraat. Huwelijken. den 11. Alfons-Ferdinand Wyseur, geneesheer, geboren te Meenen, deu 1 September 1858, met Cl itildo-Constance Valcke, grondeigenares, ge boren te Veurne, den 22 Juni 1855. den 18. David Leye, werkman, geboren te Eggewaartscappelle, den 12 Maart 1837, wedr vau Idonia Scholaert, met Amelie Vandevoorde, werkvrouw, geboren te Viuchem, deu 29 tember 1825, wed» van Serapliiu Provost. Sterfgevallen. den 18. Elodia Bruloot, 1 j. eu -1 m. deu 20. Helena Pollevit, 1 j. en 9 d. Samenspraak tusschen Karei en den Burg meester. KaI’.KL. Mr- de burgmeester, ‘k heb ver nomen dat het bal met middernacht zal moeten ophouden. De burgm. Geheel zeker, k heb mijne orders gegeven aan den policic-kommissaris die u zulks heeft laten kennen, niet waar Kakel. 'K heb het niet kunnen gelooven. ’T zal een schrikkelijk verlies voor mij zijn. De BURGM. Wat wilt gij De vasten begint, en ’t ware zonde van binst den vastentijd te dansen. Kakel. Zoo, en morgend zal ik den orgel niet mogen laten draaien De burgm. Noch gij, noch niemand: noch morgend, noch gedurende geheel den vastentijd. Kakel. Maar om de liefde Gods toch. Mijnheer, doe dat niet, ’t is eene ruine voor mij De burgm. 'K kan er niets aan doen, het reglement van politie is daar, en ik beu alléén met meoöter. Kakel. Wel, wel, 't gaat toch te verWat zal er nog al gebeuren Karei vertrekt al mompelende) Hij zegt dat hij alléén niet meester is l ’K heb nogtans hooren zeggen door rechtsgeleerde dat de burgmeester alléén het hoofd der politie is, eu de reglementen doet uitvoeron of van kante laat liggen, naar beliefte. Wat mag dat zijn. (Hij slaat sich op het voor hoofd). Ah! daar heb ik het I De liberalen hebben altijd gezegd dat de deken de ware burgmeester is, eu dat de andere maar zijn dienaar zal wezen. Zoo is hetM. de doken zal 't verboden hebben, eu de burgmeester.... is uiet alléén meester hij moet doen wat hem bevolen is

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 3