I VAN VEURNE 19 I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT j I ZilV jaar. Februari 1883. Za lerdag e iu I ’R I 11' IR If IV' 4LSO. Minister Thonisscn heeft in de zitting van woensdag veel gesproken, inaar bitter weinig geantwoord op de vragen, die de linker zijde hem had gesteld. Op de hon derden laakbare feiten, die deze aan hel licht bracht, heeft de minister gepoogd er. een tiental te verrechtvaardigen, en nog liepen die vcrrechlvaardigingen enkel nil op de bevestiging van de ingebrachte grieven. Men weel waartegen de linkerzijde op komt. De gemeenten schallen hare scholen af, zelfs dan wanneer er 50, 60 lot 100 leerlingen in zijn, zelfs dan wanneer hel behoud dier scholen wordt gevraagd, niet alleen door twintig, maar door vijftig en honderd huisvaders. Met de bewaarscho len gaal het nog erger; die scholen be vatten. volgens de regccring zelve op- gefcft, 5,000 kinderen; de scholen voor volwassenen, waar er 15,000 leerlingen waren, worden de eene na de.andere gesloten. Meer dan 1,000 onderwijzers wórden in beschikbaarheid gesteld. De linkerzijde spreekt over de miskenning van hel belang van hel onderwijs en den wil der huisvaders, over de verhooging der schoollastcn, die de spaarzame wet van 1884 aan de gemeenten oplogt En in dat alles ziel minister Thonisscn geen kwaad. De wel wordt uitgevoerd, zegt hij, en hij toont er zich Irotsch over dal hij aan die verwurging van onderwijs en ouderwijzers de hand mag leenen Immers, minister Thonisscn vervult ge wetensvol den last hem door de bisschop pen opgelegd, Gij zult werken, gebiedt men hem, om hel verkwezelend onderwijs op te heffen en het wereldlijk onderwijs gansch le vernietigen, en hij werkt zich daaraan krom gelijk een ootmoedige slaaf. De heer Ilouzeau, die na hem hel woord voerde, deed nieuwe, walgelijke school- knoeicrijen kennen en roskamde duchtig onze priestersregeering, die hel land in de oneer en hel ongeluk wil storten. Tot slot kreeg men eene redevoering van den opper-minister Jacobs, dien kwa den geest van ons parlement. Natuurlijk r maakte hij den lof van zijne wet, en was onbeschaamd genoeg te zeggen dal de wijze, waarop de gemeenten die loepas- ten, het beslaan en den bloei van hel ollicicel onderwijs verzekerde. ZIJ mikken <lo gemeente scholen. Schrijvers van den Veurnaar, wij ken nen uwe strekkingen, uw doelwit; zwarte maskers, vermomde Baziels, onder voor wendsel van vrijheid en liefdadigheid legl gij aan om onze gemeenieschoolen afte- schaffen, om de verdienstelijke onderwij zers en onderwijzeressen bij die scholen, Do rV’oi-innalBcliolen. M. Thonisscn de zoetsappige heeft reeds 24 normaalscholen aangenomen, die allen, enkel vier uitgezonderd, in de handen der geestelijkheid zijn. Die vier zijn de twee normaalscholen van Brussel, die van Antwerpen ctt die van Namen, welke door den Staat zijn afgescliaft, maar door deze steden werden overgenomen en in leven gehouden. De diplomas, door de aangenomen normaalscholen afgelevèrd, zullen voor taan dezelfde waarde hebben als degenen toegekend door deStaats-normaalscholen. En door wie zullen deze diplomas af geleverd worden Boorde professors zelven dezer kweek scholen van onderwijzers, die de leerlin gen zullen ondervragen en examinecren. 1H7D-1HS4. .Onder de wel van 1879 wilde de gees telijkheid niet in de openbare scholen kamen, die nogians ingevolge art. 4 dier wét voor haar opensloitdeu. 'Zij schuwde onze scholen als gevloekte posthuizen. Thans keert zij terug in de weinige openbare scholen of onderwijsgestichten, di'e nog overschieten. De Monileur heelt reeds verscheidene koninklijke besluiten aangekondigd waar dóór de heeren geestelijken toegelaten worden om hel godsdienstonderwijs le le: geven in de Normaalscholen. Van waar die ommekeer? Dal is gemakkelijk te raden. Aan dal gemakkelijk postje is thans eene vette jaarwedde vast, en als er op le strijken is, men weel hel van ouden datum, dan blijft de geestelijkheid nooit, achteruit; dan is zij immer seffens gereed. Voor het smeer likt de kal den kan- deleer, en onze goede priesters ook. Kamer. Na eene interpellatie van M. De Burlel over hel spoor wegongeval te N ij vel en een antwoord van minister Vandciipecre- boom, werd de discussie Dinsdag over, hel budjet van onderwijs hernomen. M. Wagener deed in eene lange rede voering, vol verpletterende feiten, uit schijnen, hoe de clericalen, aangemoedigd door hel Ministerie, en op bevel der geestelijkheid, hel aan boord leggen om overal het openbaar onderwijs le ver moorden. Hij bewees dat de gemeenten desniet tegenstaande thans veel meer moeten betalen dan vroeger. In zekere kantons beloopt de verhooging van uitgaven tol 48 p. c. Toen M. Wagener gedaan had, kreeg M. Thoniss.en hel eindelijk over zijn ge- hunne loopbaan te schenden, om uwe congreganisclie scholen te bevoordeeli- gen, om onze kinderen op uwen leest le schoeien en volgens uwe gedachten aan le leercn, om onze kinderen de toe komst le bedwingen en lol Roomsche slaven te vernederen Welhoe, hel gemeente onderwijs, de gemeente scholen welke ingevolge art. 17 der grondwet moeten bestaan en waarvan ingevolge de wel de onderhoudskosten door de weldadigheidsbesluren gedeel telijk moeten afgedragen worden, dal ge meente onderwijs, die gemeente scholen zouden de weldadigheidsbesluren anders niet mogen ondersteunen Waarom hebt gij de u gedane voor stellen opdat uw Vincentius genootschap zich mei hel weldadigbeidsbesluur we gens hei uilreiken der onderslandmid- dclen zou verstaan, waarom hebt gij aan die voorstellen geen gevolg gegeven? Om uwe arglistige middelen uitlc- vocren, om uwe overbeerschende zwarte strekkingen na te komen. Inderdaad veronderstellen wij daf, volgens uwen wensc.li, hel weldadigheids- bestuur sedert 1879 geen onderscheid zou gemaakt hebben in de uitreiking der onderstand middelen aan behoeftigen, zonder nalezien welke dier behoeftigen, ten gevolge onderstand van hel Vincentius genootschap,en bij meer andere middelen, gedwongen werden hunne kinderen naai de congreganisch scholen te zenden; wat was den uitslag Aan die behoeftigen wiens kinderen gij in uwe congregranische scholen had aangeloki, werd uilsluitelijk en alleen onderstand door hel Vincentius genoot schap gejond, bijgevolg zij kregen van twee kanten en dal was uw lokaas om de ouders te verleiden wiens kinderen do gemeente schooien bijwoonden; zoo doende en bij middel uwer valsche vrij heid en liefdadigheid, gij vangde geheel den boel, de gemeente scholen stonden nabij ledig, konden des te gemakkelijker afgescliaft worden en welhaast kondet gij uw duister doel bereiken koekoek een zang en alles zwart Welnu wij zeggen het openlijk, hadden onze dischheeren alzoo te werk gegaan, zij hadden aan hunne laak, aan hunne rechten en plichten te kort gebleven. Dewijl zij verplicht waren de gemeente scholen door hunne geldmiddelen ge deeltelijk le onderhouden, moest dit geene nultelooze uitgaaf zijn en moesten zij die scholen ook anders ondersteunen. Als dischheeren moesten zij inzien welke behoeftigen elders onderstand ge noten en in evenredigheid meer geven aan die behoeftigen welke den bijzon deren onderstand van het Vincentius ge nootschap niet genoten. Immers die behoeftigen door liet Vin- centius genootschap bevoordeeligd, wer den slechts van de lijst der gewoone of bestendige dodingen geschrabl; doch bij builcngewoone omstandigheden zoo als ziekten, weduwelijken slaat en derge- lijke gevallen, genoten zij den noodigen onderstand van liet weldaadsbureel. Er valt nog te bemerken. Dat sedert ruim 15 jaren door het weldadigbeidsbesluur het middel werd aangelegd, de ouders die hunne kinderen Ier gemeenteschool niet zonden, van de gewoons medcdeelingcn uillesluitenen 'dal, om de boven aangehaalde reden, sedert den schoolstrijd in 1879, den voorkeur aan de gemeente scholen op de congreganisclie scholen gegeven werd. Zekere aangelegde verminderingen spruiten zoo uil verliezen op pachtgelden ten gevolge der slechte boerejaren, als bij den uitslag der laatste openbare ver pachting van grondgoederen en laude- Belgie 1OO jaar achteruit! Indien het land hel huidige ministerie laat volheiden, dan zal het Belgie onder alle opzichten, indien het een paar jaren moet duren, honderd jaren achteruit brengen. Hel ministerie en zijne vrienden zijn bezig met hel openbaar onderwijs te ver nietigen. De minister Thonisscn, doublu re- Jacobs, die gematigde man, heeft in de statistiek, die hij aan de Kamer heeft medegedeeld, bewezen dat hij er een handje van heeft om het openbaar onder wijs le vernietigen. Te rekenen van 22 september lol op 1 januari, dat is juist honderd dagen, heeft de krijscher zooals hij zegt, uit muntende uitslagen bekomen met zijne gedoemde wet. Er zijn 836 gemeentescholen in 1060 gemeenten afgeschaft en 35.811 kinde ren en volwassenen, die de ollicieelc ge meentescholen bezochten, zijn verplicht geworden niet meer ter school le gaan of wel eene aangenomene klerikale school te bezoeken, dat voor hel mcerendeel ge lijk staal met niet Ier school gaan Er zijn aan 792 gediplomeerde en be kwame onderwijzers en onderwijzeressen wachtgelden toegeslaan, bijgevolg zijn er 792 van hunne plaats afgesteld om ze te vervangen door vrije ouderwijzers, hel mcerendeel zonder diploom. Voegt daarbij de talrijke ouderwijzers en on derwijzeressen, die afgesteld zijn en die geen recht hebben op wachtgeld en men zal lol meer dan duizend ambtenaars ko men, die door het klerikaal ministerie zijn afgedankt. En wij zijn nog maar aanhot begin! Het land dat zich zooveel opofferingen heeft getroost voor het onderwijs, ziel in ecus alles vernietigt, alles met de voe len vertrapt; de wettig benoemde onder wijzers worden met honderden afgedankt en duizenden oflicieële scholen worden gesloten, om plaats te maken voor kloos terscholen of onbekwame koeiwachlers waarvan de geestelijken onderwijzers maken. Heken daar nu bij de onwettige han delwijze van hel ministerie in T verbre ken van kiezingen; De partijdige benoemingen in de open bare ambten; De niet volbrenging van hunne belof ten wat hel afslaan der belastingen bc- I ri'fl Hel dooden van handel en nijverheid, omdat niemand vertrouwen heeft in hel klerikaal bestuur. En als men dit alles in overweging neemt dan moet men zeggen de Belgen zijn wel goede sullen; zij laten zich onl- klecden, vernederen, bespotten en blijven gerust alles afzien, zonder dal het brui- schcnd bloed naar hel hoofd slaat en ze doel uilroepen Het is genoeg, niet ver der Het is dus te voorzien, dat die leeraars heel loegevend, al le toegevend zullen zijn, dal velen hunner met de leerlingen zullen konkelfuizen en dat er diplomas zullen worden gegeven aan leerlingen, die maar in geheel niet bekwaau zijn. Dal belooft voor de toekomst. Terwijl hel Gouvernement 24 geeste lijke normaalscholen aanneeint, vermin dert hel T getal der Staats-normaalscholen lot 18 en doel hel alles was mogelijk is om die scholen nog te kunnen sluiten, bij gebrek aan leerlingen. In meest allen heeft beleen geestelijke geplaatst, een soort van aalmoezenier, die er hel godsdienst onderwijs zal geven, maar eigenlijk baas zal spelen over ieder en alles. Elk van die heeren aalmoezeniers heelt eene jaarwedde van 2000 fr. Zooals men ziel, als er geen geld is voor hel ouderwijs en andere nuttige en noodzakelijke dingen, dan is er toch altijd geld voor die heeren geestelijken. Maar de geldkwestie is nog het minste. Hel gevaar, hel erge der zaak is, dat voorlaan 90 van de 100 onderwijzers, die mén kweeken zal, creaturen van de gees- lelijkhied zullen wezen, en het volkson derwijs binnen eetiigen lijd geheel en al in de klauwen der papen geleverd zijn zal. Dat is hel doel, welk de geestelijkheid reeds lang beoogt en welk zij, dank aan de oneensgezindheid der liberalen van Brussel, eindelijk bereikt heeft. Zes maanden van klerikaal bestuur zijn voldoende geweest, om hel volksonder wijs le vermoorden. Hoeveel jaren zullen er noodig wezen, om liet kwaad le herstellen dal door onze tegenstrevers op zulken korten tijd is ge sticht Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkcrkc, Veurne, moed om fe antwoorden; de zoetsappige Jeremias heeft 10 dagen lijd gehad om zijn antwoord gereed te maken en men zegt dal M. Jacobs hem daarin een handje geholpen heeft. Wat hij gezegd heeft beteekenl nog luttel weinig of niets; gedurig heeft hij niets anders gedaan dan, zooals men zegt, rond den pot draaien. Wal hij ge zegd heeft is gemakkelijk te raden. Volgens hem is de nieuwe wel eene puike, uitmuntende wet, een perel van eene wel; ze wordt eerlijk, deftig en ge matigd loegepast, en al de gemeenten moeten eraan gehoorzamen. Daar waakt Jeremias op; hij zou niet gedoogen dal de wet onder de voeten getreden wierd. Na aldus lang gesproken en niets te hebben gezegd, heeft Jeremias de zoetsap pige beloofd, dal hij in de volgende zit ting uitleggingen zou geven over de feiten, die hem zijn bekend gemaakt. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent, Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgis, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Plbi.icité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij i-. vwincv KUltdKlIOVI6, Drukker-Eitgever, Ooslslraat, 6, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Gent nnm* lïi'ussel en ISixnmde naar Nienpoi-t. i. m Io in it o t i let» on in; de Io k an ide 3-08 3- 47 4- 24 7-10 NIEUPORT D1XMUDE D1XMUDE NIEUPORT DUIN KERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 20 it. 0 t j 1 r 5-50 7-35 9-51 10-15 10-49 11 ;r le 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 11-50 2- 59 3- 22 4- 11 31 at. it 0 ill h BRUSSEL GENT V El RNE GHYVELDE DUINKERKE 5-35 8-06 8- 28 9- 02 si u in n n 1- 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 10- 15 11- 25 12- 15 3-23 5-35 9-31 6- 20 7- 46 10-11 10- 51 11- 22 ■X -- --t>g>s -- ii ii - - ^^&»8-r-i- 5- 48 10-15 3-08 5-07 6- 26 11-25 3-47 5-41 7- 12 12-15 4-24 6-21 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-44 <j-00 3-02 00-00 11-50 6-07 8- 57 9- 18

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 1