VAN VEURNE s ir NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 IV 482. I'S flSSSS. Ie en. J I ir H If »-l ■u A &£S$“ jsssas-. a '-'ll. lien ala lor de toot rig. leu ken u w. ge il. ten 1 ii en er ook U. 5- 48 6- 26 7- 12 9-38 11-05 5-35 8-06 8- 28 9- 02 I- 4- 23 5- 06 7-32 8*50 10- 15 11- 25 12- 15 3-23 5-35 3-02 6-07 8- 57 9- 18 it it n in :ii i- BRUSSBL GENT VEURNE GI1YVELDE DU1.NKERKE ^n <>llu Re. Gin ui». <U "afc l><i. eelo ider '•er- •koi 'len den tien ■ion fen. i lost I en Mio ’mt '-Ü fen er ten v©r dat V'T- allo g«- 'flen e oq 5-07 5- 41 6- 21 9-15 10-44 Dat is nu de algemeene bevrediging, die hot clericaal beheer ons aanbrengl! 3-08 3- 47 4- 24 7-10 9-31 6- 20 7- 46 10-11 10- 51 11- 22 NIEUPORT D1XMUDE D1XMUDE NIEUPORT Met de zoo stellig beloofde welvaart, slaat het eveneens. Wij welen wel dal de crisis overal heerscht, en zullen niet zoo onredelijk zijn den heer Beernaert noch den ridder de Moreau daarvoor aan- sprekelijk temaken. Maar zij hadden zich man veiklaard om het in België dadelijk le doen beleren. In slede van te beleren is alles onder bun bestuur nog verslecht. Klachten komen uit elke fabriek, uil elk handelshuis. De opbrengsten onzer spoor wegen dalen gestadig. De crisis aan de koolmijnen is verschrikkelijk. En waar zitten onze katholieke Hollo ways nu met hunne wonderdadige zalf en pillen?Wel, zij hebben de kerk-indus- liiëclen bevredigd, en deze troosten ons met de verzekering dat, zoo wij maar willen, wij hier namaals allen rijstpap uil zilveren schotels zullen eten; hier op aarde is hel hun onverschillig of wij van honger creveeren. »an o«n. Me Woensdag is de algemeene bespreking der begroeting van onderwijs gesloten, na eene redevoering vol hatelijke perso naliteiten van den heer Thibaut, en eene van den heer Wagener, die volstrekt al de feilen heeft slaande gehouden, die hij over de schoolknoeierijen had doen ken nen. Aan hel slot der zitting vroeg graaf de Kerchove wanneer de minister van bin- nenlandsche zaken bel verslag des gou verneurs van Brabant over de gebeur tenissen van 7 september zou neerleggen. Men weel hoe de clericalen na den dag van 7 september geroepen hebben over snoodc hinderlaag, barbaarsche moorde- rij, dielïe en plundering, dooden en ver minkten, staatsmannen mei bloed be smeurd en anderen prietpraat meer. Hel was dan ook le verwachten dal hei mini sterie hel verslag, dan nog al door eenen clericalen gouverneur ópgewaakt, spoedig aan de verontwaardiging van hel land zou prijs gegeven hebben. En juisl hel tegendeel gebeurt. Dal De belastingen... ja. daar hebben zij op gedacht. De vermindering is begonnen mei eene vermeerdering op de schooluit gaven schier in elke gemeente en nog eene vermindering staal ons le wachten in den vorm van een laks op ons stuk brood, zoodra onze laslen-verminderaars daai toe de kans zullen hebben. Dal is hel bilan van hel ministerie der algemeene bevrediging, der groote volks welvaart, der algemeene ontlasting M. Beernaert, als hoofd van hel kabinet en minister van builenlandsche zaken ad interim, heeft dinsdag de aangekondigde mededeeling over de Congokweslie aan dc Kamer gedaan en al de daarop betrek king hebbende stukken neergelegd. De Kamer zal de algemeene acte der Conferencie van Berlijn moeten goedkeu ren en bekrachtigen. De nieuwe Gongostaal zal moeten inge richt worden; hel gouvernement heeft desaangaande voor hel oogenblik geene mededeeling le doen. M. Beernaert heeft hulde gebracht aan onze vertegenwoordigers le Berlijn, de hhn. Lambermonl en Van der Slraelen- Ponlhoz. De eer van den goeden uitslag, die op België terugstraalt, is te danken, zegde hij, aan hel initiatief van den Koning, aan zijne voorlvarende krachtdadigheid en zijne persoonlijke opofferingen. Hel internationaal werk van den Congo is een echt Belgisch werk; wij mogen dit met nationalen trotsch verklaren, want dit werk werd ook bezegeld met hel Belgisch bloed. Na ook hulde te hebben gebracht aan de Belgen, die in den Congo bezweken zijn, besloot M. Beernaert met de hoop, dal onze landgenoolen vruchten zullen weten te trekken uit dit nieuwe gewest. Op voorstel van M. Thibaut werd eene commissie van zes leden samengesteld, om den Koning een adres van dank en gelukwensehing te gaan overhandigen in naam der Kamer. Deze commissie zal beslaan uit de hun. Malou, Thibaut en Simons, der rechter zijde, en de hhn. Fiére, Bara en Pirinez, der Imker zijde. Vervolgens hernam de Kamer hare dagorde. Hel voorstel van M. Vander- smissen, om de discussie le sluiten, werd verworpen met 57 stemmen tegen 44 en 4 onthoudingen. De discussie werd voortgezet over het budjet van onderw ijs, door de hhn. de Burlel en Gallier. Er is besloten dc algemeenc discussie te eindigen na nog de him. Wagener en Thibaut te hebben gehoord. De kiezing van M. Loslever le Verviers is goedgekeurd. Het werk der nationale onwetend heid. Het is enkel bij zeldzame uitzondering, heelt M. Thonissen verklaard, dat aan gemeenten toelating zal worden gegeven om alle officieel onderwijs af te schaffen. Nochtans gaal er geen dag meer vo< r- bij. zonder dal de Moniteur eenige be sluiten aanbrengl, waarbij de jezuietische minister van schoolverwoesling en on- derwijsvermoording die toelating geeft. Hel schandaal der schandalen gaal dus maar altijd voort. Wal is-de gemeentevrijheid toch een schoon ding, als de geestelijkheid haar onder haren pautoefel drukt. E>o Kamer. Bij uitzondering heelt de Kamer maan dag, zitting gehouden. M. Mélot, verslaggever over het budjet van binneidandsche zaken, heelt de rede voering, die hij vrijdag begonnen had, ten einde gebracht. Vervolgens heeft M. de Kerchove de Denlerghem hel woord genomen. De gewezen gouverneur van Henegouwen, die met kennis van zaken sprak, heelt met onomstootbare feiten doen zien, dat M. Thonissen, met zijn masker van ge- inaligheid, de wel nog hatelijker en schandaliger toepaste dan zij eigenlijk in den grond is. En M. Thonissen? Hij bleef daar zitten als een steenen beeld, doende alsof niets van alles wat men zegde hem aanging. Hij zweeg als een graf. De zoetsappige minister van schoolverwoesling kan of mag niet spre ken; zijne bazen hebben hem verboden en bij, als nederige dienaar en slaaf, hij gehoorzaamt. Niet ecus voelt hij die vernedering. Wij beklagen hem. Daar de strooien man van M. Jacobs doofstom bleef, heeft M. Vandersmissen, het haanlje-voot uit der XVI halfslachtige!) van Brussel, voorgesteld de discussie maar te sluiten. M. Frère bracht in midden dat de hhn. Gallier en Wagener nog ingeschre ven waren voor peroonlijkc feiten, die altijd gehoord worden; M. Bara loonde dal M. Vandersmissen vooral de man niet was om dc sluiting voor te stellen, ver mits bij zeil in den lijd verklaarde dal hij legen eene hatelijke schoolwet zou stem men, T hielp er niet aan de rechter zijde, die besloten is M. Thonissen le redden uil den cllendigen toestand waarin hij al langer zoo meer versukkelt, vroeg de stemming bij naamoproeping. De Kamer was niet meer in getal, zoodat geene beslissing kon worden ge nomen. Zij zijn nu sedert acht maanden meester; zij handelen in hunne volle macht, dc liberale minderheid kan immers de re- geering in niets hinderen. Herds zouden wij eenige sporen moeten ontdekken van die bevrediging, van die meerdere wel vaart, van die afschaffing van belastingen. Helaas wij wachten nog op hel eerste gouden ei van de Roomsche lien. Ja toch, zij heeft gouden eieren gelegd, maar, zonderling genoeg, zij is die gaan leggen op den school van hen, voor wie men bij de kiezing van 1884 juisl hel minste, zeggen wij liever niets vroeg op den school der bisschoppen! Want de schoolwet, wal is die anders dan eene voldoening aan dc zedclijke en geldelijke onverzadelijkheid onzer bis schoppen gegeven, dan een geldbaanlje voor hel hier krioelende heir van lang en kortgerokte Jezuiëten en Jezuiëlinnen, dan ecu middel om, ten nadeele van hel algemeen welzijn, de Kerk over ’s lands rijkdommen meester te maken Verleden jaar hielden zij de Kerk bui len zaak; verraderlijk heeft men ze de Hoofdrol in ons nationaal beslaan gemaakt. Belastingen op graan en vee. De middensectie, die hel voorstel der representanten van Nijvel betrekkelijk de graan- en veebelasting onderzoekt, heeft zich donderdag vereeenigd. Al de leden waren aanwezig te weten, de him. Malou, Dumont, Delcour, de Liedekerke, Nolhomb en Schaetsen. De hecren Snoy, de Burlel en Pasteur, representanten van Nijvel, woonden de zitting bij. De discussie heeft meer dan eene uur geduurd. De sectie heeft de antwoorden van het gouvernement ontvangen,op zekere vragen die gesteld waren. De verslaggever is nog niet aangeduid. Volgens den Courier de Bruxelles schijnt hel ontwerp alle dagen veld te winnen. Ja, maar van den kant naar de gracht. Er zijn zeker veel klerikale representanten die het zouden willen stemmen, maar zij durven niet, uit vrees voor hunne kiezers. --- Antwoord aan de Veurnaar. Wij herhalen u, dat, volgens onze be- selling, de voorstellen bij de drie door u aangehaalde vragen bevat, ons geheel en al aan staatkundigen twist vreemd schijnen en dat, bij gevolg wij, als poli tiek blad, aan dien redetwist willen vreemd blijven. Verders ontkennen wij volst rekt dal het liberalismus te recht voor eene gods dienstige sekte kan doorgaan of aange wezen worden. De benaming of beduiding van sekte schijnt ons uiisluilelijk aan godsdienstige of wijsbegeerige vereenigingen toepasse lijk, doch geenszins aan eene politieke of staatkundige partij als hel libeialismus, dit niet tegenstaande uwe bevestiging en Bevrediging, volkswelvaart, ontlasting. Verleden jaar, zegt het Morgenblad, omtrent dezen tijd, begonnen declericalen humic toebereidselen voor de kiezingen van juni 1884. Zorgvuldig hielden zij de godsdienstzaken buiten het pleit; ter nau- wernood zelfs werd er door hen van de schoolwel gesproken, en wanneer zij dit deden was hel enkel om besparingen op dezen dienst le vragen. De eenige en de groote grieven, die zij legen liet liberaal beheer inbrachten; waren de staat van onrust, waarin de gemoederen verkeerden, de belastingen en de handelspolitiek der regeering. die, zegden zij, schuld was van de handels-en iiijverheidscrisis in België. Zij stelden zich aan als de apostels der bevrediging; zij zouden immers door liiiime gematigdheid de wereld verbazen woorden van M. Beernaert Handel en nijverheid, door de liberalen ten onder gebracht, zouden zij dadelijk lol eenen ongehoorde!) bloei opbeuren. De jongste belastingen, waartegen zij hadden gestemd, verklarende dat die onnoodig waren, zouden zij gewis af schaffen. Dal was het lokaas, waarop zij dc kiezers verlekkerden. En die hoog opgevijzelde algemeene bevrediging? Was de spanning hier te lande ooit heviger dan nu In welke ge meente heerscht er overeenkomst? Overal heerscht oiieenighcid lussclien de burger lijke en de geestelijke macht, overal wekken de priesters en hun aanhang de slechtste driften op. De vraagstukken van het onderw ijs en de begraafplaatsen ver doelen hel land in twee kampen, die vijandiger dan ooit tegenover elkander slaan, en de clericale partij, niet lukkende met wettige wapenen hare tegenstrevers ten onder te brengen, aarzelt niet lot ge weld baren toevlucht te nemen. De clericale kruisvaart van september laatst naar Brussel was eenvoudig eene poging tol burgeroorlog. Ten platten lande gaat bet er dagelijks gruwelijker toe. Dezer dagen werd gemeld dal bij Tongeren een brave huisvader door een clericalen schurk werd vermoord, omdat hij liberaal was, en dat een hoop fanatieke boeren dit toejuichtenen riepen T Is de laatste niet, die er aan moet; weldra zullen anderen volgen.' Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. i Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: G fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 120 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belyie, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Officr de Pcducité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijn in bij K. VANJOKIV KKIICK1BOVB6, Drukker-Eilgever, Ooslslraat, 6, le Veurne, en in dc Postkantoren des Rijks. Vei'li-okuron vnn tien 1 jzerenweg van lininkerke, Veurue, <2ent naai- lïi-nssel en Skixnintle naai- Nienpoi-t. DUINKERKE GHYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL 9-00 oo-oo n-50 -2-59 -3-22 -4-11 5-50 7-35 9-51 10-15 10-49 Ziedaar de macht der meerderheid van 36 stemmen 1 In den loop der zitting heeft M. d’Andri- mont hel Ministerie verwittigd, dat hij eene interpellatie zal doen over de spelen te Spa, en generaal Poiilus heeft eenige ophelderingen gegeven over de correctie te Vilvoorden. Er zullen hervormingen worden ingevoerd. T Is lijd. 7-03 !)-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 verslag moet tegen de clericale sloksla- gers zijn uitgevallen, of wij verstaan cr niets van. Immers, minister Thonissen, om niet te moeten spreken, heeft gebaard dal hij het verslag nog niet gelezen had. Maar wat zonderlinge kwispel van minister hebben wij toch aan dien Tho nissen Toen men inlichtingen vroeg over de schoolzaken, zegde hij dal hij de versla gen nog niet had doorzocht en hij zou spreken als T hem zou passen. Als men hem nu vraagt om zijne ge dachte le kennen over hel verslag van 7 september, is’l liet zelfde liedje hij heelt hel nog niet gelezen en hij zal zien wat hem dan te doen staat. T Zal zoo eiken keer zijn dal hij met iets in nesten zit. Ook de man kan moeielijk op eigen vleugels vliegen; hij staat onder de voog dij van meester Jacobs, en eer hij goed dozens les heeft van builen geloeid, durft hij kikken noch mikken. Is me dal een ministerie! £3

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 1