Antwoord op hel 2,lc artikel van den l'eurnaar in ons volgend nummer. Rechterlijke kronyk. Be 'korrek- lionele Rechtbank onzer .stad, heeft de volgende veroordecliugeii uitgesproken. De groote vraag is nu Wie zal van dien Staat de vorst zijn Ziehier wal er de Indépendance over schrij IV: Het gevoelen der Indépendance wordt ten volle gedeeld door de groote meer derheid des Belgischen volks. Alleen kortzichtigheid, kan anders doen deuken. Belgie heeft er alle belang bij, zoo zedelijk als stoffelijk, de kwestie van den Congo aldus te zien bekronen; hel zal er in de wereld bij winnen in aanzien en gezag. aangchaaldc sermoen belichting van be doelde heer pastoor. Dal de Flandre libérale, hel katholicis- mus zou aanranden, zoo gij zcgl, is toch geen bewijsreden dal het liberalismus zijne hoedanigheid van politieke of staal kundige partij legen diegene van gods dienstige sekte zou veruild hebben. Gij wilt, heeren schrijvers van den Veurnaar, ons in nel helpen, dal is toch eene wondere bekentenis; maar T zal diiet pakken. Deze aanmerkingen gedaan, wij laten ihel overig aan onzen vorigen schrijver (Ouder zijne verantwoordelijkheid. ---- Stede en Streekbelangen. De Provincialeraad van Weslvlaanderen heeft onlangs in zitting van 4‘,e" dezer maand meenen wij besloten een vierde te betalen in de eerst honderd kilometers stoomtramlijn, die zullen gelegd worden in Weslvlaanderen, en alsdan zien lot hoeverre de lusschenkomsl der provincie nog zal kunnen verleend worden. Sedert ons laatst artikel zijn ons nog goede en belangrijke inlichtingen wegens dil ontwerp van spoorlijn tusschen Veurne langs Coxyde en Oostduinkei kc, naar Nieuport medegedeeld, namelijk wegens ’l onbewust gemak van ligging dier spoor lijn, waai toe den steenweg van Veurne op Coxyde naar Oostduinkerke thans in werkzaamheid en den onlangs gelegde steenweg van Oostduinkerke op Nieuport, veel bijbrengen. Veronderstellen wij als liefhebber den grond ler plaats natezien. om dal ikmei den apostel Paulus die schreef volgens de wet die hij gekend heeft, zal een ieder geoordeeld worden bij afleiding, deuke dal deze mijne chrislcne broeders, mijne cvenmensclien, mils zij deugdzaam leven, ook hun waar geluk kunnen betrachten en bewerken, hoe kan ik daar door aan geheel den christen godsdienst verzaakt hebben? Indien zulks zich in de theologie of godsgcleerdheid bevindt, beklaag ik mijne onkunde in godsgcleerdheid niet, en blijf bij mijne goede reden, gezond oordeel en tiavorschingen op spirilualische wijsbe geerte. En nu geëindigd, op theologisch gebied wil ik niet kampen noch strijden. Ik groet u heeren, wellicht ontmoeten wij ons nog onder de gewone redaktie van ‘t Adverlentie-blad, op staatkundig of politiek gebied. J. li. Comte de la Roehe, erfgenaam. Georges l'.icoinle de In Koelie, Kcizer-Karel- slrttal, 15, Gent. Wal meer is, zegde cenig kind te zijn en cetie.foi tuin van 13,000,000 te bezitten, waarvan hij één millioen b -steden zou om eene kerk te Handzame te bouwen. .Hel was dan een voornaam edelman, eeti burggraaf, dien uien onthaald eu ge- 1 herbei gd had ■Ongelukkiglijk had men mei cencn for- tuinzoeker te doen, die gebruik makendo van de arglooshcid zijner nieuwe vrien den, zijne rol meesterlijk gespeeld had, om zich een goed onderkomen, een lek- keren maaltijd en wal geld le bezorgen, want die burggraaf die dinsdag zich reeds te Ghyvelde bevindende, had geldbuidel en brieventesch goed voorzien, en sprak vollen lof over Handzame en zijne vrien- den. Tol staving van zijn bezoek loonde hij een portret, dal men hem uil herin nering geschonken had. Hier le Veurne heeft den Vicomte, door .zijn verleidend voorkomen, ook eenige personen beet gehad. Daarna is hij naar Duinkerke vertrokken. De policie van Oostende, handelende op bevel van den bestuurder der openbare veiligheid, heefl cencn vreemdeling aan gehouden en naar de gevangenis van Brugge overgebracht. Hel is een genaamde Dorsanville. amerikaansch onderdaan en zich voor den graaf van Nau uitgevcndc. Da zoogezegde graaf komt door de gendar merie over de grenzen gesiuuid te worden Hij had in verschillige slreken van Wcsl- vlaanderen aardigheden uitgekraamd. M. de deurwaarder Julien Lippens was van en de kusivis'scherij daar merkelijk aan groeit, bij zooverre dal hel Staatsbestuur, op den duinoever aldaar, reeds eene vuurbaak heefl doen plaatsen. De opbrengsten dier visscherijen zouden bij verscheide gelegenheden daags, naar de spoortreinen le Veurne, Nieuport en Oostende kunnen verzonden worden. Hoe menige dorre en schrale akkerlan den le Coxyde en Oostduinkerke kunnen door den groenselleell voor die akker- -- lieden niel winstgevend worden; nog- welen wie dil wezen mochtLater in den maals bij middel van spoedig, gemakkelijk en goedkoop vervoer, om langs Nieuport per stoomboot, de .Londen markt le - <>>uu «vi,. bevoorraden. familie le handhaven. En hier voor onze stad zouden wij 1 ook genieten van de beweging .lusschen Boulogne, Kales en Duinkerke qp Oosten- de; daarenboven, voor onze itnwooners zou ook dal gemakkelijk en gemeenschap pelijk vervoermiddel beslaan om hunne betrekkingen le Nieuport en tusschen-, liggende gemeenten lol aan Oostende, bankiers des rijks, geteekend uiltebreiden. Wij hebben het onze bijgebrachl en doen nogmaals een oproep aan Burge meester, Schepen en gemeenteraadsleden, Provinciale raadsheer en Deputatie lid, ten einde zij zamen de noodige middelen zouden beramen en bij de belanghebbende gemeenten liuimc medewerking belrach- I ten, op dat die tramspoorlijn van onze stad langs Coxyde en Oostduinkerke op Nieuport ten zelvon tijde met degene van Nieuport op Oostende zou uitgevoerd worden. Veurne, 14 Maart. Bij koninklijk besluit van 3 maart 1885. worden benoemd in de volgende gemeenten Oostduinkerke. Burgemeester, M. C. Macs. Reninghe. Burgemeester, M. A. llaghebaerl; Schepenen MM. F. JLeu- ridan en A. Sticher. Algeineene tijdingen. Te beginnen met 1 april zullen zoo hel schijnt, nog al belangrijke wijzigingen worden gebracht in den dienst der staats spoorwegen. Een koninklijk besluit aanveerdt hel ontslag des heeren 1). Rodlsals sc'nepene der gemeente Sluyvekenskerke. Hij wordt vervangen door M. I. Van- Ihuyne, benoemd bij besluit van 3 maart. Zaterdag 11 April aanslaande zal te Brugge, in hel provinciaal gouverne- menlsholel, de aanbesteding plaats heb ben voor de herbouw ing van de«Molen- brug» op de Krommegrachlop den weg van Veurne - Spermallie. Begrooting fr. 22,457-22 Borgtocht fr. 100(1. Men schrijft uil Handzame, den 6 maari: Zondag laatst viel bier eene zon derlinge gebeurtenis voor, die gansch de week hel gesprek uilgemaaki heelt van heel het dorp en den lachllusl van allen thans opwekt. Na den trein van 8 ure 's avonds vond men nabij hel dorp, langs den steenweg naar Wercken, ectien per soon levendloos op den grond liggen. Behalve eene slechte klak, had hij tame lijk nette kleederen aan en scheen 20 a 2;> jaar oud. Men nam hem spoedig op en droeg hem in de herberg de Zwaan, waar hij door de goede zorgen en de weldoende warmte, begon eenige tekens van leven te geven. Men had onderlusschcn den geneesheer en den onderpastor gehaald, die den on bekende ler zijde stonden en alles aan wendden om hem lol hel leven lerug le roepen. Langzamerhand echter bekwam hij. begon naar «mama» te vragen en toen hij zijn bewustzijn hernam, zocht hij naar geldtesch en uurwerk, die, naar zijn zeg gen, hem waren afgenomeu. Daarop begon hij bitterlijk te weenen en vroeg om ge biecht te worden. Men verwijderde zich uil eerbied en iedereen had medelijden met den jeugdigen vreemde, die ziekelijk, zonder geld en zonder dak in zoo een deeriiisvollen toestand aangeiroffeii werd; doch hij werd niel verlaten en naar hel huis van den heer Vandepulte inedegeleid, waar hij vriendlijk opgeuomen en ont haald, eene goede tafel en zacht bed vond. Algemeen was men nieuwsgierig le I avond zegde men dal hel een voornaam j persoon was, een kind van goeden huize, wiens uaam men verzweeg, om de eerder Maar thans begint de grap. 's Amlerdags was mijnheer gansch her steld en vlug le been. Vol dankbaarheid voor de dicnsien hem door zijne weldoe ners bewezen, vervaardigde hij voor beide eene schuldbekentenis van 1000 frank, belaalbaai pp hel eerste vertoon, bij aide wegstalie langs de spoorlijn over de ijzerenbrug op de Nieuporlvaarl; wij be vinden ons in de rechte der Noordstraal, waar de nieuwe steenweg op Coxyde de spoorlijn kruist en beslaligen dal daar aan den hoek oenen zwaai of courbe zou moeten gemaakt worden. Thans bevinden wij ons op de zuide zijlaag of zijweg van dien nieuwen steen weg, welke zijlaag of zijweg drie meiers breed, uiltersl voor hel leggen der sloom- tramlijn voldoet. Wij vervolgen onzen weg, zonder eenig beletsel le omwaren, tol aan Coxyde dorpplaals; daar beslaligen wij nogmaals bij hel inkomen en uitgaat) der dorpplaals, twee rechlhoekcn, welke door zwaaien of courben voor de tramspoorlijn moeten vermeden worden. Wij wandelen verder op hel bed van den nieuwen steenweg lot aan den be- staanden steenweg op Oostduinkerke, vervolgen dien steenweg, trekken over Oostduinkerke dorpplaals en stappen vlijtig voort kings den nieuwen steenweg en over de nieuwe gemetselde boogbrug op den ouden Vettrne vaart; alzoo be reiken wij le Nieuport de spoorweg- slalie en bemerken dal daar ook een zwaai of courbe op stadsgrond zoude moeten aangelegd worden. Wij vragen hel u lezers, is het gelooft ijk dal op dien afstand tusschen Veurne, langs Coxyde en Oostduinkerke, builen de gewoone leggingswerkcn, geene hoege- naamde andere buitengewone werken noodig zijn, dan vier hoeken door zwaaien of courben le vervangen, waarvan een op stadsgrond te Nieuport niel moet ge rekend worden Wegens hel nul en het voordeel van het daarstellen dier stoomlrambaan, moet niel alleenelijk de tegenwoordige of be slaande noodwendigheid en beweging in acht genomen worden. Gemakkelijke en goedkoope vervoer middelen doen de beweging, handel en I J 1 Wie niel vooruit werkt of bij den ouden slenter blijft, wijkt achteruit bij anderen j die vooruitslreven. Tc Coxyde, bij middel van cencn steen weg van aan de dorpplaals, door den duin, lol aan zee, een half uurke af stand grond gratis, ontwaren wij eene badplaats en eene spoedige uitbreiding der kuslvisscherij, terwijl te Ooslduiu- De Congokwestie. Is dinsdag, zooals wij boven zegden, dal Minister Beernaert, op verzoek van M. Frère, de diplomatische stukken be trekkelijk de Congokwestie in de Kamer heeft nedergelegd en daarbij eene mede- deeling gedaan heefl in naain van bel Ministerie. De Congo is door al de mogendheden •j ai zoo als lielgene dal mij hiei (]e|. were|(| erkend als onafhankelijke!! plimts verlecnl - met gepast f en vrijen Staat. Onze grondwet heefl uitdrukkelijk alle - godsdiensten vrij gelaten, dus heefl zij zich om de godsdienstige waarheid niet bekreund, bijgevolg zijn uwe bedoelde voorstellen aan onze grondwet en hare, vrijheden, waarover hel Adverlentie-blad gehandeld had, geheel en al vreemd. Wilde ik met u een redetwist aangaan over hel algemeen stelsel zoo van grond wetten als van alle andere wetten, ik zou u voorhouden dal de grondwetten en alle andere wetten, zoo veel mogelijk, op hel, natuurlijk recht moeten gesteund zijn, dal is op hel ideaal of volmaakt recht dal wij langzamerhand vervolgen, maar geheel le bereiken mij als eene schim voorkomt. Immers de Grondwet ei: de andere wetten van een volk zijn uitingen van zijne noodwendigheden en bewijzen den graad zijner beschaving; van daar de ge stadige verandering dier wellen naar male de uitbreiding zijner noodwendig heden en beschaving. Zoo hebben liet onze Congresleden ook gemeend. In aclil nemende de mi Idenligging van ons Belgenland, waar de bijzonderste wegen lusschen Amerika en Engeland met de Europoesche vaste landen door- kruissen, en ingezien de nabijheid en ^aangelegenheid van drie prolestaiilsche landen, namenlijk Engeland, Holland en Duilschland, nog de aanpaling van hel vooruitstrevend Frankrijk, hebben onze Congresleden den staal zoo veel mogelijk van de kerk willen afzonderen, bij zoo verre dal de staal bij de benaming of aanstelling der priesters of godsdienst- bedienaais niet mag lusschenkomen. ^Grondwet art. 16 i|k hebbe dan, tegenstrijdig met hel stelsel der schrijvers van den l'euinaar, de natuur der politiek afgeschelst zoo voor Grondwetten en andere wetten in T algemeen, als voor onze Grondwet en hare vrijheden bijzonderlijk. Maar waar gij mij niel zult vangen noch 40 net krijgen, heeren, is bij uwe be spreking en gevolgtrekkingen over: de ware verplichtende godsdienst; de stellige godsdienst door de openbaring van God voorgeschreven, de goddelijke instelling wan de 11. kerk, en zoo voorts. Wel bedankt heeren, over uwe ge negenheid, maar niettegenstaande uwe vleiende en onverdiende benaming van genie, zal ik mij niet laten verleiden, in uw uitgeworpen lokaas bijl ik niet, ik ontwaar mol wil garen genaaide zwarte .-streken. Nochtans eene kleine uitwijding, een .ootmoedig vraagske laat ik mij toe: Waarom toch zoo vermetel eu onberm- llterlig mij als erger dan sektaris en .ketter, als volkomen aan der christenen godsdienst verzaakt hebbende, waarom mij alzoo verwijzen en oordeelen En zou ll gij heeren, daartoe wel be voegdheid hebben? Gij weel waar het geschreven staal oordeelt niel wilt gij niet veroordeeld worden Daarenboven uwe gevolgtrekking van volkomen verzaking aan geheel den chris tenen godsdienst, komt mij voor als ongegrond en nevens de logiek. De prolestaiilsche kerken, ookdegriek- sche kerk tellen toch als chrislcne kerken; immers Lulherianeii, Calvinisten en die ledematen der graeksche kei k zijn toch christenen en hebben bijgevolg aan geheel den christenen godsdienst niel volkomen verzaakt. Hoe kan ik dan, die ook christen ben, Wij vertrekken le Veurne uit de spoor- Heeren schrijvers, gij wilt dan beginnen melde ontleding mijner godsdienstige be lijdenis? Daar schuilt, zoo genomen, een misverstaan of eene valsche uitdrukking. Ik heb enkelijk geantwoord op die voor stellen bij uwe drie vragen beval en dan nog maar voor wal hel derde voorstel bevat, antwoordeik aonder het oogpunt van vrije reden, gezond oordeel en spirilualische wijsbegeerte willende alzoo dal voor stel onder hel oogpunt van theologie of Godsgcleerdheid geenszins onderzoeken noch betwisten. Moest ik u mijne geloofsbelijdenis be kend maken, ik mag u verzekeren, heeren, dal deze wal meer dan de antwoord op uwe drie voorstellen zou behelzen, doch zulks schijnt mij in een politiek week- Dekeister Leo, bakker te Veurne; Dewitto Eduard, visschor te Adinkerke, elk 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor dieftc. Tliybaut Albert, voorman te Iloosendael, 8 dagen gevang, voor slagen en wonden; 10 fr, boet voor hot werpen van vuile voorwerpen, en 8 dagen gevang voor vernieling van afsluiting. Cornette Henri, werkman to Hooglede, 20 fr. boet of 8 dagen gevang, voor slagen en wonden. Depauw Jan, daglooncr te Vladsloo, 194 fr. 10 c. boet of een maand gevang, voor over treding aan de wet op don tabakkweek. Devos Seratlen, landbouwer to Weslvletercn, 15 dagen gevan en 20 fr. boet, voor opstand en beleedigingen. ZITTING VAN DEN .5 EN .0 UA.VHT. Borrelle Sophie, echtgenote Francis D' houdt, te Veurne, 8 dagen gevang en 26 fr. boet, voor I eerroof; 15 dagen gevang gn 50 fr. boet, voor I eerroovendo aanklaging. Sinnaeve Sidoruc, echtgenote Dcstoop Karei, te Veurne, 26 fr. boet, of 8 dagen gevang, voor slagan; 10 fr. boet, voor het werpen van bevuilen de voorwerpen, en 10 fr. veor scheldwoorden. Dewitto David, herbergier te Adinkerke. J 1 De souvei'einoteit van den Congostaat be hoort aan de Internationale Xfrikaansche Maat schappij, maar voor die souvereinuteit is een souverein noodig, en die souvurein is niet aange duid. - De logiek schijnt te zeggen, Jat deze souve- reineteit moet gegeven worden aan den uitste- nijverheid aangroeien en vermeerderen, kenden man die de echte stichter is van den1 'v:- - nieuwen Staat, aan hem die het initiatief heeft genomen der beschaving, waarvoor do heele wereld hem hulde brengt. I - Dit ligt in den aard der zaken en deze oplos- j sing schijnt zich zoodanig op te dringen, dat, als i men haar bij onderstelling ter zijde laat, het hijna onmogelijk is er eene andere uit te denken, j - Maar om deze oplosssing te kunnen aan-1 nemen moet het Belgisch Parlement tusschen l beiden komen. Inderdaad, art. 62 der Grondwet «Do koning kan niet te gelijken tijde het' '',-l kc del gelijke Steenweg reeds bestaal «hoofd van een andoren Staat zij'.), znudor de toestemming der twee Kamers. Geono dor twee Kamers mag over dit onder- werp beraadslagen, als niet ten minste twee derden der loden, waaruit zij is samengesteld, tegenwoordig zijn, en de beslissing is niet aangenomen dan voor zooveel zij ton minste de twee derden dor stemmen behaalt. Do partijen moeten hot hier dus eens zjjn. Het gouvernement en de meerderheid vermogen niets zonder do oppositie. Edoch, de kwestie is verheven boven do debatten der partijen. i - Wij kennen in deze zaak niets, noch do wenschen des Konings, noch do inzichten des ministeries, noch do voornemens der linker zijde. Maar het zou ons wonschelijk toeschijuon, als koning Leopold II zou verlangen conon titel te behouden, dien hij verdiend heeft door zijn persoonlijk initiatief van burger der beschaafde en beschavende wereld. Mot recht, niet met liet recht van verovering, maar door het voorrecht der vinding, is hij het natuurlijk opperhoofd van den nieuwen afrikaanschon Staat. Indien het Gouvernement voorstekt er hem het werkelijk oppergezag van toe te kennen, onder welken titel het ook zij, zien wij niets dat er zich tegen verzet, on verre van te denken dat do wettelijk- making van zijn werk aanleiding zou kunnen geven tot betwisting, gelooven wij dat zij zou worden toegejuicht door de openbare opinie nis zijnde zoo roemrijk voor hot land als voor den koning zelf. - Stoomtram van Veurne op Nieuport- Oostende. Klit<l- en htrccknieuwh.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 2