zoo werkt hij lot meerdere eer en bloei van kerk en klooster en laat hel waar geestelijke en stoffelijke welzijn ter zijde. Gelukkig de gemeente, welke eenen ongeleerden Bestuurder heeft, die noch moeite, noch beloften spaart otn hel op komende geslacht in de onwetendheid te dompelen, om hel ter prooi van bijgeloof en dweepzucht te stellen 10" 15» 20» 30 Schetsen uit Avecappelle. Wie kent er Avecappelle niet? Deze gemeente, alhoewel klein, is toch wijd De Provincie Ingenieurs hebben voor zending de ontwerpen op te stellen der lijnen waarvan hel grondbeginsel door de maatschappij aangenomen is geweest, de verwezenllijkheid er van te vervolgen, te z.ainen en tn overeenstemming met de provincie cn gemeente besturen, aan deze al de inlichtingen, de samenstelling der maatschappij buitellende, te bezorgen, als ook hen te verlichten op tic wijzen en middelen, waardoor men aan tie in richting van eenen ijzeren beurlweg zou kunnen komen enz. De burcelen der maatschappij (Bestuur cn Directie zijn gevestigd te Brussel Wetstraat N "9. (Medegedeeld). Stede en Streekbelangen. De stoomlrambaan lusschen Nieuporl en Oostende is door de maatschappij der ijzeien Buurtwegen aangenomen en zal dan in korten lijd worden uitgevoerd, spijts alle de moeielijkheden van legging bij den uitgang te Oostende en de ver binding le Nieuporl, rond de achterharen, over de sassen. Er zou dan eene leemte blijven lusschen Nieuporl en Veurne, afstand tien kilo meiers,om de recht st reeksche vertakking lusschen Veurne Nn-uporl-Oosiemle te verwezenlijken. Reeds hebben wij de voordedige om slandigheden aangewezen, welke de steen weg op Goxijde en Ooslduinkcrke thans in uitvoering en de nieuwe steenweg van Ooslduinkcrke op Nieuporl, voor hel leggen eener Iramspoorlijn aanbieden. Aangezien onze geboren voor zulke moeielijkheden van legging en uivoering niet achteruit weken, zal hel dan wel ge makkelijker zijn om die iramspoorlijn lol aan Veurne langs Ooslduinkcrke cn Goxijde te verlengen, dewijl op dien afstand van 10 kilometers geen welkdanige moeielijkheden bestaan. Blijven staan toen anderen vooruitgaan, is achteruitgaat). volgt geregeld Mandaten niet gaande boven de 10 fr. van meer dan 10 lol 20 fr. 20 50 50 100 Boven de 100 fr. wordt er 20 centiemen bijgevoegd per 100 fr. of breuk van 100 fr. bevlekte lapmannen opgelegd. Toe, Veurnaar, dal moei gij herstellen, en wij verhoopen w< I dal gij woensdag naast, in’l lang en in T breed, zuil vei- lellen wat er in deze kongregalie gebeurd, en waartoe de altaar der kapel diende als wanneer men er de mis niet las. Zeg ons over welke beschuldiging .een koster en een zijner vrienden heden reeds aangehouden zijn, en met welke propere zaken al die kongreganislen van 12 lol 30 jaren oud zich bezig hielden om den hemel te verdienen. Wij zouden ons schamen van onze pen Algemecne tijtlinjjen. Zaterdag is te Jonchershove brand ontstaan op een hofstedeken. Behalve de beestialen, die men heelt kunnen redden, zijnde gebouwen met al wal zij bevallen, de prooi der vlammen geworden. Nog denzelven dag werden de boerin en de meid als verdacht aangehouden. Verleden week zijn ie Houthulst een viertal kerels aangehouden en naar T ge vang van Veurne geleid. Deze aanhoudin gen zullen waarschijnlijk nog door andere gevolgd worden, want men schijnt op hel spoor te zijn van ce*ie gansebe dieven bende, die dezen winter den schrik op dit dorp en de omstreken verspreidde. Frans Sleculorutn, de 71 jarige vis- scher van Pollinchovc, die den 4 dezer te Brugge door hel assisenhof lol 4 jaar gevang werd veroordeeld, als betrokken in de zaak van poging tol moord en dief stal jegens Charlotte Veilende te l’ol- linchove, komt in hel gevang te Brugge te overlijden. De loodsman Ignatius David vaarde zaterdag met eene licht hooi een schip te gemoel dal in de haven Oostetidp ging aanlanden. De zee, die onlsluimig was, deed de boot omkantelen De toeschou wers van dit drama zagen den drenkeling incl wanhoop al zijne klachten inspannen, om zich aan de romp van zijne bool vast le klampen, en waren in de onmogelijk heid den ongelukkige!) loods le helpen. Eene groot golf rukte hem weldra mcê en men zag van op hel strand den armen man in de diepte verdwijnen. David laai eene weduwe en vijf kleine kinderen achter, waarvan liet jongste nauwelijks een paar weken oud is. PosTtioNS. De Monileur beval het onderslaande koninklijk besluit van 9 maart, strekkende om meer uitbreiding te geven aan don dienst dor poslbmis Art. 1. De postbons worden uitgegeven op de waarde van 1 frank en van al de vermeerderingen van frank lol 20 inbe grepen, zonder breuken. Art. 2. De taks, der bons van 1 tol 10 fr. blijlï bepaald op 5 centiemen. Voor de bons boven 10 fr. is de laks 10 centiemen. Er wordt gcenc rekening gehouden, voor de toepassing van de gelden beneden 1 fr. die bij den bon gevoegd worden in postzegels. Art 3. De verzender van den bon is ge machtigd er zijn naam en adres op in le schrijven. Art. 4. De taks der postmandaten is als Nationale maatschappij van buurtspoorwegen De bestuurraad dezer maatschappij komt den dienst der provinciën West- cn Oosl-Vlaanderen toe le vertrouwen aan den lieer Ingenieur De Mazij, wiens bu- reelen gevestigd zijn Munkkaai Qttai des tnoinps.N.° 53 te Gent. Pil. i«crda;iriets bijzonders dat wij nn daarover walgelijke feilen aan al die zuivere en on- i cn zijii gekend: vroeger om de twistzucht to Veurne in dun gemeenteraad spreken t l - De Vetirnaar is altijd wel iiigcliclil, iedereen weel dal. Zoo liaaster iels schandalig of laakbaar gebeurd, kondigt hij hel nieuws aan zijne lezersals liet mtinr van liberalen geldt, en hij dezen op den rug kan vallen. Zoo is het dal hij twee maal reeds ge sproken heeft van eene zaak ten laste ge- Jegd van zekere besiuiirsier van een openbaar gesticht te Bergen en dat hij. Avoensdag laatst, met een ongeveinsd ge noegen, aan zijne lezers de geschiedenis heelt opgedischl van eenen ambtenaar van hel openbaar onderwijs, door M. Van Humbeeck genaamd. Ilezoo welingelichte lezers van den Vetirnaar hebben nochtans reden van misnoegd le zijn, want onze koufrater lieelï velgelen de geschiedenis le geven ■van hetgeen laalsl le Brugge, in eene heilige kongregalie, gebeurd is het kan enkel uil loutere vergetendheid zijn Mat zulks geschiedt, wanl geheel hel land is daarmede bezig, en te Brugge hoort (jjen van niets anders spreke)) d;)i) I'.QJ) de lol 1000 fr. Boven de 1000fr. wordt er lOcenliemcn bijgevoegd per 100 fr. of breuk van 100 fr. Art. 5. Hel maximum der mandaten, per telegrafische!) weg te verzenden, blijft bepaald op 5000 fr. Dit besluit zal in werking treden te be ginnen van 1 april aanstaande. De opening der ten toonstelling van Antwerpen blijft op 2 mei bepaald. Er wordt den belanghebbende du volgende bepalingen van het koninklijk besluit van 20 j muari IB83, hei inneid Art. 4. De tijdstippen gedurende de welke de vischvangst verboden is, zijn bepaald als volgt 1° Van den I November tol den 15 Februari, voor den zalm, de forel en den ridder: 2" Van den 1.3 April tot den 15 Juni, voor al de andere visschen en den kreeft.» Dit verbod past zich toe op de water- loopen in hel algemeen. Noglans, volgens artikel 12 der wel van Januari 1883, is hel niet toepasselijk op de vijvers of kaaien, noch op de grachten en vaarten die aan bijzonderen toehooren, zoohaast hunne waters natuurlijk ophou den in gemeenschap te zijn met do rivieren. Volgens men uit Brussl meldt, zou de uitgang der Kavalkade op halt-vasten te Brussel, len voordooie der arbeiders zonder werk en der afgestelde ondérwij- zers, 30,000 fr. hebben opgcbrachl. Men heeft niet min dan 200,000 rentrii in de bussen gevonden. Veurne, 28 Maart. Eene ontvluchting uit de celgevangenis. Donderdag nacht is de genaamde Florimond Demuynck, geboortig van Houiliem, en die lol 18 maanden gevan genis veroordeeld was, er in gelukt uil hel gevang le luchten. Demuynck, die een sterk gebouwde kerel is, was door zijne overgroole macht er in geslagen eene der ijzeren ramen van zijne cel te plooien en dan door hel venslerken te kruipen. Nu stond hij lusschen twee hooge uwen, niet wetende waar naar toe. Maar al met eens oui waart hii de buis die dient lol afleiding der wateren. Met eene be hendigheid en krachlmoediglieid onge hoord, gelukt hel hem zich aan de buis vast le klampen en alzoo tol boven op hel gebouw te geraken. Eens op hel gebouw, wilde hij zich laten nederdalen bij middel eener strooien koord door hem vervaardigd, maar de steen waaraan hij de koord had vast ge maakt, brak af eu Demuynck viel op den trottoir, die voor de cclgevangenis ligt. Bij dezen onverwachlen val, brak hij zijnen arm en bekwam kneuzingen aan hel been. Na eenige honderd meters ver geloopen ie hebben, klopte hij in den vroegen morgen aan de woning van sieur Quage- betir, achter de Halve Maan gelegen. (Dezen blutsten niet wetende mei wien hij 'te doen had, voerde Demuynck op zijne aanvraag, met zijne kordewagen tot aai. den oversteek bij de hofstede van siiui Karel Verfaillie. Eens de Duinkerkvaai l over, ging onzen vluchteling langs den keiweg naar Adinkerke, van waar hij trachie door de duinen op hel fransch grondgebied te geraken. Iniusschenlijd was de gendarmerie van Veurne, door den heer Bestuurder van T gevang verwittigd, in allerhaasl naar de duinen geloopen cn de wachtmeester Cassiers, geholpen door zijne mannen, gelukte er in Demuynck weer bij den kraag te vallen, wanneer hij slechts nog eenige boogsclieulen van de lïansche grenzen was. Gisteren namiddag was den stoulmoe- digen booswicht weer in de celgevangenis. Deze belangrijke aanhouding strekt gansch tol eer van den waclitmeester Cassiers en van zijne mannen. Inderdaad, stoutmoediger ontvluchting hebben wij nog nooit aan le slippen gehad. Met moet waarlijk eenen lielschen moed en vast beraden plannen hebben om zulks te durven gewagen. Rechterlijke kronijk. De korrek- tionele Rechtbank onzer stad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. hmei' itiwoiiei's, limns om de wonderziti- nigheid haars zielenleidets. Zeker zal hare faam steeds vermeederen: zij heeft eenen Burgmeester van eendracht en vrede en op hel einde der negentiende eeuw is zulks in ons Vlaanderen zeer zeldzaam. Hel begin des bestuurs van den nieuwen Burgemeester draagt reeds den stempel van eendracht en vrede. Bevolen en opgeliilst door den Pastoor cn dezes draver, bijgestaan door den dapperen, imïfjpuuts.tOA, al wetenden en almachtige!) Mn i s, gewaanden Burgemeester vyn daarmede te bevuilen; maar gij zijl I drie dagen, toekomenden Schepen sic zoo moeielijk niet, koufrater, en gij schept uw behagen met schandalen aan le halen en de modderpoelen om te roeren. Hoe is het mogelijk dal gij nu woens dag zulke schoone gelegenheid hebt laten ontsnappen? Allons nogmaals, die vergetendheid moet gij herstellen. Tot woensdag, niet waar? en uwe lezers zullen zich de vingers kunnen af likken. In de annstanndo zitting van don Gemeenteraad zal do schoolkwestie, waarschijnlijk besproken worden. 'T schijnt dat die belangrijke zitting zal dooi den zwarten Burgmeester voorgezeten worden. Daniel, Burgmeester N.“2, zal alleeulijk mogen ja knikken. Testa ment uit voerders. Ecu der tretl'elijkste en achtliaarstó liberalen onzer streek, over eenigou tijd gestorviln, ge laste zijne zuster oene groote katholieke »f kwezel om zijnen laatsteu wil on zijne, schik kingen uit te voeren. Hij liet een machtig fortuin naar, dat masieur met liefde a nvaiiidib»; maar wat den laatstmi wil van den overleden nsltgan’, hij mag gaan blazen, want maseur do kwezel denkt er nog we tdg aan. Onze vermaarde Vournsche teslahiontuitvoer- dor zal wellicht uitleggingen over deze zaak kunnen geven. Volgens den Veurnaar, zullen er buizen te zien zijn, reeds vertind voor binnen twee jaar, in de tentoonstelling van Antwerpen. Wij verhopen wel koufrater, dat wij geen twee jaar zullen noodig hebben, om voor il ceite treffelijke buis te vertinnen. Dat er van morgen al'kicziug wnre, gij zoude er oeu grap van zien. De Vrurnaar weet wat hij schrijft en zijne lezers versta in hem. zegt hij. Hij veegt, er nog bij dat hij gerust is in onze bedreigingen. Konfratcr, neemt het niet kwalfjk, maar ziedaar drie groote leugens van uwen 't wege. Als wij ii-ts schrijven van iemand, wij durven zijnen naam noemen en in 't lange drukken, het geen pij niet durft, is een. Vele uwer lezers, wanneer gij te laf zijl van den naam te zeggen van den persoon welken gij op leugenachtige manier aanrandt, kunnen u toch niet verstaan, want er zijn te veel snullen onder uwe lezers, is twee. Wat de bedreigingen aangaat, laat zien dat gij er gerust in zijt en noemt, eens den persoon met naam en toenaam welken, gij wilt aanranden. Dan zal er wel gelachen worden in Veurne, de drukker alléén van den Veurnaar zal niet lachen, ziedaar voor wat de bedreiging aangaat. Koufrater gij hebt het woord. Stoomtram Nieuport-Oostende. 2-- Vim allcH vvnl. Do consciëntie van concn liberaal is dikwijls zijne giletbenrze, zegt de WioiUMir, maar hij vnegt er niet bij wat de consciëntie is onzer hedondaagsche zwarte mannen. Wij hebben er een schoon staaltje van gezien te Veurne in 1883, de zwarte kazak moet dat niet vergeten hebben, hij had ook te kiezen tnsachon zijne consciëntie ot' den geldzak, maar hij koos den geldzak en liet zijn consciëntie varen. Ho, die treffelijke mannen toch M. Pu.. 'K geloof het weleen aardig land, aardig volk, aardige gewoonten, en altijd warm! En zij zijn zoo drollig gekleed! 1 M. Demeester. Gij zoudt mij dat eens moe ten vertellen. M. Pu.. 'T schijnt dat de kostuimen van de vrouwen daar 28 kilos wegen! M. Demeester.28 kilos! Maar zij moeten ten minste eene halve dozijn hemden, vier of vijf brooks en zeven of acht frakken aan hun lijf hangen, om zulk gewicht te hebben.En gij zegt dat het aldaar altijd warm is: die menschen moeten daar van de warmte stikken... M. Pil. Wel, neen: men kent daar noch hemd, noch broek, noch frak MDemeester. Ah bahwat dragen zij dan M. Pil. Wel de dames hebben eerst twee koperen ringen aan do knoezels, die wegen wel 1 kilo ieder M. Demeester. En dan? M. Pil. Dan nog koperen bandon rond do boenen die ook wel zoo zwaar zijn! M. Demeester. En dan? M. Pil. Dan een halsband in koper die wel rond de 25 kilos weegt. M. Demeester.Ja maaren hunne klee- deren M. Pil.Dat kennen zij niet on dragen er geen M. Demeester.Hoe zoo: Zij zouden dus naaktloopen. M. Pil. Puidermoedernaakt M. Demeester Zn gramschap, barst los De ellendige 't Is niet gepermetteerd M. De Burgm. Wat scheelt er dan M. Pil. hebt gij iets te zeggen. M. Pil. Wel neen, M. de Voorzitter, 'k was bezig met aan M. Demeester de toilet eener dame van het Congoland uit to leggen, on 'k zegdo hem M. De Burgm. valt hem in de rede Als’t u belieft, M. Pil, zegt dat in het publiek niet: 't betaamt niet, en wij hebben hier een jong engeltje wiens onnoozelheiil w ij moeten eerbiedigenziet hij bloost al M. Demeester. Hij moet niet bloozen. Indien iemand te bloozen heeft, 'tzijn die inwo ners van den Congo, die zoo hunne naaktheid durven tonnen M. De Cae. Dat ware voor hen mooielijk. M. Demeester, want zij zijn geheel zwart cn kunnen niet bloozen M. Demeester. Hoe? zwart! Zij moeten zich maar wasschen; hebben zij dan geeno zeep .daar in dat vervloekt land M. Cailliau zou er kunnon naartoe varen met oeno lading zeep en sel de soude M. Houtsaeger. Onnoodig, M. Demeester 't zou niet helpenhun vel is zwart eu kan niet wit gowassclmn worden.... M. Demeester. Ah! bah! M. De Burgm. Enfin, Mijnhceren, 'k geloof xlat wij allen 't akkoord zijn om het adres aan iden Koning te stemmen. Wij zullen stemmen.... M. De Burgm. gaat over tot de naamoproeping Her leilen, buiten .17. Demeester dien hij vergeet.. M. Demeester (aan M. Dc Clercq). Ehwel cn ik, dan Mag ik niet stemmen M. De Clercq. Bah! 't is niet noodig, wij zijn al eens, en uwe vrienden hebben toch maar ;tiwe stom noodig als het er op aankomt. Nu hebben zij u niet van doen en vergeten zij u. 'T is alsof gij er niet warot M. Demeester. T is gelijk, 'k zou toch ook wel willen stemmen voor don Koning. Luid Pardon, M. do burgmeester, mag ik ook niet stemmen M. De Burgm. Wel! wel! M. Demeester! 'K had waarlijk op u niet geletWol zeker, stemt maar ook ja. M. Demeester. Ik stem Ja.' M. De Burgm. Nu zal ik het adres rond geven dat wij aan den Koning zullen zenden. De hoeren raadsleden zullen het wel willen tee- kenen M. Demeester. Wat teókeueu? M. De Burgm. Wel, den brief die wij aan don Koning zenden M. Demeister verheugd Hoe, wij schrijven aan den Koning, en ik zal dat mogen tfeekonen M. De Burgm. Geheel zeker. Waarom niet M. Demeester bijna zot van blijdschap Ik ik t Ik schrijf naar den K< ning De Koning en ik 1Ik cn den Koning W\j schrij ven aan malkander!.... Hij zal mijn haudteeken zien en lezen Welke oor!.... Wolk geluk Wat zal Julie nu van mij zeggen?.. Oh! ik moet het haar gaan zoggen, het bigde nieuws .haar mededcclen'k ga voort Hij springt open wilt weg M. De Burgm. Maar, M. Demeester, gij jmoogt nog niet heen gaangij hebt nog niet Tgetoekoml, en de zitting is niet gedaan. M. Demeester. 'T is waarmaar 'k holt mieren in mijne heonon'k zou wol willen dat hot gedaan ware’k zou al willen 't huis zijn Wat zal Julie toch verschietenWat z;tl zy blijde on hooveerdig zijnEn zeggen dat zij het nog niet weet, dat zij nog moet wachten van dat goede nieuws te vernomen! Ik binnensmonds We)'k heb or waar lijk ook pijn in. Kom. kom, vermits hij niet mag heengaan, 'k ga ik er maar zelf van door, en 'k zal het haar gaan vertellen. Zoo zal zij niet moeten wachtenExit Blad- en Sti-ecknletixx's. ZITTING VAX HEX 19 EX 20 IIAAHT. Robneys Heuilik, werkman to Nieuport, 8 dagen g/vang, voor «lagen en wonden: l maand, voor «lagen, en 15 fr. bout voor Hcheldwoorden*, Debouch Jacobus, werkman to Nieuport, 2t» fr. boot, voor «lagen en wonden. Bogaert Emclia, echtg1* Dcspoghel Leo, te Zarrun, 8 dagen gevang voor bcdriogelijko ont vreemding. Begheiu Hortensia, werkster te Pollinchove. 15 fr. dagen gevang, voor tiaar kii.d verlaten to hebben. Garwig Dosiré, werkman tc Zarron, 8 dagen gevang; Despegel Leo, merkman, te id. 15 dagen; Bogaert Alois, sehaarslijper to id. 26 fr. boet, voor «lagen en wonden, dezon laatstan nog 8 dagen gevang en 26 fr. boet voor bedreigingen. Hooglie I’ietor, werkman te Watou, 26 fr. boet voor bedriegelijke ontvreemding. I.cupe Euphradie, dienstmeid tc Proven, 26 fr. boet voor eerroof, en 26 fr. voor scheldwoorden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 2