gecsl- kreieti was mei zich van hel Te Deunt heeft vuistslag gegeven in ‘_l rijtuig van den doen betalen, dat zij aan onze onderwij zeressen aftrekken I Schande, eeuwige schande voor de slaven die dit voorengesteld en gestemd hebben weder te brengen en al de burgers op gelijken voet te stellen Nu zien wij wal zij doen cn hoe zij hel verslaan. En dal zij niet zeggen dal er hier eene nonnenschool beslaat die .als bewaar school ingericht is en dat de liberalen ér maar hunne kinderen moeten zenden! Hel kan niel cn hel mag nietdie school is nn reeds opgepropt,.en volgens een geestelijke van Veurne zelf bekende over weinige dagen, zullen de liberalen wel doen van zelf' eene'school in te rich ten, willen zij hunne kinders op straal’ niet zien loppen, want er is bij de nonnen geene plaats meer. Overigens, de 62 huisvaders die de petitie aan den gemeenteraad gezonden hebben, willen van hel nonnenonderwijs niel, en zij hebben ook hunne rechten. Geene gezonde reden zijn er dus ingé bracht lol staving van hel gedaan voor stel, ten einde de afschutting te doen stemmen door den gemeenteraad. In een volgend nummer zullen wij loonen dal zelfs, onder hel oogpunt van gespaarzaamheid en van onkosten, de ge-' nomene maatregel zich geenszins ver- rechlveerdigd. Ei’ blijft dus niets in te roepen, niets aan te halen om de alschafting te doen goedkeuren en uil te leggen. Niels anders dan dit De bewaarschool van Veurne was door wereldrijke onderwijssezeressen be stuurd deze hadden den haal en de gramschap onzer politieke geestelijkheid, verworven. Zij waren veroordeeld Zij moeslen weg. En onze klerikale inarionnelten hebben den wil cn de bevelen hunner ware meesters ten uilvoer gebracht, als ware slaven die zij zijn In zijn nummer van 1-" April lest, maakt de Veurnaar aan zijne lezers bekend, op welke manier een gevangene uil hel Arresthuis dezer stad, in den nacht van 26 27 Maart laatst, de vlucht heelt geno men, en waar en door wie, hij denzelfden dag is aangehouden en weder naar het gevang is gebracht geweest. Hel bijzonderste en belangrijkste punt dezer zaak, heeft de Veurnaar vergelen et pour cause De Veurnaar, altijd wei ingelicht nopens die soorten van nieuwigheden en altoos genegen de echte waarheid aan iedereen in te boezemen, bad zeer wel gedaan, in zijn onfaalbaar blad, ook kenbaar te maken, dal bovcngénielden vluchteling inden morgend van 27 Maart, om 7 ure, reeds had kunnen aangehouden zijn, indien «len aalmocsenier van het Cellenge vang zijne plichten jegens de Maatschap pij had gekweten. Hel is immers geheel de stad Veurne door bekend, dat gezegden aalmocsenier len "27 Maart laatst, 's morgens met dien gevaarlijken booswicht eene samenspraak heeft gehad, in een huis dicht bij stad en niet ver afgelegen van de Gendarmerij en dal hij, aalmoezenier, bediende van hel gevang en bezoldigde van den Staat, zulks met de grootste zorgvuldigheid verzwe gen heeft in plaats van ten minsten en ten spoedigsten zijne ontmoeting iwl den vluchteling aan den Bestuurder van hel gevang kenbaar te maken. Zulks was, volgens ons, heilige, do groole plicht van M. de anlmoesenier indien hij den vluchteling door andere personen niel wilde doen aanhouden, hetgeen hem noglans zeer gemakkelijk was. Hoe men toch kan falen, niet waar IVur- naarï En wal moet men daarover denken? Uit Avecappelle. En als wanneer ecu groot deel der he- '8 zulks."iet c,'n V»?'*}!'1,- c,,u ci8c.h van 'len pas- volking ile behouding van hel onderwijs I gegeven door stad afvraagt en afsteekt, als wanneer de talrijke ouders die hunne kinders in die school hebben vragen dal die school zon blijven bestaan,' M. de burgmeester had niet moeten antwoorden zoo als hij gedaan heeft t< indien gij eene .ceneinrichlen.cn zelf betalen want die Veuruaars zijn in groot getal en die hebben ook rechten die dienen geëer biedigd le zijn, M. de burgmeester In hunne circulaire tijdens de kiezing, zegden de klerikalen dal zij voor doelwit ''mddeii de vrede onder de burgerij De Bewaarschool van Veurne. Onze zoo bloeiende bewaarschool inge- richt volgens hel Ercebel sijsleein, cn waar hel onderwijs aan de kleinen volgens de nieuwste en beste leerstelsels gegeven wordt, is door de klerikale meerderheid van onze gemeenteraad afgeschaft. De onderwijzeressen zijn van hunne bedie ning beroofd, de kinderen zullen maar op straat kunnen loopen in plaats van geleerd heid cn opvoeding te genieten. Welke zijn de redenen die door onze nieuwe meesters aangehaald zijn geweest om deze afschaffing te vcrrechtveerdigcn? Geene, hoegenaamd geene! Was de school niel wel ingericht? Was hel onderwijs niel wel gegeven? Waren de onderwijzeressen ter hoogte niet van hunne zending? Waren de leerlingen niet talrijk genoeg? Waren er klachten ingediend legen al wat er daar gedaan wordt? Waren de ouders niel uiltersl le vreden over de manier op welke hunne kinderen daar behandeld zijn? Op alle deze vragen, is het antwoord dood eenvoudig. Niets werd aangehaald, niets werd in geroepen om de school af le schaffen! Niets, hoegenaamd niets. Want de ingébrachte reden, dal de be waarschool onnuttig is en nullclooze on kosten aan stad veroorzaakt, is noch waar noch ernstig. Onnuttig! Maar indien hel zoo is, hoe komt liet dat al de huisvaders (’k meen al deze die door 't armbestuur niet onder houden zijn welke’ kinderen hebben die tegenwoordig deze school bijwonen, een verzoekschrift aan den gemeenteraad ge zonden hebben oin de behouding de' school te vragen? Hoe komt hel dal 62 inwoners van stad welke alle kinderen naar die school zen den, oi kinderen hebben welke zij, binnen korten lijd, van zin waren er naar toe le zenden, geprotesteerd hebben tegen de gevraagde afschaffing? Hoe komt hel dal deze alle en geene andere, zooals M. Degrave die de petitie zelf niet gelezen had cn zoo onbezonnen hel tegenoverstelde durfde aanbalen zich tot den gemeenteraad wenden, om le vra gen dat men ook hunne rechten van bur gers en van Veuruaars zou erkennen, en liet ouderwijs behouden in welk zij volle vertrouwen hebben en dal zij naar waarde hebben kunnen schallen en waardeeren? Volgens de Veurnaar, zou M. de burg meester gezegd hebben dal de liberalen geenzins in hunne rechten zullen gekrenkt ..zijn, en dal zij ook maar moeten, indien zij zulks begeeren, scholen zelf oprichten en niet eigen middels betalen. Indien M. de burgmeester waarlijk „zulke reden bijgcbrachl heeft, is hel inociclijk te begrijpen dal hij, die ver standig is cn toch wel moet gevoelen hoe belachelijk deze.reden is, hierin anders gedaan heeft dan blindelings de bevelen uit le voeren welke hem opgelegd waren. Welhoe! is het onderwijs geen open bare dienst meer? Hebben de openbare besiuren de zending niet van hel onder wijs in le richten, le bekosten en te ver spreiden-? Zooals andere diensten welke de wet aan de gemeenten oplegd, hebben de ge meenteraden geen belang en zijn zij niel om zoo le zeggen verplicht aan hunne in gezetenen de noodige gemakken le ver schaffen om le kunnen onderwijs en op voeding ontvangen Zou hel genoeg zijn hij voorbeeld Ie zeggenwij klerikalen vinden dat hel j niel noodig is van openbare werken te doen, de wegen te onderhonden en ver beteren, de stad behoorlijk le verlichten j enz; gij liberalen, lindien gij van dit gedacht niet zijl, kunt maar zelf en op uwe kosten de noodige werken uitroeren, wegen maken, de verlichting verzorgen ,4>n betalen 1 Zeker neen de gemeenteraad is niel alleenlijk aangesleld om de rechten of intresten der klerikalen te verzorgen of te begunstigen, maar hij moet handelen voor al de Veuruaars zonder onderscheid, Ijberalon zoo wel als klerikalen. zeer ge- aangename xerrassing i ju harlelijke uwe blijk van van vaderlandsliefde. Hij t ió prachtige vlag van den nieuwen vrijen Congoslaal, nog niet te Bi u««r>i was eu dal hij gelukkig eerste maal door werd. Jgs werden gccsl- twinlig minuten ge was alles afgeloopen. onophoudelijk, l. huis bijeengekomen en hebben zich daar naar het paleis begeven. Zij waren zeer talrijk. Builen de officiers der bur gerwacht van Brussel en die der agglo meratie, waren er deputaties van Antwer pen, Luik, Gent, Leuven, Bergen, Namen, Doornik en van al de voorn tamste sleden dt S lands. Aan het hoofd van den stoet bevond zich generaal Maróchal. Aan zijne zijde ging de luitenant van den slat Van Boom, met de vlag die men den kouitig ging aanbieden. Hel is eene vlag in hemelsei) blauw satijn, met gouden franjes en gouden star in 'l midden. Aan den slok is een breedeu strik met belgische kleuren gebonden. De officiers der burgerwacht werden in een der groole salons der eerste ver dieping van hel paleis ontvangen. Bij zijn intrede werd de kouitig driftig loegejnichl. General Maréchal trad vooruit en sprak met om roerde slem Sire, de belgische burgerwachten trotsch op hunnen koning, bieden u deze vlag aan. Die woorden werden door de olliciers be krachtigd met de kreten Leve de Koning De koning antwoordde,dal hij vleid was over die en bedankte de burgerwacht bewoordingen voor de nie verkleefdheid en v;.„ voegde er bij dat de le Brussel ontrold v..^ was dal zulks voor de de burgerwacht gedaan v Bewoorden des Konin. driftig loegejuieht. De ontvangst heeft duurd. Ten 10 ure Donderdag regende hel onophoudelijk, wat met belet heeft dal hel Te Deunt pracniig was. De Gudulakerk was ganscli bezet uniforms, doch builen bevond er weinig volk. Gansch de Koninklijke familie egenwoordig in de kerk, behalve, natuur lijk, de Koning. Bij hel verlaten een zinnelooz.c een vuistslag gegeven in de spiegelruit van hel rijtuig van den graal van Vlaanderen waarin zich bevon- dei) de gravin en de graaf van Vlaanderen benevens den aartsherto" Rodoll. Hij werd gevaarlijk gewond aan den pols en naar hel Sint-Jansgasthuis gevoerd, waar do deskundigen bcstaligl hebben, dat de man aan krankzinnigheid lijdend is. 50" verjaring des Konings. Donderdag vierde de Koning der Belgen, Leopold II, zijne 50' verjaring. Men weel dal Z. M. geboren is le Brussel den 9 April 1833. Deze plechtigheid werd het heele land door gevierd door hel bevlaggen der Openbare gebouwen, en le Brussel door fees en aan hel hof, door eene wapen schouwing over hel leger en de burger wacht en ook door een Te Deum. Aan de plechtigheden gevierd ter eere van ’s Koning 50' verjaardag, zijn de aartshertog Rodolf en aartshertogin Ste phanie komen deel nemen. Zij zijn woens dag, rond 2 ure nanoen, le Brussel aange komen. De Koning. de koningin, de graaf en de gravin van Vlaanderen mei prins Boudewijn ontvingen de doorluchtige gasten, die vergezeld waren door hertog Philips van Coburg en zijne gemalin, hertogin Louise. Hel muziekkorps der grenadiers speelde de belgische en ooslen- rijksche vaderlandsche arias. De ontmoe ting der vorsten was zeer hartelijk. De koning was in uniform van oosiem ijksch kolonel. De koningin omhelsde vurig hare dochters en schoonzonen. Ondanks den regen was de mei igle talrijk. Langsheen den doorlochl werden de koning en de koninklijke familie warm loegejuieht. De betooging der officiers van de voor naamste korpsen der burgerwacht des lands ter eere des konings, ontwerper van hel werk van beschaving aan den Congo, heeft woensdag avond plaats ge had in liet paleis te Brussel. De officiers zijn ten 8 ure in het sta I- van stom over zijne doelen dat gij in te Volgens do Veurnaar, word M. Do Hoon in de laatste zitting duchtig algetakkcld door M. don Burgmeester. Schamele konfrater, hebt maar can weinig geduld, /ij on het Vournsch publiek zullen wel zien on ondervinden wie er het moest zal nfge- takkehl worden of M. De Hoon of M. De Burg meester, Du komodjo begint nog maar eu M. De Hoon zal do laatste lachen wenst or verzekerd van. Do Veionaar, 'waarschijnlijk niet moor weten de welke leugens zijuo lezers opdisschon, gaf woensdag een fantastisch verslag der laatste zitting van den gemeenteraad. De keunewister- gaai houdt veel van zijn eigen te spreken. Wat min verwaandheid als 't u belieft, heer kop, want het Vournsch publiek, dat u in de zittingen ziet en hoort, kan moeiclijk begrijpen dat de Veurnaar u zoo dikwijls doet zeggen ‘t geen gij niet gezegd hebt, en dat hij juist vergeet 71c slimmigheden mede te doelen dat gij maar te dikwyls uitbraakt. Tere de moedertaal Dö'gelukkigmaker» van Veurnc, inde eerste zitting van den gemeenteraad, legden allen hunnen eed al' in 't vlaamsch. Twee zittingen hebben sedert plaats gehad, maar er is geen kwestie meer van vlaamsch te spreken. Do vlaamscho dichter zelf, houdt aan do garli franejon Karei, natuurlijk, volgt hom na. Vlamingen, wat dunkt u van zulke poesjenellen -- Do wet van 1884 heeft don schoolvredo her steld I - Zulks zegt in volle kamer iedere katho lieke Volksvertegenwoordiger, zulks beweert voor bet land en voorde wereld elke Senator dor rechterzijde. Schaamteloos moet men geworden zijn om tegenover de duidelijkste droevige feiten dooi de minderheid aangehaald, nog dergeljjko taal te durven voeren 1 Ja, pe schoolvredo is hersteld in do steden, waar do geestelijkmi zich onmachtig gevoelen, waar zij zien dat zij ambtenaars, onderdanen en niet meesters zijn: in de gemeenten zonder vrije school, waarde pastoors het geven moede voor het ouderwijs in do naburige gemeenten zich verhaast hebben eene overeenkomst met hot ge meentebestuur te maken; zij hebben door list de wet weten te stellen en hunne wenschen te doen bevredigen. Inderdaad, wat beteekent de he- uoeming van eenen koster in de gemeenteschool toren met oene duidelijke toegeving aan zijnen wil l Dusdanige schikkingen zijn onder inner dan een opzicht hoogstens af te keuren: zulke vredesvoorwaarden zijn vernederend en do ge- moentcoverheid die zo aanvaardt geeft een blijk van kleinmoedigheid en onderworpenheid. Maar hoe is het gelegen mot de schoolkwestie in de gemeenten, waar er eene vrijo school be staat en, flank aan de drukking der geestelijk- schooi Will' hebben, moet gij ei: '.maar heid, dit gesticht in vollen bloei is I ,.J Duistere en droevige bladzijden, voorwaar, in (Ie kroniek van elke dezer gemeenten. Evenals do euveldaden der zestiende eeuw het haar van eiken rechtschapen mensch te berge doet rijzen, de namen van Philips II en Alva, geschreven met het bloed van duizenden onnoo- zele slachtoffers, onze vervloeking wogdragen, zoo zal het nageslacht bewust der lage pogingen om het onderwijs te versmachten of te verbaste- Dinsdag gaf M. de burgmeester eene smul partij. Karei hoeft mogen medeeteu mot de mijnheeren en Julio had proper zijn hair ge kamd tor dozer gelegenheid. Gelukkige Karei, Gelukkige Julia. 'T schijnt dat een der koppen die nooit ton achteren blijft en door zijne mildadighoid zoo gunstig gekend is, tweo kouns gezonden heeft voor het dessert. ren, hot licht aan de volksmassa te onttrekken, ijverige en verdienstelijke ouderwijzers en onder wijzeressen met hun huisgezin zedelijk en stoffe lijk te slachtofferen, zoo zal het nageslacht, zeg ik, zich ton diepste voroutwaardigd gevoeleu,ovcr zulke schandelijke «n laffe handelwijze dor geestelijkheid en haar don slag toebrengen welken zij tegen ouschuldigen, getrouwen aan Vaderland en Vorst, beraamd had. De schoolvrede is hersteld';!... Spotternij Sedert de afkoudiging der wat van 1881 wordt op de kleine gemeenten de oorlog leg n hot wewprekendh-id otllciüol onderwijs mot moer hevigheid doorge dreven. Weg met do onderwijzen 1 Weg mot oene tzdelijke opvoeding en eeu ernstig nuder- wijsl Leugentaallaster! verdoeming! tot do onwetendheid 1.. Vooruitzoo luidt de krijgsleus dor langgarokten on hunner than» werktuigen, later alachtoffer». Nogtans zijn hier on daar bij het begin van den noodlottlgen «ckoolstrijd zuchten uit bene oude borst opgereten, droevige voorspellingen door oenen in de ondervinding vergrijsden on ontmoedigen He dor gedaan geweest; doch, deze zuchten zijn niet begrepen en deze voorspellin gen zijn in den wind geslagen geworden. Nu, ’t is het geval afgeschetst door do fabel Do Karper en do Karp rtjos. - Maar, dat, omgeven van eenen lichtkrans, de namen dezer ware Discipe len Gods den nageslachte overgoleverti worden Het zwart kleed zou moeten een weefsel zijn der deugden beoogd door de voorschriften van het Evangelie; maar, integendeel, do lauge rok is een paspoort, oen dekmantel, het kleed des hoogmoed» en ,'er dwingelandij. Hierover kunnen do Avecappcllonaren roods oordcelon, als zij durven. Gedurende drie maan den mist do parochie vun Avecappelle haar Hoofd, dat gekneld ligt onder de waarheid der zedelos - Do armoede is geene ondeugd, maai de 'grammoedigheid is er eene groote Zij wordt bestierd door oenen jongen heer, die hijgt naar roem. Zeker zal hij zijn oogwit bereiken, hij doet zijnen proeftijd bij eenen goeden meester, die, alhoewel niet spreken mogende, toch de macht hoeft om hem zijne wenschen cn bevelen voor te schrijven, hem don weg tot onderschei ding at to toekenen. Dat hij voordeel trekt uit de ontvangen lessen is merkbaar stout en hoog moedig is hij, liegen en beloven om tot zijn doel te geraken, durft hij; het otliciëcl onderwijzend personeel gespuis - noemen, is hem vermakc- lijk; don weg naar het klooster kent hij, en in het inrichten van deftige politische stoeten is hij ervaren cn zonder weerga. Welke schoono toe komst moot er niet volgen op een zoo goed be gin Welk verschil tusscheu Dezen, die zogdo Mijn rijk is van deze aarde niet. Ik ben niet gekomen om gezonden, maar wel om zieken te genezen - cn zijne volgelingen Sedert eenige dagen zijn verscheidene liberale huisgezinnen druk bezocht door zekeren libe ralen pastoor. Vim allen wat. Als niet komt tot iet D.nu kent iet zijn zelven niet. Burgers van Veurne, wij vragen het u gemqede, komt deze spreuk niet wonderwel pas op ouzo nieuwe gekozenen M. Cailliau, die zich inag gelukkig achten in zijne jonge jaren te hebben kunnen loeren mot behulp van wel doeners en die dus boter dan oen ander moet we en hoe do geleerdheid noodig i» en hoe zij dienen kan om iemand in de samenleving te verhetfen, heeft de ovorgroote dommigheid be gaan voor te Btellon aan dan gemeenteraad, van de gratuiteit van hot onderwijs af te schaffen, on de ouders te verplichten om te betalen voor naar school te gaan. Burgers van Vearno, gij die M Cailliau kent van over lange jaren, moet gij met ons niet be kennen dat hij beter zou gezwegen hebben dan treffelijke lieden van het noodige te berooven, vooral In den tegenwoordigen toestand, eu dat cnkolljk uit haat on nijd vooral wie tot zijne partij ni- t behoort. Ziedaar weeral do gevolgen der klorikalo op voeding De groote orateur, heeft zich in de laatste zit ting van don gemeenteraad laten hoeren! Iedereen stoud verbaasd en Maar 't was in 't frausch. De groote llamingant heeft vergeten de moe dertaal te gebruiken, cn hij heelt do miskende rechten van zijne medebroeder» laten varen Rn wat schoon franseh sprak hij, niet waart 'T geen hij nochtans zou moeten weten, 't is dat do nonnen, in 't franseh zoo wel als in ‘t vlaamsch, van het vrouwolijk geslacht zijn, en niet van het mannelijk. En als hij nog van nonnen spreekt zou hij moeten zeggenelles in plaats van - ils De voorrechten van ilon gemeenteraad liggen den burgemeester aan 't harte, zegt de Veur- naar t 'T is mogul ijk, konfrater, maar do voor rechten der geestelijkheid liggen hem nog veel nader ter berte. Wat mag do gematigde heer daar wel gaan vertellen met of zonder do komplimeuten van M. don doken 1 Hij moet toch een doelwit hebben, om zoo minzaam cn zoo beleefd overal te loopent

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 2