VAN VEURNE i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I i. i?-' V I E V1*» 71 Zaterdag 5555 April Langs waar men ook de oogen wonde, ontwaart men niets dan averechlsche ontlastingen, wal onvermijdelijk te ver wachten was van onze nieuwemeesters» gezien de overbekende eerlijkheid en trouw van de partij, die zij vertegenwoor digen. Velen in het kiezerskorps hebben zich laten bij den neus nemen in het lachend vooruitzicht van een of meer vijffranks- stukken op hunnen belastingbrief uit te sparen. Die vrienden van het gilelzakske gelijk Coremans het heel zullen een biiter gezicht trekken. 'alen Jit A In het vorig artikel hebben wij den ongunstigen uitslag doen kennen van ’s lands inkomsten voor den eersten tri mester van dit jaar. Nergens bijna wordt de raming bereikt; enkel is er op eenige posten vermeerdering bekomen, dank zij de lasten door het liberaal ministerie in gevoerd. Men herinnert zich hoe dit ministerie voor die lasten door onze tegenstrevers werd aangerand; zij noem den die tergend en volstrekt onnoodig. Maar nu die eerlijke politiekers aan hel roer zijn, wachten zij zich wel die volgens hen tergende en volstrekt onnoodige be lastingen af te schaffen, iels wat zij vóór juni 1884 nochtans stellig beloofden. Hel ministerie is integendeel zeer gelukkig die slaande te houden, want hel zou zonder deze niet welen van wal bout pijlen maken. Wanneer gij bovenstaande woorden ontwaard, vriend lezer, zult gij u voor zeker verwachten aan de blijde mare, dal T clericaal ministerie eindelijk, ondereen of anderen vorm, eene vermindering van lasten heeft aangekondigd, gelijkvormig aan de beloften der katholieken, welke beloften alleen hen de overwinning bij de laatste kiezingen hebben verzekerd. Zal het bij middel van de meerdere op brengst der spoorwegen zijn, dat zij ontlastingen zullen kunnen bewerken? Maar, in weerwil van de overvloedige welvaart die zij ons zegden te zullen op- tooveren, krabben de ontvangsten der spoorwegen dagelijks meer achteruit. De mannen van den hoorn van overvloed schijnen ecu hoorn van miserie boven ons hoofd te houden. Men zou nog vermindering van belas tingen kunnen vinden door hel besnoeien der uitgaven. Hel ministerie, wij bekennen het, heeft besnoeiingen gedaan, die w ij willen onder zoeken. De kleine besparingen verbeelden een zeker cijfer. Maar hel daardoor bekomen geld zal luim verzwolgen worden door hel herstellen der legatie Ie Rome, dooi de reeds groote sommen voor kerkwerken en nuilelooze onderpastoorkens uitge geven, door de herstelling van de jaar wedden der kanonikken en de krijgs- aalmoezeniers, immers door de gestadige verzwaring die het budjet der ccre- diensten, door de onverzadelijke hebzucht der geestelijkheid, noodzakelijk zal onder gaan. De groote besparing, en de hatelijkste en slechtste onder allen, is op hel budjet van onderwijs gevonden geworden. De financiëelc uitslag van de toepassing der wel is geweest dat hel ministerie millioenen voor zich heeft gehouden, die aan hel volksonderwijs toekwamen, en dat de gemeenten, die hunne scholen willen recht houden, zullen gedwongen zijn uit eigene middelen het gal te stop pen, dat de Staal in hare geldkas heeft gemaakt. Is dit het geval voor de liberale steden, zoo is het nog erger voor vele clericale gemeenten, waar de aangeno- tnene scholen oneindig meer kosten dan vroeger de ofïiciöele. De ontreddering der gcmeenlefinanciën is dus bijna algemeen en weldra zullen de burgers, in ver hoogde contributiebrieven voor de ge meente, hei geluk waardeeren van onder een clericaal beheer te staan. Hel Wcstontwerp, strekkende om Koning Leopold II te machtigen ten persoonlijken titel de Souvereineleit over den Vrijstaat van den Congo aan te nemen, is dinsdag door den voorzitter van den Ministerraad, M. Beernaerl, in de Kamer neergelegd, in naam van hel Gouvernement. M. Beernaerl begon met lezing te geven van de mededeeling, door Z. M. aan den Ministerraad gezonden, betrekkelijk de inrichting en het bestuur van den nieu wen Congostaat. Daarna maakt hij kortbondig het histo riek der inrichting van den nieuwen Congostaat, en slell aan de Kamer voor aan den Koning den titel te verleenen van vorst van den nieuwen Slaat, die onzijdig zal zijn even als België. De Kamer heeft nota genomen van de mededeeling des Gouvernement, die ver zonden werd naar de secties. De koninklijke mededeeling, zegt de Echo du Parlement, heeft op de Kamer een zeer goeden indruk gemaakt, Ieder zal bemerken, dal er enkel spraak is van eene persoonlijke vereeniging, zoodal de opvolger des Rollings er geen recht op heeft en dal zij in hel voorkomend geval zal moeten hernieuwd worden. De koninklijke brief doel zeer goed de gevolgen uitschijnen van den toestand, dien men wil in leven roepen. De nieuwe Staal zal gansch onafhankelijk zijn van België; hij zal op zijne eigene hulpmid delen moeten bestaan en levenzijn inwendig bestuur inrichten en voorzien in zijne verdedigingsmiddelen. België zal daar voor geen centiem aan moeten bijdragen. Over het aanbieden van hel wetsont werp doel de Etoile, te recht uitschijnen, dal het Ministerie alle verantwoordelijk heid van zijnen hals afschudt en op den den Koning zelf legt. Het is de eerste maal, sedert 1830, dal eene mededeeling, door den Koning aan den Ministerraad gedaan, aan de Kamer en de openbaarheid wordt overgeleverd. Dat is de totale miskenning der Grond- weltelijke voorschriften, die zeggen dal niet de Koning maar de Ministers ver antwoordelijk zijn. Maar is waar, voor de clericalen is de Grondwet maar.... eene vuilniskar, eene pest, die zij verafschuwen. Vervolgens werd de discussie voort- gernl over hel budjet van spoorwegen, Tot ons leedwezen moeten wij niet alleen u die zoete begoocheling ontnemen, maar, uit de algemeene verschijnselen en vooruitzichten, overtuigen dat de burgerij zich eerder aan vermeerdering dan ver mindering van lasten mag verwachten. Maar dat is de Doode Hand in hare volle werkzaamheid, zult gij zeggen!De Jezuïet en en kloosters maken eene socië teit uit die geen civiel bestaan heeft en dus niet kan bezitten. Laat u niet bedriegen lezers. Overal hebben zij slroomannen, lieden die over ccnige jaren nog onbekend waren, die om zoo te zoggen geene fortuin bezaten, en in cens beginnen zij te koopen, te bou wen en te handelen dat iedereen er ver steld over is. Dal zijn hunne stroomannen, die in schijn aan hel hoofd der fabrieken, werkhuizen en magazijnen slaan; maar achter hunnen rug zitten de jezuieten en de kloosters er op. Zij alleen moeten leven; zij alleen moeten alles inslokken. Een eenvoudige burger, die patent betaalt, die aan alle verplich tingen onderworpen is die hel vaderland van hem eischl, zooals burgerwacht, soldatendienst, enz, die burger zeg ik, mag niet meer het brood voor vrouw en kinders winnen. Alles moet voor de kloos ters en jesuielen zijn. Priester, katholieke representanten en burgemeesters, geheel de klerikale boedel strijdt voor hen, de doen betalen voor eiken jongeling, die zich vrij loot van de militie? Zal de rent 4 0/0 niet verminderd worden, waardoor eenige tientallen mil lioenen uit den zak van de burgerij naai de kas van den Slaat zullen getrokken worden Zou men ons niet graag eenige centie men daags op ons verbruik van brood en vleesch willen doen betalen Vert rek uren DUINKERKE giiyvei.de VEURNli GENT BRUSSEL Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingenT fr. I>e Annoncen voor Belgie, ter uitsondering der beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicity, Magdalenastraat, Brussel. Ill I I Ill ■■I—1MI I M IM MTMITTl- HMi I MBBI M r~BrWTWirWMMMMMT—W—W~n~~n~TiriW —PBI III nu «IM III I Ill11 mm »i| Men schrijft in bij L. V'ANDEN KERCKIIOVE, Drukker-L’ilgevcr, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. jsiaï*. posterijen en telegrafen on wel door eene lange redevoering van M. Vandenpeere- boom, die antwoordde op de aanmerkin gen van de vorige redenaars. - liet gouvernement der kloosters. Wanneer de katholieken aan ’t bewind kwamen ging er een algemeene kreet op «Nu zal alles herleven!» Helaas, wij zien hel De landbouw kwijnt, er moest een minister voor dit vak komen. België heelt het groot geluk den heer Moreau aan hel hoofd van den landbouw te zien, eene grrroole O, die niet bekwaam is ie'.s voor„de landbouwers te doen; maar hij trekt jaarlijks toch zijne 21,000 fr. en strijdt voor de kloosters. Ah, de kloosters, die kwijnen niet Langs alle kanten ziel men er uit den grond oprijzen Langs alle kanten komen zij op ecu busselken strooi toege- vaard, arm als Job op zijnen mesthoop. Zij bedelen, zij weten oude kwezelkous naar hunnen kant te lokken en hunne fortuintjes af te schooien, zij drijven han del in T groot en in klein en op eenige jaren lijd slaan zij aan het hoofd van uit- geslrekte gebouwen en goederen. Ziedaar de plaag die vele kleine com- mercanten ruïneertDe kloostci s en de Jezuieten doen de grootste concurrentie aan iedereen. Zij staan aan hel hoofd van de grootste hotcllen en handelshuizen, zooals te Brussel en te Antwerpen; daar liebbenzij fabrieken en magazijnen; verder weer werkhuizen van breimachienen enz. waar zij de werkmeisjes, die zij van Piel en Paul onderhuurd hebben, henenlokken enz. En aan wie zijn zulke werkhuizen, zulke holellen zult gij vragen?... Meest altijd aan het een of ander klooster en bijzonderlijk aan de Jesuielen. Die mannen zitten overal ingenesteld. Men ziel dit in België en in andere landen van Europa. Zij hebben Missionarissen overal, in China, in den Oost, in de Indiën en nu reeds in Afrika, niet zoozeer om er hel geloof te verkondigen, maar om zich meester te maken van de beste plaatsen, om koop handel te drijven voor hunne Europeesche orderbroeders. Die koopwaren in die verre gewesten voor eenen appel en een ei gekregen, worden naar hunne handelshuizen in Europa gezonden en dooden al de andere, want er is niemand die de concurencie tegen hen kan uilhouden. ’h del<lmi<l<lelcn. Nu een jaar geleden, tijdens den kies strijd, wezen de clericalen op den weinig gunsligen toestand der schatkist, en hiel den slaande dal de liberale regeering aan de vermindering van ’s lands inkomsten de grootste schuld bad. Hel liberalisme werd afgeschilderd als met eene soort van zwarte hand besmet, die alles tol dorheid sloeg, wal zij aanraakle. Zij voegden er bij dal zij hel redmiddel ken den stelt de katholieken aan het roer, zegden zij, en handel en nijverheid, ’slands inkomsten, alles zal onmiddelijk dijen en bloeien naar hartelust. Wij hebben nu sedert bijna een jaar de groote redders voor bazen, en te vergeefs kijken wij onze oogen uil naar een spoor verbetering, om ’l even in welken lak van hei helgisch staatshuishouden. De alge- meene toestand blijft even slecht, wij durven zelfs zeggen dal bij uog slechter is geworden. Men weel reeds hoe onvoordeelig de ontvangsten op de spoorwegen, die groote factors der nationale bedrijvigheid, in 1884 waren. De ontvangsten in januari ■1883 zijn weder 228,242 franks minder geweest dan in dezelfde maand 1884. Niet beter gaat het met de andere bronnen van inkomst, te ooi deelcn naai den vergelijkenden staal van opbrengst der rechlslreeksche en onrechtsireeksche belastingen gedurende den eersten tri mester van 188?» en 1884. Op de onrechlslreeksche belastingen is er eene vermeerdering van 2,378,596 francs, maar er dient opgemerkt, dal om hel evenwicht in het budget te krijggen, de eerste trimester nog veel meer zou hebben moeten opleveren. Op douanen en accijnsen is er eene merkbare vermeerdering voor 1885, ver meerdering die vooral voortkomt uit de nieuwe belastingen, die door de liberale regeering werden ingevoerd, en vooral door de verhooging der accijnsrechten op den inlandschen genever; deze laatste taks brengt voor 1885 eene vermeerdering van 2,238,009-81 c. aan; de douanen gaven meer, omdat de invoer van tabak en kollie weer normaal is geworden. Met de registratierechten gaal liet slecht, de ontvangsten bleven meer dan twee millioen beneden de raming. Dat is een gevolg van de waarde-vermindering der grondeigendommen. Niemand verkoopt, tenzij hij er toe gedwongen zij. Immers voor tie schatkist is de inning der belastingen over den eersten trimes ter 1885 in geheel niet bevredigend; liet deliciel der voorgaande jaren is ver minderd. dank zij de nieuwe belastingen. Maar bel tekort in de ontvangsten houdt aan en voor het jaar 1885 zal er omtrent 10 millioen ontbreken. Dan houden wij nog geene rekenschap van de buitenge wone en toevoegelijke crcdi'-teii, die de Kamers kunnen stemmen. Gelijk gij ziet, zijn de clericalen niet in slaat iets aan den ongunsligen stoflëlijken toestand des lauds te verbeteren. Onge lukkiglijk hebben de kiezers zich aan die gouden belolïen laten beet nemen; men weet reeds maar te wel wal juni 1884 aan de eer en den voorspoed van België kost Maar hel ministerie van ontlasting bereidt ons nog andere cadeautjes. Is er geene spraak van 20 fr. ’s jaars te 9 i I.. Jn_ t Jll Cl OIV un an <1* >u;: de- 4- 23 5- 00 7- 32 8- .70 ^an olio K«- cl in, ui«. dfli n»ak oele- K*n~ udor* wer- nkeh iden. nden tien, enen. ren in 5- 48 6- 20 7- 12 9-38 11-05 5-35 8-00 8- 28 9- 02 3-08 3- 47 4- 24 7-10 cni in.. 5-07 5-41 0-21 9-15 10-44 fl'or. 1 flat ’ver- allo e go- ru.w.'.-JUT-M-.'.irifir'.un II NIEUPORT D1XMUDE D1XMUDE NIEUPORT 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-10 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 i 'k ook ten, vim 10- 15 11- 25 12- 15 3-23 5-35’ 9-31 koxt '“kien ge- t»en als '«t do toet --t—-- Vermindering van Inkten. A. Ito Knnicr. Koning Leopold, vorst van Congoland. BRUSSEL GENT VEURNE GRYVE1.DE DU INKERKE den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne, Gent nam* Brussel en Dixniudc naar- Xienport. 6- 20 9-00 3-02 5-50 7- 46 00-00 11-50 6-07 7-35 10-11 - 2-59 8-57 9-51 10- 51 - 3-22 9-18 10-15 11- 22-4-11 10-49 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-57 3- 22 9-18 4- 11

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 1