Ook eene enkele vergeleiidheid, zeker zjj hebben een geweien, maar de naluur- eene 1884 Maar hij zegl dat M. De Hoon een zage man is Indien de Venrnaars nu niet overtuigd zijn, T is dal zij moeijlijk zijn, niet waar? Ter gelegenheid der II. Bloed-Processie, welke maandag aanslaande, 4 Mei, le Brugge plaats heelt, zullen er bijzondere treinen aan verminderde prijzen ingericht worden op de linie van \Vest-vlaauderen. De trein van Duinkcrke-Veiiriie komt le Brugge aan len 8 u. 4u m. ’s morgens, Gij, Boilshouckenaren, durft gij uwe school bezien? durft gij met opgehevene hoofde denonderwijzeronimoeicti? Indien uw geweien niel siom is, en indien eene sprankel eergevoel u overgebleven is neen. Hel is immers in die plaats dat u de waarheden van de Godsdienst zuiver ingeplanl geweesl zijn; het is daar, dal u hel lichtsnoer des levens ter hand ge steld geweesl is. Herinnert gij u nog den tijd op denwelken gij al beven en met tranen inde oogen lolden meester gingl? Kunt gij gelooven, dal hel die persoon is, welke u ecus met liefde ontving en een einde aan uw verdriet stelde, en dal gij hel lieden zijl, die hem veracht, bedroeft, en nog meer, die hem wilt te gronde helpen en wegjagen 1Zekerlijk neen; want gij zoudt gevoelen dal uwe handel wijze deze van eenen slaaf, uw gedrag dit van een monster is. O! mochten deze woorden eenigen indruk op u maken! doch, ik twijfel. Wat vermag hedendaags de Waarheid? Waartoe dient de gezonde rede T Is negen-op tienmaal al boter aan de galg gesmeerd. Zij hebben ooien; doch, zij hooien niel; zij hebben geestvermogens; doch, zij vreezen dezelve te gebruiken; lijke inspraak van hetzelve laten zij ver- dooven door eenen persoon, oenen dolzin- nigen, die hel op zich neemt te denken, le redeneeren en le beraadslagen voor zijneschapen. En om lo eindigen, richt ik der ge meente-overheid Ledeganck’s woorden toe De grrooote interpellatie. Zou hel ons geoorloofd zijn aan den Veurnaar le vragen waarom M. De Grave, in de laatste zitting, zijne groole inter pellatie niel gedaan heelt over den disch? Zaterdag laatst hebben wij reeds de zelfde vraag gedaan. Maar zij is onbeantwoord gebleven. De Veurnaar, nogmaals, zwijgt 1 Sapristi konfraler, dal komt gevaarlijk. Ware ik in uwe plaals, ’k zou daarvoor zorgen. Gij zult op hel laatste zóódanig zwijgen dal gij zuil barsten En barsten is ongezond, weel ge? zagemannen. De liberale raadsleden spreken in de zittingen van den gemeenteraad; zij onderzoeken wal onzegelukkigmakeis zoo al doen en verrichten op hel stadhuis. Zij willen zien indien onze meesters al hunne schoone beloften van vóór de kiezing len uilvocr brengen; zij loonei) op welke zonderlinge wijze zij de vrede onder de bevolking doen hceischcn door de klerikalen alléén voor le staan, en de liberalen le benadeeligcn zoo veel zij maar kunnen; op welke zonderlinge wijze :<l de burgers nu gelijk slaan, vermits de klerikalen alleen iels te zeggen hebben, en dc liberalen als vuiligheid aanzien worden aan welken men geene rechten meer toekent; op welke zon derlingc wijze zij de lasten verminderen, zij die de genie, nte scholen afschaffen en vernietigen, zonder winst voor de stads kas, zoo als wij hel vroeger bewezen hebben. De lasten blijven de zelfde, de nonnen alléén worden bcvoordeeligd, en liulle- looze en kostelijke werken worden uit gevoerd welke len minste als ongepast voorkomen, om niel veel meer te zeggen. M. De Hoon heeft de stoutmoedigheid gehad van dit alles le bespreken en van hunne handelwijze te onderzoeken. Hij is liberaal hij is geen slaaf van I onze ware meesters, handelt niet als de klerikale raadsleden, en mecnl hij dal bij op hel stadhuis iets anders le doen heeft dan le jaknikken en le zwijgen. En'ilaarom is hij een zageman, zegl de Veurnaar ludien men zageman moet genoemd worden, als wanneer men de belangen van stad ler harte neemt, zoo als hij en de andere liberale raadsheeren doen, dan is hij hel, welzeker, en de liberalen zullen zich weinig bekreunen over de misnoegd heid van den reurnaar. Zij zijn daar niel om onze tegenstrevers i plezier le verschaffen, en zullen doen en zeggen wal zij willen en telkens dal zij hel willen. Wij hebben aangekondigd, loen onze klerikale helden aan hel beheer gekomen zijn, dal wij nu zouden zien wat zij waren en wal zij zouden verrichten. Wij zien hel en bespreken hel in ons blad; de raadsheeren doen hel op het stadhuis; de bevolking oordeelt en zal niel vergeten. En de Veuniaar mag spreken van zage mannen zooveel hij wd dal kan óns weinig schillen. Hij zou misschien beter doen van onze gezegdens weder le leggen. Dil poogt hij zelfs niel. Al onze artikels blijven onbeantwoord. En de Veurnaar verschijnt wekelijks met zijnen gewoonlijken rimram, altijd deiizelfden; wij hebben geloond hoe weinig acht er dient op zijne artikelen genomen te worden. Wij hebben hem uitgedaagd van ons te antwoorden. Hij zwijgt. Het schandaal van Tourcoing. Wat gebeurt er dan toch in de geeste lijke wereld? Hel een schandaal breekt op In t ander los. Wij zijn nog onder den indruk der afschuwelijkheden beurtelings le Brugge, Arras, Quaregnon en andere plaatsen aan hel licht gekomen, en nu vernemen wij een nieuw geestelijk schan daal. Een zekere Fylcn, onderpastoor van O. L. Vrouwkerk le Tourcoing, is zondag aangehouden onder beschuldiging van aanslagen op kinderen aan zijne zorgen loeverlrouwd. Hij werd dinsdag avond naar hel gevang van Rijssel overgebrachl. Ecu vijftiental kinderen zijn onderhoord geworden; ouder hen zijn er negen die verklaard hebben de slachtoffers des priesters geworden te zijn. Di ij moeien nog onderhooi d worden. De plichtige Louis Eylen, in 1838 geboren, is dus 47 jaren oud. Hij loochent krachtdadig de feilen welke men hem verwijl, doch de kinderen houden even krachtdadig hunne beschuldiging slaande. Hel is in zijn huis der Galvariesiraal, dal hij bewoont met zijn vader en zijne zuster, dal pastoor Eylen de kinderen aantrok onder voor wendsel van met de kaarten le spelen. Al de slachloll'ei s maakten deel van den O L. Vrouwenkring, door den plich- lige bestuurd en geslicht op hel moddel van eene gelijksoortige congregatie welke hij le Halluiil Opgerichl had over een drietal jaren, vooialeer naar Tourcoing te komen wonen. Hel vertrek van Eylen uil hel munici- paal gevang van Tourcoing had plaals om 7 l 2 ure. Ondanks de voorzoi gen door 1 de polilic genomen, vertoefde er eene talrijke menigte in den otnlrek van hel stadhuis, Toen men hem naar Rijssel vervoerde, had Eylen burgersklvcren aan getrokkén. Wij zijn nieuwsgierig of de klerikale dagbladen en hunne nabassei tjes, zooals de Deurnaar, er geene bijzondere inlich tingen zullen over weten mede te deden? Iets voor het Ganzenland. Het Ganzenland is een gewest in Veurne- Ambachl geprezen om zijne vruchtbare akkergronden en grasrijke weilanden. De hoofdplaats Boitshoucke is gekend om hare eenzame ligging en onbeduiden de doi pplaals. De bewoners dezer streek houden zich uitsluilelijk met den land bouw en de veeteelt bezig en verkiezen ver de eenzaamheid van hun oord boven hel gewoel der slad. I al hel geschreeuw, getier en gehuil eener razende bende; de liefdesbanden schenen onverbreekbaar, en de troon dei Eeit- drachl scheen onwankelbaar. En eigenlijk waarom zich om de school bekommeren? Mochten de ouders geen volle vertrouwen hebben in hunnen ge wezen meester? in dezen aan wien zij zelven hunne opvoeding en kennissen verschuldigd waren? in dezen, die ge durende den ruimen lijd van drie en dei tig jaren zijn ambt gewetensvol vervuld, ja, zijne laak mei zelfopoffering volbracht had? Had de onderwijzer, hij, vooi ieder een een kosielooze raadgever; hij, door zijne goedheid en mildheid voor armen en ook voor begoeden in den schijn, een leniger van kommer en verdriet, geen recht op de algemeene ei kenleiijkheid, achting en dankbaarheid? Ware hel nien- schehjk de bewezene weldaden le ver gelden door wantrouwen, bespotting, laster, ja zelfs door armoede, indien bepaling der schandige wel, van dergelijken barbaarsclien maatregel niel beteugelde? Zonder twijfel niel een rechl- i schapen meiisch zou zich zulker laaghar- I ligheid durven plichlig maken. Noglans, wal gebeurt er op dit ge meenlje? Hel is in 1884, terwijl de katho lieken eene nieuwe schoolwel maken, dal er hier eene nieuwe school in de kamer weinig beier dan een stal eener hofstede ingericht wordt en dal bijgevolg de schooloorlog begint. De pastoor, pas ingehuldigd, vreemde ling op de gemeente, een ware oproer maker, spaan noch moeite, noch geweld den ganschen dag loopt hij rond; hij be looft en verdoemt in ’l bijzonder, raast en tiert in T openbaar. Ende ouders, le vreesachtige lieden, benauwd van al dit gebulder, onttrekken hunne kinders aan hunnen eertijds aangenomen vader, steeds hunnen weldoener en leveren hunne lieve lingen over in de banden van eenen per soon waarvan zij noch hel verledene kennen, noch de lage inzichten beseffen. De gemeenteschool is ontvolkt! zij staal ledig!..... Men vraagt de inbesebikbaar- heidslolling van den onderwijzer! I Schande! Stml- StrceknieiiwK. Veurne, 2 Mei. Postbestuur. Een bericht in hel poslburecl aangeplakt, maakt liet publiek kenbaar dat voorlaat! bel poslburecl op zondag en wcllelijko feestdagen mei hel middaguur zal gesloten zijn. Maar... hij rocpl alleenlijk uilindien iemand verdient geschandvlekt le worden i T zijn deze die dc bewaarschool ingerichi hebben. Hoort ge dat, Venrnaars? Deze die uwe kinderen onderwijs en opvoeding verschaffen, deze moeien ge schandvlekt zijn, volgens den Veurnaar Deze die scholen inlichten waar onze kleinen geleerdheid ontvangen welke hun in staal zal stellen van later hun brood te verdienen en eene eerlijke positie le be komen, deze moeten gesebandvlekt wor den, volgens den Veurnaar Deze die deze geleerdheid verschaffen en hel kostelijk onderwijs inlichten ten einde aan hunne medeburgers zware lasten in deze ongelukkige lijden le ver sparen, deze moei geschandvlekt worden, volgens den Veurnaar Want de Veuraaar is paap en al wat paap is, moet van geene geleerdheid welen Eu waarom, als T u belieft? Om dal de school nutteloos is en veel kosle, zegt gij In onze laatste nummers hebben wij 1 bewezen dal de school ver van nutteloos le zijn, hoogst nuttig was, vermits zij zoo menigvuldige diensten aan de burgerij verschaft, en zoo talrijke huisvaders het behoud er van aan den gemeenteraad ge vraagd hebben. Aan onze bewijzen hebt gij niets ge antwoord, Vein naar: gij hebt gezwegen Wij hebben, in een ander nummer, geloond dal de school niel kostelijk was, dal zij kon gemakkelijk behouden zijn i zonder aanzienlijke lasten aan stadskas le veroorzaken Nogmaals hebt gij niet geantwoord, Deurnaar; gij hebt gezwegen En nu, opent gij den mond om deze schrikkelijke ezelsstreek uil le braken ’l zijn de liberalen die de school inge- richl hebben die geschandvlekt moeten worden I’ailjas loch, hoe is hel mogelijk ondersteunen, handhaven en helpen uil- voeren; zoo verstonden die mannen hun- i nen plicht, en zoo hebben zij hel uilgc- voerd, niettegenstaande alle dwarsdrij verijen, tegenkantingen en vervolgingen waarmede zij voor hunne, anders onver- geldc werkzaamheden, beloond werden. Dal is de waarheid en inniglijk moeten onze tegenstrevers zulks getuigen. --- Knoopt dat nu aan een In een eerste artikel, zegt de Deui naar, schrijven de geuzen (lal hel vaststellen der dale van de sluiting der bewaarschool lol eene nadere zitting verschoven is. En in een ander artikel, zeggen zij dal de bewaarschool onmiddelijk zal gesloten worden. Knoopt dat nu aan een, zegl onze kon- fi*3lcr Pardon; maar, T is juisl ’t geen wij zelf zegden, over aclil dagen. Wij hebben de zonderlinge handelwijze geloond van de klerikale meerderheid in de laatste zitting van den gemeenteraad. Deze meerderheid heeft vooi eerst be slist dal de afschaffing onmiddelijk zou geschieden. En bij eene tweede stemming, loen er moest recht gedaan worden op hel 'ooi- slel van den heer De Grave om de sluiting met 1" Mei le laten geschieden, was er geene meerderheid meer. De burgmeester had zich onthouden. En hel vastellen van liet tijdstip der sluiting moest lolde nadere zitting onge steld worden, door de schuld en uil oor zaak dier zonderlinge onthouding van den heer burgmeester. In twee verschillige artikels hebben wij deze twee verschillige en zonderlinge I beslissingen van onzen gemeenteraad be sproken. En dc Veuniaar zegl nu: «ziel, de geuzen weten niel wel wat zij zeggen ?n een eerste artikel schrijven zij wit, en in een tweeden schrijven zij zwart. Wij vragen u om vcrschooning, kon- frater, maar wij zijn hel niet die daaraan schuld hebben. T zijn uwe helden alleen die, in eemge minuien, beslissen op hel zelfde punt eerst wit, dan zwart. Zij doen hel: IDi/ hebben hel alleen lijk aangekondigd. En ’l is aan ons niel dal gij moei zeggen: «hoe knoopt ge dal aan één?» ’lis aan uwe klerikale meerderheid, l is aan 'uwen burgmeester, wiens zonderlinge handelwijze gij hadl moeien uitleggen en verschoonen. Wij hadden u juist gevraagd in ons laatste nummer, dal gij hel zoudt willen doen, en IDij zijn hel die u gevraagd hebben ten hoofde van ons artikelhoe knoopt ge dat aaneen f. Cij liadt moeten antwoorden. Maar, gij zwijgt Fn gij meent slim te zijn mei onze laag .onopgelost le laten, en ze ons zelf loele sturen, alsof wij het waren die nu wit dan zwart gestemd hebben 'T is waarlijk ie kinderachlig 'Ziel naar uwe mannen, en poogt hunne handelwijze le rechtvaardigen. Gii zuil hel niet doen, vooreerst om dal hel onmogelijk is, len tweede omdat cii veel ie kwaad zijl over dc onthouding van den heer burgmeester bij de tweede stemming. Gii zegtnicls, maar pciusl met mm. Alleenlijk, toen gij die onthouding ver meldt in uw verslag der zitting, zegl gij dat eene algemeene verwondering onislonu bii het slemmeu van den burgmeester. JVerwondering, ja, van den kanl der liberalen. En is omdat zij verwonderd zijn, dal wij u daarover uilleggmgen vroegen welke gij niel gegeven hebt Maar van den kanl der klerikalen was or iels meer dan verwondering, niet waar Gij zegl wel dal M. De Grave dc zaal verlaten heeft. Waarom voegt gij er met bij dat hel was uil gramschap, en dal de man ooren- dul was over de handelwijze van den burgmeester, welke deze algemeene ver wondering verwekt had Daarover blijft gij nogmaals slom als een visch, niel waar ’T zijn alweer da liberalen. Wij hebben zaterdag laatst geloond op welke onredelijke, schandelijke en on- menschelijke wijze de klerikalen le werk tiaan voor a| wal hel gemeente onderwijs betreft, zoo wel ten opzichte der kinderen die de scholen bij wonen, als len opzichte der onderwijzeressen welke men onmee- d0Wiy\mbbe°neigezegd dal deze handel wijze onzer klerikale meesters naar waar de door de Veurnaars zal geschal zijn, en dal hun gedrag gescliandvleki dienl le 'veuniaar nogmaals antwoordt niet op onze gezegdens. Hij zwijgt. Geen woord om le wederleggen wal wij daarover schreven. Het verslag van den Veurnaar. De Deurnaar geelt bel verslag van de laatste zitting van den gemeenteraad. Hij heefi vergeten le melden dal, na de tweede stemming belrekkelijk hel sluiten der bewaarschool, M. Je raadsheer Dc Grave vooren sleldc van maar onmiddelijk le herbeginnen en op nieuw over zijn voorstel te slemmeu. Hij meende zeker dal hel uil loutere misslag was dal de burgmeester zich onthouden had, en dal bij eene nieuwe stemming, hij zou handelen zoo als M. De Grave schuifelde. M. de burgmeester, zoo als wij vermeld hebben, moesl aan zijnen collega doen opmerken dal dc wel zulks niel locliel, dal zijn voorstel verworpen was, en dal de zaak onopgelost moesl blijven. De groole rechtsgeleerde wist daar niets van. De Veurnaar heeft vergelen dil aan zijne lezers mede le deelen. Nu, in zijn eerste nummer, zal hij daar over kunnen eene terechtwijzing doen. «Maar ach! liet eergevoel van uw zelfstandig- heid, L'w’eigen Vlaainschen aard hebt go onbedacht vergeten; Al wat gij dierbaarst hebt voor - dicaas geschreeuw versmeten En daarom zijt gij waard beschreid. - Hel onderzoek zondag begonnen door M. Rembauville, centrale commissaris, werd voorlgezel door M. du Liscuëi, onderzoeksrechter, die’s avonds le Tour- coing is afgeslapl, vergezeld van M. Duhamel, subsliluul procureur der Repu bliek. Hel onderzoek werd maandag cu dinsdag voortgezet. Tol over ongeveer een jaar mocht Boitshoucke onder de kalmste gemeenten der provincie gerekend worden. Terwijl de schooloorlog hel Land in rep en roer stelde, haal en nijd strooide, twist en tweedracht in de huisgezinnen zaaide, de maatschappij lol in hare grondvesten schokte, bleef dil gemeenlje vreemd aan cj-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 2