VAN VEURNE i s fc| 3 8 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT O J ‘23 Mei X;*tcr<3:*g Ie leer der onbeschaamde en IV ^S9». 89' jaar. aei nel dit to lli IÉ- O Js- ■<U hik %O- lo >in~ iur DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL m=— F I - en A-. rooken; om iedere regeering die hen niet past le helpen verdoemen; waren het personen, om op elke wenk op elke zucht, deze die in hunnen weg loopen, maar on genadig in de schaduw le helpen diingcn en met lust zijns gelijken te krenken, ja waren hel levende werktuigen die voor hen den rug buigen en zich dieper krom men dan een eerlijke mensch betaamt; wilden zij zich maarslaalschonderwerpen aan de grillen en booze inzichten van deze die voor hunne eigene faulen blind zijn, die allen en alles willekeurig zoeken le overheerschen; ja, wien zij ook wezen mochten, ongetwijfeld zou men ze in den zevenden pastoors hemel verhe ven zien en reeds op aarde de zalige kroon van glorie op het hoofd zien dragen 1 Maar neen! De liberalen van zuiver bloed! laten hun geweien in geene banden leggen, al waren die van goud Eene siaatsche onderwerping aan cens anders gedachten past geenen edelmoe diger! mensch en dal willen de «liberalen» niet. Oordeelen en lasteren, wal men zelf niet kent of meent valsch te zijn, is on deugend en dit verdedigen, is boosheid en onverstand en zoo zijn de fanatieken. Als dwingelanden regeereu; als hell en heerschzuchtigen de hoofdrol spelen; als fanatieke overheden hunne eigene grootheid beoogen en het algeincene wel zijn verachten; dan zijn twist en twee dracht, onheilen en armoede droevige gevolgen voor volk en land. In den loop der verleden weck heelt de Monileur geen enkel besluit medege deeld, belrekkelijk hel afschalfen van gemeentescholen. Wij waren reeds gelukkig, denkende dal hel clericaal schandaal, waarvan M. Thonissen zich zoo lichtzinnig schuldig maakt, eene einde had genomen. Helaas! Wij bedrogen ons. M. Thonis sen, die zoetsappige, is de man niet om weerstand te dui ven bieden aan hen, die van achter de gordijn hem bevelen zijnen naam le schandvlekken met bel openbaar ouderwijs uil le roeien. God, zegt de zoogenaamde II. Schrift, werkte zes dagen en ruste den zevende. M. Thonissen doet hel omgekeerde hij heeft zes dagen gerust en den zeven den geaarbeid, maar dan ook flink en dapper. De Monileur deelt dan, zondag, niet minder dan 11 (en waarom niet 12) besluiten mede, waarbij M. Thonissen weeral aan item zooveel gemeenten de permissie geeft, om hare eenige openbare school af te schaden en te vervangen door eene papen- of broerkenschool. Daarenboven wordt le Horion-Hoze- mont Luik aan de vrije meisjesschool toelating gegeven, om een gedeelte der gemeenteschool in le nemen, niettegen staande de Bestendige Deputatie van Luik zich daar heeft legen verzet. Zooals men ziet heeft M. Thonissen zijnen tijd niet werkeloos doorgebracht, al heeft hij eene ganschc week niet laten van zich hooren. Terwijl scholen worden afgeschaft en onderwijzers weggezonden en gebrood- rooft, worden langs den anderen kant jaarwedden van 600 fr. verleend aan onderpastoors, kapellen in succursale kerken veranderd, legaten aan kerken goedgekeurd, kerken gemachtigd geschil derde glasramen le plaatsen en fondsen le verkoopen om de kerk le vergrooten. En toch klagen de clericalen dat hij niet krachtdadig genoeg handelt! De redders van den landbouw. De laatste discussion in de Kamers hebben eens le meer bewezen welke huichelaars onze clericale bazen zijn. Voor de kiezing hoorde men niets dan van verbeteringen in koophandel, nijver heid en landbouw spreken. Met een zeertje goeden wil gingen de gebradenc kiekens ons in den mond vallen; de handel en de nijverheid gingen hernemen, de tarwe ging twee aren per stengel dragen en de koeien uil twee uiers melk geven. De algemeene voorspoed is zoo groot dal men dit jaar ruim genoeg plaatsver vangers zal vinden voor degenen welke men soldaat willen spelen en geld genoeg hebben. Dit bewijst genoeg dal er werk ont breekt, mits er zooveleongelukkige jongens zijn die zich verkoopen om le kunnen eten. De groole nijveraars stelden aan Van den Peereboom (Bouinvoorliet mate rieel le laten vervaardigen niets dan voor hel oud ijzer dal in de magazijnen van den Staal slaapt. Den Peereboom heeft geweigerd. Daar is immers te veel werk! Voor den landbouw heeft men iels beter gevonden. De clericalen hebben te Leuven met honderde landbouw-ingenieuis gevormd, T is le zeggen ingenieurs die zich niet bekwaam gevoelden om behoorlijk in de scholen van Luik, Gent of Gembloers een diploma te bekomen. Die honderde ventjes, die volgens het programma zelve der school bestemd zijn om de clericale denkwijze overal le verspreiden, moeten nu geplaatst worden en goede trakte menten genieten. Zij moeten den landbouw redden!!!!! Waarlijk had zulks in de Kamers niet gezegd geweest, dan zou men moeten geloovcn dal de eene of andere grappen- makei zulks uitgevonden heeft om een kluchtspel te timmeren. Maar neen, zijn die kleine bengels die nog geenen os uil 'nen ezel kennen en de koe langs den staart zouden melken, die aan onze landbouwers hunnen stiel moeten leeren Kon men iets kluchtige)* uitdenken Die heertjes zullen gemakkelijke vel- belaalde postjes bedienen, daar zal een paap meer in de parochie wonen, die de kiesmakelaar zal spelen en ten slotte ge lijk hel oud liedje zegt De boer zal 't al betalen. Verheugt u boerkens! de goede tijd is daar, de landbouw is gered en zoo ge nu niet zeer klaarziende zijl om le oordeelen langs welke politieke zijde uwe belangen zijn, getroost u, binnen weinige jaren zijl ge stekeblinden danis de landbouw gansch gered. Vertrekuren van tien Ijzerenweg van l*c Kamer. Eindelijk is de discussie over hel budjt t van landbouw, nijverheid en openbare werken, dinsdag afgeloopen. M. de Moreau scheen zijn geluk niet le kunnen verbergen. Herhaaldelijk wordt gezegd, dal wij onder de prieslerregeering leven. De clericale pers beproeft hel le loochenen en wil bijna doen gelooven dal de kerk mi de priester nog altijd verdrukt en ver volgd worden, maar de feiten zijn daar en eiken dag komen er nieuwe daden bij, die hel ons al langer zoo meer doen ge voelen en zien. Zoo werd dinsdag, met 59 stemmen tegen 28, hel crediel gestemd dat uoodig is voor de inrichting van het korps der landbouwingenieurs, die wel niets van den landbouw zullen moeten kennen, maar op den builen in naam van M. pastoor propaganda voor den clericalen winkel maken. Die ingenieurs zullen niets anders zijn dan door den Slaat betaalde kiesdravers van hel bisdom. En dat. was nog niet genoeg. Niet zoodra was dal gestemd, of M. Woeste stelde aan art. 17 veeartsenij school van Gurcghcm) vooreen crediel in le schrijven voor 2,200 fr. als jaar wedden voor den door het liberaal gou vernement afgeschaften aalmoesenier dezer school Wal mag of kan een aalmoesenier toch te verrichten hebben in eene veeartsenij school Niemand weel hel en niemand klaagt er over dal dit postje was afgeschaft. Maar is waar, die school moet ook al geclericalisecrd en verkwezeld worden; de geestelijkheid bekreunt er zich weinig om, dal daar goede of slechte veeartsen worden gekweekt, als de leerlingen, die haar verlaten, maar aanhangers en voort- planters worden van hel geloof, dal is van hel clericalism op den builen. Ondanks de protestalies van M. Rolin- Jaequemyns werd hel crediel gestemd met 54 legen 30 stemmen. Vier der onaf hankelijker! van Brussel, de hecrcn Dele- becque, Parmcnlier, Somzé en Van der Smissen, stemden melde linkerzijde. Wie nu nog niet gelooft aan hunne onafhanke lijkheid en rechtzinnigheid is moedwillig. Bij hel aanvangen der zitting van woensdag heeft M. Thonissen eindelijk het verslag des Gouvernements neerge- legd óverhel bestuurlijk onderzoek, ge daan door den Gouverneur van Braband, over de wanordelijkheden van 7 septem ber 1884 le Brussel. Dil verslag zal gedrukt en hel dossier van hel onderzoek op de gi iilie der Kamer worden neergelegd. Heel het overige der zitting werd toe gewijd aan het crediel bestemd voor de aardkundige kaart van Belgie. Op voorhand was beslist, dal was blijkbaar le zien, dal hel crediel ging van de hand gewezen worden. Geen wonder: hel maken der aardkun dige kaart van België werd bevolen en begonnen door het liberaal Ministerie. Dal was voldoende om dil werk le doen veroordeelen. M. Woeste stelde voor de werken dier kaart te schorsen, wal in deze omstan digheid gelijk staat met slaken. De heer de Moreau heeft hel noodige crediel verdedigd op eene manier, die wilde zeggen: verwerpt hel maar. En hel is zoo gebeurd. De aardkundige kaart heeft geleefd en de 500 duizend fr. die er reeds zijn aan uitgegeven, zijn nu geld in hel water gesmeten. Dat komt er bij hel clericaal Ministerie van spaarzaamheid niet op aan. De slotleer der politieke gezalfden en hunnen onbeperkten zucht naar goud en geld, naar eer- en heerschzucbt zitten op den troon. De mildheid voor kerk en klooster en de uitwerksels der gevloekte schoolwel loonen zonneklaar dat de klerikale Slaats- Provincie en Gemeente besturen alles voor één willen; allen moeten voor één buigen en onderwijs, vrijheid en geweien worden onder de voelen getreden. Buigt allen voor den wil van éénen onfaalbaren- almachligen- paus- koning! Gehoorzaamt allen aan den wil van oenen trotschen hoofd vaardigen bisschop- ministerOnderwerp u gedwee aan den wil van éénen meesterachtigen pastoor- Dil Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drakregel. De groole lellcrs volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De liuioncen voor llelyie. ter uitzondering der beide I laanderen, alsmede die voor het Huitenland worden ontvangen dooi- den Omen de Pi ihjcité, Magdalénastraat, llrussel. Men schrijft in bij v,. VA.IVÖI5IV KEttCKiiOVK, Drukker-L’itgever, Oostslraal, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. burgemeester, kruipt allen voor dit één alvermogende gezag! Niemand, hoe hoog geplaatst ook, mag hel wagen er zich tegen le verzeilen, wilt hij niet dat hunne alleénheerschende dominalie hem verplellere! De zedelijkheid door onderdrukking verzwakken; het hart verbasteren; de ziel verlagen, de godsdienstige gevoelens verslappen is thans de verbasterde slof- i hartelooze geestelijkheid, die noch lust tol verzoe ning noch vergevingsgezindheid in hel hart dragen. In die gemeenten, waar de gemeente bestuurders den dwingelanden de hand leenen, waar verslaafde, bevreesde en dwaze bestuurleden zich onder de pries terlijke voogdij stellen en door vrees of dwang geloof hechten aan hun stijve beweeren dal zij alleen het recht en de heerschappij aan hunne zijde hebben, in die ongelukkige gemeenten ziel men erg wraakroepende verwoestingen tegen het openbaar onderwijs inrichten, verdien stelijke onderwijzeressen en onderwijzers ongenadig op straat werpen, ze overle veren aan vernedering, spot, verachting en armoede, terwijl de lieerschzuchlige hartelooze zielenherder alleen lof, achting, genoeglen en weelde voor zich wilt. Wraak en hoogmoed zijn het kenleeken eener lage en lafherlige zie), wier poli tiek noodlottige gevolgen doet na zich slepen. Op wil en geweld van slimme, arglis tige politieke priesters wordt geluk en welzijn, rust en vrede onder de voeten getrapt, deze oproermakers onder drukken en vernietigen de geregelde ontwikkeling der godsdienstige en weten schappelijke gevoelens en denkbeelden, om den mensch te beletten zich tol zelfs- kennis en gevoel van eigenwaarde le ont wikkelen, om hem te beletten zijne vrij heid van geweten te verwerven en later de gezonde vruchten ervan le kunnen genieten. Zoo kan een woelgeest veel onrust baren en onschuldigen in ellenden bren gen! Zoo wordt de achteloosheid dier dweepers, door hun boos karakter een onoverkomelijke struikelblok voor alle wezenlijke verbeteringen! Zoo zucht Belgie thans onder den druk en hel ge weld vanéén allcenheerschend kerkelijk- staatsbesluur! En die er legen strijdt, die hel recht en hel billijke wilt, die met christelijke en nationale gevoelens bezield is, die hel onrecht, den leugen en den laster dier fanatieken durft tegenkanten en bevech ten, o het zijngeuzen! Geweten loos en lafhertig is mond en pen die zulk wraakroepend woord aan christenen durft geven Ja, zijnliberalen, een ander spoliend woord mei verachting en mis prijzen uilgebraakl jegens mannen die hel hart op de rechte plaats dragen; jegens lieden die voor recht en vrede werken; jegens onverslaafde burgers van vrijheid, omdat zij geene losbandigheid noch priesterlijke willekeur beoogen Jegens personen, die het ware licht des volks begeeren en hel door doelmatige ontwikkeling en nationale opvoeding ge schikt willen maken om hel eene waar dige plaats in de maatschappelijke standen te doen verwerven en hel tevens zoekt te vrijvaren van tijrannen die hun geweten in banden willen leggen Waren deze deftige burgers, integen deel draaiers, lichlverdoovers, dweepers, schijnheiheiligen Waren het mannen zonder schaamte en eergevoel lieden met eene muisachtige vrees in T hart en gereed om op alle oogenblikken de woorden en daden der geestelijke mees ters en hunne Godheid! (sic) le bewie- tl i< ^«4-34*$=- I- ’•i-i k f o- -,TT^Zi23^rS42ETS^-7£.srJ:S.W4 sn ,ls io et ju 3-08 3- 47 4- 24 7-10 9-31 4- 23 5- 0(5 7- 32 8- 50 1st ten P® ■n pr te» I 5- 48 6- 26 7- 12 9-38 11-05 5-07 5- 41 6- 21 9-15 10-44 91 g Br ;llg II e-» I an |lle Tc“ 1 ii>. Ul fpn jen Id» ten L- Jr, ilat ter tio »o- 5-35 8-06 8- 28 9- 02 en lil :ii.. I NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT ”-V |T 7-03 9-05 12-02 2-05 4-01 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 Ai niet aan liet einde. 10- 15 11- 25 12- 15 3-23 5-35 tl ifTen itiu D Tran Sidte- jen? j 11 e 6- 20 9-00 7- 46 00-00 10-11- 10- 51- 11- 22- A-IIcm voor óén. Duinkerke, "Veui'iie, Gent cinm* HSi-utsucl en Hilxmutle nnsii* IVicupoi't. BRUSSEL GENT VEURNE GHYVE1.DE DUINKERKE 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-57 3- 22 9-18 4- 11 5-50 7-35 9-51 10-15 10-49

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 1