VAN VEURNE ri R NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT B SB B V rm 2l£S>e JïMÏÏÏ*. T¥' 44)3. van zc •n ir de et ■I De liberale willen de verdraagzaamheid, omdat zij aanhangers zijn van de vrijheid. Dal kan van de clericalen niet gezegd worden. Al wie anders denkt wordt door hen vervolgd, geplaagd en zoo zij hel kunnen ten onder gebracht. Onder hel liberaal ministerie werden de ouders, die hunne kinderen naar de gemeentescholen zonden, gebanvloekt, ja van op den preekstoel uiigescholden. Nu, onder hel katholiek ministerie, past men die banvloek niet meer loc. Nochtans, onder de liberalen werd de godsdienst zoo wel in de gemeentescholen onderwezen als nu. Waarom die banvloeken dan’ Uitzucht naar hel meesterschap. Niet uil liefde voor den godsdienst. lladde de geestelijkheid niet verblind geweest door hare politieke onverdraag zaamheid, zij zou begrepen hebben dal zij aan hare eerste plichten te kort kwam door den catechismus niet te willen onderwijzen in de scholen die hun door artikel 4 der liberale schoolwet werden opengesleld. Liberaal en Clericaal. Vele menschen die alles oppervlakkig beoordeelen denken dal een clericaal anders niet is dan oen katholiek; iemand die den godsdienst en de priesters eer biedigt. Zij aanzien als liberaal alwic De Kamer heeft woensdag de discussie over hel budjel van M. de Moreau ten einde gebracht. Hond 3 12 ure stond de heer voorzitter recht, om met ontroerde slemd bekend te maken, dal Belgie's eerbiedwaardigste staatsman, de heer Charles Rogier, over leden was, en levens voor te stellen om, ten leeken van nalionalen rouw, de zit ting te hellen. Dit voorstel werd warm ondersteund door M. Beernaerl, hoofd van hel Minis terie, die namens hel Gouvernement voordroeg om de lijkplechtigheden van den grooten man te doen plaats hebben op de kosten van den Slaat, voorstel welk algemeen werd toegejuicht. Warme hulde werd nog gebracht aan de nagedachtenis van den overledene, dooi de heeren De Haerne en Frère-Orban. Onverdraagzaamheid is hel kenmerk der clericalen. Wij, liberalen, wij zeggen aan ieder een leert, onderwijst u, leest zoowel onze schriften als die onzer tegenpartij. Wie den pour en den contre leest, hel voor en hel tegen, zal zich een eigen oordeel kunnen vormen. Zeg ecus aan den pastoor dat gij ons blad leest, hij zal u berispen, bij zal u die lezing verbieden. Hij vreest dal wij u de oogen zullen openen. Zijne onverdraag zaamheid is de schuld dezer vrees. Waarom zijn er veel menschen die geen liberaal blad in hun huis durven ontvan gen Kan men iels slechts in die bladeren aan wijzen? Zijn zij niet aantrekkelijk? Leg een katholiek blad nevens hel liberaal en vergelijkt. Wat is het liberale aantrekke lijker, leerzamer! Het is omdat de priesters en de cleri calen overal den baas willen spelen, dal de liberale partij eigenlijk lol stand ge komen is. Liet men de eersten meester, liet men hen begaan, zij zouden ons voeren tolden zoogezegden goeden ouden tijd, toen de boeren kosteloos hel land, aan de kloos ters en kerken loebehoorende, moesten bewerken; toen zij hel tiende van hunnen oogst aan de geestelijkheid moesten af slaan, toen men de menschen verbrandde en ophing die niet blindelings wilden gelooven wal de priesters hun voor hielden. Hel is om dezen lerugkeer tol eenen schandelijken tijd te beletten, dat de liberalen beslaan en dat is een geluk voor het land, voor hel volk. Niemand doet meer kwaad aan de religie dan de clericalen. Wie houdt er zich meest bezig met vuile» praal? Wie spreekt er hel meest kwaad van zijne geburen? De clericalen Zoo gaat het op den builen. Een libe raal die zich deftig gedraagt, die eerlijk leeft en anderen laat leven, wordt er dikwijls met den vinger gewezen. De platste deugenielcrijen van een cle ricaal worden er integendeel al te dikwijls door de vingeren gezien, als zij maar den schijnheilige in de kerk spelen en voor de lijsi van den pastoor stemmen. Veel beloven en hunne beloften niet volbrengen. Zij zijn altijd de zelfde. De klerikalen beloven veel, toen zij in minderheid zijn; maar worden zij meerderheid, geraken zij aan hel bewind, dan verhaasten zij zich hunne beloften te vergelen, en handelen zij juist, zooals de liberalen wiens handelwijze zij met hard nekkigheid beknibbelen. tegen de priesters en tegen den gods dienst is. Hoe bedriegen zij zich De liberalen zijn legen den godsdienst niet. Zij eerbiedigen eenieders denkwijze, doch zij willen dal ook de hunne geëer biedigd worde. De liberaal is aanhanger van het stelsel De burgemeester op het stadhuis, de pastoor in de kerk, de onderwijzer in de school. De clericalen willen integendeel den pastoor overal meester en wij zien tegen woordig al te veel priesters die hetzelfde willen, alhoewel zij preêken mijn rijk is van dees aarde niet 'T zijn huichelaars, en niets anders"» I>e Kamer. Als er beloften te doen zijn, dan hebben ons clericaal Ministerie en zijne getrouwe meerderheid er in overvloed; ze zijn gauw en gemakkelijk te doen en zij kosten niets. M. de Moreau, die nu nog den titel draagt van minister van landbouw, in af wachting dal hij te Londen benoemd wordt tol minister-restaurateur van Belgi sche potagie, heeft dinsdag weer beloften met de macht uitgedeeld. Als hij aan alles gevolg moest geven, heeft hij zeker nog voor meer dan 100 jaren studies over de kwesties die hem zijn voorgelegd. Hoe genegen onze heeren Ministers en clericalen den landbouw zijn, hoe zij hem in het hart dragen, daarvan hebben zij weer eet: bewijs geleverd. Op hel budjel staal een crediel voor hel maken van wegen en steenwegen op den builen; welnu, bel Gouvernement zeil heeft voorgesteld, van dit crediel welk al niet groot was, nog 200,000 fr. af te nijpen, en heel de rechter zijde, op een vijftal uitzonderingen na, heelt gedaan wal het Ministerie vroeg: zij hebben de 200 duizend fr. van T crediel afgesnoeid, want er is geld noodig om aan nutlelooze ondei pastoors en aan het herstellen van kapellen en kerken te geven. Als er wal van overschiet, zal er ge dacht worden aan de landbouwers, maar, helaas als hel voor de geestelijkheid is, dan schiet er nooit over, maar er komt nog altijd te kort. Die peillooze afgrond is niet te vullen. De meeste artikels van het budjel werden aangenomen. Hel gouvernement heeft in zitting van donderdag een wetsontwerp neergelegd bepalende dal de lijkplechtigheden van M. Rogier ten koste van den Staat zullen plaats hebben. Hel werd met eenparige stemmen aangenomen. De Kamer heeft ook besloten dal zij bij de begrafenis van M. Rogier in korps zal tegenwoordig zijn. Zij heeft de bespreking der bcgrooling van landbouw, nijverheid en openbare wei ken hernomen. De kwestie heelt weer aanleiding gegeven lol eenen langdurige» woordentwist. Eindelijk werd de begrooting in haar geheel gestemd benevens eenige kleine wclsontwci pen. Op hel einde der zitting was de Kamer niet meer in getal. Waarom het dan in huis niet genomen? Uit vrees voor den pastoor De pastoor zegt u nochtans dat hij den vertegenwoordiger is eener religie van vrede en liefde. Zijl gij bang dat hij u bewijzen geve van zijne liefde, van zijne vreedzaamheid Dit zagen wij verleden jaar, toen hel liberaal ministerie genoodzaakt wierd nieuwe geldmiddelen te bezorgen en nieuwe lasten te doen stemmen. Volgens al de klerikale volksvertegen woordigers, de heeren Malou, Beernaerl, en Jacobs aan T hoofd, bestond er geen te kort in staatskas, en moesten er geene nieuwe belastingen gestemd worden. Hel liberaal ministerie had schoon te bewijzen dat de beslaande inkomsten van den slaat niet voldoende waren om aan de noodwendigheden te voorzien. De klerikalen schreeuwden en tierden, en, in plaats van hel ministerie te helpen om besparingen te doen, waren zij de eerste om groole werken te eïschen welke menigvuldige uitgaven moesten veroorzaken. De vermeerdering van lasten wierd door hun bevochten als onnuttig. Zij stemden er tegen. Zij weigerden aan het gouvernement de noodige middels om de uitgaven te dekken. En de kiezingen wierden gedaan met dit aanlokkend programma welk al de klerikale dag- en nieuwsbladen vóórhiel den Vermindering van lasten. Afschaffing der nieuwe belastingen Laat ons aan het bewind komen zegden zij, aan liet kiezerskorps, en gij zult aanstonds uwe lastbrieven zien vermin deren Wij zullen de nieuwe belastingen af schaffen. Wij zullen de krijgslasten verminderen. Handel, nijverheid en landbouw zullen herleven. Gij zult in het luilekkerland leven De kiezers lieten zich om den tuin leiden; Zij wierden bedrogen en schan delijk gefopt. Een klerikaal ministerie is nu aan het bewind. En wat ziet men nu Zijn de beloften volbracht? Ziet wal er nu omgaat in de Kamers, kiezers, en oordeelt welk geloof gij moet hechten aan de beloften door de klerikalen gedaan. De tegenwoordige ministers die als leden der minderheid in de Kamers be weerden dal er geen te kort was, dal er geene lasten moesten gestemd worden, die vergelen uu wal zij over jaar zegden, deden en beweerden. Zij behouden de lasten. Het geld, door de liberalen aan de laslenbelakrs gevraagd, steken zij in hunnen zak Als men hun de beloofde verminderin gen van lasten vraagt, antwoorden zij schaamteloos dal zulks niet mogelijk is en dal zij geene de minste ontlasting kunnen toestaan Zij bekennen dus dat de liberalen gelijk hadden, en niets anders gedaan hebben dan hetgeen volstrekt noodig was. En wal moei men daaruit besluiten? Niets anders dan dit Ofwel zij wisten, over jaar, dat de toe stand was zooals de liberalen het be weerden, en in dit geval moet men be kennen dal zij, met een politiek doelwit en ten einde aan hel bewind te geraken, wetens en willens bel kiezerskorps be drogen hebben, en dal zij valschelijk hielden slaan hetgeen zij wisten niet waar te zijn, toen zij de gevraagde geldmiddelen aan hel liberaal ministerie weigerden. Ofwel dal zij den waren toestand niet kenden, en zij onbezonnen en onbewust spraken van hetgeen zij niet wisten; dal zij het ministerie bevochten, alleenlijk uil politieke» haat, omdat liet liberaal was. En dit is eene zonderlinge manier van wegens die mannen die alzoo de belangen van hel land welen te bezorgen, zij 'die alleenlijk naar de Kamers gezonden worden, niet om de liberalen te dwars drijver maar om de belangen van het land voren te slaan en te begunstigen. Nu zij aan liet bewind zijn, hebben vele kiezers de oogen geopend en welen wal zij voortaan moeten denken van al die gelukkigmakers die veel beloven en niets verrichten. En zij zeggen van die mannen die zc alzoo weten te foppen en te bedriegen: De Provinciale kiezingen. Onze tegenstrevers zijn niet tevreden over de Provinciale kiezingen die zondag hebben plaats gehad. In verscheidene kantons hadden ver kiezingen plaats en ze zijn hun over algemeen niet meegevallen. Zij hadden nogtans zulke groole hoop, wal zeggen wij Neen, ze waren schier zeker van hun stuk: de liberalen gingen geklopt worden, dat hel een deer om zien zou geweest zijn. En op wal is alles uitgedraaid? Op eene schitterende zegepraal voor het liberalism, dal op de bezondersle punten, waar strijd werd geleverd, de overwinning heeft behaald. Alleen hier en daar, in een dorpje, in eenen vermolmden papennestzijn de clericalen baas gebleven, maar er werd gekozen zonder strijd. Te Geldenaken en te Nijvel, waar de clericalen verleden jaar beloofd hebben de rechten op de granen te herstellen en de boeren bij looverslag rijk te maken overwinnen de liberalen met 164 en 40(1 stemmen meerderheid. Ziedaar wal de zoo gefopte landbou- ^jii ue oeionen voinracniï wers antwoorden op de bedrieglijke Zijn de lasten verminderd beloften die hun werden gedaan om hen' Zijn de nieuwe belastingen algeschalt hunne stem uitdokken. Zij willen «eene Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 0 fr. ’s jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie. ter uitzondering der beide I Inunderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij WIVOKIV KEIICKHOVE, Dtukkcr-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren van den i.jzerenweg van Duinkerk», Veurne, Gent naar ISrussel en 3)ixniinSe naar Nienport. 9 IK rui ii. >k eft KU >Kt Oil llo nt l»U on or on u; de- 1HJ1NKERKK GI1YVELDE VEURNE GENT BRUSSEL w-.^rr—rjuum 3-08 3- 17 4- 24 7-10 9-31 i>r\ lat »r- llo fo ld en on cu on in- in do- 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 5-50 7-35 9-51 10-15 10-49 on ils BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELPE DUINKERK E II st 5-35 8-06 8- 28 9- 02 II» lin it* do tic io lie in ter ig- m* en tr io- 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 3-02 6-07 2- 59 8-57 3- 22 9-18 4- 11 6- 20 9-00 7- 46 00-00 11-50 10-11 10- 51 11- 22 5- 48 10-15 3-08 5-07 6- 26 11-25 3-47 5-41 7- 12 12-15 4-24 6-21 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-44

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 1