VAN VEURNE |B ip I' L NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ïlt B H Si Jam*. .blo eeuwen zou doen acbleruilwijken, ware eiken »ven. len. het liet Dit eren I' en loch inis- lalen lo ge king- ole naar ping .aal! ge- jzen Calholieken Protestanten Grieken Mahometanen Boudhisten Brabmanisten Aanklevers van Confucius Ziatertlag E-5 «5mil A Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: G fr. ’s jaars; met do post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groots letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, ter uitsondering der beide I Inunderen, alsmede die voor liet Buitenland worden ontvangen door den Office de Publjcitïj, Magdalenaslraat, Brussel. Men schrijft in bij i— VAWOEN lïERCKIIOVE, Drukker-Uilgcver, Oostslraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. I é.é- De kiezing; te Brussel. Voor de provinciale kiezing van morgen zondag te Brussel, slaan twee liberale kandidaten op rang voor eene enkele plaats. De eene kandidaat is M. Goblet d’Alviella, voorgedragen door de Union libérale en de Ligue libérale; de andere is M. Deineur, vo'orgesteld door de oude Liberale Asso ciatie of de radikalen. Tol hiertoe dacht men dat de klerikalen en independenten, vogels van eender veêren, buiten het strijdperk zouden blijven en geen kandidaat voordragen. Brusselsche bladen waren zelfs van mee- i ing dal zij zich voor eigene rekening zouden onthouden, maar onderduims werken voor den kandidaat der radikalen. Op hel laatste oogenblik zijn zij van gedacht veranderd. Inderdaad, maandag meldt do Patriote dal zijn bestuurder, M. Jourdain, zich als I.IBci'itlen en len. Wij achten ons niet onder T bevel van den heer plaatselijke; heeft hij bedoelde werkje icvers verloren hij kan hel gemakkelijk bekomen van dezen welke hel loegezonden had of bij een vriend, correspondent, enz. Wij hebben onze aanhalingen gegeven, dal hij de bladzijde 106 mei de zes eerste iiuien van bladzijde 107 letterlijk in den Veurnaar overneme, dal zal voor zijne lezers zeer aantrekkend zijn en tevens voor bewijs dienen wie eene misslag heeft begaan, wij bij de vertaling - tradutore traditore ol de heer plaatselijke die, zijns dunkens, hel er niet in gevonden heeft. Verders slaat er nog in dal werkje, lol verdediging en bewijs des Pauzens be voegdheid om, zonder lusschenkomsl van concilie of kerkvergadering, bij motu wegens des Pauzen macht op de lijdelijke macht van koningen, waarbij moet verslaan hij het volgende artikel schrijven: Onze minister van inwendig en openbaar onderwijs wijst, aan schoolopziener zijn ressort aan. Op deze wijze heeft de minister het lol in handen van eiken opzichter; zoo er een in den weg loopt, zal hij hem naar den anderen kant des lands zenden, T is dood eenvoudig. Men ziel het, in alles wal zij gedaan hebben, betrachten zij enkel de ontredde ring en de vernedering van al dezen die zich aan de loopbaan van hel ouderwijs toegewijd hebben. De Flandre libérale voegt bij dit geval nog de volgende stichtende inlichtingen, die eens te meer bewijzen hoe de kleri kalen beproeven alle katjes in den duiste ren dood le nijpen Deze twee ambtenaren hebben altoos eervol hunne bedieningen waargenomen. M. Vander Cruyssen heeft zijn leven in het volksonderwijs doorgebracht; hij en T mogelijk. Maar neen dal is niet mogelijk en even daarom herhalen wij dal de klerikalen maar korten lijd aan T bewind konnen blijven; immers zij zijn niet vrij; hunne leiders verkondigen en schrijven welke stelsels hun zijn opgelegd, welke stelsels zij volgen moeten. Romen moeten -ij wegens hunne wets ontwerpen raadplegen, of de, zonder die voorafgaande raadpleging, gestemde wel len worden afgekeurd. Wie zulke schriften leest, wie zulke stelsels nagaat is van de waarheid der uitroeping van den beroemde Pascal overtuigd Qui traite avec Rome abdique. Is het dan te verwonderen, dat, niet tegenstaande den ijver en de zelfopoffe ring der missionnarissen, sedert omtrent 1900 jaren de Roomsch katholieke gods dienst in evenredigheid van andere gods diensten zulk klein getal telt; aan zijne uitsluitende stelsels is zulks alleenlijk te wijlen. De weinig geleerde katholieken denken dal hunnen godsdienst den meest in getal geloovigen lelt, doch dal is eene groote dwaling. Volgens de geleerde aardrijkskundige Elisëe Reclus, beval de wereldbevolking 1,200,000,000. 106,000,000 81,000,000 201,000,000 340,000,000 173,000,000 84,000,000 Jooden 7,000,000 Dus, maar 211 millioen calholieken op een billioen en 200 millioen menschen; neemt dan omtrent den helft der calho lieken voor liberalen of onverschilligen en de echte klerikalen of ultramontanen komen afmot hunne opvolgers der priester heerschappij met omtrent 110,000,000 En blijven ze hunne nieuwe aangekon- digdc dogmen en welstelsels aauleggen en uitvoeren, wat zal daarvan geworden? Want hel is ónmogelijk de X1X',C eeuw te muilbanden of in de klem te houden -- Eigen lof stinkt. Marktkramers en kwakzalvers prijzen, onder hel oorverdoovend gerucht van trommel en trompet, hunne waren aan, al zijn ze ook allerslechte. Met grrrool lawijl verheffen de kleri kalen ook zooden bloei hunner kakscholen, en trommelen en trompetten het zoo luid, op den toon van ut crevél dat het in de vier hoeken der wereld gehooi d wordt. Maardwaze menschen alleen gelooven leugenaarspraat. Niet meer wetende met welke verwe hunne scholen klakpollen, drukken zij in hunne leugenaarsbladeren, dat een liberale schoolopziener verklaard heeft, dat de calholieke scholen beter zijn dan de oflicieele I Zij denken den hoogen blokker in de hand le dragen om de lichlgeloovigcn blind le smijten en hunne ezelscholen vooruniversileiten ledocn doorgaan! Waarin ligt de goedheid dier scholen! Is hel voor de prullekens en sch-ij-t ge- bedekens dal zij er loeren snateren? Is het omdat zij het spaarpotje der kinderen welen te doen opvullen voor alle soorten van goede werken desBisdoms? Ah! die slimme lartufen denken dat zij met hunne handen aan den hoogen hemel reiken of meenen suiker voor zand to verkoopen! Zoo ziende-blindzoo hoo- de heer De Vlaeminck zijn in bel school- opzichl sedert 1869. Maar wat doel dit er aan? De heer De Vlaeminck is liberaal gemeenteraadslid te Mechelen; M. Vander Cruyssen heeft moeten weerstand bieden aan den ge meenteraad van Brugge en aan de fana- tieken van Wesl-vlaandercn tegen de wel van 1879. Men moest hen dus wel verplaatsen. T Is wal men gedaan heeft. Deze verplaatsingen zijn thans zeer ge- makkclijk. Eertijds wees het koninklijk besluit, door welke de opzieners benoemd werden, hunne verblijfplaats aan. Dus was er een koninklijk besluit nood ig voor welke ver andering hel ook mochie zijn. Dal hinderde waarschijnlijk onzen groot meester, M. Jacobs, want in hel besluit der herinrichting van het toezicht deed Senaat. Dinsdag is de Senaat vereenigd geweest, doch hield slechts eene korte zitting. Door den heer voorzitter werd lezing gegeven van eenen brief door Z. M. den Koning aan de Ministers gezonden. Na lezing van dezen brief te hebben gegeven, die in de Annalen van den Senaat zullen worden opgenomen, had het volgend incident plaats Terwijl deze Commissie in beraadsla ging was, werd de zitting geschorst. Het ontwerp, om de begrafeniskosten van Charles Rogier door den Staal te doen dragen, werd met algemeene stem men aangenomen. Vertrekuren vnn <lcn ijxereuvvcg van Dtiinkerke, Veurne, Gen! nam* ISrusscl en IJiyanudc nam* .’ïienpor!. 10- 15 3-08 5-07 11- 25 3-47 5-41 12- 15 4-24 6-21 3-23 7-10 9-15 5-35 9-31 10-44 kandidaat op rangs stelt en insgelijks de kans zal wagen. Aanvankelijk nam men dit nieuwtje voor eene krak, doch hel schijnt ernst le wezen, want de Courrier de Bruxelles kondigt met vreugde aan, dal hij die kan didatuur ondersteunt en hij raadt al zijne vrienden aan om er voor te stemmen. Dus T is gemeend M. Jourdain is kan didaat. Naar het schijnt is deze kandidatuur niet ernstig en dient zij enkel als een clericale truk. M. Jourdain wordt door niemand voor gedragen; hij stelt zich zelven voor, op eigene verantwoordelijkheid en gezag. Wat er gebeure of niet, noch de cleri cale Associatie noch de Kring der Inde pendenten kan voor de gevolgen aan sprakelijk worden gemaakt. Alles blijft voor rekening van ill. Jourdain alleen, die op voorhand weet dat hij eene felle buis le gemOel gaat. Maar waarom dan deze kandidatuur? zal men wellicht vragen. Dal is gemakkelijk le raden. In den strijd lusschen den liberalen en den radikalen kandidaat viel hel dp cleri- calen moeielijk naar de stembus ie gaan, zonder beschuldigd te worden van hunne slem te hebben gegeven aan dezen of genen kandidaat en bij voorkeur aan den radikale, ten einde te kunnen zeggen dal het-liberalism te Brussel republiekeinsch is en het alzoo hatelijk te maken. Door de kandidatuur van M. Jourdain hebben de clericalen en independenten nu vrij spel en eene reden om naar de stembus te gaan, iets wal ze niet zullen nalaten te doen. Wij herhalen het dusde kandidatuur vanden hoofdopsteller van den Patriote is niets anders dan een truk. een hatelijke list der clericalen, die M. Jourdain maar gebruiken als een werktuig in deze kie- zing, om er de gematigde liberalen af breuk mede te doen. Deftig is hel wel niet, doch dal komt er bij onze tegenstrevers niet op aan. Klertkiile uesterijen. M. Vander Cruyssen, hoofdschoolop ziener le Brugge, is verplaatst naar Mechelen, en wordt te Brugge vervangen door den lieer De Vlaeminck, hoofdschool- opziener en liberaal gemeenteraadslid, le Mechelen. In deze verplaatsing zit eene politieke trek achter de schermen. De gemeente raad van Mechelen is saamgesteld uit 13 klerikalen en 12 liberalen; en M. De Vlae minck weg, dan verliezen de liberalen eene slem, en de klerikale meeidorheid wordt van een op twee stemmen gebracht. Dus de aartsbisschop zal niet meer be vreesd moeten zijn de meerderheid le verliezen als een zijner krealuren pijn in het hoofd of eene verkoudheid betrapt heeft. Ook zal Mgr wachten tot bij twee jaren eene nieuwe kiezing in zijne resi dentie le laten gebeuren, uit vrees van den ouden liberalen burgemeester op hel stadhuis van Mechelen terug le zien ver schijnen, die in October laatst niet her kozen werd, dank aan de klerikale valsche kiesbcloften en bedreigingen gedaan aan de werklieden van het arsenaal. proprio als dogma uitlespreken, van koningen, waarbij moet worden alle volken oversten Cc pouvoir est de [bi divine, coinme cela résulte de ces articles du syllabus condamnés et anathématisés, il faut que cello doctrine devienne de foi callio- lique, ainsi le vent le principe de I’au- torité qui est pivol du monde. Wij vertalen: Die macht is van godde lijk geloof, zoo als voorkomt bij de ver oordeelde en gebanvloekte artikelen van het syllabus, die leering moet van calho- liek geloof worden, zoo wilt T gczagstel- sel, hetwelk des wereldsspil is. Men mag ons geuzen noemen, het- gene volgens dei: waren oorsprong een eerennaam is, daar liet dagteekend van de zamenzweering der Edelen com promis des Nobles of alle andere spot namen, dat doel niets ter zaak, maar wij zeggen dat, ons dunkens, zulke stelsels strijdig zijn met den waren natuurlijken godsdienst, en volstrekt lot niets anders leiden en lol niets anders strekken en aangelegd worden dan tol de priester heerschappij, die verfoeielijke dwinge landij die de maatschappij versclmide I 1- NIEUPORT D1XMUDE DIXMUDE NIEUPORT en if- men als her- t do met 3-08 3- 47 4- 24 7-10 9-31 3-02 6-07 8- 57 9- 18 BRUSSEL GENT VEURNE GHWELDE DU1NKERKE orig- illcn* aken nuw- go- levor,. k dat jgvur- alle kost id en allo komt it bij aren ij er ikteu 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 5- 48 6- 26 7- 12 9-38 11-05 5-35 8-06 8- 28 9- 02 DUIN KERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL ito (Ten lire on I. jn van 1 zijde- atoeu; die de- t ook. sn, r er- 1 van I. rvollu i g«- wd in. huis- in dd umak j Ixj- hoolo- t gan- ondor wcr- enkel iaden r.aden o tien senen brcii- cn 5-50 7-35 9-51 10-15 10-49 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-10 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 VERVOLG - 211,000,000 Hunnen haan kraait hier honing En lij verhoopen leugens voor honing MDe Voorzitter. Daar dc hoor Karet Rogier gestorven is toen de Senaat niet vergaderd was, noodigdo uw voorzitter u uit om iu korps zijne begrafenis bij te wonen en alzoo eene welver diende huid te brengen aan de nagedachtenis van eenen der stichters van 's Lands onafhan kelijkheid. Van de bestaande gebruiken word er aldus afgewokon, maar uwe tegenwoordigheid, in zoo groot getal, bij de lijkplechtighcid, bewees dat uwe inzichten trouw zijn uitgevoerd geworden. Toetreding.) Den lof van Karei Rogier hoof ik niet meer uit te spreken: die groote burger, die doorluch tige vaderlander, behoort reeds tot de geschiede nis en het nageslacht. Zeer wel). Het zij me genoeg de eenparige deelneming van den Senaat te doen uitschijnen on to ver klaren dat Karei Rogier zich jegens hot vader land hoogst verdienstelijk heeft gemaakt. Wij ontvingen eenen brief, waarbij do heer De Grellc ons don dood van Kare[ Rogier meldt. Wanneer de Senaat bericht ontvangt van het overlijden van iemand dio geen deel uitmaakt van «leze vergadering, wordt gewoonlijk die mare voor kennisgeving aangenomen en in het proces verbaal vermeld. Ik stel u voor, mijne hoeren, in het huidig geval, eene uitzondering op dien regel te maken i n het bureel toelating te vergunnen om eenen brief van rouwbeklag te sturen aan de familie van den doorluchtigen afgestorvene. Algcmeene goedkeuring M. Graux. Uit naam mijner vrienden van de linker zijde, vereenig ik mij met de woorden van den heer voorzitter. Op onze beurt willen wij eene welverdiende hulde brengen aan den grooten burger, die door zooveel vaderlands liefde en onbaatzuchtigheid uitblonk. Hij was do roem van het huidig goslacht, hij zal de nakomelingschap tot voorbeeld strekken. Wij sluiten ons dus aan bij do woorden van den heer voorzitter. M. Do voorzitter. Do Regeoritig heeft een wetsontwerp overgelegd, houdende dat de be grafenis van Karei Rogier op staatskosten zal geschieden en dc Kamer van Volksvertegen woordigers hoeft eenstemmig dat ontwerp aangenomen. Uw voorzitter achtte't niet noodzakelijk den Sennat onverwijld bijeen te roepen, alleen om het ontwerp goed te keuren. Ik stel u voor, mijne heeren. eene bijzondere commissie te be noemen met last om onmiddollijk verslag to doen. Wil <le Som at dat het Bureel die commissie bonoomo l (Toetreding Do commissie wordt samengesteld uit de hoeren Dumon, graaf d'Ursel, Van Schoor, baron do Selys-Longchamps en den voorzitter. - 8HI8B'»- -- 6- 20 9-00 7- 46 00-00 11-50 10-11-2-59 10- 51-3-22 11- 22-4-11

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 1