I VAN VEURNE Ft I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ft Zaterdag JiO •Btani Men schrijll in bij Ie en. in, £»S>° Jsiïii*. et et )il en en cli s- :cn cr Harlelooze beulen Valsche en ondank bare larlufen die zoo onredelijk en wreed don a ir- 15 17 37 :uet DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL bg- Jen‘ ten tw- Igo- 1K J) ar 'g dl e- 3084 slem in Voorbeen bestond de eensgezindheid en de eendracht onder de officicele onder wijzers, zij waren als onder een kleur; voor de wel waren zij onder de blauwe kleur afgeschilderd, thans heeft hetjesuile palet drie kleuren om ze op hel staals- lafercel aftcmalen. De onderbet blauwe kleur afgebeelde zijn deze die, als voorheen, hunne voorige plaats behouden, in die gemeenten waar hel bestuur niet gebukt gaal onder den stalen arm van het priester- en adelijk beheer; waar de geestelijkheid oorlog zuchtig blijft; daar zijn de onderwijzers nog het voorwerp der klerikale tormenten, daar blijven ze blauw en Geus! En hunne school verdoemd en vol.,., ijdele banken. Ziedaar ccnigc daden die hel klerikaal ministerie in den loop van hel jaar heeft volbracht; wij denken niet dal de kiezers, behalve de geestelijken en fanatickcn, daarover ie vreden kunnen wezen, en wij zijn zeker, indien het heden nog te herbe ginnen ware, de uitslag geheel anders zou zijn, zooals de gedeeltelijke provinciale kiezingen het ons bewezen hebben. Maar wij zijn nog aan hel einde niet; Op het tafereel vindt men de in hel roode afgeschetst, deze zijn in die ge meenten waarde raad vrede verlangt en de pastoor, uil plichtbesef, uil berouw of door dwang toegevende geworden is; waar het gemeente bestuur, de belangen zijner bestuurden in het algemeen en deze des onderwijzers in hei bijzonder niet wilt slachtofferen voor ’s pastoors eigenzinnigheid en stijfhoofdigheid. Daar is de onderwijzervoor heen slecht, thans goed voor heen geus, thans catho- liekzijne school voorheen ijdel, nu eivol! den weldoener en beschaver uwer ge meente in zijne zedelijke en stoffelijke belangen krenkt! hem en zijn huisgezin hel zure brood beneemt terwijl gij, zoo dwaas, den oorlogzuchtige pastoor ge dwee de hand mildig toereikt; uwe beurs ledigt om hem in wellusten en weelde te houden! Gij, die zoo dwazelijk, naar ’s pastoors raad en dwang uwe gemeente school sluit en die leerlingen uwe kinders in onwetendheid en dweeperij laat opleiden bij domme koeiwachter-on- derwijzers; door jongens, pas de school banken zonder groote kennissen! ver laten of met eene bekwaamheid van twee.... gradenwarmte? en met eene bisschoppelijke diploma van D. O. M. voor uithangbord Ja, gij, die op dwaze inge vingen en booze aanhitsingen der geeste lijken, de wet van 1879 tegeiikantel en ongehoorzaamdel en deze van 1884 met hen helpt.... aanbiddenindien gij nog menschelijke gevoelens in uw harte hebt, roept dal de bergen uwe valscheid en ondankbaarheid dekken Hebt gij nog consciëntie! vreest’s hemelfeche straffen voor uwe wraakroepende zonden hel gedoemd ministerie heeft ons meerdan eene verrassing weggelegd en wij zullen dal in den toekomenden zittijd wel gewaar worden. Men mag zich aan schreeuwende reaktionnaire kies-en andere wellen ver wachten, mol hel doel de liberalen alles te ontnemen wal maar mogelijk is. Gaat maar voort, vernielers van het volksonderwijs, valsche belovers, de kiezers hebben hel oog op u en wat gij ook doen mocht, uwe verslaafheid e.i onderwerping aan de bisschoppen is zoo zienlijk, dal de kiezers met de eerste gelegenheid de beste een einde aan uw priesterbestuur zullen stellen. - ~-j—sHBsasQtg&e Vooi’Ii<>ên en nu. De jesuilcschoolwet heeft den vrede hersteld. Valsche woorden dier ver- IIoM/ers van tiet staatsonderwijs. Meer dan dal heelt ze bijgebracht, die vree- wreed zamc schoolwel! Zij ontreddert hel volksonderwijs Zet den schooloorlog voort!Doel de kinderen loldweepers en dommekoppen opleiden? Brengt de gemeenten in zwaarder belastingen! Stort in vele draaiende hoofden en wankelbare harten vrees, geveinsdheid, zelfs val scheid Breek de eendrachtDompelt vele huisgezinnen tot ellende, verdriet en armoede! Verflauwt de voorige betrek kingen en geeft verdeeldheid van gevoe lens onder het onderwijzend personeel.! O! Goed! Zeer goed! excellent issime is die verfoeielijkc uithongeraars school wet Een derde kleur is duister en vaal. Dit zijn de onderwijzers op wiens Woesle’s bliksem: dat ze gaan zijne ge vloekte uitwerksels doet. Wij vinden deze in die gemeenten waar de raad verkan ld is, zich slaafs onderwerpt aan den ópper sten wil van hunnen pasloor-burgefnees- ter of burgemeester-pastoor en voor wiens bulderen, bedreigen zij beducht zijn en helaas!... tol wraak eu schande van hen; den verdienstelijken onderwijzer, En gij, officicele onderwijzers, mengt die kleuren van het jezuïtische schilder palet, kwast hel vuile mengsel op de zoo wreedzame schoolwel van nu; die u per soonlijk ontreddert; uwe gemeenzaam heid verdeelt; uwe loopbaan verbrijzelt; uwe eendracht breekt! Bedekt het kna gende geweien uwer dwaze gemeenle- koppen en de booze inzichten hunner heerschzuchlige zwarten! Blijft, als voor heen, moedig en getrouw! Liefde verwekt gemeenschap, broederlijkheid baart moed en eendracht geeft vrede. Bandl alle geveinsdheid en valscheid, vrees en hoogmoed uil uw hart! Wees eikaars troost en steun, moed en hoop en vooral bij uwe ongelukkige ambtsbroe ders, slachtoffers der zwarte beulen, der gewetenloozc geestelijken, der priester lijke wraak, der verslaafde en dwaze ge meentebestuurders! Schuilt allen, als voorheen, zonder vrees of menschelijk opzicht onder den standaard van getrou- wigheid, broederlijkheid, liefde en een dracht. Niet minder dan 114 gemeenten heb ben, op lijd van 8 maanden, van M. Tho- nissen de toelating bekomen om hunne eenige school al te schaffen. Deze gemeenten zijn als volgt verdeeld; Provincie Brabant 1 Luxemburg 3 West-Vlaamlercn 15 Oosl-Vlaanderen 26 Namen Antwerpen Limburg De beurten van Henegouwen en Luik moeien nog komen. Doch builen de 114 gemeenten, waar thans gcene oflieieele school meer is, zijn er honderden anderen waar alle jon gens, meisjes, en bewaarscholen afge schaft zijn, behalve ééne jongensschool, zooals de wel voorschrijft. Herinnering. Hel was den 10 juni lest, de verjaardag, dat de klerikalen, in de wetgevende kie zingen voor de Kamer, in 1884, de meer derheid bekwamen en het liberaal bestuur moest aftreden. Die uitslag werd bekomen, zooals ieder een weet, ten gevolge der beloften, de belastingen te verminderen; hel lot der officicele en vrije onderwijzers (volgens de Journal de Hruxelleseerder te ver beteren dan te verslechten; handel en nijverheid te doen herleven, en iedereen zoo niet geheel rijk te maken, dan toch een beter beslaan te verschaffen. Woensdag 10 juni was er een jaar voor bij dat de klerikale helden aan het werk zijn en wal hebben zij gedaan Hebben zij een enkel hunner beloften gehouden aan de kiezers gedaan? Neen! Hun stokpaardje was de belastingen te verminderen, daarop zijn bijna overal de kiezingen gedaan. Ehwel, heeft iemand een cent minder moeten betalen, neen, integendeel. Zij hebben de subsidiên der steden, die hunne volksscholen willen behouden, op eene wijze verminderd, dat vele zullen verplicht zijn nieuwe belastingen te leggen of liet uilvoeren van werken en andere nuttige uitgaven te slaken. Wie zal er daarbij verliezen de burger en de werkman; de eene zal meer moeten betalen en de andere zal min te werken hebben. Honderde officicele scholen zijn afge schaft en duizende onderwijzers zijn afge steld, maar de gemeente zelven, die in plaats van gediplomeerde onderwijzers, onbekwame meesters hebben genomen, moeten nu meer betalen dan vroeger. Hel ministerie heeft het budget van openbaar onderwijs met 8 lol 10 miljoen verminderd, maar hel zijn de gemeenten die deze afgeschafto miljoenen moeten betalen; waar is dan die fameuze spaar zaamheid Wal hebben zij gedaan om nijverheid, handel en landbouw te doen herleven, zooals zij beloofd hadden Nog nooit gingen de zaken zoo slecht; iedereen klaagt en hel ministerie doet er NIETS voor; 't is waar, zij hebben een ministerie van landbow geslicht, maar de bekwame man. die aan bet hoofd is van hel ministerie heeft niets anders kunnen vinden om den landbouw te redden, dan de aalmoezenier te herstellen in de Land bouwschool en een restaurant van belgi- sche groensels te Londen in te richten En wat weldaden heeft dal kwezelaars ministerie ons nog aangebrachl Hel heeft den nuntius van den paus werderom naar Brussel doen komen en een bclgische gezant bij den paus ge zonden, wal wederom jaarlijks meer dan 100,000 Ir. aan liet land kosl. Hel heeft ook toegelaleu dal de soldaten wederom in de processie gaan, iels waartegen de grondwet zich verzet. Hel heeft ook een groot getal nieuwe plaatsen van onderpastoors ingerichl; kapellen in parochiekerken veranderd; honderd duizenden franken subsidiên aan kerken, pastorijen, enz. gegeven en toe latingen vergund om bezitten te aanvaar den, waardoor de goederen der doode hand worden vermeerderd. De toestand, zooals men ziet, is aller ellendigst Voeg daarbij de massa onderwijzers en onderwijzeressen brutaal afgedankt en op hel zoogenaamd wachtgeld gezet. Wachtgeld dal is zeker ia het gedacht van M. Thonissen, geld waar men naar wacht en blijft wachten. Wij kennen onderwijzers, die na meer dan 30 jaren dienst, sinds liet begin van October 1884 op wachtgeld zijn gezet, en die gedurende de acht verloopene maanden, nog geenen centiem ontvangen hebben. En nogtans is cr geschreven aan ge meentebestuur, gouverneur en aan den zoogezegden minister van openbaar on derwijs ’I Is eene echte schande voor Belgie En Jeremias-Thonissendie de hand leent aan zulk lafhartig stelsel van uit hongering, zal toch in volle Kamer staan houden dal hij van niets weel. En dan heelt het klerikaal gouverne ment nog de air in de tentoonstelling te paradceren met hel officieel onderwijs van ons land Dan zal Jcrcmias misschien den Ro lling nog vergezellenom hem al de merkwaardigheden van dit vak in hel belgisch compartiment te looncn. Koophandel I>c iiiezing te Brussel. Aan de kiezing voor den provincialen raad, die zondag te Brussel plaats greep, namen deel 7766 kiezers; bel getal inge schreven kiezers is 12,479; dus 4600 onthoudingen. De kandidaten bekwamen M. Demeur, radicaal, M. Goblet d’Alviclla, liber. 2883 M. Jourdain, clericaal 1680 Nietige briefjes 118 Niemand heeft de meerderheid morgen moet cr lusschen de hoeren Demeur en Goblet herkozen worden. Gcene der drie partijen heeft redenen om over dien uitslag te vreden te zijn. De clericalen, vooreerst, werden deerlijk geklopt. De radicale Association, die zich voorop eene meerderheid van minstens 1000 stemmen had loegerekend, blijft verre onder hare berekening, en wat de Ligue en de Union betreft, zij hebden ondervonden dat helgemaligd liberalisme, lusschen de clericale en radicale partijen gepraamd, ijverig zal moeten werken om den zegepraal te bekomen. Wal sterk te betreuren valt, is dat de afwezigen grootendeels lol de liberale partij behooren. Waren zij opgekomen, dan zegepraalden de IJgue en de Union zeer stellig. Hel is te hopendat zij morgen zullen gaan stemmen. De clericalen van Doornik hebben be sloten geen kandidaat te stellen voor de Kamerkiezing, welke op 25 dezer te Doornik moet plaats hebben tol vervan ging van M. Rogier. Zij vinden de druiven nog wat groen ---- - Klerikalen of Roomsche Belgen. Hetgene wij in onze twee vorige schrif ten liberalen en klerikalen hebben aan gehaald en bewezen, is niet wederlcgd, ja is niet ontkend, om reden hel niet kon wcdetlegd nog ontkend worden. Alleenlijk de heer plaatselijke uit den Veurnaar, heeft bedoelde werkje gelezen maar datgene wat wij er in vonden heeft hij, zijns dunkens, er niet in gevonden en dat werkje ievers verloren. Dal is de wederlegging op ons eerst Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor ftelgie, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitè, Magdalenastraat, Brussel. VA.PWDBIV KEllCKHOVE, Drukker-Gilgcver, Oostslraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. na dertig zelfs veertig jaar getrouwen dienst, zonder hoegenaamde reden weg jagen, als een banneling onschuldig ver oordeeld vernederen, bespotten en mol zijne familie in hel zwarte graf van ge ween en ellende dompelen. SI. trail FirtTijg». »at> tijd» rffen e en oeu; ede tost t en till Hllt 'bij Ten er ten 3-08 3-47 -1-24 7-10 9-31 l tok J. BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 5-50 7-35 9-51 10-15 10-49 5-35 8-06 8- 28 9- 02 lei, <als fr- du -1-23 5-00 7- 32 8- 50 rer, dat rer- hlle Ige- ollo 1 ge ld in iitis- de nak i Ixi- bnle hui lden ver- Ikel Hen den I icii tien ren- 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 Ö-I0 7-30 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT CU O Wat is die wet toch V W reedzaam 1 O Wat is die wet toch,,... goed En zoo is 't al goed, wat do pastor doet, Ai zet hij zelfs, op lijf en ziel, zijn' voet. 5% s Want do deugden zijn bet zout Dat 't gezelschap te zamen houdt. -- Onderwijs. 6- 20 9-00 7- 46 00-00 11-50 10-11 10- 51 11- 22 3-02 6-07 2- 59 8-57 3- 22 9-18 4- 11 c-t «..y-, ■-. t—. -- ---- Kiezing le Doornik. ■Vertrekuren van den ijzerenweg van Buinkei-kc, Veurne, Gent naar Ilrutuüel en Dixnuule nanr TVienport. 5- 48 10-15 3-08 5-07 6- 26 11-25 3-47 5-41 7- 12 12-15 4-24 6-21 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-44 01 Wat is die wet toch slecht

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 1