heid Mengelingen. 'C-rr >- Algcineene Bij koninklijk besluit hel burgerkruis van I'1' k aan den heer Ed. Delesclu/.e, secretaris van hel parket voor diensten bewezen langdurige loopbaan. daar laten, en alleenlijk naar de Iransche benaming dier steden zien, vermits deze nooit achtergelaten is. lederen was nn te vreden de Vlamingen en de Walen. M. de baron de Coninck alléén moest spreken en beknibbelen. Hij had volgens ons beier gedaan van zich niet de wart: belangen onzer streek iels meer te bekreunen en deze te onder zoeken. Zoo doende zou hij ten minste zulkcn armzaligen praal in den Senaat niet meer moeten vertellen als dezen die ons dooi den Veurnaar medegedeeld is, en die waarschijnlijk eenieder heeft doen schok schouderen. M. de Coninck niiek zijn beklag dal er op de linie Duinkei kc-Veurne maar een trein bestaat van 7 ure 'i morgéns tot G ure ’s avonds Hij had moeten weten nochtans dat er er alhier te Veurne builen den trein van zeven ure ’s morgens, een tweede trein aankomt rond halt twaalf ure, een derde rond 4 ure en half buiten dien van G uren die den vierden uil maakt. Maar voila! M. de Coninck woont binst den u inter te Pat ijs En, le Parijs, kan hij zich waarschijn lijk maar geheel weinig bezig houden met hetgeen er alhier omgaat. Ziedaar de ernstige wijze op welke onze belangen besproken en verdedigd worden in den Senaat artikel; wij hebben de man hol middel aangewezen om bij letterlijke overneming in den Veurnaar en lol stichting zijner lezers, dewijl zij ons blad niet lezen mogen dal deel van gedachte werkje overtenemen alwaar wij geput hadden waarbij alzoo zou blijken wie een misslag had begaan. Welaan, heer plaalselijke, dat ware eene lekkernij voor uwe lezers, echte ortho doxie of rcchlgeloovigheid. Op ons tweede artikel geene andere wederlegging dan de zoo menigmaal her zaagde derde vraag, en wal wij bijzonder lijk bedoelen bij de laatste zinsnede Het is ónmogelijk de XIX” eeuw le muilbanden of in de klem le houden! Op die afgezaagde derde vraag, heelt een onzer schrijvers, op eigen verant woordelijkheid, onder hel oogpunt van vrije reden, gezond oordeel en spirilua- lische wijsbegeerte, duidelijk en recht streeks geantwoord in ons nummer van 21 Februari laatst. Als orgaan der vrijgezindheid alhier, hebben wij volstrekt geweigerd theolo- gieke of lol de Godsgeleerdheid strekken de vragen te beantwoorden; dus amen en daarmede uit met die 3dc vraag. Wal betreft uwe vraag op die laatste zinsnede wat wij bijzonderlijk bij de XIX® eeuw bedoelen, dal is naar de gekende weg vragen. Wal kan daar anders bij bedoeld worden dan den geest van vrijheid en vooruitgang onzer eeuw? en of zijl gij klerikalen, Roomsche Belgen, voor korten •tijd aan ’s lands bewind, hebt gij noch uwe Ooslenrijksche medëkampers, bij lange geen macht noch kracht om er aan le denken dien geest van vrijheid en vooruitgang le muilbanden noch in de ■idem te houden Andere kalhol.ieke dagbladen schreven (Onlangs nog, in Vrankrijk, dal zij voor hen ■katholieken van de liberalen de vrijheid eischten zonder die vrijheid, in princiep, wederkeerig te willen toeslaan, dewijl, zegden zij, de vrijheid het stelsel is van u liberalen, maar geenszins van ons katho lieken. 'Bat was ons niet onbekend, doch wij twijfelden of, hier in ons Belgcnland echt zijn katholieke werken of revues, zulke pllra- - monlaansche stelsels, strekkende lot de rcChtslreeksche priesterheerschappij en strijdende met onze grondwet, mei 's lands wetten en vrijheden, zouden durven drukken, uilgeven en opeubaarlijk ver .spreiden. In dien zakentoestand vinden wij he' best onzen vrijen handel en wandel voort te zeilen, datgene wij goed en nuttig achten aan le wijzen, aaniehalen en te schrijven, maar ons weinig met rede- dwitAleii bezig le houden legen Roomsche Belgen wien hel verboden is aan onze grondwet, aan 's lands wetten den eed van gelrouwjghejd afteleggen; wien hel niet toegclateu is onze grondwet noch 's landswetten na te komen, en wie, bij zulke eedaflegging of welnako.ming, dal slechts mei inwendige voorbehouding plegen of nakomen. Voegt daarbij dat onze werken noch schriften door die onderdanige kleri kalen niet mogen gelezen worden; dus hoe inin lijd aan zulke redetwisten verspilt, hoe min lijd verloren. Beter zonder omzien vooruit en, aan onze hielen, de kcflcrhoiidekens laten, .bassen. De plaatselijke polemiek. Wie zou liet gepeinsd hebben.* Nochtans de Veurnaar zegt hel, eu iedereen weel dal als hij iels zegt, dit trllijd ('elite en zuivere waarheid is ”1’ zijn nu de geuzen die volgens onzen •gebeiieilijtlen konfraler ophouden van schrijven in hel Advertentie blad van plaal selijke politiek Ware hel niet van den fameuz.cn jdaatselijken van den Veurnaar die ze legen wil eu dank !l een of’l ander doel .(lirkratnen, zij zouden zwijgen en stil Milieu Wel, wel, wat gaan wij nu nog liooren? Toon de klerikalen aan het bewind op diet stadhuis gekomen zijn, zegden wij ■dat wij ze aan hel werk gingen zien, en hun gedaan werk, hunne genomene maatregelen onderzoeken en bespreken. Zijn wij aan deze belofte le kort ge bleven? Hebben zij iets gedaan dat wij niet onderzocht of besproken hebben? Zou de Veurnaar ons kunnen zeggen waar en wanneer wij aan deze gedane beloften le kort gebleven zijn? T zijn de klerikale gelukkigmakers alléén die alles beloofd hebben om aan liet hoofd le geraken. De stad ging bloeien en gelukkig wezen. De handel en nijverheid zouden voort gaan en aangroeien. De landbouw ging in eene» gunstige» toestand verkeeren. De lasten gingen verminderen. De gemeentekas ging ovcrloope». Alle nuttige werken gingen uitgevoerd worden. De M ede ging tusschen alle Veuruaars hecrsclien. Ineen woord wij gingen in een luilek kerland leven En wat is er daarvan geschiedt? Wal hebben zij gedaan? Wal verl icht Zij die zoo haastig waren om op het stad huis le zelden, liuimen eed al le leggen en liet bomplje zoodanig le doen kloppen dal Ik l nu niet meer gebruikt kan worden zonder gevaar Welke zijn de bewezene diensten, de gedane werken, de vermindering van lasten, de genomene maatregelen om han del, nijverheid, landbouw te bevoordee- ligen, en die wij niet bespioken zouden hebben in onze plaalsclijken penneslrijd Naami ze tocli ecus Veurnaar, als ’t u belieft? en zegt ook wal uwe helden gedaan hebben? Zegt waarover zij zich mogen roemen anders als over de afschaffing der bewaar school, de vermindering der j larwedden en de nieuwe lasten die zij aan de burgerij opgelegd hebben in plaats van ze le verminderen) ter opzichte van hct'school- gehl die nu door de kinderen zal moeten betaald zijn om geleerdheid le kunnen be komen? Is er iets anders zegt, tenzijde voor rechten gegeven aan de nonnen aan welke men vette loelagen of subsidie» zal opdie nen, welke de gedane versparingen ten opzichte van hel gemeente-onderwijs zullen vernietigen en opslokken? Voor al het overige vinden wij niets: twist en tweedracht wordt onder de bevolking gezaaid in plaats van vrede eu bevrediging. De liberalen worden onder de voeten vertrapt, de klerikalen alléén zijn be gunstigd. Vraagt aan de landbouwers hoe de landhouwstijl verbeterd; vraagt aan de ambachtslieden hoe zij te boffen heb ben met hel werk sedert onze gelukkig makers alles gingen verbeteren; vraagt aan de necringdoeners hoe de handel bloeit; vraagt aan de werklieden welke nuttige eu talrijke werken overal verricht De Veurnaar raast, weeral over don disch, en komt nogmaals le voorschijn met zijne oude verslelcne zagerijen en domme praat. De lijd ontbreekt ons om ons lieden met den armzaligen rim-ram van den hei ligen Veurnaar bezig te houden. Echter zullen wij, in ons toekomend nummer, hem de eer doen over deze kwestie en zijne flauwe gezegdens te handelen. Die zullen u antwoorden. Indien wij de handelwijze en de daden van onze nieuwe meesters niel meer be- spipkenin ons plaalselijke polemiek, is hel enkel omdat wij niets le zeggen heb ben..,. voor de doodeenvoudige reden dal zij hoegenaamd niets doen en niets ver richten, en dat al hunne beloften, zoo talrijk eu zoo scliOlRl. niets anders waren als klerikale kiesmiddeii om de kiezers te toppen en z«' om den luin le leiden, Want huilen de oorlogsmaatregelen legen liet geemeenteonderwijs hebben zij niets gedaan, niets tenzij een sclioo;! kabinet vervaardigen voor dén lieer burg meester met schoone antieke meubels, lederen zetels, tapijten eu gekleurde vensterruiten. Dil alles kosl veel geld, en was ganseb onnuttig. Maar M. de burgmeester zal op zijn gemak ziilen. En indien deVeurnaars niet te vreden daarover zijn, is waarlijk dal zij mei geen kleintje konlenl te stellen zijn. Onze senator baron do Coninck. Onze weledele senator baron de Coninck die, in het toekomende jaar, zich baron de Coninck d Merckem zal mogen noemer., heeft hel woord genomen, in zitting van den senaat van 10 dezer maand, zooals de \'euinaar hel ons meldt. Weel gij hoe de edele baron de behin gen van zijne vlaamsche ariondissemenlen weel le verdedigen Hij heelt bitterlijk gejammerd en be knibbeld omdat, in de tariefboeken van den ijzeren weg, zekere namen van waal- sche steden in hel vlaamsch bekend slaan en dal men de gebruikelijke vlaamsche namen dezer sleden tegenover de Iransche gedrukt heeft, dit lol grooter gemak der Vlamingen die dikwijs deze sleden alleen lijk onder hunne vlaamschenamen kennen.’ Zulks vindt senator de.Coninck be- laeludijk I Zonderlinge manier voor onzen senator van de belangen der vlaamsche bevolkin gen die hij vertegenwoordigt, vóór te staan. M. de Coninck, alhoewel hij soms vlaamsch spreekt, is Iranschgcziml; dit is zijn recht. Maar wal kan hem dat toch schelen indien de vlaamsche benamingen van sleden in de tariefboeken gedrukt worden, op voorwaarde dal de Iransche namen niel achtergelaten worden. Spreekt aan vele vkimingen van Mons, Liège, Namur enz; zij zullen u mis schien moeielijk verstaan, terwijl de benamingen van Bergen, Luik, Namen aan alle Vlamingen bekend zijn. Zekere namen als ’s Graven Braken en Geldenaken kunnen misschien als zonder ling voorkomen aan onzen weledelen senator die weinig of goen vlaamsch kent. Maar nogmaals, hij kan ze gemak kol ijk X.. t ij<l v;in 16 juni wonll klas verleeiui van Veurne, te Antwerpen, gedurende eene Sedert maandag, IS juni, isdeviscli- vangsi toegelaien. Hel leggen der spoorlijn voor den slrooinlratn van Oostende naar Nieuporl gaal goed vooruit; binnen weinige dagen ligt ze rond de slad al den Boulevard du Midi, de Keizers- en Visscherskaaicn, den Zeedijken den Boulevaid Van Iseghem. De aanbesteding voor de exploitatie van den stoomtram heeft den volgenden uitslag opgeleverd De Nationale Maatschappij wil 1509 fr. per kilometer betalen en zooveel per honderd op de totale ontvangst; de aan- besleders moesten dus zeggen hoeveel per honderd zij vragen. Rechterlijke kronijk. Be korrek- liónele Rechtbank onzer slad, lieefl de volgende veroordeelingcn uitgesproken. •s CII wegen. voor geweest, de wetsbepa- op de visch- doen, geschieden l'u Let bo’ - mede- Stroomen, eu zinken eu na la« ik,Jn verscheidene -. dat er kruipend,. centimo- "langon aanzien Iets over de palingen. Verscheidene inwoners onzer stad zijn de korrectionneele rechtbank gedaagd en gestraft voor overtreding aan lingun nopens het vissollen. Do voorschriften der nieuwe wet nmai- vangst in zoetwater waren door vele lief hebbers op eene onvoldoende wijze bekend; daardoor komt het dat zij, alhoewel met goed trouw ge handeld hebbende, zich plicht ig helden gemaakt en tot eene geldboete veroordeeld zijn geweest. Bijna al deze overtredingen zijn betrekkelijk aón het visschen van paliug bij middel van pen- Iedereen Weet dat bet visschen jaarlijks ver boden is van 15 april tot 15juni, met welkdanige middels, zelfs met de handviscblijn. Nochtans een koninklijk besluit vau 15 februa ri 1883 zegt dat de vangst van de palingen ten allen tijde mag geschieden bij middel van het tuig genaamd /«’,<>-. - De Veurnesche visscher» hebben geineend dat dij. genoeg was; zij hebben uit het oog ver loren de wetsbepaling die liet visschon verbiedt (ter uitzotideringvan liet visschen bij middel der gewone handvisclifljn aan nl dezen welko het recht van visschen niet bezitten of bekomen hebben. In zoutwater zooals stroomen, rivieren, bevaarbare vaarten on andere waterloopcn. Bit was eene dwaling, en de koi rektionnccle rechtbank heeft hun mouten strnlfen, ingevolge de wet. liet nog al groot getal dezer processen bewijst dat er vele liefhebbers van visschon en van paling In onze stad on streek te vinden zijn. De pallngvlsschors zijn talrijk, de palingoeton nog talrijker. Weinige personen nochtans zijn bekend met de zeden, do gewoonten, do gebruiken on de levenswijze dier zonderlinge dieren. Vooreerst, hetgeen zeker merkweerdig is, 't is dat al de palingen dio wij kennen en vinden in zoetwater, deze die In geheel het land door, 't zij in rivieren, vaarten, grachten, vijvers of poelen wonnen, allo van het vrouwelijk geslacht zijn 't zijn al palingwijvokena. De palingen van hot niaunelijk geslacht houden zich in ,1e zee, eu zwemmen nooit de rivieren op, om zich bij hunne wijvekens te vervoegen. 'T zijn do wijvekens integendeel die zelf achter do mans Impcn, on dlo jaarlijks de rivieren uederzwemmun, ziet, naar zoo begeven om hunne m innen weder te vinden, te puren on vBortte brengen. Bij het menschclijk geslacht gaat hot gewoon lijk geheel anders 't zijn do mannen die achter de vrouwen loopon; bij de palingen, integen deel, loopon de wijven achter do mannen! Zooals d,< heer Willequet in do Kamer der volksvertegenwoordigers zegde, tijdens de dis cus i» op do vlschwet, gaan du palingen een soort van huwelijk aan onder don leefregel tier scheiding vnn lijf: Jaarlijks verzonnen zich de geslachten, en 't is hot vrouwolijk geslacht die don eersten stap tot do verzoening doet. T is dus in zeewater dat do bevruchting, het oierleggon en de ontluiking der pajlngcicreu geschiedt; 't is in do zee dat de jonge- palin gen ter wereld komen. Deze jaarlijkache reizen welke do palingwlj- vekens naar de zee doen, geschied"!! gin der lentemaanden; zij laten zich slopen met do vloeden en st. u alzoo tot in do zee, bij tusschonpoozcu, dikwijls op weg vertoefd tu heblum. Over eenigo maanden,! dagbladeren, als cono bijzonderheid, 's nachts in het bosch van Vincennes I dieren ontmoet wiel den van 50 of GO centime ters lang, dat men eerst voor slangen aanzien had en die niets anders waren dan palingen welke de vijvers verlaten hadden, on zich door hot bosch en op het land, op versclmideno uren afstand begaven van de wateren waaruit zij ont vluchten. Deze dagbladeren msldan, als bijzonderheid, dat al deze palingen in dezelfde richting op het land wandelden, en zich allen naar de Seine of de Maine begaven. Zulks was niets anders dan do gewone jaar- lijk lie reis der palingen die hunne vijvers, grachten en poelen verlieten, zich naar de rivie ren eu stroomen begaven, en van daar hunne ïnahhen in zee gingen tcrugvinden. Rond april en mei maand, ziet, men aan den minui onzer stroomeii ontzagelijke menigten van jonge palingen verschijnen. DÖZe hebben eene lengte van ongeveer 3 centi meters, zijn doorschijnend en gelijken aan wor men. Dio jonge palingen klimmen de Scheldt on de Maas op. en in iueongedrougene kolommen dio verscheid lie voeten breedte hebben, en niet ver van do kanton of oevers voortzvvcmmen. Telkens cenetoostroomendo riviorzich aanbiedt, scheiden deze kolommen zich in vei s iheideno doelen, waarvan het eene haren weg voortzet in de Schelde en het ander in do samcnloopendo rivier. Ontmoeten zij hinderpalen in hunnen weg, zooals valdeuren, sluismuren, enz, de jonge palingen leggen eene wonderbare hardnekkig heid aan den dag om hunnen weg te kunnen voortzettou. Zij glijden óóu voor dón tusschen de kleinste spleeteu of klooven, sllbboron op of ouder do aarde, in de tussciionruimteii der steenen, be klimmen al krui;>oudc loodrechte en natte muren f wanden. 'T is alzoo dat zij zich in de kleinste grachten en waterloopcn kunnen indringen, zelfs in vijvers dio geene de minste verstandhouding of gemeen schap schijnon te hebben met de loopende rivie ren waaruit zij komen. Eon specialist, do lieer Geus, zegt dat op zekere leute dagen men. bij middel van een een voudig schepnetje, millioenen jonge palingen kan opscheppen in de sluizen en grachten dio met de Nederschcldo in verband staan, alsook in <le vaarten van Antwerpen. Deze kunnen gemakkeljjk vervoerd en ver zonden worden op grvote afstanden; het is ge noeg ze in te pakken in lijnwaden zakjes met ecu weinig nat. gars of frisscho bladeren; dio kleine diertjes zijn niet moeilijk en kunnen veel doorzién. De paling groeit met groote snelheid. Op het einde vau het eerste jaar is hij reeds 25 centimeters lang, juist de lengte op welko de bolgischo wet toelaat hom te vangen. Na liet tweede jaar hoeft de paling 50 tot GO centimeters. In het dorde jaar is hij op volle verkoopbare grootte. Do grootste palingen zijn te vindon in do ge- slotcno vijvers, of in do rivieren dio verst afge- wijdord zijn van de zee. Zij bereiken ongeveer een meter lengte, kunnen somwijlen tot drie kilogrammen i Do teelt der palingen in vijvers is zeer winst gevend. Zij groeien gemakkelijk aan in alle waters, eu zijn niet moeielijk voor wat het voedsel aangaat. Zekere heer Millet heelt bestatigd dat een kilogramme jonge palingen, welko in oude eu overstroomde veengronden van liet departement Aisne goplantst wierdon, na tijdverloop van 5 jareu 2500 kilogrammen verkoopbare palingen opgelevcrd hoeft. Hier, in België, zou de handel van jongo levende palingen moeten ingébracht worden langs <le Ncderschelde. Alle eigenaar» van vijver» on afgesloteno waterloopcn zouden deze visschen in huuno waters moeten plaatsen en voeden. Dc teelt der palingen fa hoogst gomakkelijk, zij zou winstgevend worden, en hoe moer palin gen er souden bestaan. ho« uwur d» paling* visschen eu de palmgeëtcr» te vreden zouden zijn. ZITTIXG VAX HEX II ES 1-2 H!SI. Ilcnnaert I’iet r, werkman te Adinkcrke, I(« dagen gevang cu 200 fr. boet of 1 maand, voor jacht met stroppen. Caytau Isidqor, werkman, te Veurne, 15 dagou gevang, voor slagen en wouden; 3 dagen voor schehlwoordcu: S dagen voor kwaadwillig» uitstiooiing; 8 dagen voor braak vnn meubelen, en 7 dagou en 25 fr. boet, voor gewelddaden, Miehlelscns Jacobus, Dunolt Louis, Dewitte l’ietor, werklieden; Douvo l'esiró, T.inglx; Emiel, visschers, tu Nicuport, eu Spriet Karei, plafonnoerder te Ardoye, dun 2", I" en 5" elk 15 dagen gevang; den 1°, 311 im G" elk 2G fr. boel, voor wederzijdsdio slagen. Vamlyck Dicteren Mostaart Emiel, werklieden to Watou, du 1" 2G fr. boet, eu de 2" 15 frank» boet, voor vernieling van afsluiting. Ghcernrdyn l’laeido, werkman te Clercken* 2G fr. boet voor slagen en wamden. Mcrgacrt l.eontrd, dii-nstknecht te t’aeskerke, 15 dagen gevang en 2G fr. boet, voor bedreigin gen, Doschryvar Eugenie echtgenote A. Top, te Adlnkorko, 2G fr. boet of 8 dagen gevang voor woonstschending en 2 maai 26 fr. boet, of acht dagen, voor bodriegelijke ontvreemding. Maddolein Amaml werkman en zijne vrouw Schooldert Adelaide, den 1" een jaar gevang en 50 fr. boet; ile 2“ 26 fr. boet of 8 dagen, voor slagen en wonden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 2