VAN VEURNE 3 ra M Ml A NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT sü i 1 Zaterdag .lisni fltSWZs. bic 'ven. ringen sparen om hunne kinders op te A jzeiv het het Dit ren en j)ch lis- laten* i‘ii it. t ing te aar ing uall Se «a—T» zeker getal klerikalen zijn opgekomen om te stemmen. Voor wie? De vreugd van den Courtier beteekent genoeg (’at het enkel kan zijn voor M. Dcmeur. Ver van ons de onderstelling dal die achtbare kandidaat der radikalen dit ver langd heeft of er gelukkig over is, doch wij beslaligen het feit, om te doen zien dal de klerikalen, uil haat voor hel zui ver grondwettelijk en gematigd vooruit strevend liberalism, welke hel ware libe ralism van België is, de hand leenen aan de radikalen, om het liberalism daardoor in een slecht daglicht te stellen. Wij hebben het reeds gezegd en her halen heldie handelwijze is walgelijk en schandalig, onwaardig van eenc partij die aanspraak wil en durft maken op def tigheid en eerlijkheid. Het zijn niet de radikalen die wij laken, om de hulp hun door hunne en onze tegenstrevers gebracht, maar wel de klerikalen zelven. Echter vinden wij, dal de vrienden van M. Dcmeur geen recht, geene reden hebben om zich te verheugen over hunne overwinning van zondag, die niets beslist, niets bewijst. Om de bepaalde opinie van het kiezers korps te Brussel te kennen, zal moeten gewacht worden tol dat eenc regelmatige, algemcene verkiezing zal plaats hebben en de verschillige partijen volledige lijs ten zullen voordragen. Alsdan zullen geene stemmen verloren gaan, omdat de partijen al hare krachten zullen inspannen om hunne kandidaten te doen overwin nen. Wal ons betreft, wij zeggen het recht uit: wat te Brussel gebeurt bedroeft en ontmoedigt ons, omdat uit de scheuring der liberale fracties aldaar niets dan on heil en rampen voor hel land kunnen voortvloeien, vooral op dil oogenblik dal onze natuurlijke en eeuwige doodsvijan den zoo machtig zijn en het ons doen ge voelen. Itoonisclio Belgen. Bij onze vorige artikelen liberalen en klerikalen en Roomsche Belgen hebben wij bewezen bij vertaalde aan halingen uil een echt katholiek maand schrift, dat onze grondwet en alle onze grondwellelijkc vrijheden door den Paus zijn afgekeurd en gedoemd; dal het de katholieken niet loegelaten is aan die grondwet noch te aan onze daarop ge slaafde landswetten den eed van getron- wigheid te plegen noch die wetten na te komen. Wij hebben de plaatsen en bladzijden van hel werkje waaruit wij geput had- had aangewezen, ook nog verscheidc aanhalingen van gelijken aard, onder anderen de verdediging ten bewijze des Pausens bevoegd heid om, zonder tusschen- komsl van concilie of kerkvergadering, bij motu proprio als dogma uiltespreken wegens des Pausens macht op de lijde lijke macht van koningen, te verstaan volken oversten Als antwoord en wederlegging krijgen wij, van denh eer plaatselijke, in den Éeur- naar van woensdag laatst, een sermoon waarbij, als intrede, wij als achteruit kruipers gegroet worden. Verders wordt daar voorgehouden dat hel voorstel bet blijkt bij goddelijke en stellige veropenbaring dat, alleen den christenen katholieken godsdienst, van God komende, den eenigen stelligen ver plichtenden godsdienst is en alleen den mensch lot zijn geluk en zijn einde kan brengen. Dal het onderhoek en de bespreking van zulk voorstel geene gods- geleerdheid of theologie betreft, maar slechts van geschiedkundigen of histo rieken aard is? Nog sterker: niettegenstaande de boven macht is om hun kroost op den weg van den vooruitgang te stellen, die karakter sterkte genoeg bezitten om aan de leugen te weerstaan, om de lage vervolging te tarten. Di ons land ontbreken er gewis geene scholen; België zou mogen fier zijn over dit getal onderwijsgestichten ware hel niet dat twee geesten Waarheid en Leugen zich over dezelve uitstrekken. De ofliciërle school zuiver van oor sprong is ook zuiver in haar streven; noch gelddorst, noch heerschzucht belet ten haar de waarheid voluit te verklaren; zij beoogt slechts den vooruitgang, hel lijdelijk en vervolgens hel eeuwig geluk van den mensch. De private of beter katholieke school is eene onrechtmatige bezilneemster; hare oprichting en haar beslaan heeft zij te danken aan inzamelingen gesteund op listige klachten, beloften en leugentaal; haar onderwijs is aan klatergoud gelijk; kortom, haar uitwendig verwekt menig somber gedacht, en onder hare vleugels verbergt zij onwetendheid, ruwheid en bijgeloof. De ouders kunnen dus kiezen. O! waren de ouders vrij; deed de dwingelandij dor geestelijkheid hen niet bukken, hunne keus ware spoedig gedaan: de officieële school vol, de katholieke school ledig, ware op vier en twintig uren lijds de ware toestand. Neen, de kleinen zouden niet langer toevertrouwd blijven aan deze, die weinige of geene bewijzen van bekwaamheid kun nen geven; de ouderliefde zou hen niet langer ingeplanl worden door deze, die voor eeuwig vaarwel aan hel ouderlijk huis gezegd hebben; die, niettegenstaande hel geween eener kranke grijze moeder, de bede van eenen ouden vader, alle naluurbanden verbroken, alle natuurwet ten onder de voelen getrapt hebben; de vaderlandsliefde zou bij hen niet verder opgewekt worden door deze, die Rome voor Vaderland genomen hebben en het hunne verloochenen of ondermijnen; hel sparen zou hun niet meer aangepredikt worden door deze, die kapitaal en intrest storten in eenc kas bestemd om de samen leving onver te werpen, den vooruitgang legen te houden en den troon der onwe tendheid ondersteund door dwingelandij, bijgeloof en dweepzucht, op te richten. Neen, de ouders zouden nooit moeten vreezen ecus van hun geweten het vol gende verwijl: Sero sapiunt Phryges» le moeten hooren; en de jaarboeken over opvoeding en onderwijs zouden niet langer hel treurig opschrift dragen De uitslag der balloteering is zondag te Brussel geweest wal verwacht werd de radikalc kandidaat, M. Dcmeur, is ge kozen. De Etoile, de Echo du Parlement, de Gazette en andere bladen verklaren recht uit, dat die zegepraal der radikalen toe te schrijven is aan de hulp der klerikalen, die in tamelijk groot getal zijn opgeko men. Wal deze beweering bevestigt en er nog meer kracht aan geeft is de vreugd van den Court ier de Bruxelles, die triom fantelijk uitroept: En hel heilig sacrislijblad voegt er bij Dal is onbewimpeld bekennen dat een Te recht mogen hel ware ouders ge noemd worden, deze, die geene opoffe ringen sparen om hunne kinders op te voeden en te onderwijzen. Gelukkige kin ders! welke voor ouders hebben, perso nen, die ’s menschcn waar geluk welen te vinden, die alles doen wal in hunne IV 497. Deze week heeft de Kamer hare werk zaamheden hernomen; twee der eerste punten aan de dagorde zijn de discussie over het. verslag van M. Schaelzen, be- I rekkelijk de inkomrechten op vreemde granen en vee, voorgesteld door deheeren Dumont en G" van Nijvel, en de discussie over het wetsontwerp wijzigende hel innen der accijnsen op de belgische bieren. Er wordt in minisict ieele kringen ge zegd, dal de parlementaire zittijd zal duren tol hel einde der maand juli en misschien wel lol in augusti. Zou er achter dit lang en nutteloos rekken van den wetgevenden zittijd niets schuilen dal... jcsuielisch is Inderdaad, de beraadslagingen over de twee booger gemelde wetsontwerpen kunnen niet lang duren; die zullen, als het warein een omzien afgehaspeld worden. .Met de andere punten, die aan de dag orde slaan, zal er kort spel worden mede gespeeld. Welke reden beslaat er dan om den zittijd le verdagen? Zou het gouvernement misschien van zin zijn het een of ander wetsontwerp te doen stemmen, van echt politiek karak ter en die het sedert eenigen tijd reeds in gereedheid heeft gemaakt, om de cleri cale partij voor eeuwig aan hel bewind te houden? Sommige personen denken, dat er kwestie is de nieuwe wijzigingen aan de kieswetten door le drijven, die door de clericale partij gewensdit en geëischt worden en die men, uit loutere voorzich tigheid,nog niet heelt durven voordragen. Alles is mogelijk. Wellicht rekenen «onze meesters» er op, dal liet gemakkelijker zal zijn om die clericale schelmerijen le kunnen plegen gedurende de slikkende hillc der honds dagen, als hel niet mogelijk is hel nog een dag vol te houden in dien oven, welken men de zaal van den Senaat noemt. Hel is immers zoo dal de jesuieten, die hel land besturen of liever onteeren en tot een warboel maken, verleden jaar de vervloekte en vermaledijde schoolwel hebben gestemd gekregen welke ons nationaal onderwijs heeft vermoord en honderden onderzijzers en onderwijze ressen ten prooi aan de ellende heeft overgi leverd Wal ecus gelukt is, denken zij, kan nog ecus gebeuren en, men weel hel, van wege de clericalen mogen wij ons thans aan alles verwachtenaan hel ergste, het hatelijkste en schandaligste hel eerst. Doch, zij mogen hel niet vergeten in alles is de maal eensj vol en de kruik gaal zoo lang le water tot ze breekt. Niets in deze wereld is altijddurend, bezonder niet een rijk van geweld en dwang. En ’lis zulk een rijk, zulk een juk welk wij thans in België onderslaan. Sero sapiunt Phryges (1) Nog nooit is er meer over opvoeding en onderwijs geschreven geweest dan gedurende dezen schoolstrijd. Elke ware vrijgezinde acht zich gelukkig aan dezen strijd deel te nemen, zijne, medewet king aan hel behoud en de uitbreiding van hel volksonderwijs ie vcrlcenen. Dal niet eene eerlijke poging onaangewend, met een beschaafd woord ongebruikt bhjve tC'Cn leugen en geveinsdheid, om bijge loof en dweepzucht den genade slag loc leHei'ngeluk van ouders en kinders is Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. - Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor llehjie, ter uitzondering der beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij i». VANDEN K£I?R<2k£llOVK, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. "Vertrekuren van <len ijzerenwog van Duinkerfee, "Veurne, Gent nnar ItruwKel en Dixiniulc naai* NienpoiT. 5-07 5- 41 onafscheidbaar. Onwederlegbaar is deze waarheid; want, ouders, die geene liefde voor hunne kinders hebben, die niet alles in hel werk stellen om dezelve gelukkig te maken, zijn buiten de wet der natuur, verdienen den heiligen naam van vader en moeder, geenszins; kinders, die de ont- vangene weldaden door erkentelijkheid en liefde, steun en troost niet vergelden, verdienen de algemcene verachting, en de naam wanschepsel is wei te zwak om ze te betitelen. Hel geluk Droombeeld van eenieder, voorwaar Iedereen jaagt hel na; doch, hoevele zijn er. die liet bereiken? hoevele zijn er niet die eenen onzekeren of verkeerden weg inslaan? Voor vele tncnschen ligt hel geluk in hel geld, ook hebben al hunne pogingen slechts voor doel het bijeenbrengen van munt, hel verzamelen eetier zekere for tuin, en, komen zij tol dil punt, zij zijn tevreden, achten de toekomst hunner kinderen gewaarborgd en sluiten gerust de oogen. Is hel noodig te bewijzen dat zulke lieden zich op oenen valschen grond steunen, dal eene ronde som gelds hel geluk van den mensch niel volstrekt uit maakt, noch zijne toekomst verzekert? Neen, de voorbeelden zijn immers te talrijk die ons tot overtuiging moeten brengen. Dagelijks booten wij spreken of zijn wij ooggetuige van lieden, die bij het afsterven hunner ouders eene aanzien lijke fortuin bezaten en die, na eenige jaren reeds, in de armoede gedompeld liggen, of, langs w inkel en herberg den maatschappelijke-!! ladder afkomen. Ware het dien ouders gegund voor eenige oogetiblikken uil hun graf op te slaan, hoe neerslachtig zouden zij zijn bij hel vernemen dal hunne kinders hoef en erf hebben moeten verlaten! bij hel zicht van den tegenwoordige!! toestand van deze voor wie zij zoo gezwoegd hadden! Hoe zou ecu blik in de toekomst hen doen sidderen! Ja, gebukt onder weedom zouden zij de eeuwigheid weder om intrekken, zeggende: Wij hebben hel geluk onzer kinders willen bevestigen door een middel, hel geld, dal, zoo niet goed aangewend, ontsnapt en slechts dient om het ongeluk te vermeerdei'cn. Waarom hebben wij niel meer zorgen toegewijd aan de opvoeding en het onder wijs? Sero sapiunt Phryges. Terwijl menigeen daalt die op pluimen, onder lief koozingen en in genoegens zijne eerste jaren doorgebrachl heeft, zoo is er ook menigeen die zich verheft, alhoewel hij zich niel beroemen kan in eene wieg afgezet met franjen geslapen le hebben. Hel edel gedrag der ouders, de wet k- zaamheid en de volharding, ziedaar hel deugdzaamste erfgoed en de bestendigste fortuin; opvoeding en onderwijs, ziedaar de onwankelbaarste grondvesten der toe komst, de slet ksie zuilen van het maat schappelijk leven. Hel Evangelie zelf leert hel ons: «Zoekt eerst het rijk des hemels des gcesies en het overige zal u loegeworpen worden. Ja, trachtte iedereen zijne zielsvermo gens te ontwikkelen, leende elkeen hel oor aan de zuivere inspraak van zijn ge weien, de zucht van Socrates zou verdwij nen •;l a MÏER 'V t/e«. I’-g'W follow i e uu. i* van zijdiK itoeuj lie ile DUINKERK!? OUYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 nien 3 »ls, hor- ‘t do rnot I’ CE' 5- 48 6- 26 7- 12 9-38 11-05 10- 15 11- 25 12- 15 3-23 5-35 5-35 8-06 8- 28 9- 02 -'SI- o«k en. 3-08 3- 47 4- 24 7-10 9-31 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKS 3-02 6-07 8- 57 9- 18 5-50 7-35 9-51 10-15 10-49 van I. rvollo l K<:- *<Tin lltliB- ii do »niak, i bu- )>«ol» t gan- Ri<lur* wcr- snkei adon. •aden tien, “enen t> ren in kost id en all komt *t bij aren ij er kten dat allo e ge. nriK- illen* aken nuw- 3 (JO NI KURORT DIXMUDE DIXMUDE NT EU PORT II 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 - Zeg, volgling, den Belgen, dat wij schier allen snoefden, - Omdat wij getrouw aan zijne wetten leefden.» -- kiezing te Itrussel. Het rijk der doctrinaires dat zijn de go-' - matigde liberalen is te Brussel uit I Wij be- - treuren liet niet. Volgaarne gelooven wij overigens, dat de liberalen alleen te Brussel geeno 7,559 stoni- - mers zouden kunnen bijeenbrengen. Och waren alle menschcn wijs. Eu deden daarbij wel - Deze aarde ware een paradijs; Nu is zij vaak een hel. I»o Kimici*. 1) De Phrygiers vvonh n laat wijs- 6- 20 9-00 7- 46 00-00 11-50 10-11-2-59 10- 51 -3-22 11- 22 4-11 6- 21 9-15 10-44 mmr-nm

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 1