VAN VEURNE te NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 11 I E 2J5F jsissr. weigerde liet geleide te vragen, zij hel ^nterdag 2 Akugusti St^Sö. W SSOSJ. I i I>e kiealiewoi'ining. Al de liberale dagbladen des lands houden zich met hel ontwerp van kies- hervorining bezig, en zijn hel eens om den halelijken geest van die partijwel te doen uilschijnen. In de midden-seclie zijn nog verschei dene bepalingen aangenomen, die duidelijk het voornemen der clericalen aanduiden om zich van het bestuur van talrijke gemeenten meester te maken. De knoeierij is op zulke wijze aan boord gelegd, dal men in de sleden hel getal kiezers merkelijk zal doen verminderen, terwijl zij dal ten platte lande zal doen vermeerderen. Onder andere onrechtvaardigheden, be merkt men vooral deze, dat de officieren zullen moeten stemmen ter plaatse, waar het den minister van oorlog zal lusten ze in bezetting te zenden. Met dit fraaie stelsel zou de minister van oorlog meer dan eens de meerderheid bij de kiezing in de hand houden. Hij wordt dus de opperste scheidsman over den staat kundigen toestand des lands, en het leger wordt een werktuig voor de partijen 1 Ónmogelijk kunnen zulke snoodheden in onze wetten worden geschreven. Nooit zag men zulke schaamteloosheid en ver metelheid bij eene politieke partij Wij wachten angstig op de beraad slagingen in de Kamer. Willen onze tegen strevers naar geene reden luisteren, dan is het noodig dat de geheele liberale partij in België opsla om in de machte loosheid der minderheid te verhelpen, en naar de middelen uil te zien, ten einde te vermijden dat ons land geheel en al in de klauwen van Rome valle. 't Vat geeft uit wat het in heeft. Nooit oog heeft gezien, nooit, oor hooft gehoord, nooit is het in T hart van den mensch gedaald wal al weldaden de jesuilische schoolwel bereidt voor de catholieke (sic) onderwijzers en deze die hunnen eed verbroken hebben, en wal al wreedheden zij doel plegen aan deze die aan God en Vaderland getrouw gebleven zijn Is er wel ooit schandelijken en wraakroepende!- wet ontstaan Dat Belgie, zoo fier over zijne beschaving, van schaamte bloze! Boos is voorwaar de mensch die de eer en faam aan zijnen naasten beneemt; die hem in zijne belangen krenkt en over het hem aangedane leed, zich nog verheugd Telkens de Moniteur de sluiting eener gemeenteschool en de afstelling van oenen onderwijzer afkondigt, klerikale gazellen drukken, als T ware in gouden letters hunne vreugde uil; zij doen alom hun alleluia klinken, terwijl hunne wraak voor Gods troon hare straf verbeidt. Hel hart onzer v (w)reedzame geeste lijken huppelt van voldoening en zij roepenzie daar! nog een offerlam van getrouwheid en deugd, van recht en plicht, door onze larlufën op den aulaar onzer heerschzuchlige wraak gebracht terwijl hunne vuile gazetjes, die zij, om hunne geur van heiligheid lol in de portalen der kerk doen verkoopen, schrijven T is een luiaard die op 's lands kosten leeft, zijne school was zonder leerlingen; maar ze zijn te laf- heriig er te durven bijvoegen wij hebben door alle duivelsche listen en geweld die leerlingen er uitgerukt. .Ia, hij hen is hel gloria lauseom dal hunne vloekwel hel goede onderwijs vernietigd, zoo vele onschuldige slachtoffers maakt, zoo veel tempels van licht en beschaving sluit en hunne ezelscholen doel openen en aannemen. Ondervraging nopens de processien. Deze week werd in de Kamer beraad slaagd over de ondervraging van den lieci' Lippens. Men weel dat de burgemeester van Gent was opgekomen legen hel miskennen van liet gemeenterecht, door hel feil, dal de gouverneur de macht is verleend ge worden troepen voor hel begeleiden der processien op te eischen. Minister Tho nissen had zich verscholen achter een koninklijk besluit van 1819, waarvan hel beslaan thans wordt betwist, daar de tekst in geen wetboek te vinden is. Nu, na lang zoeken heeft de minister het koninklijk besluit gevonden, maar onge lukkiglijk voor hem, verscheen het stuk nooit in hel Staatsblad, zoodanig dat hel besluit niet uitvoerbaar is. Maai- op welke wijze werd hel dan nog nageleefd? Minister Thonissen zegde zelf hoe men de wellen naar de wenschen der geestelijkheid rektDe Koning der Nederkmden zegt tol de krijgsoverheid Ik laat u toe een geleide toe te slaan, wanneer de burgemeester u dat vraagt. Welnu generaal Ponlus zegtIk laat u bovendien nog toe hel geleide te leveren, wanneer de gouverneur u die vraagt En Thonissen vindt aan die handeling niets onwettigs Hel viel den heer Lippens niet moeielijk de flauwe redenen van den Hauwen Tho nissen te wederleggen, en heel gepast zegde hij hem dal alle zijne haarklievc- rijen over wetten en besluiten op dit stuk de echte beweegreden zijner handeling niet zouden wegnemen, die eenvoudig er op uil was de burgerlijke overheid te vernederen. De heer De Vigne nam dan het woord, en na over de rechlsquaeslie eenige bij tende opmerkingen tol de rechterzijde gericht te hebben, handelde hij over een zeer belangrijk punt. Hij vroeg aan de regeering of, in geval de burgemeester Wraak en hoogmoed zijn de kenmerken eener lage, lafhertige en kleinmoede ziel. Boos zijn deze die door vrees en kracht, hel verstand, den overleg en het gezond oordeel zoeken te verstompen om des te beter de booze inzichten hunner laakbare handelwijs en hunner arglistigheid te kunnen verduiken en eene hulpzame hand voor hunne vuige ondernemingen toege reikt te worden. Een boos hart zoekt haat, laster, leugen, vervolging in plaats van liefde, verzoe ning, waarheid en medelijden. Zij, aan wien Christus weleer zegde: sequere me, volg mij na werken in hel h imo- zou opdringen. Hij wees op de ernstigheid der verantwoordelijkheid; zoo er onlusten tijdens eene processie mochten ontstaan, is het de burgemeester die de orde moet handhaven; maar als er troepen in de processie gaan, zullen die dan maar loe- kijketi Men riep nu van de rechterzijde dat iedereen zou handelen. Goed, zegde de heer De Vigne. Maar zoo er geschil ontstaat lusschen de twee machten, wie neemt dan de verantwoor delijkheid, die zwaar is, want er kan bloed in de straten vergoten worden Wie geeft bevel lot lusschenkomsl De overheid, antwoordde minisler Thonissen. Welke overheid, vroeg de heer De Vigne. De burgemeester of de gouverneur De heer Bara vroeg nu wie in zulk geval het hoofd zou zijn, waarop Thonissen het antwoord schuldig bleef. De heer De Vigne mocht dus met volle recht zeggen: De regeering weet niet wat antwoorden en verschuilt zich achter hel gemeene recht, dal hel niet durft bepalen. De heer Lippens vroeg dat men terug naar de grondwellelijke grondbeginselen zou komen, en dal de Kamer zou ver klaren dal hel besluit van 1819 noch hel decreet van messidor vervallen zijn. De rechter zijde zich legen dit voorstel verzettende, deed de heer Lippens op merken hoe zijne tegenstrevers lap-in lap-uit over de wetten spraken; wat zij doen en zeggen heeft noch kop noch staart. En ouder de loejucbingen der hnkcr zijde, sloot hij het debat met de woorden: Het is dit dubbel spel dal ik Wilde doen uilkomen; mijn doel is bereikt en ik trek mijne dagorde in. Minister Thonissen heeft in die botsing weer van zijne pluimen verloren. Hoe lang kan hij hel nog uithouden Zijn ze nog waardig den naam van christenen te dragen, zij die zoo wraak zuchtig handelen jegens lieden duizend maal nuttiger dan zij? De zwarte en onbeschaafde Gongos te Antwerpen, in de tentoonstelling, hebben betere gevoe lens, medelijdende!- hart dan velen onzer zwartgerokte gezalfden, die, terwijl zij zoo vele onschuldige slachtoffers in hunne zedelijke- en stoffelijke belangen hinde ren, zelve met hel zweel van anderen in overvloedige weelde leven en zoeken l ijker te zijn dan een Monle-Ghristo; zij die voor leus in hun blazoen gegrift heb ben alles dooi-- en voor ons wier evangelie is: onverzoenlijke haat en op wiei- standaard te lezen staalbuigt allen onder hel geweld van onzen stalen wil en wetheil onze ezelscholen 1 van waar de kennissen eener maatschap pelijke noodzakelijkheid om den mensch kracht, zelfbewustheid, dóórzicht en schei pzinnigheid bij te zetten dooi- bijge loof, dwaasheid, dweepzucht en onwe tendheid uitgedreven zijn. Wal antwoordde M. De Volder, minis ter van justicie, lol wien die vraag was gericht Even als M. Thonissen en de andere ministers, als zij geïnterpelleerd worden dal hij van niets wist en inlichtingen zou nemen. Hel zijn geene ministers die wij heden in België hebben Tziju nietsweters. Hel parket is nogtans ingelichl. Waarom stelt hel dan geene vervolgingen in legen de wetschenners Glericaal mysterie De hr. minister Beernaerl heeft een wetsontwerp neergelegd tot wijziging der tolrechten op de gareus en geweelseis. De Kamer heeft nu de beraadslaging begonnen over hel wetsontwerp Jacobs, welk een groot getal liberale burgers hel kiesrecht zal ontnemen en daarentegen vele clericale kiezers zal (abriekeeren. l>e Kamer. Niet alleen, ondanks al de beloften die voor de kiezingeii gedaan werden, schaft liet Ministerie geene enkele belasting al, hel brengt reeds aan de door hel liberaal gouvernement ingevoerde belastingen lol en hulde. Zoo verklaarde woensdag M. Beernaerl in de Kamer, dal de lapakplanters, dank aan de wet van 1883, die door de clcri- caleil en bezonder door M. Beernaerl als halelijk werd afgeschilderd, aanzien lijke winsten hadden gedaan. Nogtans riep hij in 1883 met al de clericale redenaars uil, dal de nieuwe be lasting de ondergang was der Belgische labakplanters. En nu bekent hij, dal zij door die belas ting aanzienlijke winsten hebben gedaan! Alweer eene kazakkeerdei ij Een ander bewijs dat die wet goed is, is dal de meerderheid met 65 stemmen legen 16 hel wetsontwerp goedgekeurd heelt, welk wij onlangs hebben mede gedeeld, en waarbij toegelaten woidi over te gaan tol de herziening van de klasseering der tabaksoorten. Werden nog gestemd bijgevoegde credielen aan eenige ministeries; het voorstel lol teruggave eener som van 19,000 fr. aan de juffers Van Till, te Leuven, die zij beweeren te veel betaald te hebben aan accijnsrechten. M. Woeste heeft eens te meer zijnen haal legen het openbaar onderwijs lucht gegeven. Hel gouvernement vraagt eene som van 25 a 27,000 Ir. voor de kantonale confe renties der di ij laatste maanden van 1884. Dat vindt M. Woeste over zijn hout en hij wil van naaldje tot draadje welen waaraan dit geld werd uitgegeven. M. Thonissen was afwezig en zal later uitleggingen geven. De heer Bara deedl de. volgende inter pellatie l»o Sonant. De Senaat heelt zaterdag het ontwerp op de suikers gestemd met 36 stemmen legen 8 en 1 onthouding. Men weel dal door dit ontwerp de inkomrechlen op de vreemde suikers vermeerderd worden. De heer Graux, heeft den heer minis ter van finanliën ondervraagd over de beslissing genomen door den bestuurraad der nationale maatschappij van buurt spoorwegen, die de laagste bieder niet heeft aangenomen, om de voorkeur te geven aan eene maatschappij waarvan hel bestuur geheel samengesteld is uit klerikale volksvertegenwoordigers, sena te.rs en andere groote en kleine tj.-ef- kens. De heer Graux heeft doen zien dal men er eene politieke vereenigiug van wil maken, om in geval van kiezingeii invloed te kunnen uitoefenen. De heer Beernaerl, minister, heelt zich maar slecht uit den slag kunnen trek ken en gezegd dal de laagste bieder niet aanveerd is geworden, omdat hij geene voldoende waarborg opleverde. Terwijl M. Graux integendeel een brief van liet bestuur der Maatschappij in kwestie bezat, die meldde dal men den laagsten bieder niet had aaiigcnouien omdat hij een vreemdcliny was. De beer Beernaerl gevoelde dat hij in een valsche toestand was en trachtte zich door eenige ronkende volzinnen uil de slag te trekken, maar M. Graux, beeft hem goed op zijne plaats gesteld en doen zien dal hel ecu wezenlijk kleiikaal welk is, dal men van de buurtspoorwegen zou willen maken. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 ft-, ’a jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Dc groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Heli/ie. ter uitsondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Püblicfté, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijll in bij 1.. KEHCKHOVK, Drukker-Uitgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. I i I, t r~'.K£ w 3^mh!sjjctct i l i i 9-00 00-09 3-02 6-07 8-57 0-18 DU IN KERKE (1IIYVE1.DE VEURNE O ENT BRUSSEL BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKB 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 5-35 8-06 8- 28 9- 02 5-50 7-35 9-51 10-15 10-49 11-50 2- 59 3- 22 4- 11 NIRUl’ORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 6- 20 7- 46 10-11 10- 51 11- 22 3-08 3- 47 4- 21 7-10 9-31 i». te Sint-Pietors-Jetto eene begrafenis plaafa greep in een klooster: men zou eene non op 't kerkhof van liet klooster begraven hebben. - Veders schijnt het dat men een kind, het welk onlangs overleden is, zou begraven hebben in 't afgescheiden gedeelte van het kerkhof der gemeente. Do zaak gaf aanleiding tot eene interpellatie in den gemeenteraad van Sint Pieters-Jette: maar sedert heelt men er niets meer van ver nomen. - Nogtans verzekert men mij dat er eene klacht is ingediend bij den procureur des Kouings en dat een verslag daarover is gezonden aan den minister van justicie. - Ik denk niet dat de heer minster het onder zoek dier zaak verhinderd heeft vermits hij zelf in deze Kamer verklaarde dat hij in dergolijke gevallen de parketten vrij zou laten handelen. Zijn er dus vervolgingen ingespannen of niet l - Op 't eerste zicht zijn do feiten, volgons mij, strafbaar, en ik houd er aan over de zaak inge licht te worden. .-■N f -Ik weusch de hoeren ministers van binnen- landscho zaken en van justicie te ondervragen. - Gij hebt in de nieuwsbladen gelezen <lat er ---- - -.jttiiiiiiiT-Tifain aa—a—an—MMJUijiiT'.iri'it w y i i- - Vci-lrekiir<'ii von «Ion ijzerenweg vmi IMiïnkei-ke, "Veurne, Gent n:tni- Urusnel en Dixinude nmn- ^ieuport. 5- 48 10-15 3-08 5-07 6- 26 11-25 3-47 5-41 7- 12 12-15 4-21 6-21 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-44

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 1