VAN VEURNE I 311 I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i o re' «0:5. BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKS Zaferdag 8 /Lujjiist? BSSZS. - M. Lippens heeft den dinsdag zijne merkwaardige redevoering ten einde ge bracht en de nieuwe kiesknoeierijen van het elericaal ministerie tot op het hemd uitgeklced, om er eens te meer al hel schandalige, ja zelfs het schurkachtige van te doen zien. Hel wetsontwerp van kieshervorming, welk thans in de Kamer besproken wordt, draagt zijn fabriekmerk; hel komt uit den zeilden knoeiwinkel waar de ver maledijde schoolwet van 1884 werd aaneen geflanst; uit de Jesuictenkrocht, waar hel reeds lang op voorhand gereed lag en slechts hel gunstig oogenblik wachtte om voor den dag te komen. Verscheidene malen slak de hr Lippens hel ministerie recht naar de borst en eischic uitleggingen. Maar geen enkel minister antwoordde; allen bleven zij daar zitten met den mond vol landen, alsof zij van loeten noch blazen wisten. T Was M. Victor Jacobs, de vader of ten minste de peter van hel ontwerp, die zich met deze taak gelastte. Hij is d« duivel doel alles hij is de wezenlijke minister en zelfs de baas in compagnie met M. Woeste van al de ministers, en deze laatstee moeten zwijgen of mogen spreken, wanneer hunne mees ters het gebieden of toelaten. En die vernederende, bijna verachte lijke rol spelen die eerbiedige lakeien, zonder zich vernederd te gevoelen Ter eerc Gods en voor Moeder de H. Kerk moet een mensclt al veel doen on naar IVieuport. tsdag die maand ook werd door de clericalen It hii de hatelijk,» graanwet nocrgclcgd die met de meeste moeite der wereld kon van kant geschaft worden. Februari Begrooling van financies en van openbaar onderwijs. Jeremias heeft menigmaal bitter geweend over onver diende vernederingen. In maart wordt die laatste beraadsla ging door de onafhankelijke Brusselsche vertegenwoordigers gewurgd. Thonissen had immers verklaard dat hij in zake van onderwijs niets wist en ook niets kon, en dat hij in zake van gemeenlekiezingen immers en altijd zijne vrienden gelijk moest geven. In april zijn al onze clericale vertegen woordigers tol de H. Tafel genaderd, maar pater Boom heelt al de verdiensten van dit goede werk verloren, want hij heeft zich ontzettelijk boos gemaakt toen sommige liberalen zich wilden verzetten legen het verclericalisecrcn der ijzeren wegen. In mei heeft de Moreau de landbouw ingenieurs en den groensel restaurant uitgevonden. Die verstandige minister houdt zich niet meer met buitenlandsche zaken bezig. Een tweede onbekookte aan val legen de instellingen onzer naburen zou ons land kunnen betaald gezel worden. De geologische kaart werd in de zelfde maand om bals gebracht, en Jeremias, om een Imogen dank van den onderwijs toestand aan den vreemde te geven, stalde te Antwerpen de verzamelingen der ge stichten uil welke hij aan de priester- wraak had opgeoflërd. Juni kwam. De afgezant van den Paus sloop achter de lijkkoets van een betreur den staatsman Brussel binnen om tol 21 juli duikertje weg te spelen. De Kamer hield bijna geene zittingen. Toch vond zij middel om de brouwers van bieren op kosten te jagen. Eindelijk is in juli bewezen geworden dal de soldaten de godsdienstige wande lingen moeten vergezellen, dal de wegge- loopen onderwijzers van 1879 moeten tol eereposten verheven worden, dal de Slaat moet kerken overnemen om oude kwezels te ontlasten, dat de Kamer zich nogmaals voor Goossens moest vernede ren en in korps naar hel Te Deum snellen, de rol vergelend welke de bisschoppen bij bel nationaal feest van 1880 hebben gespeeld. Verder is de vreemde suiker belast. Ten slotte in augusti eene kieswet, welke bel liberalism verpletten. Men zal niet zeggen dal de bisschoppen- slaven hunne maandelijksche 428 franken niet verdiend hebben. En de liberalen jagen ulopien na en smachten naar grond- wetheriiening. Arm België, gelukkig Va- licaan Er wordt in de clericale pers altijd beweerd, dal de linkerzijde stokken in wiel steekt om de discussies lang te kunnen rekken en hel stemmen van wetten te verhinderen. Hel tegendeel is woensdag ecus te meer gebleken. De zittingen der Kamer beginnen nu ten 1 ure, op beslissing der meerderheid en ondanks de tegenkanting der minder heid, die aanloonde dal de Kamer nog moeite heeft om in getal te geraken, als de zittingen ten 2 ure aanvangen. Van de 138 leden waren er nu slechts 17 op hunnen post, toen de zitting ge opend werd. Hadde een der leden van de linkerzijde een incident willen verwekken en de naamafroeping vragen de voorzitter zou verplicht geweest zijn de zitting te sluiten. Dat is niet gedaan; de linker zijde heeft laten voortgaan, wat niet belet dal de jesuielenbladen er haar toch niet dank baar zullen voor zijn. M. Thonissen heeft van zijnen mees'er de toelating gekregen om ook een dis- coursken te plaatsen in de discussie over de kiesknoeierij. De goede man begon schier weer tranen als holleblokken te weenen, omdat men beweeren durft dal de voorgestclde wel een part ij werk is. Parlijwerk Wie durft dal zeggen; de goede man heelt er nooit aan gedacht, zoo ten minste zegt hij. ’t Is alleen om de kiesbelwistingen te verminderen dal het Ministerie de wijzigingen toebrengt aan de kieswetten. Bijna ging de goede man er bijvoegen, dal de liberalen ondankbaar zijn, en dal die wijzigingen gansch in hun voordeel zijn. En dit alles werd gezegd op een toon en met eene jesuielentronie, gelijk papalje Thonissen die maar alleen heeft. De linker zijde heelt hem nu en dan eeus vierkant uitgelachen en zijnen rimram onbeantwoord gelaten. Als men den meester geantwoord heeft laat men den knecht maar aan pralen, zonder attentie op hem te maken. M. Thonissen heeft moeten ondervinden, en zijne vernedering niet Zoodra hij gedaan bad werd de alge- meene discussie gesloten en overgegaan lol de beraadslaging over de artikels. De artikels 1 en 2 werden verschoven. Niettegenstaande de aanmerkingen der linker zijde werden de drij volgende artikels aangenomen, zooals ze zijn voor gesteld. Bij art. G woonplaats van ambtenaars en ofliciers stelde M. Bara een amende ment voor, dat verworpen werd met 54 stemmen legen 24. Er werd gevraagd bij naamoproeping te stemmen over de redactie van de Middenseclie, maar de voorzitter heelt hardnekkig geweigerd, denkelijk omdat hij zag dal de Kamer niet meer in getal was. Tegen deze moedwillige weigering en misbruik van macht heeft M. Frère krachtdadig geprotesteerd, waarop heel de linker zijde de zaal verliet, om zich aan te sluiten bij deze prolestalie en haar kracht bij te zetten. Maandag heeft de achtbare burgemeester van Genl, M. H. Lippens, eene merk waardige redevoering uitgesproken, die de klerikalen, welke eene kieshervorming voordragen, niet op hun gemak stellen. Die redevoering, die drij uren duurde, is verpletterend door de argumenten die M. Lippens aanhaalt, om te bewijzen P’ dat het ontwerp de grondwettelijke schikking overtreedt, betreffende den grondslag van den kiescijns en van de rechlslreeksche kiezers; 2” dal hel eene partijwel is, zooals er nog nooit door eene partij is voorgedragen geworden. Ver van hel bedrog en de knoeiet ijen in kieszakett te verminderen, zal de nieuwe wel er nog meer doen plegen, doch ditmaal met bescherming der wet zelf. Hel nieuw wetsontwerp heeft geen ander doel, dan het getal der kiezers en wel der liberale kiezers in de groole centrums te doen verminderen en dit der clericalen in de kleine gemeenten te doen aangroeien. De verplettering der steden, van hel liberaal en verstandig gedeelte des lands door den builen, door de onwetendheid, om hel prieslerbehecr te bestendigen, ziedaar het eeltige, het ware doel van het schandalig wetsontwerp. Het clericalism richt een gevaarvol wapen op de botst van hel liberalism, doch dit zelfde wapen zou zich zekeren dag wel eens kunnen omkeeren om dege nen doodelijk te treffen, die hel in han den hadden, want geene deugnieterij, hoe fijn aan boord gelegd, heeft ooit in België .stand kunnen houden. De waarheden, door M. Lippens zoo talentvol onder de oogen gebracht van onze meesters scheen hun niet te bevallen. Zij hebben baast om hel ont werp door te drijven en wilden daarom beslissen dal voorlaat! de zittingen ten 1 uur zouden aanvangen. Doch de linker zijde heelt zoo krachtdadig legen die dwinglandij geprotesteerd, dal. de meer derheid, hoe gelalslerk ook, hel hoofd heelt moeten buigen. onderslaan, zeggen zij. M. Jacobs heelt natuurlijk het ont werp opgehemeld; hij vindt hel zelfs zoo onbeduidend in zijne gevolgen, dal hij maar niet begrijpen kan dal er legen geprotesteerd wordt. Die goede jongen toch Hoe goed hij de pil ook verguldt, niemand zal haar willen slikken. Achter dit verguldsel, dal weet iedereen, is een gevaarlijk vergift verborgen. Hel werd algemeen opgemerkt dat slechts twee ministers aanwezig waren, de him. De Volder en Vandenpeereboom, en dal juist degene die tegenwoordig moest zijn om hel ontwerp te verdedigen, M. Thonissen, met geene oogen te zien was. Maar... M. Jacobs was er en dat was immers genoeg. Als de meester hel werk zeil wil doen mag de knecht wan delen gaan. Mel G2 stemmen tegen 22 lieeiï de Kamer beslist, dat de zittingen voortaan ten 1 uur zullen beginnen. Het is met de grootste moeite dal de Kamer ten 2 ure voltallig geraakt; indien nu de linker zijde bij den aanvang telkens de naam oproeping vroeg, zou de zitting stellig menigen keer niet kunnen plaats hebben, omdat er geene leden genoeg aanwezig zullen zijn. Bij den aanvang der zitting heeft minis ter De Volder aan M. Bara verklaard, dal rechterlijke vervolgingen zijn ingespannen tegen den burgemeester van Sl. Pieters- Jetlc, wegens schending der kerkhofwcl- len, omdat hij eene non in hel aldaar staande klooster heelï laten begraven. ----- I»e lasten verminderen Ons gouvernement, samengesteld uil zeven verkleede jesuieten, doen zoowel onze zaken, zij voeren zoo veel spaar zaamheid in en VERMINDEREN zoo zeer de belasting, dal zelfs hunne eigene vrienden, ja, overtuigde klerikalen, be ginnen te roepen: om de liefde van God, scheidt er toch uil van onze lasten te verminderen, wam er zal ons weldra niets meer overblijven. En waar zijn, antwoorden al de burgers. Ziel hier in korte woorden hoe zij do lasten verminderen Zij hebben aan de steden en buitenge meenten 4 miljoen franks ontnomen onder den dekmantel de subsidie van liet onderwijs te verminderen, en de ge meenten zijn verplicht, die vier miljoen en nog meer, aan de burgers ie vragen ol min openbare werken uit te vöeren Bilan der clerlcale Regeerlng. Het oogenblik schijnt mij gekomen zegt de Brusselsche correspondent van de Koophandel om den poel van ellende en verwoesting te peilen, dien hel schijn heiligste ministerie dal ooit bestond hel land in een enkel jaar heeft voorbereid. Wie blind blijft bij deze lessen hoeft niet langer aanspraak te maken op nationaal gevoel Sedert den 23 juli 1884 heeft de Kamer beurtelings hel nationaal onderwijs ver wurgd, hel grondbeginsel der afzetting bij calegoriën der ambtenaren doorge dreven. Verder heeft zij hel vaderland voor Rome vernederd, hel ministerie van openbaar onderwijs afgeschaft, een goed deel gestichten van middelbaar onderwijs vernietigd, en om der bevolking ook een voorsmaakje te geven der zegeningen van een elericaal bestuur, het accijns der stokerijen merkelijk verhoogd, alsook de iukomrechten op den suiker. Dit was hel begin. Hiervoor was een buitengewone zittijd ttoodig. Gedurende de maand september heelï de Kamer gerust, zooals de goede God den zevenden dag der schepping. Torque- tnada-Jacobs moest plaats maken voor Tarlullë-Thonissen. In november, na de zedelijke nederlaag van prins de Caraman te Philippeville, werd de Koning openbaar in de Kamer gehoond door eenen tweemaal afgestcl- den minister, en werden de begroetingen neergelegd, welke vijf millioen aan het lager onderwijs onttrokken, maar tevens honderden clericale gemeenten in geld verlegenheid brachten. Waar hadden onze meesters hel hoofd in december? Geene enkele partijwel hebben zij kunnen doordrijven. Maar de Kamer heelï de gendarmen in burger kleed ij lof loegezwaaid en generaal Pontus heelï zijne reserveplannen iitgeslokt. Op schoolgebied heeft de gematigde Thonis sen voor de eerste maal in de Kamer ver klaard dal hij tegenover den onwil der gemeenten men leze der priesters gansch ontwapend was. Januari is een vacanliemaand. Toch vond generaal Pontus gelegenheid met de meerderheid te lielbogeti in zake der militaire aalmoezenieren en gaf De Volder al wal hij geven kon aan kanonieken en andere godsgezanlen. In zake der begrafe nissen heeft de oud-protestant Woeste de verzekering gekregen dal weldra de rechten der Kerk ook op dit gebied plech tig zullen gehuldigd worden. Gedurende Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen l fr. De Annoncen voor Betgie, ter uitzondering der beide 1 laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Pt imicn fi, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijlï in hij VAlVEkKNf KERCKIIOVE, Drukker-L’ilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren van <Ien ijzeremveg van Duinkcrko, Veurne, Gent naar Brussel en Dixmude - NJEUI>0RT DIXMUDE DIXMUDE NIEUI’ORT dit woen uv V1,.1IV nog voelt hij de hatelijke graanwet neergelegd die jsM£SE’. 3-08 3-17 1-24 7-10 9-31 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 5-07 5-11 <5-21 9-15 10-14 5-50 7-35 9-51 10-15 10-49 10- 15 11- 25 12- 15 3-23 5-35 5-35 8-00 8- 28 9- 02 DUIN KERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5-48 0-26 7-12 9-38 11-05 0-20 9-00 7-46 00-00 10-11- 10- 51- 11- 22- 3-02 11-50 (5-07 2- 59 8-57 3- 22 9-18 4- 11 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 -,-T. 1 v_.'_ ...r-.r.-.-j—'|fja I I Kamer. vve|.e|(j [;OI1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 1