vermindering /leis naar de Zee. Een plezier-lreii) 11.830; 12,300; 12,900; 13,375. Vrijdag II. heeft de aanbesteding plaats gehad voor hel bouwen van twee wacht huisjes van den ijzerenweg le Veurne en le Bamscappelle. Bestek 10,788 fr. 02 el. Hebben aangeboden: MM. Brewaeys, le Solleghem, fr. 10,240; L. 1’ollier, te Oostende, I). Verbrugge. le Gent, K. Leper, le Veurne, E. Bocieboom le Brugge, Stad- en StreeknicnwM. Veurne, 8 Augusli. De plechtige prijsuitreiking aan de leerlingen der Staats Middelbare school, zal plaats hebben op Zondag 16 Augusli aanstaande, om 3 1/2 ure namiddag, ten stadsschol) wburge. M. A. Pil, doctor in de rechten, avouc bij de rechtbank van eersten aanleg te Veurne, is tot bijgevoegd rechter bij dezelfde rechtbank benoemd, in vervan ging van M. De Grave, welke lol een ander ambt geroepen is. Algeineene tijdingen. La Saison d'()steude, eenige olli- cieele lijst tiet’ vreemdelingen, is zondag verschenen met een tulaal van 11,403 bezoekei s. Zondag avond is le Jscghcm de trein die van Oostende komt, door het niet draaien van den exentriek, op den trein gcbolsl die van Korlrijk komt. Groote ongelukken konden gebeuren. Wij vernemen dal er menigvuldige gekwetsten zijn. De machinist van den trein van Korli ijk, hel gevreesde, ongeluk ziende, deed den sloom achterwaarts werken, doch de schok werd niet vermeden, hij zoover dal de trein als opgehell was. Den 3(1 juli, rond middag, is hel 3 i/2 jarig kind Leonce Oslyn le Oostende, I spelenden recht over zijne woonst met zijn ouderen broeder, onder achterwiel van eenen wagen gevallen cn getroffen. Hel kind was op den wagen geklommen; het werd door den voerman met de zweep bedreigd en viel. Ten gevolge van inwendige wonden is de kleine Leonce welhaast bezweken. Dezer dagen is de genaamde Desiré Delmsschere, mulder te Merckem, van zijnen jnojen gevallen met het ongelukkig gevolg dal hij den nek insluikte en ter dood bleef. Men heeft zaterdag le Couckelaere een 23jarige jongeling aangehouden, als verdacht deel le maken der in de bosschen verscholen dievenbende. Over de kindermoord, te IJ peren ontdekt, schrijft een blad dier stad Nog denzelfdcn avond dal hel lijkje van is ingerichl uil Adinkerke naar Oostende, op morgen, 9 Augusli. Vei l rek uil Adinkerke 's morgens len 7 u. 58; uil Veurne ten 8 u Hl. Aankomst te Oostende len 10 u. 35 Terugkomst uil Oostende ’s avonds len 7 u. 05. Er worden reizigers opgenomen in al de statiën lusschen Adinkerke en Thouroul. Tusschen Thouroul en Oostende wordt niet meer stil gehouden. Er worden slechts 800 kaarten alge- leverd. liet werk der nationale onwetendheid. Ons paslorsministerie gaat maar altijd voort in zijn vernielingswerk der open bare scholen. De Moniteur van gisteren beval nog maals acht koninklijke besluiten waarbij, ui verschilligc gemeenten, de ollicieele scholen worden afgeschaft. Onder deze bevinden zich de lagere scholen der gemeenten Boilshoucke, Ave- cappelle, en Couckelaere. Onnoodig te zeggen dal, in deze ge- meenten, den pastoor, voorlaat! alléén zullen blij ven beslaan. Hel gaal goed I>e burgemeesters van Viionisscn. Minister Thonissen, na in stille veel tranen gestort le hebben over de ondank baarheid van verscheidene clericale dag bladen, die hem beschuldigen van niet le durven, is dal eindelijk moede ge .worden en heeft gedacht niets beiers le 'kunnen doen dan zich zelf le bewierroo- ken. In den miiiisleriëelen lolk, Journal de l/ruxelles, heelt bij doen zeilen wal hij over zich z.elvcn en zijne heldendaden denkt, en daarin leest men dal hel eene eer is voor hem, beter dan eene eer, eene glorie van meer dan 2000 burge meesters le hebben benoemd, zonder van .ct;U enkelen dier ambtenaren geëischl le hebben dat zij deze ol gene school aan- nemen, .of dezen of genen maatregel Riemen zouden. Lieve deugd! die gevoeligere heerTho nissen bouwt zich gemakkelijk dal pede- slaal van onafhankelijkheid! De 2909 burgemeesters, waarop hij holt, zijn meestal clericalen; nu clericaal burgemeester en slaaf van den pastoor is synoniem; men moet aan die onderworpe lingen geene eischen of voorwaarden stellen, minister Thonissen, zoowel als wij, weel dal hij aan zulke ambtenaren eenvoudige slroopoppen heeft, die zoowel den naam van sacrisiijknecht als van bur gemeesters zouden dragen. Die beweerde heldendaad van zoo in den schijn noch voor de olliciëele noch voor de paapsche school lusschengeko- meii te zijn, is eenvoudig eene slechte daad voor een minister; zijne plicht was eerst en vooral de staatsinrichting onder zijne bescherming le nemen. Maar, indien minister Thonissen dit voor eene enkele had durven doen, wel, zijn onmiddelijke overste, de aartsbisschop van Meehelen, had hem voor zulke ongehoorzaamheid dadelijk gebroken gelijk nel. Do.ch, er is hier geen schijn zelfs van willen of durven. De jezuïeticke minister wist telkens wel wal school zijne burge meesters zouden gekozen hebben; hel kan geene andere zijn dan die van den pastoor. Overigens wal hoeft een burgemeester jiog in een clericaal dorp te zeggen? Wel, er is steeds iemand, die, wanneer hij wezenlijk zelfstandig burgemeester zou willen spelen hem dadelijk zou stellen waar den bezem slaat. De eenige heer en meester, niet de wethouder, maar de wetgever, is daar de pastoor. De slrooman van Thonissen js er niets meer. Hel is de pastoor, niel de burgemeester, die eigenlijk dep ge meenteraad voorzit en de politie uitoe fent; de pastoor heeft, boven het beheer der openbare zaken, nog de meesterschap over bet doen en laten van ejken dor peling. Het is hij, dje de budjetlcn van gc- eerste spaarzaamheid en van lasten. Zij hebben de accijnsrechlen op den jenever vermeerderd, welke vermeerde ring tol 11 frank per hectoliter beloopt; tweede vermindering van lasten. De vreemde suikers moeten meer rechten opbrengen, bijgevolg zal het den verbruiker zijn, die hel in den winkel meer zal moeien betalen. Daarmede is het nog niet al. Zij gaan nu de huigers en openbare liefdadige en andere besturen, die obli gation hebben op den spoorweg van den Groolen Luxemburg, op ieder obligatie fr. 3,12 min geven; ofschoon die obliga tion weltelijk maar bij jaarlijksche loting kunnen uitgekeerd worden. Dus eene lasten-veihooging voor al degenen die deze waarde bezitten. Daarna zal de omkeeringder 4 p. h. in 3 i/2 p. h. der Slaalsi enten komen, en men weel dat het voornamenlijk kleine renteniers en burgers zijn, die de Staats fondsen bezitten; dal is wederom een' cadaulje dal aan de burgers 5 miljoen uil den zak zal balen, len voordeele van hel klerikaal gouvernement. Men zou hel kunnen begi ijpen, indien zij bekenden, dal hel geld dal van die ■omkeeritig komt, zal dienen om hunne beloften le volbrengen en bijgevolg de lasleu te verminderen Maar gij zijl er wel mede, dal zal gebruikt worden onr vele klerikalen plaalskcnsjagers le be noemen; nieuwe pastorijen le slichten, het getal onderpastoors op groote schaal le vermeerderen en klerikale scholen le .ondersteunen, ten tiadeele van de olli- jCieele scholen. Ziedaar wal onze weldoeners voor nemens zijn en wij zijn zeker dal de burgers ze voor die .weldaden zullen zegenen; zij kunnen er op rekenen. Of schoon nog maar een jaara-in hel bewind zijnde, hebben zij hel land met zooveel .weldaden overladen, dat iedereen er van ■lot over hel hoofd heeft; gij laai le veel in uwe kaarten zien en men ziel dal gij zeurt. Aan de deur hooien wij reeds roepen Rechterlijke kronijk. De korrek- lionele Beeldbank onzer slad, heelt de volgende veroordeelingen uitgesproken. Itimi-t Hpoorwcgeiif De proviuciciaad van Wcsl-Vlaamlcreu heeft verschillende plans aangenomen voor hel leggen van buurtspoorwegen in deze provincie. Ziehier do lijst dezer linien: 1" Van Nieuporl naar Veurne, zijnde de verlenging tier .linie van Odsleiide naar Nieupoorl, welke men reeds aan ’i leggen is. Zij loopt over Oostduyókerke, Goxyde en Veurne. 2° Van Veurne naar IJ per, langs de dorpen Stcenkerke, Vinchem, Wulvering- hem, Alveringhem, Si. Hicquiers, lloog- staede, Pollinchove, Ooslvleleren, Ke- ninghe, Woesleit, Elvcrdinghe cn Brielcn. 3" Van Thiell naar Aelter. 4“ Van Thiell naar Lichlervelde, langs Schuillérscappelle, Wyngheïie en Zwcve- J Eduard, kuiper, te Dixmudo, do eerste 15 dagen zeele. 'nr o" Van Thiell naar Wynghcne, Hille en Brugge, langs Zwevczeele, Huddervoorde, Waerdamme, OoStcamp eu Sl. Michiels. 6" Van Wynghcne, naar Bloememlacl, langs de hei vormschool van Huysselede. Er beslaan nog ontwerpen voor de volgende liniën meenic, van kerkfabriek cn armwezen opslell; bij, die de vrede ofdcveele in de huishoudens regelt; hij, die de huwe lijken makcll of doel ai'springen; hij, die de paspoorten voor hemel en voor hel aileverl; hij, die aan elk zooveel uren ter week oplegl voor bel bijwonen van mis, lof, vespers en sermoen; hij, die de jon gelingen tot slokslagersbendcn africhl; hij, die de boeren laksecrl voor Sl-I’ie- lers- en andere ontelbare penningen; hij, die degenen aanduidl en opeischl, die naar Lourdes of Scherpenheuvel moeien oplrekken als bedevaardeis; immers, de wil, uitsluitend de wil van den pastoor is de drijfveer van alles wal op een dorp zich beweegt. Waarlijk, sulachlige heer Thonissen, er ligt al weinig eer en glorie in uwe onthouding of niet bemoeiing in de burgemeeslerszaken. Hunne rol is op de gemeente alzoo ondergeschikt als de uwe in uw ministerie; gij moogl daar doen wat Mechelen belieft. De wezenlijke burgemeesters l(4i plat- lenlande zegt het Morrjenbldd, zijn de lasthebbers van hel bisdom, de dekens en do pastoors, niemand anders. Eu wanneer minister Thonissen zich zoo drapeert in zijne schijn-onparlijdig- heid, dan weet hij wel dal die eischen en voorwaarden, waar bij geen gebruik van maakte, met zijne bewilliging worden voorgeschreven door degenen, zonder wiens wil hij zelf geen volksvertegen woordiger of geen minister zou zijn. i" Van Oostende naar Blankenbcrghe. 2“ Van Bcernem naar Sysscele en Brugge. 3° Van Popcringhe naar Bou.sbrugge- Haringhe, Ooslcapel, Kexpoede en Wi- uoksbergen. 4° Van Vichle naar Elicltove. 5° Van Oedelem naar kncsselaere. 6" Van Waereghem naar Gruishauimn. en Syughem. 7“ Van Meeneij naar Bousscjacre en Ardoye. hel pasgeboren kind werd opgevisebt, werd M.... en zijne dochter aangehouden; hel volk zeide luidop dal deze de daders waren van de kindermoord. Beide hadden tam zien ter plaatse toen de policie het lijkje opvischle! De dochter, 17 jaar oud, stond in hel deurgat le zien, toen de policie haar ging aanhouden. De vader was, buiten zijne gewoonte, gaan drinken in den lloulevard en was reeds hard bedronken toen men hem bij de kraag greep. Aanstonds werden zij naar hel gasthuis overgebriichl, en moesten daar hel lijkje aanschouwen. Men zegt dal de dochter bekend heefl. Deze droeve mare heelt eene groote opschudding in slad veroorzaakt. Wij vernemen dal vader M... op vrijen \oct gesteld is. Eenige oud leei lingen der Normaal school van Lier hebben hel ontwerp op geval eenen Bond le vormen tusschen alle de oiid-lcerlingen van dil geslicht. Een oproep wordt le dien einde gedaan door hel voorloopig comiteit, samenge steld uit 15 leden; de oud-normalistén van Lier die begeerig zijn om hel ontwerp bij le treden worden ten spoedigste verzocht zulks te willen laten welen aan M. Lammineur, leeraar van de Normaal school te Lier. In de velleden maand juli werden 24,831 legrammen per telefoon gewisseld lusschen de geabonneerden der vergunde telefoondiensten cn de daaraan verbonden telegraaf kantoren namelijk Te Brussel 5812; le Charleroi 3101; te Geul 2732; te Bergen 2262; te Verviers I 405; te Leuven 1404. Te samen 24,831. De historische stoel, die zondag 16 augusli te Brussel uitgaat, zal eene lengte hebben van 1300 lol 1400 meters. Hij ver trekt uil den depot van den Haachlschen steenweg en zal gevormd worden lusschen de kerken van Sint Scrvaas en S.'* Marie. Ilcl zal één uur zijn wanneer de stoel op hel grondgebied der slad Brussel zal aankomen en men denkt dal hel wel zes uur des avonds zal zijn, wanneer hij op zijn uitgangspunt zal terugkomen. De correclioneelc rechtbank van Doornijk heeft zich de verledene weck bezig gehouden met de zaak van den priester van Kain Wilmaert geheelen, die men verrast had met eene meid, in het midden van een koornveld. Alles werd met gesloten deuren afge daan. De priester Wilmaert is lot drij maan den gevang en 100 fr. boel veroordeeld; zijne medeplichtige lol eene maand ge vang cn 2(> Ir. boel, voor beleciligmg legen de eerbaai heid. De Schapenteelt in Australië. De schapenteelt in Australië welke sedert vele jaren lol eene zoo verbazende ont wikkeling is gebracht, dal geen land ter wereld er zich mede kan melen, is uit kleine beginselen lol die hoogte geklom men. De eerste schapen zijn in 1788 aldaar aangekomen en op 20 januari van gemeld jaar waren er, volgens eene medcdeeling van den loeiimaligen gouver neur van Botany Bay, niel meer dan 29 in de kolonie. Men vei meerderde dil getal dooi liel asukoopcu van nieuwe exem- plaieii aan de Kaap de Goede Hoop, maar du ging zeer langzaam, zooals uil Int volgende voorbeeld kan blijken. Een olli- ciei Mac Arlliur verliet hel leger, om zich le wijden aan de schapenteelt. Een twintigtal schapen deed hij over kómen van de Kaap de Goede Hoop; l waren schapen van indisch ras, waar mede hij de zijnen kruiste. In 1792 ver kreeg hij uil Ierland eenige rammen, die- aa,linc*-kelijk verbeterden en in 119b bezat hij eene kudde van 1531 scha- pen. hun jaai daarna ontving hij 3 rammeid van de Kaap en in 1804 ecu vijftal echte merino s-schapen uit Spanje. Ijverig werd hiervan lot kruising gebruik gemaakt en met groote vlijt vergrootte hij hel aanlat zijner kudden, zoodal hij in 1819 in bezit had 1,720,000 schapen. In 1807 begon Australië met den uilvocr van wol, en wel uil Sydney. De hoeveel heid was uiterst gering, namelijk 215 pond. Mei rassclie schreden nam de uit voer loe, wam in 1825 zond niel slechts Sydney, maar ook andere havens wol naai hel moederland; de uilgevoerde hoe veelheid bedroeg in gemeld jaar237,G22 p. Omsliecks hel midden dezer eeuw ving hel pachten van uilgestrekle weidevelden in westelijk Australië aan. Intusschcn was in alle koloniën deze lak van nijver heid tol hooge omwikkeling gekomen. In 18a(> 'oc'de New South-Wales uil 19 mil- locn 100,341 p. wol, Vietoria 21,968 174 b'j ecu stapel van 4,641,548 schapen, Zmd-Australm 8,236.224 p. bij een stapel rmi d ’4d“ scllapen, West-Australië 500,JJb p bij cen sl;1pe| van 177,717 schapen, len jare 1865 bedroegdewaar- !dïr8'M1kUVgCV0^1 1111 Zuid-Australië Ult New-South-Wales pd. 4 eu Ul1 ViGloria Pd- sl. 3,315,109. nn°tl) aeZe uU"st!g? jai’en volgde een tijd- peik, t we k zich heeft gekenmerkt door voorbecldeloozen achlei uitgang. Er kwa men jaren vap aanhoudende droogte ei) Slembrouck i gevang, cn de 2’ JO fr. boi-t 2 dagon gevang, voor slagen en wouden. de aangeilOmene schol,cn van gevang, voor aanslag tegen du eerbaarheid. Eudries Eredcrik, steendrukker, geboren te t'lni Duitscbland 100 fr. boet, voor drager bevonden te zijn geweest van een net. Zitting van den 30 Juli. Callewaert Cyrille, dienstbode, te Jsenborgbe, een maand gevangen 30 fr. boet, voor eerrooveude nauklagiug. Vnndovoordo Virginie, wed" P. CrvrocIc, t<* Stavclo, 52 fr. 00 c. boet voor het onwettig be oefenen dor vroedkunde. Uarwig Ilippoliet, werkman te Zarron, een maand gevang en 20 fr. boet, of 8 dagen, voor vernieling van afsluiting. Vnndammo Romann, zadelmaker, en Desmyter Ilippoliet, plafonueordor, te Dixmudo, elk 15 dagen gevang, voor slagen en wonden. Zitting van den 31 Juli. Vanmeeteren Eelix, workman le Middelkerke, Poolaert tsidoor en Sennaovo Hendrik, werklieden, te Maria- kerke, elk 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor vernieling van afsluiting. Denys Desiró touwslager, to Clorcken, en Deraedt Desird, werkman to Eosnon, elk 26 fr. boet of 8 dagon gevang, voor slagen en wonden, lleyndrickx Emile, klakkenmaker, on Vrome - -- i* OftV- Zitting van den 23 Juli. Tanghe Dosiró, Durie Thcollel, Vansteclielman David, Macckol- borgho Pieter en Decap Leonie, dienstboden te Woumen, de vier eerste elk een maand gevang en 20 fr. boet, en de 5’ drij maanden gevang en 26 fr. b et, voor beleedigingen der zeden; en allen 3 fr. boet of 1 dag voor vernieling van vruchten. Tangho Dcsiró cn Vansteclielman David, voornoemd, de eerste 26 fr. boet of 8 dagen ge vang, voor slagen: de tweede 8 dagen gevang en 26 fr. boet, voor beleedigingen der zeden. Doman Alois, werkman, en Decap Leonie, dienstmeid, te Woumen, elk 8 dagen gevang en 26 fr. boet, voor beleedigingen der zeden. Decap Camille, werkman te Woumen, en Decap Leonie, voornoemd, elk 8 dagen gevang en 26 fr. boet, voor beleedigingen der zeden. Decap Camille, voornoemd, 3 manden gevang, voor gekw.ditleeiden diefstal. Zitting van den 21 Juli. Ilippoliet, zonder beroep te Woumen, 1 maand Hit HUti

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 2