VAN VEURNE I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT TV £50/5. ZalenJag H’S August! Wij zouden daar nog lang kunnen over uitweiden, maar dat zou ons nu te ver brengen. Dit alles bewijst ecus te meer dal al de politieke haat en twist, die ons land ver deelt en ongelukkig maakt, voorlspruit uit het feit dal de geeslijklieid, die al die voordeelen geniet, daar niet mede te vreden is en zich met lijf en ziel mol de politiek bemoeit om nog meer te krijgen. Verders hel doel klaarblijkelijk uit schijnen dat er geen geluk, gecnc rust in T land mogelijk zijn, zoolang af de burgers niet medewerken met de liberalen om te bekomen. In al te veel dorpen en kleine steden helaas is de burgemeester ongelukkig lijk anders niets dan de eerste knecht van deken en pastoor. De landbouw verkeert in nood, de boeren vragen met recht dat hel gouver nement toch iels zou doen om hunnen toestand te verbeteren. De liberalen heb ben wel hel op de boeren zoo zwaar wegende octrooi, de barcelrt chlen afge schud, het landbouw-kredict ingericht, de wel op de buurtspoorwegen gemaakt, waarom doen de klerikalen niets voor de buitenlieden Er is geen geld, zeggen zij. De waar- heidslievende en heilige mannen durven zelfs zeggen en schrijven en preêken dat de liberalen de kas ledig hebben gemaakt. En terwijl zij zulke grove leugen aan de boeren wijs maken, zien wij in hun blad, de Moniteur, dal zij met dnizende franks subsidiën verleunen, hier voor de oprichting eener kerk, daar voor eenen nieuwen toren, elders voor eenen nieuwen prachligen preekstoel, elders nog voor eene nieuwe pastorij, of om eenen grooten hof aan de pastorij te voegen. Maar voor den landbouw... niets Het strafste van al is dat wij nu niet zelden in het blad van bet pastoors-gou- veruement lezen zooiels ia den volgenden zin. Bij ministerieel besluit wordt een hulpgeld verleend van 400 fr. aan oenen behoetligen priester. Zij dragen zorg den naam of de woon- Ziet eens, hel land is nu sedert een jaar in handen der klerikalen. Zij hadden beloofd de lasten af te slaan. In de plaats van dat, belasten zij het bier, de chocolaad, de suikers en, zoo zij meester blijven, zullen zij ook liet graan belasten, wal de prijs van het brood zal doen opslaan. De arme mensch heelt nog geen last genoeg om eene korst brood te verdienen Zij hadden ook besparingen beloofd en hierin hebben zij gedeeltelijk woord ge houden, maar hoe 1 Door goede scholen af te schallen en knappe onderwijzers, trouwe bedienden, lot den bedelstaf te doemen. Maar die schandelijke en wraakroepen de besparing wordt door de klerikale ministers niet gebruikt om er de contri bution mede af te slaan. Aan ons dat geld, zegt de geestelijk heid. En de ministers gehoorzamen. Aan alle menschen van oordeel roepen wij de aandacht op hel volgende Wat hooren wij sedert dertig, veertig jaren alle weken preêken Dat de godsdienst wordt vervolgd, de pastoors verdrukt, dal men de vrijheid aan de kerk wil ontnemen. En alle jaren komen er kerken bij, waar vroeger eene kleine kapel stond, verrijzen groote prachtige tempels die millioenen kosten. Gaal zien in d’exposilie van Antwerpen, daar staal eenen prachligen autaar in wit maimer. Gij zult hem met geen 50,000 franks betalen. En de religie wordt vervolgd. De bisschopen wonen voor niet in groote paleizen en trekken alle jaren tien duizend franks van het gouvernement. Maar inlussclien is er geen geld voor den landbouw. Wat zegt gij daarvan, arme landbou wers. Rcligicvervolging zucht de bis schep in zijne mandementen. De pastoors wonen voor niet in schoone pastorijen met groote hovingen. Arme pachters, die zoo moeilijk de twee eindjes van jaar kunt aaneen- knoopen, men maakt u wijs dat de pas toors verdrukt worden. Welke klucht Priesterheerschappij. In Belgie, waar de Roomsclie dwinge landen thans de hoofdrol spelen, waar alle nationale machten door de priester lijke macht onder de voeten gehouden worden, moet alles voor die zwartgerokte dominatie buigen: staats, gemeente, kerk en armbesturen, familien, huisgezinnen en vergaderingen houden zij onder hunne heerschappij; van in de wieg tot in het graf is de priester de baas, de beheer- schcr, de drijfveer van den verslaafden mensch, hij wilt hel volk dom houden, hel in den slaat van verdierlijking en in den loodzwaren plantenslaap zien voort wroeten; ja, hunne machtige hand is over Vlaanderen en geheel het land uitgestrekt om alles te onderdrukken, te.... dooden! Van den Koning tot den geringsten burger, van den hoogsten bestuurder tot In hel eerste deel der zitting van woensdag heeft de Kamer het wetsont werp betrekkelijk de koopvernietigende gebreken der huisdieren aangenomen. Daarna werd het wetsontwerp gestemd waarbij de gemeente Rumpst bij bet kanton Boom gevoegd wordt. De gansche linkerzijde heelt er zich tegen verzet. Vervolgens werd de kieswet in tweede lezing aangenomen met 72 stemmen tegen 41 en 6 onthoudingen. DIM. Lucq en Paternoster o. a. hebben de wel hevig bestreden. De Kamer heeft ook de wel gestemd, de stichting van sommige ijzeren wegen toestaande. Hel gouvernement was voornemens hel wetsontwerp betrekkelijk de rechten op de kanloengarens lot aanslaande jaar te verdagen, doch, op het krachtdadig aan dringen van M. De Vigne, heeft de Kamer er in toegeslemd aanstonds deze be spreking aan te vatten. Liberaal en Klerikaal. De liberalen beminnen hun vaderland, deu grond waar zij geboren zijn; hel grieft hun wanneer zij zien dal het bestuur van hun land in de handen der klerikalen overgaat. De geestelijken integendeel, die den paus voor don koning, en Rome voor hel vaderland stellen, werken met handen en voelen om de klerikalen waarvan zij de opperhoofden zijn aan het bewind te brengen. Gij moet niet gelooven, lezer, dal dit een praatje uil de lucht gegrepen is. De waarheid van hetgeen wij schrijven kunt gij alle dagen bevestigd vinden in den Moniteur beige, dal is het blad door hel klerikaal gouvernement uitgegeven. Wordt er eenen burgerlijken school opziener afgezet, mcii noemt eenen pastoor in zijne plaats. In ai de normale scholen heeft men eenen pastoor aangesleld ais godsdicnsl- leeraar, met eene bezoldiging van vijf duizend franks ’s jaars. Zij moeten maar twee uren les geven per week. Berekent dal eens met aftrok van de vacant inweken gij zult bevinden dal gij aan die pastoors twee en zestig franken betaalt voor ieder uur les. Wordt er eene goede gemeenteschool afgeschud, dan is hel om de geldonder- sleuningen, die betaald worden door Staal, provintie en gemeente, aau de eene of andere kloosterschool te betalen. Zij doen dal niet uil liefde voor het vaderland, maar uil eigenbelang. t*olitie!k Overzicht. Eindelijk is de dag bepaald waar op de verkiezingen voor de nieuwe franse he Kamer zullen plaats heb ben. Op 4 October zal het algemeen stemrecht uitspraak doen, Deslijid belooft warm te wezen tusseben de verschillende, partijen. Geen middel zal worden onverlet gelaten om evenwicht in de schaal te! werpen, want de strijd gaal op leven en dood, hoop in de toe komst voor sommige partijen der minderheid, verwachting voor giooleie werkkracht langst dezijde’ der partij welke aan het hoofd staal. Aan de samenkomsten van ge kloonde hoofden en ministers komt geen einde. Keizer Wilhelm en keizer brans Jozef te Gastein, keizer Frans Jozef en de Czar te Kremsier en keizer Wilhelm en de Czar op eene later te bepalen plaats. Deze laatste samenkomst wordt in goed onderrichle kringen te Berlijn zeer waarschijnlijk geacht aldus seint de correspondent der Köln Zeil, uit Berlijn, die e< nog bij voegt, dal het plan daarvoor door den Duit- schen keizer en vorst Dolgoroucki te Gastein werd ontworpen. Men deukt dal de samenkomst van den keizer van Duilschland met den Czar op hel einde van October of in hel begin van sep tember zal plaats hebben, waarna Alexander III, volgens men zegt, eene reis naar Kopen hagen zal doen. Do heer Gladstone, het hoofd der liberale partij in Engeland, lijdt aan een keelziekte. Zijn ge neesheer heeft hem een zeereisje voorgeschreven en de engelsche staatsman is op reis naar Noorwe gen. De Pall Mall GazetteDe wel sprekendste mond van geheel En geland kan niet onwaardelijk voor eene maand door den geneesheer worden gesloten, zonder dal zeer overdreven geruchten worden ver spreid over de ongesteldheid, welke deze maatregel noodzakelijk maakte. Dal de liberalen hunnen leider niet kunnen missen, behoeft geen beloog, maar wanneer den Nestor en den Chrysostomns der engelsche liberalen eene goede reis loewenschen, dan geschiedt dit volstrekt niet uit partijbelang, want Gladstone's naam en roem is levens de roem vooral zijne landgenoo ten In denzelfden geest spieken ook de andere engelsche bladen, die daarmede volkomen de meening van hel volk vergeven. Aller oogen volgen Gladstone op zijne reis en ieder Engelschman wenscht het spoedig herstel van den beroemden landgenoot. Dat de liberalen echter in de tegenwoordige omstandig- plaats van dien priester niet te vei mol - deu. Gij, belastingschuldige, gij moet be talen en gij nioogt niet welen aan wie uw geld gegeven wordt. Is dat niet straf Behoeftige pastoor als we dat lezen, denken wij te drooincn. Vloeken die twee woorden niet bij elkander. lieden meer dan ooit in spanning zijn, laat zich licht verklaren, want van de gevolgen van de zeereis en de uitspraak van den geneesheer zal hel afhangen, of Gladstone zich weer kandidaat stelt te Midlot hian en bij de aanstaande kiezin- gen als leider zijner partij optreedt. Tot dusvei heeft de groote staats man nog gecnc beslissing genomen maar deze zal terstond na afloop der reis volgen. Eene depeche van generaal de Courcy meldt dat de opperhoofden der Zwarte Vlaggen, uil Tonkin zijn verdwenen. Debunden zijn voor hel oogenblik niet meer te ontwaren. Verscheidene choleragevallen zijn in hel hospital van Haiphong vast gesteld. De Morning Post meldt dat de laatste depcchen uit Rusland, zeer verzoeningsgezind zijn en laten veronderstellen dat de afglianische kwestie eene spoedige oplossing zal bekomen. - Dinsdag heelt M. Bcernaert in de Kamer de uitleggingen gegeven, die hem door M. Frère-Orban in eene vorige zitting gevraagd waren, over de redenen die aanleiding hebben gegeven, om België de muntconferencic te Parijs te doen ver laten. - Deze uitleggingen werden volledigd dooi’ M. Pirmcz, die België op de confe- rencic vertegenwoordigde er eene ge wichtige rol gespeeld heeft. Vervolgens hebben de heëren Fiére eu Malou de gedragslijn van hel Gouverne ment goedgekeurd, lie eerste heelt doen zien dat het uittreden van Belgie uil het muiilverbond zulke slechte gevolgen voor ons land niet zal hebben als men beweert. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 0 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie. ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Pudi.icitè, Magdalenas! raat, Brussel. JKni schrijn in bij Ia. KEHCKnOVE, Drukker-L’itgever, Ooslslraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des liijks. I j DÜINKERKE OH WELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5-35 8-06 8- 28 9- 02 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 10- 15 11- 25 12- 15 3-23 5-35 5-50 7-35 9-51 10-15 10-49 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DU1NKERKE £>O“ jïMCÏS-. NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-18 2-10 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 De pastoor alleen meester IN de kerk, do burgemeester meester op hot stadhuis -- i - 6- 20 9-00 7- 46 00-00 10-11- 10- 51- 11- 22- B>e liamcr. 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-57 3- 22 9-18 4- 11 -LFXiTBnn lil Ut nwi Ti ■Util WW Vertrekuren van <len ijaserenxveg van Buinkerkc, Veurne, Gent nnni* Ilriisue! en IDixmut'e naar Ntenpoi*! 5- 48 10-15 3-08 5-07 6- 26 11-25 3-47 5-41 7- 12 12-15 4-24 6-21 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-44 s-.T' '■’I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 1